Novinky zo sveta ľudských práv

Amnesty International sa venuje mnohým témam. Sledujeme dianie na celom svete, venujeme sa výskumom v teréne a odhaľovaniu neprávostí. Organizujeme podujatia medzinárodnej solidarity, zbierame podpisy pod početné petície a žiadame zmenu a ochranu práv pre všetkých. Na nasledujúcich stranách nádjete výber základných tém, ktorým sme sa v Amnesty Slovensko za uplynulé obdobie venovali. Z kapacitných dôvodov sa do tohto výberu nedostali všetky témy a udalosti, ktorými sa Amnesty celosvetovo zaoberá. V prípade záujmu o viac informácií zo sveta odporúčame navštíviť stránku www.amnesty.org.

Ako darovať 2 % z daní Amnesty (viac)

Darujte nám 2 % a pomôžte nám s našou snahou o to, aby ľudské práva boli naozaj pre všetkých. 

Jún 2024

Indický premiér Módí musí naplniť svoj sľub o vláde konsenzu

DISKRIMINÁCIA / INDIA
10. JÚNA 2024

Posledných desať rokov vláda Naréndru Módího opakovane potláčala disent a diskriminovala náboženské menšiny. V jeho novom vládnom kabinete nie je ani jeden moslim. Legislatíva, akou je novela zákona o občianstve, prijatá počas jeho predchádzajúceho funkčného obdobia, účinne legalizovala náboženskú diskrimináciu.

Medzinárodné rokovania o mieri a obnove na Ukrajine musia klásť dôraz na ľudské práva

OZBROJENÝ KONFLIKT / UKRAJINA
10. JÚNA 2024

Medzinárodné spoločenstvo musí zabezpečiť, aby sa dve hlavné konferencie o mieri a obnove na Ukrajine zamerali na ľudské práva a spravodlivosť pre obete ich porušovania. Takisto musia  posilniť hlas ukrajinskej občianskej spoločnosti.

Bezpečnostné laboratórium Amnesty International prináša nové nástroje na podporu občianskej spoločnosti v boji proti digitálnym hrozbám (viac)

TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA
5. JÚNA 2024

Bezpečnostné laboratórium Amnesty International spustilo na svojej webovej stránke nové funkcie. Tieto funkcie dopĺňajú existujúci sortiment nástrojov, zdrojov a výskumov na podporu obrancov a obrankýň ľudských práv, aktivistov, novinárok a ďalších členov a členiek občianskej spoločnosti v boji proti digitálnym útokom vrátane špionážneho softvéru.

O čo išlo pri násilnom potlačení demonštrácií na Námestí nebeského pokoja? (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ ČÍNA
4. JÚNA 2024

Dňa 4. júna 1989 čínske vojenské jednotky spustili paľbu proti študentstvu a pracujúcim, ktoré a ktorí na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tien-an-men) a v jeho okolí pokojne protestovali za politické reformy. Stovky – možno tisíce – ľudí vrátane detí a starších osôb zabili. Počas následného potláčania protestov zatkli ďalšie desaťtisíce ľudí v celej Číne.

Orgány v Kongu nezabezpečujú dodržiavanie ľudských práv zo strany priemyselných gigantov (viac)

PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/ KONGO
4. JÚNA 2024

Konžské orgány a tri priemyselné spoločnosti nedodržiavajú medzinárodné a vnútroštátne normy týkajúce sa práva na zdravé životné prostredie a ďalších ľudských práv. Amnesty International to uviedla v novej výskumnej správe. Amnesty v nej analyzuje potenciálny vplyv úniku ropy a emisií z výfukových plynov na zdravie a sociálno-ekonomickú situáciu miestnych komunít.

Rómske deti bez ihrísk a telocviční (viac)

PRÁVA DETÍ/ PRÁVO NA VZDELANIE/ SLOVENSKO
1. JÚNA 2024

Amnesty International Slovensko na Medzinárodný deň detí žiada o bezodkladné prijatie opatrení na odstránenie systémovej rasovej diskriminácie rómskych detí vo vzdelávaní, ktorá sa prejavuje nielen priestorovým oddeľovaním rómskych detí od ich rovesníctva na školách ale aj serióznym nedostatkom športovísk na segregovaných školách či suchými obedmi pre rómske deti. 

Máj 2024

Nová definícia velezrady schválená moldavským parlamentom ohrozuje slobodu prejavu (viac)

SLOBODA PREJAVU/ MOLDAVSKO
31. MÁJA 2024

Moldavský parlament schválil zmeny a doplnenia Trestného zákona, ktoré nanovo definujú trestný čin „velezrady“.

Ruské úrady pri potláčaní protivojnového disentu postihujú aj deti (viac)

PRÁVA DETÍ/ SLOBODA PREJAVU/ RUSKO
31. MÁJA 2024

Ruské úrady neúprosne zasahujú proti všetkým prejavom nesúhlasu s vládnymi politikami. Čoraz tvrdšie pri tom postihujú deti a ich rodiny, najmä tie, ktoré vyjadrujú nesúhlas s ruskou agresiou na Ukrajine. V publikácii Rusko: „Vaše deti pôjdu do sirotinca“: Deti a potláčanie protestov Amnesty International detailne odhaľuje, ako ruské úrady upierajú deťom právo na slobodu prejavu.

Izrael musí splniť príkaz ICJ na zastavenie vojenskej operácie v Rafahu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
31. MÁJA 2024

Prešiel už týždeň, odkedy Medzinárodný súdny dvor (ICJ) nariadil Izraelu, aby okamžite zastavil svoje vojenské operácie v guvernoráte Rafah na juhu pásma Gazy. Príkaz nadväzoval na žiadosť Juhoafrickej republiky o vydanie dodatočných predbežných opatrení v prípade genocídy, ktorý krajina iniciovala. Napriek tomu nič nenasvedčuje tomu, že by Izrael prestal v trestuhodnom ignorovaní ICJ, ktorého sme boli svedkami aj v prípade predchádzajúcich predbežných opatrení ICJ, a aktívnom zhoršovaní humanitárnej situácie v pásme Gazy.

Rezolúcia o Medzinárodnom dni na pamiatku genocídy v Srebrenici je dôležitým uznaním pre obete a ich rodiny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE / BOSNA A HERCEGOVINA
30. MÁJA 2024

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o vyhlásení 11. júla za oficiálny Medzinárodný deň na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo, s odôvodnením, že na prijatie rezolúcie momentálne nie je vhodná chvíľa.

Svetové štatistiky o treste smrti za rok 2023 (viac)

TREST SMRTI / SVET
29. MÁJA 2024

Amnesty International v roku 2023 zaznamenala 1 153 popráv v 16 krajinách. To predstavuje 31 % nárast oproti 883 popravám zaznamenaným v roku 2022. Ide o najvyšší počet popráv, ktorý Amnesty International zaznamenala v priebehu takmer desiatich rokov (od roku 2015, keď Amnesty zaznamenala 1 634 popráv). 

Počet popráv dosiahol takmer desaťročné maximum (viac)

TREST SMRTI / SVET
29. MÁJA 2024

Amnesty uviedla, že počet popráv v roku 2023 stúpol na najvyšší za takmer desaťročie a prudko vzrástol na Blízkom východe. V roku 2023 štáty vykonali celkovo 1 153 popráv, do čoho nie sú zahrnuté tisíce popráv, o ktorých sa predpokladá, že boli vykonané v Číne. Toto číslo predstavuje nárast o viac ako 30 % oproti roku 2022. Ide o najvyšší počet, aký Amnesty International zaznamenala od roku 2015. Vtedy podľa dostupných údajov popravili 1 634 osôb. Napriek tomuto nárastu dosiahol počet krajín, ktoré vykonali popravy, najnižšie číslo, aké Amnesty International doposiaľ  zaznamenala. 

Nová smernica EÚ o náležitej starostlivosti veľkých podnikov je prelomovým krokom k dodržiavaniu ľudských práv (viac)

PRÁVA PRACUJÚCICH/ PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE / EURÓPSKA ÚNIA
24. MÁJA 2024

Ministri a ministerky 27 členských štátov EÚ dnes hlasovali o prijatí smernice, ktorá od veľkých podnikov vyžaduje, aby identifikovali a riešili negatívne vplyvy svojej činnosti na ľudské práva a životné prostredie. Schválenie smernice predstavuje jeden z najvýznamnejších pokrokov v oblasti medzinárodných právnych predpisov týkajúcich sa podnikania a ľudských práv za uplynulé roky, uviedla Amnesty International.

ICC žiada o vydanie zatykačov na Netanjahua, Sinvára a ďalších (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
21. MÁJA 2024

Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) požiadal 20. mája 2024 o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, izraelského ministra obrany Joava Galanta, ako aj na vodcov Hamasu Jahju Sinvára, Mohammeda Deifa a Ismaila Haníju. Zatykače majú byť vydané na základe podozrenia z ich zodpovednosti za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, ku ktorým došlo v Izraeli a v Palestínskom štáte, konkrétne v okupovanom pásme Gazy, prinajmenšom od 7. októbra 2023. Generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard, v tejto súvislosti upozornila, že „nikto nestojí nad medzinárodným právom: žiadni lídri ozbrojených skupín, žiadni vládni predstavitelia – či už volení alebo nie –, žiadni vojenskí predstavitelia. Bez ohľadu na ich zámery nikto nestojí nad zákonom.“

Julian Assange sa môže ďalej odvolať (viac)

PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES / OCHRANA PRED MUČENÍM / SLOBODA TLAČE / OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV / SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO / USA
20. MÁJA 2024

Rozhodnutie Najvyššieho súdu je vzácnou pozitívnou správou pre Juliana Assangea a všetky obrankyne a všetkých obrancov slobody tlače. Najvyšší súd Spojeného kráľovstva dospel k správnemu záveru, že v prípade vydania do USA bude Assange čeliť riziku vážneho porušovania ľudských práv vrátane dlhodobej samoväzby. To by bolo v rozpore so zákazom mučenia alebo iného zlého zaobchádzania.

