Ohromujúce dôkazy o pokračujúcich vojnových zločinov vrátane mučenia a mimosúdnych popráv väzňov sú mementom brutálnych praktík, ktoré sa takmer každodenne využívajú v konflikte na východe Ukrajiny. Tvrdí to Amnesty International v komplexnej správe, ktorú dnes vydala.
Správa Zlomené telá: Mučenie a mimosúdne zabíjanie na východe Ukrajiny prináša presvedčivé dôkazy o častom a rozšírenom zlom zaobchádzaní s väzňami na oboch stranách konfliktu.
Bývalí väzni opísali ako ich bili až dokým im nezlomili kosti, mučili elektrickými šokmi, kopali, bodali, zavesili zo stropov, nedovolili im spať, vyhrážali sa im smrťou či mučili simulovanými popravami.
„V tieni konfliktu na východe Ukrajiny náš výskum ukazuje, že prípady mučenia zadržiavaných sú bežné a šokujúce. Viac ako 30 bývalých väzňov na oboch stranách nám poskytlo otrasné svedectvá o tom, ako s nimi zle zaobchádzali tí, čo ich väznili,“ povedal John Dalhuisen, Riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu.
„Väzňov na oboch stranách bili a mučili ich simulovanými popravami. Zaznamenali sme aj mimosúdne popravy väzňov separatistických skupín. Mučenie a úmyselné zabitie zajatcov zadržaných v konflikte patrí k vojnovým zločinom.“
„Pro-kyjevské a separatistické zložky musia tieto zločiny zastaviť a zaručiť, že všetci, ktorí bojujú pod ich vedením vedia o dôsledkoch zlého zaobchádzania s väzňami v ozbrojenom konflikte, ktoré vyplývajú z medzinárodného práva. Ukrajinské úrady musia vyšetriť všetky obvinenia z vojnových zločinov a iných porušení, otvoriť spisy a zozbierať dôkazy o zločinoch separatistických zložiek. Všetci, ktorí sú zodpovedné za tieto otrasné zločiny musia byť postavení pred súd.“
Z 33 väzňov, s ktorými robila Amnesty International rozhovory popísalo bitie alebo iné závažné zlé zaobchádzanie separatistami a pro-kyjevskými zložkami 32 z nich. Všetkých zadržiavali v období medzi júlom 2014 a aprílom 2015. Organizácia s nimi robila rozhovory v marci, apríli a v máji tohto roku.
Amnesty International potvrdila svedectvá väzňov na základe ďalších dôkazov, vrátane snímiek zlomených kostí, zdravotných záznamov, fotografií modrín a iných zranení, jaziev a chýbajúcich zubov. Dve z obetí v čase rozhovorov sa stále liečili zo svojich zranení.
Mnoho príslušníkov z obidvoch strán konfliktu je zodpovedných za mučenie a zlé zaobchádzanie s väzňami. Sedemnásť väzňov zadržiavali separatisti a šestnásť z nich väznili pro-kyjevská armáda a príslušníci bezpečnostných zložiek vrátane Ukrajinskej bezpečnostnej služby (Security Service of Ukraine).
Amnesty International tiež identifikovala najmenej tri nedávne incidenty, počas ktorých separatistickí bojovníci mimosúdne zabili najmenej osem pro-kyjevských bojovníkov. Dôkazy pochádzajú od očitých svedkov, zdravotných záznamov, dôkazov zo sociálnych sietí a správ z médií. Jeden vodca ozbrojenej separatistickej skupiny sa v rozhovore s novinárom otvorene priznal k zabitiu zadržaných ukrajinských vojakov, čo je vojnový zločin.
Väčšina najhorších porušení sa stáva v neoficiálnych miestach zadržiavania. Najčastejšie k nim príde zo začiatku zadržiavania. Skupiny, ktoré nemajú oficiálne alebo de facto vedenie sú zvyčajne mimoriadne násilné a nerešpektujú právo.
Situácia na strane separatistov je chaotická. Viaceré skupiny zadržiavajú zajatcov na najmenej dvanástich miestach.
Bývalý väzeň, ktorého zadržiaval Pravý sektor (nacionalistická milícia) poskytol mimoriadne znepokojivé svedectvo z pro-kyjevskej strany. Pravý sektor údajne v opustenom tábore pre mládež, ktorý slúži ako ad hoc väzenie, zadržiaval desiatky civilných väzňov, brutálne ich mučil a získal obrovské sumy peňazí od rodín vydieraním. Amnesty International upozornila ukrajinské úrady na tieto obvinenia, ale nedostala žiadnu odpoveď.
Amnesty International zistila, že obidve strany svojvoľne zadržiavajú civilistov, ktorí nespáchali žiadny zločin, ale sympatizujú s opačnou stranou. Organizácia sa rozprávala s tými, ktorí bolo zadržaní a zbití len preto, že mali vo svojich mobilných telefónoch fotografie z Euromajdanu, alebo mali telefónne čísla na separatistov.
„V niektorých prípadoch je civilné obyvateľstvo zadržiavané na výmenu väzňov. Ale tiež ich zadržiavajú kvôli tomu, aby ich potrestali za ich názory. Takéto praktiky sú znepokojujúce a ilegálne a musia okamžite prestať,“ povedal John Dalhuisen.
Amnesty International vyzýva relevantné agentúry a expertov OSN, aby okamžite navštívili všetky oficiálne aj neoficiálne miesta na Ukrajine, kde sú zadržiavaní väzni v dôsledku konfliktu. K týmto agentúram patrí Podvýbor na zabránenie mučenia a iného krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania a Osobitný spravodajca pre mučenie.