Vyjadrite solidaritu najstatočnejšej pakistanskej školáčke

Bol to šokujúci násilný čin: 14-ročná Malala Yousufzai bola postrelená ozbrojencami Talibanu a ostáva v kritickom stave v nemocnici vo Veľkej Británii potom, čo odstránili guľku z jej mozgu. Jej dve spolužiačky, Shazia Ramzan a Kain Ahmed boli tiež zranené pri útoku. Taliban, ktorý priznal zodpovednosť za postrelenie 14-ročnej pakistanskej aktivistky, zaútočil na Malalu pre jej aktivizovanie sa v oblasti vzdelávania. Amnesty International odsúdila tento čin ako “šokujúci akt násilia”.

9. októbra ozbrojenci spustili paľbu, keď deti cestovali domov do mesta Mingora. Lokálne zdroje potvrdili, že predtým ako spustili paľbu, sa jeden z ozbrojencov spýtal na meno Malaly.

Malala odvážne hovorila o práve na vzdelanie aj pre dievčatá. Jej otec viedol jednu z posledných škôl pre dievčatá, ako vyjadrenie jeho vzdoru voči zákazu Talibanu vzdelávať ženy v pakistanskom údolí Swat. Malala je aktívna v boji za práva dievčat na vzdelanie v jej regióne od svojich 11 rokov.  V minulosti, ona aj jej rodina obdržali od Talibanu vyhrážky.

Tento útok len poukazuje na extrémne nebezpečné prostredie, ktorému čelia ľudskoprávni aktivisti a aktivistky na severozápade Pakistanu. Najmä ženské aktivistky žijú pod neustálym tlakom hrozieb od Talibanu a ďalších militantných skupín. Za posledných 12 mesiacov boli vo vlne cielených útokov Talibanu a ďalších skupín v regióne zabité najmenej dve aktivistky angažujúce sa v oblasti vzdelávania žien, Farida Afridi a Zarteef Afrid.

Pakistanské autority by mali ukázať svoje odhodlanie dať ženám a dievčatám rovnaké príležitosti ako mužom a chlapcom, aj napriek hrozbám Talibanu a ďalších skupín“, povedal Mustafa Qadri, výskumník AI na Pakistan.

Vyjadrite solidaritu najstatočnejšej pakistanskej školáčke Malale, jej spolužiačkám, priateľom a priateľkám.