Nové technológie a umelá inteligencia používané na hraniciach prehlbujú nerovnosti a ohrozujú ľudské práva migrantov a migrantiek (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA/ SVET
21. MÁJA 2024

Amnesty International dnes zverejnila novú výskumnú správu. Správa podrobne dokumentuje spôsoby, akými technológie prispievajú k čoraz častejšiemu porušovaniu ľudských práv na hraniciach. Amnesty vyzýva štáty, aby takéto technológie prestali používať, kým nebudú schopné zabezpečiť, že ich používanie neporušuje ľudské práva.

Prípad týkajúci sa klímy na juhokórejskom ústavnom súde môže vytvoriť precedens v oblasti ľudských práv (viac)

PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE / JUŽNÁ KÓREA
20. MÁJA 2024

V utorok 21. mája sa na juhokórejskom ústavnom súde uskutoční pojednávanie v štyroch prelomových prípadoch. Približne 200 ľudí vrátane viac ako 60 detí, z ktorých jedno v čase podania žaloby ešte nebolo na svete, tvrdí, že vláda ich nedostatočne chráni pred škodami spôsobenými klimatickými zmenami. 

Ako dlho ešte Slovensko nebude pripravené chrániť ľudské práva všetkých? (viac)

PRÁVA KVÍR ĽUDÍ / SLOVENSKO
17. MÁJA 2024

Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii, tzv. IDAHOBIT, je každoročnou pripomienkou toho, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 17. mája 1990 vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb a porúch správania, ktorý je súčasťou Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Začiatkom roka 2022 vstúpila do platnosti nová verzia MKCH (č. 11), ktorou WHO konečne vyradila zo zoznamu duševných chorôb a porúch správania aj transrodovosť, respektíve tzv. rodový nesúlad.

Prečo sme zrušili zhromaždenie pri príležitosti IDAHOBITu 2024 (viac)

PRÁVA KVÍR ĽUDÍ / SLOVENSKO
16. MÁJA 2024

Hrozný útok na predsedu Vlády SR Róberta Fica nami otriasol nielen ľudsky, ale z pochopiteľných dôvodov zvýšil naše obavy o bezpečnosť a ľudské práva všetkých z nás vrátane účastníctva plánovaného zhromaždenia a pochodu, ktorý sa mal uskutočniť pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (IDAHOBIT). Piatkové zhromaždenie sme sa preto z bezpečnostných dôvodov rozhodli zrušiť. Násilie voči nikomu bez ohľadu na názory či politickú alebo inú príslušnosť nemôžeme tolerovať. 

Svetoví lídri nekonajú, zatiaľ čo izraelská invázia do Rafahu zhoršuje humanitárnu katastrofu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
15. MÁJA 2024

Napriek opakovaným výzvam hláv štátov, predstaviteľov a predstaviteliek OSN a humanitárnych mimovládnych organizácií, aby Izrael nerozširoval svoju pozemnú ofenzívu do Rafahu, izraelské jednotky vstúpili 7. mája do tejto najjužnejšej oblasti pásma Gazy. Viac ako 1,5 milióna ľudí vrátane 600 000 detí je vo vážnom ohrození. Od 6. mája, keď Izrael prvýkrát vydal nezákonný „príkaz na evakuáciu“, z oblasti Rafahu utieklo viac ako 450 000 Palestínčanov a Palestínčaniek. Hoci izraelská armáda už prevzala kontrolu nad časťami mesta Rafah, vydanie nových „evakuačných príkazov“ 11. mája pripravilo pôdu na ďalší postup vojenskej invázie, ktorá povedie k úplnému kolapsu životne dôležitých a záchranných služieb. Izraelská vojenská ofenzíva prerušila prístup humanitárnej pomoci do pásma Gazy cez priechody Rafah a Kerem Šalom / Karem Abu Salem.

Reakcia Amnesty International na zamietnutie žaloby pre segregáciu vo vzdelávaní v Starej Ľubovni (viac)

PRÁVA RÓMOK A RÓMOV/ PRÁVO NA VZDELANIE/ SLOVENSKO
15. MÁJA 2024

Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, reagoval na rozhodnutie Mestského súdu Bratislava IV zo dňa 7. mája 2024, o zamietnutí žaloby v prípade segregácie rómskych detí vo vzdelávaní v Starej Ľubovni.

Reakcia na útok na Róberta Fica (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ / SLOVENSKO
15. MÁJA 2024

V reakcii na medializované informácie o útoku na Róberta Fica, predsedu Vlády SR, riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda povedal: „Veľmi jasne a dôrazne odsudzujeme dnešný hrozný útok na predsedu Vlády SR, Róberta Fica. Ide o krutý a neospravedlniteľný čin, ktorý nemožno tolerovať. Róbertovi Ficovi želáme skoré zotavenie a veľa síl.“

Prijatím zákona o slovenskej televízii a rozhlase zrýchlime eróziu právneho štátu na Slovensku (viac)

SLOBODA TLAČE / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ / SLOVENSKO
15. MÁJA 2024

Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, upozorňuje na ľudskoprávne riziká, ktoré so sebou prináša návrh zákona o slovenskej televízii a rozhlase, o ktorom bude NR SR hlasovať zajtra, 16.mája 2024, o 17,00. Amnesty upozorňuje, že televízia a rozhlas Slovenska by mali byť silné a nezávislé médiá, ktoré verejnosti umožňujú slobodný prístup k informáciám.

Proces o vydaní Assangea do USA dlhodobo poškodzuje slobodu tlače (viac)

PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES / OCHRANA PRED MUČENÍM / SLOBODA TLAČE / OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV / SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO / USA
15. MÁJA 2024

Právny poradca Amnesty International, Simon Crowther, sa ako odborný právny pozorovateľ dňa 20. mája zúčastní na ďalšom súdnom pojednávaní britského Najvyššieho súdu v prípade žiadosti USA o vydania Juliana Assangea zo Spojeného kráľovstva. Výsledok pojednávania rozhodne o tom, či sa bude mať Julian Assange opätovne možnosť hájiť pred súdmi Spojeného kráľovstva. Ak súd rozhodne v jeho neprospech, bude to znamenať, že vyčerpal všetky možnosti bojovať za spravodlivosť v Spojenom kráľovstve. Rozsudok v jeho neprospech by viedol k jeho vydaniu do USA alebo žiadosti na posúdenie prípadu Európskym súdom pre ľudské práva.

Viac ako 300 ľudí čelí nútenému vysťahovaniu po masovom búraní domov vo Wadi al-Khalil (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA/ POLICAJNÉ NÁSILIE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
9. MÁJA 2024

Izraelské orgány 8. mája zdemolovali 47 domov v neuznanej palestínskej beduínskej dedine Wadi al-Khalil. K demolácii došlo bez riadnej konzultácie alebo odškodnenia. Amnesty International v súvislosti s demoláciou, ktorá môže viesť k nútenému vysídlenku, zdôrazňuje naliehavosť odstrániť izraelský systém apartheidu.

Izraelská armáda musí zaručiť bezpečnosť civilistov, keďže vo východnej časti Rafahu začala pozemnú operáciu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
7. MÁJA 2024

Izraelská armáda vydala príkaz na „evakuáciu“ pre viac ako 100 000 obyvateľov a obyvateliek východného Rafahu. Obyvateľstvo, ktoré tvorí zväčša vnútorne vysídlená populácia pásma Gazy, má opustiť celé štvrte v súvislosti so začínajúcou pozemnou vojenskou operáciou izraelských ozbrojených síl v Rafahu. Podľa riaditeľky Amnesty International pre globálny výskum, advokáciu a politiky, Eriky Guevara-Rosas, ide o krutý a neľudský krok.

Poslanci a poslankyne musia prestať útočiť na kvír ľudí (viac)

PRÁVA KVÍR ĽUDÍ / SLOVENSKO
7. MÁJA 2024

Národná rada SR našťastie neposunula do druhého čítania návrh na zmenu zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle, za prijatie zákona však hlasovalo 23 poslancov a poslankýň. Tí a tie tak podporili de facto znemožnenie úradnej zmeny rodu, t. j. právnej tranzície, ktorá je na Slovensku legálna dlhé desaťročia.

Žiadajte slobodu pre novinárku Mariu Ponomarenko (viac)

PODPÍŠTE PETÍCIU/ RUSKO
3. MÁJ 2024

Maria Ponomarenko je aktivistka, blogerka a novinárka z mesta Barnaul v Altajskom kraji v Rusku. Novinárka pracovala pre online médium RusNews. Dňa 23. apríla 2022 ju zatkli a umiestnili do väzby na základe údajného zločinu „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie s nenávistným alebo nepriateľským motívom“ (článok 207.3 (2), písmeno d) Trestného zákona). Dňa 15. februára 2023 ju súd uznal vinnou a odsúdil na šesť rokov odňatia slobody. Po prepustení na slobodu bude mať päťročný zákaz vykonávať novinársku činnosť. Novinárka čelila vo väzení zlému zaobchádzaniu.

