USA by mali zastaviť lov na Edwarda Snowdena

Americké úrady by nikoho nemali stíhať za zverejňovanie informácií o porušovaní ľudských práv zo strany vlády, uviedla Amnesty International po tom, čo bol Edward Snowden obvinený podľa amerického zákona o špionáži.

Amnesty International sa domnieva, že ako oznamovateľovi (whistleblower) pochybení v Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) by mohlo zo strany amerických úradov Snowdenovi hroziť v prípade vydania do USA zlé zaobchádzanie.

“Nikto by nemal byť podľa akéhokoľvek zákona obvinený za zverejnenie informácií o porušovaní ľudských práv zo strany vlády Spojených štátov. Takéto informácie sú predsa chránené v rámci práva na prístup k informáciám a v rámci slobody prejavu,” povedala Widney Brownová, riaditeľka pre medzinárodné právo a politiku v Amnesty International.

“Zdá sa, že je Snowden obvinený primárne za to, že prezradil, že vláda USA
a ďalšie vlády konajú protiprávne a porušujú ľudské práva.”

Bývalý počítačový technik, ktorý tiež pracoval pre Ústrednú spravodajskú službu (CIA), je na úteku po tom, čo pre verejnosť odhalil rozsiahle úsilie vlády USA dohliadať na súkromné životy ľudí, v USA i vo svete. V sobotu 22. júna bol Snowden obvinený z krádeže vládneho majetku, neoprávneného šírenia informácií z oblasti národnej obrany ako i utajovaných informácií tretím stranám. V súčasnej dobe sa údajne zdržiava na letisku v Moskve a plánuje vycestovať do Ekvádoru, kde by mal požiadať o azyl.

Americkí úradníci vrátane ministra zahraničných vecí Johna Kerryho povedali, že Snowden “zradil svoju krajinu”. Okrem podania obvinenia proti Snowdenovi úrady USA zrušili platnosť jeho pasu, čo podľa Amnesty International porušuje jeho právo na slobodu pohybu, ako i právo žiadať o azyl v inej krajine.

Organizácia poznamenala, že jedinec nemôže byť vydaný v čase, keď prebieha procedúra posudzovania žiadosti o azyl.

“Bez ohľadu na to, kde Snowden skončí, má právo žiadať o azyl. Aby jeho žiadosť uspela, musel by preukázať, že mu v domovskej krajine hrozí prenasledovanie.
I keby však s týmto tvrdením neuspel, žiadna krajina by žiadateľov o azyl nemala vydávať do krajiny, kde im hrozí zlé zaobchádzanie,“
uviedla Brownová.

„Vydanie Snowdena do USA by znamenalo výrazné ohrozenie jeho ľudských práv a preto by k nemu nemalo dôjsť,“ doplnila Brownová.