50 úspechov v roku 2015

V roku 2015 ste spolu s miliónmi podporovateľov a podporovateliek Amnesty International z celého sveta prispeli k zmene.

Pomohli ste prepustiť novinárov a novinárky, aktivistov a aktivistky. Zmeniť zákony, ktoré diskriminovali. Vďaka Vám dostali obete zločinov korporácií kompenzáciu. Oslobodili ste tých, čo boli mučení.  A ešte oveľa viac.

Nasledujúci zoznam je len zlomkom množstva dobrých správ a úspechov, ktoré sa v roku 2015 stali aj vďaka Vám. Ďakujeme!

1.    Nigéria: Shell zaplatil za úniky ropy v delte rieky Niger

Po rokoch tlaku, ktorý Amnesty International vyvíjala spolu so svojími podporovateľmi a podporovateľkami ohlásila v januári nigérijská pobočka firmy Shell finančné vyrovnanie vo výške 55 miliónov libier. Tie sa rozdelia medzi 15 600 farmárov a rybárov z nigérijského mesta Bodo, ktorých živobytie zničili dva ropné úniky z rokov 2008 a 2009.

2.    Mjanmarská republika: Aktivista Dr. Tun Aung  bol prepustený

Po viac než dvojročnom tlaku a písania listov podporovateľmi a podporovateľkami Amnesty International bol doktor Tun Aung v januári prepustený. V roku 2012 snažil upokojiť dav počas nepokojov, za čo bol odsúdený na 17 rokov väzenia. Mjanmarská národná komisia pre ľudské práva uviedla, že práve Vaše listy viedli k tomu, aby sa týmto prípadom zaoberala.

3.    Salvádor:  Guadalupe, uväznená za samovoľný potrat, bola prepustená

Carmen Guadalupe Vasquezová bola konečne omilostená a prepustená z väzenia vo februári. V roku 2007 bola odsúdená na 30 rokov väzenia na základe vymysleného obvinenia z vraždy – vo veku 18 rokov samovoľne potratila. Bola podozrivá z absolvovania umelého potratu, ktorý je v Salvadore zakázaný bez akýchkoľvek výnimiek.

4.    Hong Kong: Zamestnávateľka bola usvedčená zo zneužívania podriadených

Hongkongská zamestnávateľka bola usvedčená z extrémneho zneužívania dvoch pracovníčiek a migrantiek, Erwiany Sulistyaningsihovej a Tutik Lestari Ningsihovej. Tento prípad by mal viesť k prijatiu opatrení proti rozšírenému vykorisťovaniu desiatok tisícov žien.

5.    Mexiko: Mučená Claudia Medinová bola zbavená obvinení

Vo februári bolo stiahnuté posledné z obvinení proti Claudii Medinovej. Claudia bola v roku 2012 mučená a donútená k podpísaniu falošnej výpovede. Podporovatelia a podporovateľky z celého sveta za ňu bojovali vrámci kampane Zastavme mučenie.

6.    Počas troch mesiacov zrušili trest smrti tri krajiny

V januári zrušil Madagaskar trest smrti pre všetky zločiny. Vo februári nasledovalo Fiji a v marci juhoamerický štát Surinam. Trest smrti sa tak celosvetovo stáva minulosťou.

7.    Togo: Mučenie sa stalo zločinom

V mraci Togo kriminalizovalo mučenie. Tejto skvelej správy sme sa dočkali 26 rokov potom, čo Togo podpísalo Dohovor proti mučeniu a inému krutému zaobchádzaniu.

8.    Mexiko: Alfonso Martín Del Campo Dodd, ktorý prežil mučenie, bol prepustený

Mexiko konečne prepustilo Alfonsa, ktorý strávil vo väzení 23 rokov na základe priznania získaného mučením. Amnesty upozorňuje na veľký počet prípadov, kedy sudcovia akceptujú výpovede získané mučením.

9.    Joan Baezová a Ai Weiwei sa stali “veľvyslancami svedomia” Amnesty International

Legendárna folková speváčka Joan Bazeová a celosvetovo známy umelec Ai Weiwei – obidvaja zapálení aktivisti- získali v roku 2015 od Amnesty International ocenenie Medzinárodný veľvyslanec svedomia. Cena je udeľovaná významným bojovníkom a bojovníčkam za ľudské práva.