Žiadame, aby štáty zastavili dodávky zbraní, ktorých použitie vedie k porušovaniu medzinárodného práva v pásme Gazy (viac)

ZBRANE A OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA/ EURÓPSKA ÚNIA
2. MÁJ 2024

Ľudskoprávne a humanitárne organizácie, expertky na zbrane, aktivisti, novinárky, akademici, právničky a študenti počas spoločnej celosvetovej akcie vyzývajú všetky štáty, aby zastavili dodávky zbraní, súčiastok a munície, ktoré sa používajú na porušovanie medzinárodného práva v okupovanom pásme Gazy. Amnesty International dlhodobo vyzýva na uvalenie komplexného zbrojného embarga na Izrael, Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny, ktoré bojujú v pásme Gazy.

Apríl 2024

Slovenský návrh zákona o mimovládkach je priamym útokom na občiansku spoločnosť (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ / SLOVENSKO
30. APRÍLA 2024

Národná rada SR schválila v prvom čítaní návrh zákona o mimovládnych organizáciách. Zákon by označil organizácie občianskej spoločnosti, ktoré za kalendárny rok prijali viac ako 5 000 eur zo zahraničia, za „organizácie so zahraničnou podporou“.

Osobitný spravodajca OSN pre práva pôvodného obyvateľstva varuje pred ľudskoprávnymi hrozbami obchodovania s emisiami (viac)

PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/ PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA/ SVET
27. APRÍLA 2024

Osobitný spravodajca OSN pre práva pôvodného obyvateľstva vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zvážilo moratórium na obchodovanie s emisiami uhlíka.

Parlamentný hon na čarodejnice (viac)

SLOBODA TLAČE / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ / PRÁVA KVÍR ĽUDÍ / SLOVENSKO
26. APRÍLA 2024

Aprílová schôdza NR SR doposiaľ priniesla aj návrhy zákonov, ktoré môžu zhoršiť ľudskoprávnu situáciu na Slovensku.  Pokračovanie útokov na práva transrodových ľudí a mimovládne organizácie v podobe hanebných návrhov zákonov musia poslanci a poslankyne NR SR jednoznačne odmietnuť. Zároveň, Vláda SR schválila zákon, ktorý zvýši politickú kontrolu RTVS. Amnesty International vyzýva NR SR a Vládu SR, aby pri svojich rozhodnutiach prísne dbali na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu ako aj právo na informácie a právo na ochranu pred diskrimináciou. 

Príbehy rodín žijúcich v medzigeneračnej chudobe (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE / SOCIÁLNE A EKONOMICKÉ PRÁVA
26. APRÍLA 2024

Prečítajte si komentár Silvie Bartošovej, mentorky programu FILIP v OZ Cesta von, ktorá sa vo svojom texte venuje následkom medzigeneračnej chudoby na Slovensku.

Masové hroby v pásme Gazy zdôrazňujú potrebu nezávislého vyšetrovania (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
24. APRÍLA 2024

Palestínske autority oznámili, že v okolí Násirovej nemocnice v Chán Júnis a nemocničného komplexu al-Šifa v meste Gaza, našli v masových hroboch stovky tiel. Amnesty upozorňuje, že Izrael musí v súlade s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) z 26. januára prijať „účinné opatrenia, aby zabránil zničeniu dôkazov [o zločinoch] a zabezpečil ich uchovanie“. To zahŕňa umožniť prístupu vyšetrovacím misiám s medzinárodným mandátom a ďalším orgánom do pásma Gazy, aby pomohli pri uchovávaní dôkazov o spáchaných zločinoch.

Amnesty International bije na poplach v súvislosti s flagrantným porušovaním medzinárodného práva a ľudských práv v roku 2023 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA O STAVE ĽUDSKÝCH PRÁV V ROKU 2023 / EURÓPA
24. APRÍLA 2024

Amnesty International vydáva výročnú správu o stave ľudských práv vo svete, v ktorej hodnotí ľudskoprávnu situáciu v 155 krajinách. Organizácia v správe upozorňuje, že svet žne desivé dôsledky takmer úplného rozkladu medzinárodného práva a eskalujúcich konfliktov. Amnesty International tiež varuje, že rapídny rozvoj umelej inteligencie a dominantné postavenie technologických gigantov bez adekvátnej regulácie, ktorá zatiaľ zaostáva za vývojom technológií, môžu enormne zhoršiť mieru porušovania ľudských práv a ďalej urýchliť rozpad právneho štátu. 

Vybrané ľudskoprávne problémy v regióne Európy a strednej Ázie z výročnej správy Amnesty International o stave ľudských práv v roku 2023 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA O STAVE ĽUDSKÝCH PRÁV V ROKU 2023 / EURÓPA
24. APRÍLA 2024

Upevňovanie autoritárstva v Európe a strednej Ázii, ktoré ďalej podnecovala Ruská agresia na Ukrajine, viedlo v roku 2023 k početným útokom na ľudské práva aj ich obrancov a obrankyne v oblasti. Vlády prenasledovali predstaviteľov a predstaviteľky občianskej spoločnosti a potláčali disent. 

Výročná správa Amnesty International o ľudskoprávnej situácii na Slovensku v roku 2023 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA O STAVE ĽUDSKÝCH PRÁV V ROKU 2023 / SLOVENSKO
24. APRÍLA 2024

Na Slovensku naďalej dochádzalo k segregácií rómskych detí vo vzdelávaní, ľudia na úteku aj LGBTI ľudia naďalej čelili porušovaniu ľudských práv, krajina neprijala systémové zmeny na prevenciu policajného násilia a nedokázala zmeniť zákonnú definíciu znásilnenia na takú, ktorá by bola založená na súhlase.

Izrael podporuje smrtiace besnenie osadníkov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
22. APRÍLA 2024

Počas uplynulých dní alarmujúco narastá miera násilia, ktoré páchajú izraelskí osadníci voči palestínskej populácii okupovaného Západnom brehu Jordánu. Tento vývoj podľa Amnesty International zdôrazňuje naliehavú potrebu odstrániť nelegálne osady aj dlhoročný systém apartheidu a ukončiť izraelskú okupáciu palestínskych území.

Smrť a mučenie po porážke ISIS v severovýchodnej Sýrii (viac)

OCHRANA PRED MUČENÍM / SÝRIA
17. APRÍLA 2024

Amnesty International vydala novú výskumnú správu, v ktorej sa venuje zodpovednosti autonómnych orgány v severovýchodnej Sýrii za rozsiahle porušovanie práv viac ako 56 000 väzňov a väzenkýň. Podľa odhadov ide o 11 500 mužov, 14 500 žien a 30 000 detí, ktorých a ktoré zadržiavajú v najmenej 27 zadržiavacích zariadeniach a dvoch zadržiavacích táboroch (Al-Hol a Roj).

Žalostne nedostatočná reakcia na konflikt v Sudáne (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / SUDÁN
15. APRÍLA 2024

Od začiatku eskalácie konfliktu medzi sudánskymi jednotkami rýchleho nasadenia (RSF) a sudánskymi ozbrojenými silami (SAF) uplynul už rok. V dôsledku bojov zahynulo viac ako 14 000 civilistov a civilistiek a tisíce ďalších utrpeli zranenia. Milióny boli nútené opustiť svoje domovy. Viac ako 25 miliónov ľudí čelí akútnej potravinovej nestabilite a mnoho z nich dokonca hladomoru. Reakcia medzinárodného spoločenstva na situáciu v Sudáne je však aj napriek množstvu civilných obetí žalostne nedostatočná.

Žiadame vyšetrenie vrážd v etiópskom Merawi (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / ETIÓPIA
12. APRÍLA 2024

Obyvatelia a obyvateľky etiópskeho mesta Merawi vo federálnom štáte Amhara uviedli, že 29. januára večer vojaci Etiópskych národných obranných zložiek (ENDF) po bojoch s milíciami Fano (militarizovaným protestným hnutím za neutralizáciu hrozieb pre obyvateľstvo Amhary) mimosúdne popravili miestnych mužov. Mužov údajne odviedli z domov, obchodných prevádzok a ulíc, zhromaždili ich a hromadne zastrelili.

Ruské útoky spôsobili katastrofálne poškodenie elektrickej infraštruktúry Ukrajiny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / RUSKO/ UKRAJINA
12. APRÍLA 2024

Terčom nočných ruských náletov bola ukrajinská infraštruktúra zabezpečujúca distribúciu elektrickej energie. Ukrajinské orgány museli v dôsledku útokov zaviesť plánované výpadky elektrickej energie, aby zabránili preťaženiu zostávajúcej energetickej infraštruktúry. Tieto opatrenia však narúšajú život civilného obyvateľstva Ukrajiny.

Od uväznenia Juliana Assangea v Belmarshi uplynulo 5 rokov (viac)

SLOBODA TLAČE / PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES / USA / SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO
11. APRÍLA 2024

Od uväznenia Juliana Assangea v britskej väznici Belmarsh uplynulo päť rokov. Amnesty International považuje jeho väznenie v prísne stráženom zariadení za neprijateľné. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard pri príležitosti smutného výročia upozorňuje, že Assange čelí žiadosti o vydanie zo strany amerických orgánov. V prípade vydania by mu hrozil doživotný trest odňatia slobody, ako aj zlé zaobchádzanie vo väzbe.

