Útoky ruskej polície na pokojných demonštrantov

Na protivládnych pochodoch 14. a 15. apríla 2007 v Petrohrade a v Moskve polícia kopala a obuškami bila pokojných účastníkov akcie. Amnesty International žiada ruské úrady, aby hlásené zlé policajné zaobchádzanie nezávisle a dôkladne vyšetrili! Úrady majú povinnosť dohliadať na to, aby sťažnosti občanov na porušenie zákona boli vyšetrené a páchatelia potrestaní. 

Podľa informácií svedkov, účastníkov demonštrácií aj zástupcov AI jednotky špeciálnej polície OMON bili pokojných účastníkov „Pochodu odporcov“. Podľa zdravotníkov nemocnice v blízkosti miesta konania moskovskej akcie muselo 54 ľudí vyhľadať lekársku pomoc v súvislosti s policajným násilným rozháňaním davu.

Viacerí pokojní účastníci oboch pochodov boli svojvoľne počas akcie zadržaní, aspoň na tri zákonom povolené hodiny. Takéto konanie môže byť za istých okolností považované aj za porušenie práva na zhromažďovanie a slobodu slova.
Zadržaní boli napríklad aj dvaja členovia štábu nemeckej televízie ZDF, hoci ukázali doklady o novinárskej akreditácii. Prepustili ich až o niekoľko hodín, kedy už nebolo čo nakrúcať…