10. India: Aktivisti uväznení pre “maoistickú” literatúru boli prepustení

Ľudskoprávni aktivisti Jaison C Cooper a Thushar Nirmal Sarathy, ktorý boli zatknutí za držanie “pro-Maoistických” materiálov boli v marci prepustení na kauciu. Tisícky ľudí v Indii podporili kampaň Amnesty International za ich prepustenie.

11. Azerbajdžan: Dvaja väzni svedomia na slobode

Bashir Suleymanli a Orkhan Eyyubzade,  dvaja kritici prezidenta Ilhama Alijeva boli prepustení počas marcovej prezidentskej amnestie. Amnesty International bojovala nielen za nich, ale aj za prepustenie 20 ďalších väzňov a väzenkýň svedomia.

12. Filipíny: Bojujeme za to, aby mučenie Jerrymeho bolo prešetrené

Filipínska polícia oznámila, že na základe listov od “ľudskoprávnej organizácie” urýchli prešetrovanie šokujúceho mučenia Jerrymeho Corra. Jerrymeho mučili elektrickým prúdom, bol zbitý a vyhrážali sa mu smrťou. Tisícky ľudí za Jerrymeho bojovali v Maratóne písania listov v roku 2014.

Jerrymeho prípad bol súčasťou Maratónu písania listov v roku 2014 – zo Slovenska odišlo na jeho podporu takmer 250 listov.

13. India: Víťazstvo pre slobodu prejavu

V marci zrušil Najvyšší súd v Indii zákon o slobode prejavu na internete, ktorý sa využíval na stíhanie aktivistov či kritikov režimu. Toto rozhodnutie je zásadným víťazstvom pre slobodu prejavu v Indii.

14. Nórsko: Historický úspech v oblasti práv trans osôb

V apríli potvrdila nórska vláda zmenu zákona pre osoby, ktoré si chcú prepísať rod. Toto rozhodnutie nasledovalo po našej kampani za John Jeanette Solstad Remoovú, trans osobu, ktorá si nemohla prepísať rod bez absolvovania povinnej zdravotnej procedúry.

Aj príbeh John Jeannette bol súčasťou minuloročného Maratónu. Možnosť zmeny prepisu rodu bez povinnej zdravotnej procedúry žiadalo takmer 130 z vás.

15. Čína: Vyslovili sme sa v prospech #FreeTheFive

13. apríla prepustili čínske úrady na kauciu päť aktivistiek za ženské práva. Toto rozhodnutie nasledovalo po celosvetovej kampani za ich slobodu. Wei Tingtingovú, Wang Manovú, Wu Rongrongovú, Li Tingtingovú a Zheng Churanovú zatkli za plánovanie kampane proti sexuálnemu obťažovaniu v rámci Medzinárodneho dňa žien.

16. Kambodža: Desať bojovníčok za ľudské práva bolo prepustených

V apríli udelili milosť a následne prepustili desať bojovníčok za právo na bývanie v Kambodži. Deväť z nich pochádzalo z okolia jazera Boeung Kak, kde v roku 2008 prišlo k vysťahovaniu 3500 domácností.

17. Čína: Trest smrti Li Yanovej zmiernený na odňatie slobody

V apríli zmiernili čínske úrady rozsudok trestu smrti Li Yanovej, ktorá zabila svojho násilnického manžela po mesiacoch domáceho násilia.  Trest smrti býva v prípadoch dobrého správania po dvoch rokoch zmiernený na odňatie slobody.

18. USA: Obrat v prístupe k masovému sledovaniu

Masové sledovanie a odpočúvanie, ktoré viedla americká vláda dostalo ťažkú ranu. O tom, že masové zbieranie telefónnych záznamov Národnou bezpečnostnou agentúrou je protizákonné rozhodol odvolací súd 7. mája. Viac ako 100 tisíc ľudí podpísalo našu #UnfollowMe petíciu, ktorou sme žiadali vlády, aby ukončili masové sledovanie.

19. USA: Omar Khadr bol prepustený

Omar Khadr, ktorý strávil 12 rokov vo väzení a väčšinu z toho v notoricky známom väzení v Guantáname bol v máji prepustený. Omara zadržali americké vojská v Afganistane v roku 2002, keď mal len 15 rokov.  Podporovatelia a podporovateľky Amnesty International z celého sveta bojovali za jeho prepustenie.