Jordánsko musí prestať potláčať protesty za spravodlivosť v Gaze (viac)

PRÁVO NA PROTEST A SLOBODU PREJAVU/ JORDÁNSKO
11. APRÍLA 2024

Od 7. októbra 2023 jordánske orgány zatkli najmenej 1 500 ľudí, z toho približne 500 osôb od marca 2024, len na základe ich účasti na masívnych protestoch proti Izraelským zásahom v pásme Gazy. Amnesty International vyzýva jordánske orgány, aby okamžite prestali obmedzovať právo na pokojný protest. Organizácia zároveň vyzýva na prepustenie všetkých ľudí, ktorých zadržiavajú len za to, že kritizovali politiku vlády voči Izraelu a konanie Izraela v pásme Gazy.

Veľké spoločnosti nerobia dosť pre zníženie emisií a zmiernenie klimatickej krízy (viac)

KLIMATICKÁ KRÍZA / KORPORÁTNA ZODPOVEDNOSŤ
9. APRÍLA 2024

Organizácia Carbon Market Watch zverejnila 9. apríla nový výskum, v ktorom sa zaoberá dopadom 51 veľkých spoločností na klimatickú krízu. Podľa výsledkov výskumu tieto firmy robia príliš málo pre zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré produkujú a pomohli tak zachovať nárast globálnej teploty pod hodnotou 1,5 °C.

Pakt EÚ o migrácii je premárnenou príležitosťou (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU /
9. APRÍLA 2024

Európsky parlament v stredu 10. apríla prijal nový balík právnych predpisov týkajúcich sa migrácie a azylu. Riaditeľka kancelárie Amnesty International pre európske inštitúcie a záležitosti Eve Geddie upozornila, že po rokoch rokovaní inštitúcie EÚ hanebne podpisujú dohodu, o ktorej vedia, že povedie k ďalšiemu ľudskému utrpeniu.

ESĽP rozhodol v prelomovom prípade týkajúcom sa klimatickej spravodlivosti (viac)

KLIMATICKÁ KRÍZA/
9. APRÍLA 2024

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol v troch prelomových prípadoch týkajúcich sa klimatickej spravodlivosti. Prípady sa týkali starších Švajčiarok, šiestich mladých Portugalcov a bývalého francúzskeho starostu a poslanca Európskeho parlamentu. Vedúca oddelenia strategickej litigácie Amnesty International Mandi Mudarikwa uviedla, že ESĽP týmito rozsudkami vytvoril dôležitý historický precedens.

Výzva ministerstvu školstva na Medzinárodný deň Rómov a Rómok: zastavte segregáciu rómskych žiakov a žiačok (viac)

PRÁVA RÓMOK A RÓMOV/ SLOVENSKO
8. APRÍLA 2024

Mimovládne organizácie pracujúce s vylúčenými komunitami a na ochrane ich ľudských práv, vyzývajú pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov a Rómok, ministra školstva Tomáša Druckera, aby čo najskôr prijal legislatívne opatrenia, ktoré zastavia prehlbovanie priestorovej segregácie rómskych žiakov a žiačok v školách na Slovensku.

Vyhodnotenie 1. kola súťaže Úvahy o bývaní (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ SLOVENSKO
5. APRÍLA 2024

Amnesty International Slovensko vyhlasuje výsledky 1. kola ľudskoprávnej súťaže Úvahy o bývaní pre žiakov a žiačky stredných škôl s tematikou práva na bývanie, ktorá prebiehala počas marca 2024. 

Projekcia filmov pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov a Rómok 2024 (viac)

ZAPOJTE SA/ PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
5. APRÍLA 2024

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov a Rómok vás pozývame na premietanie krátkych filmov venovaných Rómom a Rómkam.

30 rokov od genocídy v Rwande je nevyhnutné dosiahnuť spravodlivosť (viac)

ETNICKÉ MENŠINY/ OZBROJENÝ KONFLIKT/ RWANDA
5. APRÍLA 2024

V nedeľu 7. apríla si pripomíname tragické výročie genocídy Tutsiov v Rwande. Od udalostí z roku 1994, pri ktorých bolo podľa odhadov zabitých 800 000 ľudí, uplynie 30 rokov. Obeťami sa stali aj odporcovia a odporkyne genocídy z radov Hutuov a ďalší odporcovia extrémistickej vlády, ktorá genocídu riadila. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby sa v záujme spravodlivosti pre preživších a pozostalých urýchlene vrátilo k svojmu záväzku vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom.

Nastáva hladomor: Gaza súrne potrebuje prímerie a viac prístupových ciest pre humanitárnu pomoc (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
5. APRÍLA 2024

Izrael schválil dočasné otvorenie dvoch humanitárnych ciest do okupovaného pásma Gazy vrátane priechodu Erez na severe pásma a prístavu Ašdod. Amnesty International víta tento krok, ale upozorňuje, že na riešenie katastrofickej humanitárnej krízy v pásme Gazy nestačí.

Žiadajte reguláciu obchodu s policajným vybavením (viac)

PODPÍŠTE PETÍCIU/ ZBRANE/ SLOVENSKO
4. APRÍLA 2024

Spoločenské a systémové zmeny môžeme docieliť iba vtedy, keď ich budeme žiadať spoločne. Všetci a všetky máme právo protestovať pokojne, bezpečne a bez strachu, že polícia neprimerane použije svoje vybavenie a pritom nám ublíži, zraní nás alebo dokonca zabije. Zmluva o obchode bez mučenia by mohla pomôcť chrániť právo na protest. Žiadajte slovenskú vládu, aby podporila reguláciu obchodu s policajným vybavením a tzv. menej smrtiacimi zbraňami. Okrem toho ju vyzvite, aby zabezpečila, že ozbrojené zložky budú toto vybavenie používať v súlade s medzinárodným právom.

V Iráne popravili minulý rok rekordný počet ľudí (viac)

TREST SMRTI/ IRÁN
4. APRÍLA 2024

V dôsledku zosilnenej represie sa iránske väznice v roku 2023 zmenili na masové popraviská. Podľa Amnesty International je naliehavo potrebné prijať rázne medzinárodné opatrenia, ktoré zastavia desivý nárast počtu popráv v Iráne. Organizácia dnes zverejnila novú výskumnú správu, v ktorej zdôrazňuje, že najmenej 481 vykonaných trestov smrti bolo uložených v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou. To predstavuje viac ako polovicu z celkového počtu 853 popráv zaznamenaných v krajine v roku 2023. Počas minulého roka tak v Iráne popravili najviac ľudí za uplynulých 8 rokov.

Dánsko čelí žalobe za porušenie pravidiel vývozu zbraní (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
3. APRÍLA 2024

Amnesty International Dánsko, Oxfam Denmark, MS Action Aid Denmark a palestínska ľudskoprávna organizácia Al-Haq dnes podali žalobu na dánske ministerstvo zahraničných vecí a národnú políciu za to, že Dánsko nedodržalo svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva, keď povolilo vývoz zbraní do Izraela.

Zrušenie Štandardného postupu pri medicínskych tranzíciách je hanebným útokom na ľudské práva (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
3. APRÍLA 2024

Amnesty International Slovensko vyjadruje zásadný nesúhlas s rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré s účinnosťou od 3. apríla 2024 ruší Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom (ďalej len „Štandardný postup“). Ministerstvo týmto rozhodnutím nepochopiteľne vychádza v ústrety dlhodobým antiľudskoprávnym tlakom. Toto rozhodnutie je neodborným a hanebným krokom, ktorý predstavuje mimoriadne ľudskoprávne zlyhanie. Vyzývame ministerstvo na okamžitú nápravu. 

Medzinárodnému spoločenstvu sa kráti čas, aby zasiahlo a zabránilo brutálnym zločinom v Rafahu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
3. APRÍLA 2024

13 humanitárnych a ľudskoprávnych organizácií v spoločnej tlačovej správe upozorňuje, že týždeň po tom, ako Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu požadujúcu okamžité prímerie medzi Izraelom a palestínskymi ozbrojenými skupinami, a niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný súdny dvor (ICJ) nariadil Izraelu vykonať dodatočné predbežné opatrenia na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy pred rizikom genocídy, musia štáty medzinárodného spoločenstva urýchlene konať, aby zabezpečili, že vo svetle stupňujúcich sa útokov v oblasti Rafahu Izrael podnikne opatrenia nariadené ICJ a zabráni tak beštiálnym zločinom.

Marec 2024

Eswatinské úrady musia zastaviť prenasledovanie a zastrašovanie Tanele Maseko (viac)

OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV/ ESWATINI
28. MARCA 2024

Tanele Maseko, vdovu po ľudskoprávnom právnikovi Thulanim Masekovi, zatkli eswatinské úrady 27. marca 2024 po vstupe do krajiny z Juhoafrickej republiky. Spolu s ňou zatkli na hraničnom priechode Oshoek aj viacero jej príbuzných.

Elżbieta Podleśna sa dočkala spravodlivosti (viac)

DOBRÉ SPRÁVY/ POĽSKO
28. MARCA 2024

Elżbieta Podleśna, Joanna Gzyra-Iskandar a Anna Prus sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii. Okrem toho sa zasadzujú za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku. V júli 2020 ich obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“. Zločinu sa údajne mali dopustiť výrobou a distribúciou plagátov, na ktorých bola vyobrazená Panna Mária so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy. Najvyšší súd vo štvrtok 28. marca 2024 zamietol odvolanie štátnych orgánov proti oslobodzujúcemu rozsudku z januára 2022. To znamená, že po piatich rokoch boja za spravodlivosť sa ich prípad konečne a úspešne skončil.

