Ukrajina: Zodpovední za smrť aktivistky musia byť potrestaní

Oksana Pokalchuk, riaditeľka Amnesty International Ukrajina, v súvislosti so správou o smrti ukrajinskej protikorupčnej aktivistky, Kateryny Handziuk, ktorá podľahla zraneniam spôsobeným útokom kyselinou spred troch mesiacov, povedala:

„Smrť občianskej aktivistky musí ukrajinské úrady prinútiť, aby poskytli hodnovernú odpoveď na dôležitú otázku: kto zabil Katerynu Handziuk? Odpoveď môže prísť iba vďaka nezávislému, nestrannému, efektívnemu a transparentnému vyšetrovaniu. Takéto vyšetrovania sme však vo viacerých podobných prípadoch nevideli.”

„Vražda Kateryny Handziuk je posledným zo série brutálnych útokov proti občianskym aktivistom a aktivistkám na Ukrajine za ostatné roky. Úradom sa však podarilo zatknúť len zopár páchateľov a páchateliek a nikdy nedokázali zistiť, kto si útoky objednal. Dokázali sa sústrediť len na niekoľko individuálnych prípadov a dlhodobo ignorovali širší kontext útokov, čo sa ale teraz musí zmeniť.”

„Je dôležité, aby Kateryniným odkazom nebola len jej vytrvalá práca, ale aby jej smrť bola začiatkom novej éry, v ktorej každý, kto šikanuje, napáda alebo sa vyhráža občianskym aktivistom a aktivistkám, bude postavený pred súd.”

 
 
 

Spolu s vami sme silnejší