20. Spojené arabské emiráty: Tri sestry boli prepustené z tajnej väzby

Tri sestry, Asma, Mariam a Alyazia al-Suwaidiové boli 15. mája prepustené zo zadržiavania v tajnej väzbe. Prepustenie nasledovalo po celosvetovom rozruchu na sociálnych sieťach. Sestry tweetovali o nespravodlivom súdnom procese s ich bratom, kvôli čomu ich vo februrári vypčúvala polícia a následne na tri mesiace zmizli.

21. Írsko: krajina povedala ÁNO pre rovnosť manželstiev

V máji sa stalo Írsko prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla rovnosť civilných manželstiev pre všetkých, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. “[Toto rozhodnutie] znamená pre všetky LGBTI ľudí na svete že oni a ony, ich vzťahy a ich rodiny sú tiež dôležité”, povedal Colm O’Gorman, výkonný riaditeľ Amnesty International Írsko.

22. Nigéria: Moses Akatugba dostal milosť

Moses Akatugba, ktorý strávil v nigérjiskom väzení 10 rokov čakaním na trest smrti, bol 28. mája omilostený. Mučením bol donútený priznať sa k zločinu, o ktorom tvrdí, že ho nespáchal. Spravodlivosť v jeho prípade žiadalo listami 800 tisíc ľudí.

Za omilostenie Mosesa sa postavilo aj takmer 250 z Vás, ktorí ste ho podporili v minuloročnom Maratóne písania listov.

23. Taliansko: Rómovia a Rómky dosiahli významné víťazstvo

Taliansky súd v máji rozhodol, že vysťahovanie rómskych rodín do etnicky segregovaného tábora mimo Rím je protizákonné. Prelomový rozsudok nasledoval po rokoch snahy Amnesty International a partnerských organizácií za zastavenie nútených vysťahovaní, segregácie a diskriminácie Rómov a Rómiek v Taliansku.

24. USA: Rovnosť manželstiev je právo

Najvyšší súd v USA v júni potvrdil v historickom rozhodnutí zákonné právo ľudí s rovnakým pohlavím na manželstvo. “Dnes je radostný deň nielen pre milujúce páry rovnakého pohlavia, ale pre každého, kto verí v ľudské práva a rovnosť pre všetkých”, povedal Steven W. Hawkins, výkonný riaditeľ Amnesty International USA.

25. Svazijsko: Dvaja väzni svedomia boli prepustení

Editor časopisu Bhekithemba Makhubu a obhajca ľudských práv Thulani Maseko boli v júni prepustení z väzenia po viac ako 15 mesiacoch. Boli usvedčení z publikovania článkov, v ktorých spochybňovali nezávislosť sudcov.

26. Čad: Aktivista Djeralar Miankeol bol prepustený

Aktivista Djeralar Miankeol bol v júli prepustený po stiahnutí všetkých obvinení vznesených proti jeho osobe. Odvolací súd stiahol rozsudok, v ktorom bol usvedčený za urážky súdnictva po tom, čo spochybňoval kompetenciu súdnych úradníkov počas rozhovoru v rádiu.

27. Mjanmarská republika: Väzni svedomia boli prepustení

Najmenej 11 väzňov a väzenkýň svedomia, vrátane novinárov a novináriek, nenásilných protestujúcich či predstaviteľov a predstaviteliek komunít z radov utláčanej menšiny moslimských Rohyngiov bolo prepustených v rámci hromadnej amnestie. Amnesty vyzvala úrady, aby prepustil aj desiatky nenásilných protestujúcich, ktorí stále zostávajú vo väzení.

28. Sýria: Mazen Darwis, obhajca ľudských práv, bol prepustený

Po tri a pol roku bol v auguste prepustený z väzenia Mazen Darwish, ľudskoprávny aktivista zo Sýrie. Mazena, ktorý je  riaditeľom organizácie Sýrske centrum pre médiá a slobodu prejavu, ktorá dokumentuje porušenia ľudských práv v Sýrii, uväznili na základe vymyslených teroroistických obvinení.

29. Sudán: Dvaja pastori boli prepustení

5. augusta boli prepustení dvaja pastori zo Sudánu – reverend Yat Michael a reverend Peter Yen, ktorí boli odsúdení na trest odňatia slobody vo výške ich dovtedajšej väzby. Je pravdepodobné, že pastori boli odsúdení kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu.

30. Thajsko: Oslobodení novinári

Dvaja novinári, ktorí boli súdení za zverejnenie článku o obchode s ľudmi boli v septembri oslobodení. Editor Alan Morisom a reportér Chutima Sidasathian boli uznaní nevinnými z ohovárania a z porušenia ustanovení zákona o počítačovom zločine.