Správa osobitnej spravodajkyne OSN musí podnietiť prijatie opatrení, ktoré pomôžu zabrániť genocíde v pásme Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
26. MARCA 2024

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudskoprávnu situáciu na palestínskych územiach okupovaných od roku 1967 v novej správe dospela k záveru, že „existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že Izrael svojím konaním naplnil definíciu páchania genocídy“. Amnesty International víta túto správu a upozorňuje, že dnešné stretnutie Rady OSN pre ľudské práva, na ktorom bude rada diskutovať o týchto zisteniach, sú príležitosťou pre členské štáty prijať konkrétne kroky.

Britský súd ponecháva Juliana Assangea v právnom limbe (viac)

SLOBODA TLAČE / USA / SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO
26. MARCA 2024

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva dnes rozhodol, že Juliana Assangea nemôžu na základe obvinení zo špionáže okamžite vydať do USA. Súd pojednávanie odročil na 20. mája. Súd údajne Assangeovi udelí ďalšiu možnosť sa odvolať, ak americké orgány neposkytnú ďalšie záruky, že v prípade deportácie bude Assange súdený v spravodlivom súdnom procese. Toto rozhodnutie znamená, že právna sága, ktorá sa ťahá už viac ako desať rokov, naďalej pokračuje.

Pridajte sa k Amnesty: Hľadáme telefundraiserov*ky do nášho tímu! (viac)

PRACUJTE S NAMI
25. MARCA 2024

Snažíme sa osloviť čo najširšie publikum, pretože veríme, že naša práca má zmysel. Pomôžte nám so získavaním zdrojov, aby sme mohli naďalej hovoriť o ľudských právach a získavať podporu pre ľudí, ktorí ju naozaj potrebujú! Hľadáme človeka, ktorý bude našich podporovateľov a podporovateľky inšpirovať k pravidelnému darcovstvu, pretože len vďaka tomu dokážeme fungovať a naďalej aktívne plánovať ľudskoprávne aktivity na Slovensku. 

Spravodlivosť pre milióny ľudí v Jemene je stále v nedohľadne (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ JEMEN
25. MARCA 2024

Amnesty International pri príležitosti deviateho výročia vypuknutia konfliktu v Jemene upozorňuje, že milióny ľudí naďalej znášajú dlhodobé následky prebiehajúceho ničivého konfliktu. Strany konfliktu pritom podľa organizácie chronicky zlyhávajú pri zabezpečení spravodlivosti a odškodnenia obetí, resp. preživších, zločinov podľa medzinárodného práva.

Pridajte sa k Amnesty: Hľadáme posily do F2F fundraisingového tímu! (viac)

PRACUJTE S NAMI
22. MARCA 2024

Snažíme sa osloviť čo najširšie publikum, pretože veríme, že naša práca má zmysel. Pomôžte nám so získavaním zdrojov, aby sme mohli naďalej hovoriť o ľudských právach a získavať podporu pre ľudí, ktorí ju naozaj potrebujú! Práca vhodná popri štúdiu. Hľadáme človeka, ktorý bude vyzývať ľudí na ulici, aby sa stali našimi darcami či darkyňami, pretože len vďaka tomu dokážeme plánovať a realizovať ľudskoprávne aktivity na celom Slovensku. 

Saudská Arábia má predsedať fóru OSN o rodovej rovnosti, hoci pokračuje v útokoch na práva žien (viac)

PRÁVA ŽIEN / SAUDSKÁ ARÁBIA
22. MARCA 2024

Očakáva sa, že Saudská Arábia bude na výročnom zasadnutí Komisie OSN pre postavenie žien vymenovaná na predsednícku pozíciu vo fóre OSN pre práva žien. Amnesty upozorňuje, že stav ľudských práv v krajine je katastrofálny a krajina si týmto spôsobom vylepšuje meno v zahraničí bez toho, aby robila reálne a hodnotné zmeny v zákone aj ľudskoprávnej praxi.

Výzva Európskej rady na udržateľné prímerie v pásme Gazy nestačí (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA/ EÚ
22. MARCA 2024

Európska rada vyzvala na udržateľné prímerie v pásme Gazy. Európska únia a jej členské štáty však podľa Amnesty musia prijať konkrétne opatrenia a podniknúť hmatateľné kroky, ktorými zabránia genocíde proti palestínskej populácii v pásme Gazy. Musia v plnej miere obnoviť financovanie UNRWA a zastaviť akýkoľvek vývoz zbraní a munície do Izraela. Musia tiež vykonať úplnú revíziu dodržiavania záväzkov Izraela v oblasti ľudských práv. 

Plán obnovy nesmie reprodukovať systém rasovej diskriminácie (viac)

PRÁVO NA VZDELANIE / SEGREGÁCIA / SLOVENSKO
21. MARCA 2024

Amnesty International na Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie (21. marec) upriamuje pozornosť na vysoké riziko prehĺbenia segregácie rómskych detí vo vzdelávaní financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. 

DOBRÉ SPRÁVY: Holandsko prijalo definíciu znásilnenia založenú na súhlase (viac)

SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA/ HOLANDSKO
19. MARCA 2024

Holandský senát odhlasoval prijatie novej zákonnej definície znásilnenia, ktorá je založená na súhlase. Amnesty International to hlasovanie za historické víťazstvo pre preživšie násilia aj aktivistky za práva žien.

Žiadajte slobodu pre saudskoarabský disent (viac)

SAUDSKÁ ARÁBIA/ OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ PODPÍŠTE PETÍCIU
19. MARCA 2024

Saudskoarabské úrady sa už niekoľko rokov intenzívne pokúšajú vylepšiť meno krajiny v zahraničí. Nákladná PR mašinéria svetu ukazuje obraz pokroku a lesku. Do krajiny prichádzajú slávni športovci a zabávači. V kontraste s týmito výjavmi a so sľubmi korunného princa o modernizácii a pokrokovej, inkluzívnej vláde však štátne orgány čoraz brutálnejšie umlčiavajú všetky kritické hlasy v krajine. Aj taký malý prejav odporu, akým je príspevok na sociálnych sieťach, ktorý vyzýva na ľudskoprávne reformy alebo kritizuje štátne úrady, môže pre jeho autorku či autora znamenať zákaz cestovania, desiatky rokov za mrežami či dokonca trest smrti.

Desaťročie potláčania neruskej identity na okupovanom Kryme (viac)

ETNICKÉ MENŠINY/ RUSKO/ UKRAJINA
19. MARCA 2024

Amnesty International upozorňuje, že od začiatku okupácie Krymu (pred desiatimi rokmi) sa Rusko snaží zmeniť etnické zloženie polostrova a utláča ukrajinskú a krymskotatársku komunitu.

Návrh saudskoarabského Trestného zákona ničí ilúziu pokroku (viac)

SAUDSKÁ ARÁBIA
19. MARCA 2024

Na verejnosť unikol návrh prvého písomného Trestného zákona Saudskej Arábie. Podľa Amnesty International návrh žalostne nespĺňa univerzálne ľudskoprávne normy a odhaľuje pokrytectvo, ktoré sa skrýva za sľubmi korunného princa Mohammada bin Salmána o pokrokovej a inkluzívnej vláde. Saudskoarabské orgány neposkytli návrh Trestného zákona na konzultáciu nezávislej občianskej spoločnosti, ale viacerí saudskoarabskí právni experti potvrdili pravosť uniknutého dokumentu.

Letecké a lodné dodávky nie sú vhodnou alternatívou k dodávkam pomoci po súši (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. MARCA 2024

Amnesty International a ďalších 24 mimovládnych organizácií vyzvalo vlády, aby vo svetle narastajúceho počtu obetí chorôb a podvýživy v pásme Gazy uprednostnili prímerie a pozemné poskytovanie humanitárnej pomoci pred leteckými dodávkami. Hoci štáty v poslednom čase zintenzívnili letecké dodávky pomoci do pásma Gazy, humanitárni pracovníci upozorňujú, že tento spôsob poskytovania pomoci sám o sebe v žiadnom prípade nedokáže uspokojiť potreby 2,3 milióna ľudí, ktorí žijú v katastrofálnych podmienkach.

Mimovládne organizácie žalujú Dánsko za vývoz zbraní do Izraela (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA/ DÁNSKO
13. MARCA 2024

Organizácie Oxfam Dánsko, Amnesty International Dánsko, Mellemfolkeligt Samvirke (Action Aid Denmark) a palestínska ľudskoprávna organizácia Al-Haq žiadajú dánsky súd, aby dánskym úradom nariadil zastaviť vývoz zbraní do Izraela. Prominentné neziskové organizácie došli k záveru, že jednoznačne hrozí, že zbrane a vojenské vybavenie, ktoré Dánsko priamo alebo nepriamo vyváža do Izraela, izraelské ozbrojené zložky používajú na páchanie závažných zločinov voči civilnej populácii pásma Gazy. Dánsko svojím konaním podľa organizácií porušuje medzinárodné pravidlá o obchode so zbraňami. Krajina zároveň riskuje, že sa stane spoluvinníkom porušovania medzinárodného humanitárneho práva vrátane vojnových zločinov a možnej genocídy. Organizácie preto žiadajú, aby súd Dánsku nariadil zastavenie vývozu zbraní.

