Vyhlásenie Amnesty International Slovensko k stigmatizácii občianskej spoločnosti poslancom NR SR Róbertom Ficom

 
Amnesty International Slovensko je znepokojená vyjadreniami poslanca NR SR Roberta Fica pre český server Echo24.cz: „Dnes už vieme, že organizátori tých demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros. My dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú rolu v tom čase zohral. Všetko to pôjde von, keď bude jasné, kto si objednal vraždu.“
 
V minulosti Róbert Fico už tvrdil, že na zhromaždeniach vidí “rukopis, ktorý je v strednej a východnej Európe pomerne silný“ a považoval za podozrivé rýchlosť akou boli zorganizované protesty a vytlačené odznaky.
 
Amnesty International Slovensko má vážne obavy z možných dopadov podobných vyjadrení na občiansku spoločnosť a kritické hlasy. Organizácia pripomína, že všetky aktivity ako protesty, zhromaždenia a pod., ktoré boli súčasťou reakcie občianskej spoločnosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú chránené medzinárodnými dohovormi o ľudských právach a spadajú pod slobodu zhromažďovania a prejavu, ktorú sa Slovensko zaviazalo chrániť. Takéto a obdobné slovné útoky spochybňujú legitímnosť občianskeho aktivizmu a slobody prejavu.
 
Organizácia zdôrazňuje, že občiansky aktivisti a aktivistky na Slovensku ako aj na celom svete majú právo diskutovať a kritizovať záležitosti týkajúce sa vlády krajiny, vládnych politík a praxe. Nikto nemôže čeliť napádaniu, ohrozovaniu, stigmatizácii či kriminalizácii len preto, že vyjadruje svoj nesúhlas s vládou krajiny alebo jej politikami. Slovensko ako aj ostatné krajiny musia dôsledne chrániť občianskych aktivistov a aktivistky pred podobnými ohrozeniami bez ohľadu na ich politické presvedčenie a bez ohľadu na vývoj politickej situácie na Slovensku.
 
„Zo skúseností Poľska, Maďarska, Ruska alebo Turecka vieme, že stigmatizácia a umlčiavanie slobodnej občianskej spoločnosti často začína slovami z úst politikov a političiek a môže mať desivé dopady na menšiny či kritické hlasy. Úlohou politikov a političiek je presadzovať a chrániť občiansku spoločnosť, právo na zhromažďovanie sa a slobodu prejavu. Vyzývame preto Róberta Fica, poslanca NR SR, ale aj ostatných aktívnych politikov a političky, aby nespochybňovali a nestigmatizovali legitímnosť občianskeho aktivizmu, ale naopak chránili a podporovali jeho nenahraditeľnú úlohu v našej spoločnosti,“ dodáva Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.
 
 

Myslíte si, že to čo robíme má zmysel? PODPORTE NÁS