31. Egypt: Pracovníci Al-Jazeera oslobodení

Novinári Mohamed Fahmy a Baher Mohamed boli v septembri prepustení v rámci prezidentského dektrétu, ktorým bola udelená milosť 100 ľuďom.  Po zatknutí v roku 2013 boli spolu s kolegom Petrom Grestom obvinení z “rozširovania nepravdivých informácií”.

32. Európa: Všetci hlásime – “Ľudia na úteku, vitajte!”

Od Grécka až po Nemecko sa dobrovoľníci a dobrovoľníčky spojili, aby pomohli prichádzajúcim ľuďom na úteku, migrantom a migrantkám a poskytli im jedlo, oblečenie a zabezpečili zdravotnú starostlivosť. Zaplnili tým diery v nefungujúcom spoločnom európskom azylovom systéme, zatiaľ čo európske hlavy štátov stále hľadajú riešenia.

33. Keňa: Vysťahovaným komunitám prisľúbili kompenzáciu

Diaľničný úrad v Keni pripustil, že nútené vysťahovanie viac než stovky ľudí z ich domovov bola chyba a prisľúbil komunitám odškodnenie.

34. Juhoafrická republika: Zlepšená starostlivosť pre ženy v Mkhondo

Ženy a dievčatá z oblasti Mkhondo majú lepší prístup k zdravotnej starostlivosti v tehotenstve. Jedna z kliník rozšírila poskytovanie predpôrodných služieb z dvoch dní na sedem do týždňa, čím dramaticky zredukovala čakanie. Mesto tiež navštívili predstavitelia vlády, aby zhodnotili a monitorovali situáciu.

Zo Slovenska odišlo na podporu žien a dievčat v oblasti Mkhondo viac než 430 listov a podpisov.

35. Vietnam: Blogerka Ta Phong Tanová bola prepustená

Vietnamská blogerka a aktivistka za slobodu prejavu Ta Phong Tanová bola v septembri prepustená po tom, čo vo väzení strávila 4 roky z desaťročného trestu. Bola usvedčená z “podnecovania propagandy” proti štátu.

36. Kuba: Grafiti umelec bol prepustený

Grafiti umelec a väzeň svedomia Danilo Maldonado Machilo bol v októbri prepustený z väzenia v Havane. Vo väzení strávil takmer rok za namaľovanie “Raúl” a “Fidel” na chrbáty dvoch ošípaných. Veríme, že jeho prepustenie prinesie nový prístup k slobode prejavu a nesúhlasu v krajine.

37. Sri Lanka: Zlomový bod pre obete vojny

Rada OSN pre ľudské práva prijala zásadnú rezolúciu, vďaka ktorej sa môžu obete ozbrojeného konfliktu v Srí Lanke konečne dočkať pravdy a spravodlivosti. Rezolúcia hovorí o hrozných zločinoch, ktoré spáchali obdive strany konfliktu.

38. Egypt: 17 svedkov a svedkýň zbavili obvinení

Odvolací súd potvrdil oslobodzujúci rozsudok obhajkyne ľudských práv Azzy Solimanovej a 16 ďalších svedkov a svedkýň v prípade zabitia aktivistky a poetky Shaimaai al-Sabbaghovej. Po tom, čo svedčili proti príslušníkom bezpečnostných zložiek, boli proti nim vznesené falošné obvinenia. Azza Solimanová poďakovala Amnesty za podporu a solidaritu.

39. Sudán: Usvedčenie teenagerky bolo zrušené

Odvolací súd v Sudáne zrušil usvedčenie Ferdousy Al Toumovej z “nemravného obliekania”, za čo bola odsúdená na 20 rán bičom a pokutu 500 sudánskych libier. Veríme, že toto rozhodnutie bolo sčasti dosiahnuté aj vďaka vášmu aktivizmu a medzinárodnému tlaku.

40. USA: Shaker Aamer bol prepustený z Guantánama

Shaker Aamer bol po 13 rokoch bez obvinenia či súdu prepustený z väznice Guantánamo. V roku 2002 sa stal jedným z prvých väzňov v notoricky známom väzení a posledným občanom Spojeného kráľovstva, ktorý bol v Guantáname zadržiavaný. Podporovatelia a podporovateľky Amnesty International bojovali za jeho prepustenie 10 rokov.