Nekontrolované zavádzanie technológií do systémov sociálneho zabezpečenia ohrozuje ľudské práva (viac)

SOCIÁLNE A EKOMOICKÉ PRÁVA/ SVET
13. MARCA 2024

Amnesty International vo svojej krátkej výskumnej správe upozorňuje, že zavádzanie digitálnych technológií (vrátane umelej inteligencie, automatizácie a prideľovania sociálnej pomoci na základe na algoritmov) do systémov sociálneho zabezpečenia prehlbuje sociálne nerovnosti na celom svete. Organizácia zdôrazňuje, že pri zavádzaní týchto technológií musia vlády konať transparentnejšie a lepšie chrániť ľudské práva. Cieľom publikácie je poukázať na vznikajúce ľudskoprávne riziká a poskytnúť odporúčania užitočné pri zmierňovaní týchto hrozieb. Výskumná pracovníčka Amnesty International pre technológie, hospodárske, sociálne a kultúrne práva, Imogen Richmond-Bishop, upozorňuje na riziká, ktoré tieto technológie so sebou prinášajú.

Nigérijské úrady musia zabezpečiť návrat 680 ľudí, ktorých uniesli bojovníci Boko Haram (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ NIGÉRIA
12. MARCA 2024

Dňa 3. marca 2024 muži, ktorí sú pravdepodobne bojovníkmi ozbrojenej skupiny Boko Haram, uniesli najmenej 400 vnútorne vysídlených osôb – väčšinou žien a detí – z táborov pre vnútorne vysídlené osoby. Ľudí uniesli z utečeneckých táborov Babban Sansani, Zulum a Arabic IDP, ktoré sa nachádzajú v meste Gamboru Ngala v štáte Borno. O niekoľko dní neskôr, 7. marca, ozbrojenci uniesli najmenej 287 študentiek a študentov a ich učiteliek a učiteľov z mesta Kuriga v štáte Kaduna. Podľa informácií Amnesty International prišli stovky útočníkov k škole na motocykloch. Následne zajali študentstvo a pedagogický zbor a odviedli ich do kriačia. Amnesty považuje tieto únosy za šokujúcu obžalobu pretrvávajúcej neschopnosti úradov chrániť ľudí pred útokmi ozbrojených skupín. Útoky Boko Haram a ďalších skupín si za uplynulých päť rokov vyžiadali tisíce civilných životov.

Housing First vo Fínsku: ukončenie bezdomovectva je možné (viac)

BÝVANIE JE ĽUDSKÉ PRÁVO / FÍNSKO
11. MARCA 2024

Miroslava Hlinčíková v roku 2022 strávila tri mesiace vo výskumnej sekcii organizácie Y-Foundation v Helsinkách. Y-Foundation je najväčší neziskový prenajímateľ vo Fínsku. Vlastní viac ako 18-tisíc bytov vo vyše 60 lokalitách a okrem toho, že byty prenajíma, koordinuje i sieť organizácií, ktoré ukončujú bezdomovectvo, realizuje aplikovaný výskum o poskytovaných službách a je spoluzakladateľom Housing First Europe Hub. Pobyt v Helsinkách jej pomohol uvedomiť si, že možné je aj ukončenie bezdomovectva.

MDŽ je šancou pomenovať systémové problémy a hľadať štrukturálne riešenia (viac)

DISKRIMINÁCIA ŽIEN A DIVEČAT / SLOVENSKO
8. MARCA 2024

Medzinárodný deň žien je pre organizácie a jednotlivkyne, ktoré pracujú s ľudskými právami a preživšími rodovo a rasovo podmieneného násilia, aj tento rok dňom, keď si pripomíname systémové zlyhania a zanedbávanie práv žien zo strany štátu. Okrem toho sa kolektívne zamýšľame nad následkami, ktoré majú chýbajúce riešenia a dlhodobé porušovanie práv žien na ich životy aj celkový stav občianskej spoločnosti. Ženy, ktorých sa porušovanie práv týka, sú často aj obrankyňami práv, ktoré za svoje aktivity čelia prenasledovaniu a ďalšiemu útlaku. 

Vraždy novinárov v Mexiku ukazujú na naliehavú potrebu posilniť mechanizmus na ich ochranu (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU / MEXIKO
6. MARCA 2024

Amnesty International a Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vydali spoločnú správu, v ktorej upozorňujú, že za posledných sedem rokov bolo zabitých osem novinárov, ktorí boli zaradení do Mexického mechanizmu na ochranu obrancov ľudských práv a novinárok (ďalej len „mechanizmus“). Tieto úmrtia podľa organizácií poukazujú na naliehavú potrebu posilniť a reformovať túto inštitúciu.

Opätovné oslobodenie G. N. Saibabu je víťazstvom spravodlivosti v Indii (viac)

DOBRÉ SPRÁVY / INDIA
5. MARCA 2024

Aktivistu a profesora Dillíjskej univerzity Gokarakonda Naga Saibabu Najvyšší súd v Bombaji oslobodil po viac ako siedmich rokoch strávených vo väzení. Profesora G. N. Saibabu odsúdili na základe drakonického zákona o prevencii nezákonných aktivít (UAPA).

Vyhlasujeme súťaž Úvahy o bývaní pre stredné školy (viac)

VZDELÁVANIE K ĽUDSKÝM PRÁVAM / SLOVENSKO
1. MARCA 2024

Amnesty International Slovensko vyhlasuje ľudskoprávnu súťaž Úvahy o bývaní pre žiakov a žiačky stredných škôl s tematikou práva na bývanie. Cieľom súťaže je zvýšiť povedomie o práve na bývanie a (ne)dostupnosti bývania medzi mladými ľuďmi. Amnesty International chce aj týmto spôsobom upozorniť na to, ako slovenské úrady a samosprávy zlyhávajú pri dodržiavaní svojich ľudskoprávnych záväzkov v oblasti zabezpečenia ochrany práva na bývanie svojho obyvateľstva. 

Február 2024

Stop mimosúdnym popravám v Etiópii (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ ETIÓPIA
27. FEBRUÁRA 2024

Amnesty Internationala vydala krátku správu, v ktorej sa venuje mimosúdnym popravám v etiópskom meste Bahir Dar v štáte Amhara. Vojaci Etiópskych národných obranných zložiek (ENDF) 8. augusta 2023 mimosúdne popravili šesť civilistov. O dva mesiace neskôr, 10. a 11. októbra, príslušníci ENDF mimosúdne popravili ďalších šesť mužov vrátane najmenej piatich civilistov. Podľa zistení Amnesty International v niektorých prípadoch odopierali rodinným príslušníkom obetí právo pochovať svojich blízkych.

Izrael porušuje rozhodnutie ICJ o zabránení genocíde tým, že neumožňuje prísun primeranej humanitárnej pomoci do Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
27. FEBRUÁRA 2024

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v januári nariadil Izraelu podniknúť „okamžité a účinné opatrenia“ na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy pred rizikom genocídy. Tieto opatrenia zahŕňajú zabezpečenie dostatku humanitárnej pomoci a umožnenie poskytovania základných služieb. Podľa Amnesty International štátne orgány Izraela mesiac od vydania nariadení ICJ nepodnikli ani minimálne kroky, aby dodržali nariadenia ICJ.

Maďarský Zákon o propagande vytvoril atmosféru strachu a ochromil LGBTI+ ľudí (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ MAĎARSKO
27. FEBRUÁRA 2024

Maďarsko v roku 2021 schválilo Zákon o propagande. Zákon obmedzuje zobrazovanie LGBTI+ osôb na školách a v médiách, ako aj diskusie o LGBTI+ osobách. Okrem toho má ďalekosiahly vplyv na LGBTI+ osoby a skupiny v Maďarsku. Amnesty International dnes zverejnila správu, v ktorej uviedla, že Zákon o propagande upevňuje negatívne stereotypy a diskriminačné postoje a obmedzuje právo na slobodu prejavu.

Podporujeme výzvu organizácií „Vráťme ľudské práva ako základ hodnôt demokratického Slovenska“ (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ / SLOVENSKO
26. FEBRUÁRA 2024

Podporujeme výzvu organizácií „Vráťme ľudské práva ako základ hodnôt demokratického Slovenska“, ktorá upozorňuje a kritizuje rozhodnutie ministra spravodlivosti SR zrušiť jedinú štátnu dotačnú schému zameranú na podporu projektov v oblasti ochrany ľudských práv a na podporu predchádzania diskriminácii, rasizmu, xenofóbii, antisemitizmu a ďalším prejavom nenávisti. Organizácie zároveň vyzývajú nielen na zrušenie daného rozhodnutia, ale obracajú sa aj na Vládu SR s požiadavkou, aby „prestala dehonestovať a útočiť na občiansku spoločnosť.“

Žiadajte spravodlivosť pre Ukrajinu (viac)

PODPÍŠTE PETÍCIU/ UKRAJINA / RUSKO
23. FEBRUÁRA 2024

Vojna na Ukrajine sa začala ruskou okupáciou Krymu vo februári 2014 a trvá už desať rokov. Civilisti a civilistky na Ukrajine čelili za posledné desaťročie bezpočtu beštiálnych zločinov. Medzinárodné spoločenstvo sa musí pri obrane ľudských práv na Ukrajine zjednotiť a vyvodiť zodpovednosť voči osobám, ktoré hrubé porušovanie ľudských práv a zločiny podľa medzinárodného práva spôsobili.

Spravodlivosť pre obete ruskej invázie na Ukrajine nedosiahneme bez vyvodenia zodpovednosti za zločiny uplynulých 10 rokov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ UKRAJINA / RUSKO
23. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu upozorňuje, že ľudia na Ukrajine nedosiahnu spravodlivosť, kým Rusko neponesie zodpovednosť za všetky zločiny, ktoré ruské ozbrojené zložky spáchali od začiatku jeho vojenskej intervencie v Luhansku a Donecku a anexie Krymu v roku 2014.

