Zásah proti mladým demonštrantom

O situácii v Bielorusku bude tento týždeň rokovať Výbor OSN proti mučeniu pri príležitosti pravidelnej štvorročnej správy. A práve v týchto dňoch bolo zaznamenané uväzňovanie mladých ľudí za prejavenie svojho názoru. Policajti, podľa výpovedí, použili značnú silu na zatknutie približne 100 mladých ľudí počas nepovolených prodemokratických protestov, ktoré sa konali uplynulú nedeľu večer (12. novembra) v Minsku a ďalších mestách.

“Je nemysliteľné, že bieloruské úrady poškvrnia už aj tak zlé skóre v oblasti ľudských práv, práve v týždeň, kedy bude Bielorusko posudzované pred ženevským Výborom OSN proti mučeniu tým, že uväzni mladých protestujúcich ľudí,” uviedla Amnesty International (AI).

Demonštráciu v Minsku zorganizovala mládežnícka základňa jednej z hlavných bieloruských prodemokratických politických strán – Bieloruský ľudový front, aby tak prejavili svoj hnev nad legitímnosťou súčasného zriadenia v krajine.

Amnesty International považuje mladých väzňov za väzňov svedomia, ktorí boli uväznení za pokojné uplatnenie si svojho práva na zhromažďovanie. Približne 50 z nich malo byť postavených pred súd včera (13. 11.) a dnes (14.11.), a hrozí im odsúdenie na 15 dní väzenia.

Organizácia AI obdržala správy, že niektorí zo zatknutých demonštrantov boli stlčení päsťami a dokopaní policajtmi. Po odvlečení do policajných vozidiel ich bili obuškami.

“Bielorusko si musí uvedomiť, že použitie neprimeranej sily na nahnanie davu mladých ľudí, z ktorých mnohí boli neplnoletí, do policajných autobusov a vozidiel, nezlepší imidž Bieloruska na medzinárodnej scéne. Takéto praktiky sú v úplnom protiklade so záväzkami krajiny danými v medzinárodnom práve,” dodáva AI.

Na dnešnom zasadaní Výboru proti mučeniu bude prítomný aj zástupca z Amnesty International, ktorý sa stretne s členmi výboru. Organizácia zaslala výboru správu Bielorusko: Brífing pre Výbor OSN proti mučeniu, ktorá upozorňuje na smutne známu situáciu s ľudskými právami v krajine. Upozorňuje na možné “zmiznutia” členov opozície, zastrašovanie ich rodinných príslušníkov, časté zlé zaobchádzanie polície so zadržanými, obťažovanie ochrancova ľudských práv a členov opozície, svojvoľné zadržiavanie pokojných demonštrantov, časté vynášanie rozsudkov na trest smrti a desivé podmienky v bieloruských väzeniach a zadržiavacích centrách.