Mesačný odklad pre dvoch mladistvých páchateľov, ktorých dnes mali popraviť v Iráne, by podľa Amnesty International (AI) mal byť prvým krokom k ukončeniu zvrátenej praxe popráv mladistvých „páchateľov“, ktorých počet sa od roku 1990 vyšplhal nad 30. AI tiež upozorňuje, že podobným rozsudkom predchádzajú v Iráne súdne procesy, ktoré zďaleka nespĺňajú medzinárodné štandardy spravodlivosti.
Behnúd Šojaí a Mohamed Feda’i boli obvinení z úmyselného zabitia a odsúdení na qesas, teda „odvetu“, čo v tomto prípade znamená trest smrti. Obaja vypovedali, že nemali v úmysle zabíjať. Odklad udelil šéf iránskej justície, Ajatollah Mahmúd Šahrúdi, včera, teda deň pred plánovanou popravou dvoch mladíkov. AI má informácie o ďalších najmenej ôsmich osobách, ktoré majú byť popravené v Teheráne dnes, 11. júna 2008.
V Iráne sa odsúdenci na smrť nemôžu obracať na štátne orgány so žiadosťou o milosť alebo zmiernenie trestu, čo je porušením Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach. Výlučne rodina obete môže rozhodnúť, či bude na poprave páchateľa trvať, alebo mu bude trest smrti odpustený.
V apríli 2004 Mohamed Feda’i navštívil biliardový klub v mestečku Robat Karim v teheránskej provincii. Jeden z jeho priateľov sa zaplietol do bitky so skupinou asi 17 mladíkov. Keď sa Mohamed pokúsil účastníkov bitky od seba oddeliť, mladík menom Said ho začal biť drevenou latou. Mohamed spadol, no ešte predtým mu jeden z priateľov stihol podať nôž. Keď ho Said ležiaceho na zemi chcel začať znova biť, Mohamed ho v sebaobrane bodol. Said na následky zranenia zomrel v nemocnici o tri hodiny neskôr.
Mohamed mal v čase incidentu 17 rokov. V roku 2005 bol odsúdený na trest smrti za úmyselnú vraždu v nespravodlivom súdnom procese. Napriek tomu, že všetci piati členovia poroty ho uznali vinným, v písomnom rozhodnutí tiež priznali, že bodnutie bolo aktom sebaobrany a že Mohamedovi nebolo zaručené adekvátne právne zastúpenie. Jeho prvý obhajca totiž nebol registrovaným právnikom a dvaja ďalší predložili počas celého procesu len po jednom stanovisku obhajoby. Napriek tomu Najvyšší súd i šéf súdnictva Iránu rozhodnutie o treste smrti potvrdili. V nedávno zverejnenom liste Mohamed Feda’i píše, že ho vo väzbe strážnici bili, kopali a mučili, kým nepodpísal priznanie, obsah ktorého nepoznal.
„Žiadame Irán, aby raz a navždy skoncoval s popravami mladistvých,” uviedla dnes AI, pričom pripomína rezolúciu Valného zhromaždenia OSN z decembra 2007, ktoré vyzýva ku globálnemu moratóriu na vykonávanie trestu smrti. „Krajina je viazaná medzinárodnými zmluvami zakazujúcimi popravy detí, no naprieč Iránom čaká dnes na popravu v celách smrti najmenej 85 mladistvých páchateľov,“ dodáva.