Súd zbavil obvinení autorov správy o ilegálnych praktikách spoločnosti Kolmar (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ ŠVAJČIARSKO
21. FEBRUÁRA 2024

Švajčiarsky súd zamietol obvinenia z trestného činu ohovárania, ktorému čelila trojica autorov výskumnej správy venovanej spoločnosti Kolmar Group AG (Kolmar). Autori v správe uvádzajú, že spoločnosť Kolmar mohla nákupom pašovanej líbyjskej ropy porušiť medzinárodné právo. Mark Dummett, vedúci oddelenia Amnesty International pre podnikanie a ľudské práva, považuje rozhodnutie súdu za krok smerom k ochrane slobody prejavu.

Konžské úrady musia zabezpečiť ochranu a pomoc pre civilné obyvateľstvo zasiahnuté ozbrojeným konfliktom (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / KONGO
20. FEBRUÁRA 2024

Na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) sa zintenzívnili boje medzi konžskou armádou a bojovníkmi Hnutia 23. marca (M23). Amnesty International upozorňuje, že po obnovení ťažkých bojov v okolí mesta Goma sa tisíce civilistov a civilistiek opäť ocitli pod krížovou paľbou. Títo ľudia zúfalo potrebujú humanitárnu pomoc. 

Izrael musí ukončiť okupáciu Palestíny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
19. FEBRUÁRA 2024

Na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) sa začínajú verejné pojednávania, počas ktorých má ICJ preskúmať právne dôsledky dlhodobej izraelskej okupácie pásma Gazy a Západného brehu Jordánu. Amnesty International pred začiatkom pojednávaní upozorňuje, že Izrael musí ukončiť brutálnu okupáciu pásma Gazy a Západného brehu Jordánu. To sa týka aj územia východného Jeruzalema. Okupácia týchto palestínskych území trvá od roku 1967.

EÚ musí dôrazne presadzovať dodržiavanie Zákona o digitálnych službách (viac)

PRÁVO NA SÚKROMIE/ EURÓPSKA ÚNIA
17. FEBRUÁRA 2024

V sobotu 17. februára vstúpil v celej EÚ do platnosti Zákon o digitálnych službách. Online platformám a internetovým prehliadačom zo zákona vyplýva povinnosť zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv užívateľov a užívateliek. Výskumná pracovníčka a poradkyňa Amnesty International pre technológie a ľudské práva, Alia Al Ghussain, považuje tento deň za dôležitý míľnik z hľadiska firemnej a ľudskoprávnej zodpovednosti technologických gigantov.

Smrťou Alexeja Navaľného utíchol hlas kľúčového oponenta Kremľa (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ RUSKO
16. FEBRUÁRA 2024

„Po otrave, nespravodlivom väznení a mučení vo väzbe Alexej Navaľnyj zomrel. Navaľnyj zomrel po 37 mesiacoch za mrežami potom, ako ho presunuli do jednej z najodľahlejších ruských väzníc s najtvrdším režimom. Alexej bol väzňom svedomia len preto, že vystupoval proti represívnej vláde,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Grécko legalizovalo manželstvá pre všetkých (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ GRÉCKO
16. FEBRUÁRA 2024

Vo štvrtok 15. februára legalizovali v Grécku manželstvá pre všetkých a adopciou detí kvír pármi. Koordinátorka kampaní Amnesty International Grécko, Despina Paraskeva-Veloudogianni, považuje prijatie zákona za dôležitý míľnik v boji proti homofóbii a transfóbii.

Taliansko ratifikovalo nebezpečnú dohodu s Albánskom (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ TALIANSKO A ALBÁNSKO
15. FEBRUÁRA 2024

Talianska poslanecká snemovňa 24. januára schválila ratifikáciu nebezpečnej dohody o automatickom zadržiavaní ľudí na úteku v Albánsku. Dohodu následne posunula na schválenie senátu. Dňa 29. januára dal dohode zelenú aj albánsky ústavný súd. Talianska vláda sa 6. novembra 2023 dohodla s Albánskom na výstavbe dvoch záchytných stredísk. V nich majú albánske úrady automaticky a svojvoľne zadržiavať ľudí zachránených alebo zadržaných na mori talianskymi štátnymi orgánmi. Toto konanie má údajne odradiť ľudí na úteku od prekračovania hraníc po mori.

Namiesto posilnenia ochrany pred násilím vláda SR prejavila cynizmus (viac)

HOVORME O SÚHLASE/ SLOVENSKO
14. FEBRUÁRA 2024

Vo štvrtok 8. februára 2024 schválili poslanci a poslankyne NR SR novelu Trestného zákona, ktorá skracuje premlčacie doby za zločiny znásilnenia a sexuálneho zneužívania. K zmene došlo v skrátenom legislatívnom konaní a bez možnosti širšej odbornej diskusie o dôsledkoch a škodlivosti tejto zmeny. Amnesty International Slovensko sa pripojila k stanovisku, v ktorom odborné a ľudskoprávne organizácie venujúce sa pomoci preživším sexualizovaného násilia vyjadrili hlboké znepokojenie nad týmto bezprecedentným krokom a v ktorom zdôvodňujú, prečo je nesprávny a ohrozujúci. 

Vydanie Juliana Assangea do USA by ohrozilo slobodu tlače na celom svete (viac)

SLOBODA TLAČE/ USA
13. FEBRUÁRA 2024

Juliana Assangea čaká ďalšie súdne pojednávanie o tom, či ho Spojené kráľovstvo vydá do USA. Amnesty International pred týmto pojednávaním, ktoré by pre Assangea mohlo byť posledným v Spojenom kráľovstve, opätovne vyjadrila obavy, že Assangeovi v prípade vydania do USA hrozí vážne porušovanie jeho ľudských práv. Organizácia zároveň varuje, že vydanie Assangea by malo ochromujúci účinok na novinárov a médiá na celom svete.

Ministra vnútra žiadame o posilnenie kvality vyšetrovania násilnej trestnej činnosti príslušníkov polície (viac)

POLICAJNÉ NÁSILIE/ SLOVENSKO
13. FEBRUÁRA 2024

Poradňa pre občianske a ľudské práva, Európske centrum pre práva Rómov a Amnesty International Slovensko poslali ministrovi vnútra výzvu na posilnenie kvality a nezávislosti vyšetrovania násilnej trestnej činnosti príslušníkov polície. Výzvu sme poslali v nadväznosti na rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva proti Slovensku.

Nové dôkazy o nezákonných izraelských útokoch na Rafah (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International preskúmala štyri izraelské útoky v meste Rafah, v najjužnejšej provincii pásma Gazy, v čase, keď bola táto oblasť údajne „najbezpečnejšou oblasťou“ v pásme. K trom z útokov došlo v decembri 2023, po skončení humanitárnej prestávky, jeden z útokov sa uskutočnil v januári 2024. Pri týchto útokoch zahynulo najmenej 95 civilistov vrátane 42 detí. Izraelské ozbrojené sily sa v súčasnosti pripravujú na pozemnú operáciu v oblasti. Takáto operácia bude mať pravdepodobne zničujúce dôsledky na životy viac ako milióna ľudí, ktorí sa po postupných vlnách masového vysídľovania tiesnia na území s rozlohou 63 km2.

Európsky parlament preskúma zodpovednosť Grécka pri stroskotaní lode na pobreží mesta Pylos (viac)

PRÁVO ĽUDÍ NA ÚTEKU/ GREĆKO
12. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International sa v stredu 14. februára od 10.15 hod. zúčastní vypočutia Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Organizácia Výboru predloží dôkazy a odporúčania týkajúce sa zodpovednosti gréckych štátnych orgánov v prípade stroskotania lode na pobreží mesta Pylos. Amnesty tiež vyjadrí svoje obavy z priebehu vnútroštátneho vyšetrovania týchto udalostí. Pred stredajším vypočutím situáciu komentovala výskumná pracovníčka Amnesty International pre migráciu, Adriana Tidona.

Meta nesmie potláčať legitímnu kritiku Izraela (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
9. FEBRUÁRA 2024

Spoločnosť Meta navrhla revíziu vnútorných politík týkajúcu sa používania pojmov „sionizmus“ alebo „sionista“. Výskumná pracovníčka a poradkyňa pre umelú inteligenciu a ľudské práva v Amnesty Tech, Alia Al Ghussain, upozorňuje, že spoločnosť „Meta musí zabezpečiť, aby jej obsahové politiky nediskriminovali a neboli zaujaté voči propalestínskym hlasom. Plošný zákaz kritiky ‚sionizmu‘ alebo ‚sionistov‘ by bol neprimeraným a svojvoľným obmedzením slobody prejavu. [Takýto zákaz] by viedol k potlačeniu palestínskych, židovských a ďalších hlasov, ktoré sa snažia upozorniť na brutálne zločiny páchané izraelskými silami v Gaze alebo na izraelský systém apartheidu voči palestínskej populácii.“

Ukrajinských vojnových zajatcov odsúdili na dlhoročné tresty (viac)

PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES/ UKRAJINA / RUSKO
8. FEBRUÁRA 2024

Ruské okupačné úrady po nezákonných procesoch odsúdili 33 ukrajinských vojnových zajatcov na tresty odňatia slobody v rozmedzí od 27 do 29 rokov.

Nálety mjanmarskej armády, pri ktorých zahynulo 17 civilistov, musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ MJANMARSKO
8. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International v novej výskumnej správe uvádza, že letecké útoky mjanmarskej armády z minulého mesiaca zabili 17 civilistov a civilistiek vrátane deviatich detí. Ľudia, ktorých nálety zasiahli, sa schádzali na omšu.