41. Čína: Väzenkyňa svedomia bola zjednotená so svojou rodinou

V októbri sa vo Fínsku stretla bývala väzenkyňa svedomia z Číny Chen Zhenpingová so svojou rodinou. Z väzenia bola prepustená v marci, no až do jej príchodu na letisko v Helsinkách bola pod prísnym dohľadom. V roku 2008 bola uväznená na 8 rokov za praktizovanie duchovného učenia Falung Gong, ktoré je v Číne zakázané.

42. Afganistan: Aktivisti zadržiavaní Talibanom boli zachránení

V októbri sme spolu s miestnymi partnermi pracovali na evakuácii 40 ľudí vrátane ľudskoprávnych aktivistov a ich rodinných prislúšníkov po tom, čo Taliban obsadil provinciu Kunduz a podnikol vpády aj do dvoch iných provincií. Za minulý rok organizácia tiež zaznamenala znepokojujúci počet útokov voči ženám a mužom, ktorí advokujú za práva žien a dievčat.

43. Egypt: Ľudskoprávny novinár bol prepustený

Aktivista a novinár Hossam Bahgat bol prepustený len pár dní po tom, čo Amnesty International a medzinárodné spoločenstvo odsúdili jeho zatknutie. Jeho zadržanie je jedným z pokračujúcich útokov na nezávislú žurnalistiku a občiansku spoločnosť.

44. Indonézia: Aktivista Filep Karma je konečne na slobode

Aktivista Filep Karma bol v novembri konečne prepustený. Za vztýčenie papuánskej nezávislej vlajky na politickej slávnosti v roku 2004 strávil vo väzení viac než desať rokov. Podporovatelia a podporovateľky Amnesty International dlho bojovali za jeho prepustenie – Filep bol súčasťou Maratónu písania listov v roku 2011, kedy mu prišlo 65 000 listov vyjadrujúcich podporu.

45. India: Spevák zatknutý za satirické piesne bol prepustený

Spevák dalitských ľudových piesní a aktivista S Sivadas, známy tiež ako Kovan, bol prepustený na kauciu. Spekávka zatkli kvôli dvom satirickým piesňam, v ktorých kritizoval vládu a ministerského predsedu tamilského štátu Nadu. Viac ako 13 tisíc ľudí podporilo kampaň Amnesty International, v ktorej žiadali jeho prepustenie.

46. Mexiko: Dve obete mučenia boli prepustené

Len pár hodín po sebe prepustili v decembri na severe Mexika dve obete mučenia. Vodič autobusu a otec štyroch detí Adrián Vasquez bol oslobodený po viac než troch rokoch po tom, čo bol mučený políciou a obvinený z pašovania drog. O pár hodín neskôr bola po dvoch rokoch prepustená Cristel Piňaová, 25-ročná matka dvoch detí. Cristel bola brutálne zbitá a sexuálne mučená až pokým sa nepriznala k vydieraniu.

47. Mongolsko zrušilo trest smrti

V decembri sa mongolský parlament rozhodol spraviť z trestu smrti minulosť. Rozhodnutie nasledovalo po dlhých rokoch nátlaku od Amnesty a jej podporovateľov a podporovateliek.

48. Azerbajdžan: Kampanierka za ľudské práva prepustená

Leyla Yunusová, jedna z najznámejších bojovníčok za ľudské práva bola v decembri prepustená. V auguste ju usvedčili z “podovodu” a iných údajných zločinov, ktoré sa týkali jej práce v neziskovej organizácii.

49. Mjanmarsko: Aktivista bol prepustený

Po znížení trestu bol aktivista Thein Aung Myint prepustený z väzenia. Odpykával si ročný trest za svoju účasť na dvoch nenásilných protestoch v meste Mandalay.

50. Grécko: Historické uznanie vzťahov osôb s rovnakým pohlavím

Grécky parlament rozšíril možosť uzavretia civilného partnerstva aj na páry rovnakého pohlavia. Ide o dôležitý krok smerom k zaručeniu rovnakých práv pre všetky páry. “Znamená to že štát uznáva, že páry osôb s rovnakým pohlavím existujú, a že sú dôležité. Toto rozhodnutie je nádejou nielen pre LGBTI osoby, ale aj pre všetkých, ktorí bojujú za spravodlivosť a rovnosť”, povedala Gauri van Guliková, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.