Indické úrady musia zastaviť demolácie moslimských domov (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ INDIA
7. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International dnes vyzvala indické úrady, aby okamžite zastavili rozsiahle nezákonné demolácie domov, podnikov a chrámov, ktoré vlastnia a prevádzkujú príslušníci a príslušníčky moslimskej menšiny. Organizácia 7. februára vydala dve výskumné správy, v ktorých upozorňuje na systematické ničenie majetku indických moslimov a moslimiek. Okrem zodpovednosti indickej vlády organizácia upozorňuje na to, že buldozéry alebo bagre, ktoré sa na túto nezákonnú činnosť využívajú, sú primárne zariadeniami značky JCB. Spoločnosť JCB má podľa medzinárodného práva povinnosť dbať o to, aby tretie strany jej zariadenia nezneužívali pri porušovaní ľudských práv.

Mimovládne organizácie upozorňujú, že búranie improvizovaných príbytkov v Ružinove je v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ SLOVENSKO
7. FEBRUÁRA 2024

Organizácie venujúce sa pomoci ľuďom v bytovej núdzi a ľudskoprávne organizácie vyjadrujú znepokojenie nad postupom mestskej časti Bratislava-Ružinov pri búraní a odstraňovaní príbytkov ľudí v bytovej núdzi v blízkosti Astronomickej ulice v Bratislave. Organizácie takýto postup považujú za neprijateľný a v rozpore so záväzkami, ktoré pre slovenské úrady vyplývajú z ľudskoprávnych dokumentov.

Týždeň v ľudských právach (viac)

TÝŽDEŇ V ĽUDSKÝCH PRÁVACH/ SVET
6. FEBRUÁRA 2024

Minulý týždeň sa toho vo svete ľudských práv udialo mnoho. Prečítajte si náš prehľad a zapojte sa do obrany ľudských práv aj vy.

Žiadajte spravodlivosť pre Juliana Assangea (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ USA
6. FEBRUÁRA 2024

V decembri minulého roka Najvyšší súd v Londýne rozhodol, že 20. a 21. februára 2024 prejedná (možno naposledy) odvolanie Juliana Assangea voči rozsudku o vydaní do USA. Súd v tomto prípade rozhodne, či bude mať Assange ešte nejakú možnosť odvolať sa na britskom súde. V prípade, že neuspeje, sa bude musieť pripraviť na hroziace vydanie. Julian Assange strávil takmer 5 rokov v londýnskej väznici Belmarsh, kde ho od apríla 2019 držia vo vyšetrovacej väzbe. Amnesty považuje veľkú časť tejto väzby za svojvoľnú.

Amnesty zverejnila sprievodcu obranou práv utečencov a migrantov v digitálnom veku (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ SVET
6. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International zverejnila stručného sprievodcu rozsiahlym a rýchlym zavádzaním digitálnych technológií do systémov riadenia azylu a migrácie na celom svete vrátane Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Európskej únie.

Najvyšší súd Južnej Kórei má rozhodnúť v kľúčovom prípade pre LGBTI páry (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ JUŽNÁ KÓREA
5. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International predložila Najvyššiemu súdu Južnej Kórey podanie amicus curiae (ako tzv. priateľ súdu*). Podanie sa týka kľúčového prípadu, resp. blížiaceho sa rozsudku, o právach párov rovnakého pohlavia v krajine. Najvyšší súd má rozhodnúť o tom, či má Kim Yong-min, resp. jeho partner rovnakého pohlavia So Seong-wook, nárok na verejné zdravotné poistenie ako závislá osoba partnera resp. partnerky rovnakého pohlavia rovnako, ako je to v prípade heterosexuálnych párov.

Izrael používa proti Palestínčanom na Západnom brehu smrtiace násilie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
5. FEBRUÁRA 2024

Zatiaľ čo svet sleduje postup Izraela v pásme Gazy, izraelské ozbrojené sily rozpútali brutálnu násilnú kampaň aj voči palestínskej populácii na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Podľa zistení Amnesty International sa okupačné sily na Západnom brehu v uplynulých štyroch mesiacoch dopúšťali nezákonného zabíjania. K smrti Palestínčanov a Palestínčaniek viedlo aj používanie smrtiacej sily v prípadoch, keď nebolo nevyhnutné, ako napríklad pri zatýkacích raziách a zásahoch proti protestujúcim, alebo odopieranie a marenie lekárskej pomoci zraneným.

Proces s Grétou Thunberg ako zásah proti klimatickým aktivistkám (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO
2. FEBRUÁRA 2024

Britské úrady obvinili klimatickú aktivistku Gretu Thunberg a ďalšie 4 osoby prítomné na proteste proti klimatickej kríze z údajného porušenia verejného poriadku. Protest sa konal pred konferenciou ropného a plynárenského priemyslu v Londýne 17. októbra minulého roka. Amnesty International považuje súdny proces s aktivistkou za súčasť alarmujúceho zásahu proti klimatickým demonštrantom a demonštrantkám v Spojenom kráľovstve.

Január 2024

Mjanmarská armáda pravdepodobne stále dováža letecké palivo (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ MJANMARSKO
31. JANUÁRA 2024

Amnesty International zhromaždila nové dôkazy, ktoré naznačujú, že mjanmarská armáda po zavedení sankcií využíva nové taktiky na dovoz leteckého paliva, ktoré používa pri nezákonných leteckých útokoch na civilné ciele. Amnesty analyzovala údaje o lodnej doprave, satelitné, obchodné a colné údaje. Tie poukazujú na významné zmeny v spôsobe, akým sa za posledný rok dostalo do krajiny množstvo leteckého paliva. Používanie paliva pri leteckých útokoch viedlo aj minulý rok k smrti a zraneniu stoviek civilistov a civilistiek. Armáda využíva nové trasy a usiluje sa zamaskovať pôvod paliva prostredníctvom evidencie v skladových priestoroch.

Štáty musia zvrátiť rozhodnutie zrušiť financovanie UNRWA (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
30. JANUÁRA 2024

Najmenej 11 darcovských krajín sa rozhodlo pozastaviť financovanie Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Dôvodom sú obvinenia, že 12 zamestnancov úradu bolo zapojených do útokov Hamasu, ku ktorým došlo 7. októbra v južnom Izraeli. Toto rozhodnutie podľa Amnesty zničujúcim spôsobom zasiahne viac ako dva milióny ľudí v okupovanom pásme Gazy. Veľká časť populácie pásma čelí vnútornému vysídleniu, akútnemu nedostatku vody, jedla a ďalších základných potrieb. UNRWA je posledným záchranným lanom, ktorého sa títo ľudia môžu chytiť. Amnesty preto nalieha na štáty, ktoré pozastavili financovanie UNRWA, aby zmenili svoje rozhodnutie.

Týždeň v ľudských právach (viac)

TÝŽDEŇ V ĽUDSKÝCH PRÁVACH/ SVET
29. JANUÁRA 2024

Minulý týždeň sa toho vo svete ľudských práv udialo mnoho. Prečítajte si náš prehľad a zapojte sa do obrany ľudských práv aj vy.

Zničenie príbytkov na Astronomickej ulici v Bratislave je v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami slovenských úradov (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ SLOVENSKO
26. JANUÁRA 2024

Nútené vysťahovanie ľudí obývajúcich príbytky na Astronomickej ulici v zimnom mrazivom období bez zabezpečenia náhradného ubytovania je absolútne neprípustné, neľudské a v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska.

Petrochemický priemysel v USA ničí miestne komunity (viac)

PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/ USA
25. JANUÁRA 2024

Výskumné správy Amnesty International a Human Rights Watch odhaľujú ničivú daň, ktorú si na ľudských právach vyberá fosílny a petrochemický priemysel v USA. Organizácie sa v správach venujú znečisteniu v štátoch Texas a Louisiana. Amnesty aj HRW vyzývajú štátne a federálne orgány, aby prijali okamžité opatrenia na riešenie škôd, ktoré znečistenie spôsobuje miestnej populácii.

Viac ako 250 ľudskoprávnych organizácií vyzýva na zastavenie presunov zbraní do Izraela a palestínskym ozbrojeným skupinám (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. JANUÁRA 2024

Viac ako 250 popredných ľudskoprávnych a humanitárnych organizácií vrátane Amnesty International vyzýva všetky štáty sveta, aby zastavili dodávky zbraní, súčiastok a munície pre izraelskú armádu aj pre palestínske ozbrojené skupiny. Podľa organizácií dodávanie zbraní a zbrojného materiálu podnecuje humanitárnu krízu v pásme Gazy a vedie k početným stratám na civilných životoch. Organizácie vo výzve upozorňujú, že OSN a jej členské krajiny si túto povinnosť mali splniť už dávno.

Čína sa vo svetle hodnotenia ľudskoprávnej situácie v krajine pokúša zbaviť zodpovednosti

ĽUDSKOPRÁVNA SITUÁCIA/ ČÍNA
23. JANUÁRA 2024

Univerzálne periodické hodnotenie (ďalej len „UPR“ alebo „hodnotenie“) je proces, v rámci ktorého Rada OSN pre ľudské práva každých pár rokov skúma stav dodržiavania ľudských práv vo všetkých členských štátoch OSN. Po treťom UPR v roku 2018 sa Čína v súčasnosti podrobuje štvrtému hodnoteniu. Dňa 23. januára 2024 si početná čínska vládna delegácia v Ženeve vypočula odporúčania štátov týkajúce sa širokého spektra ľudskoprávnych tém. Delegácia takisto odpovedala na otázky týkajúce sa stavu dodržiavania ľudských práv v krajine. Čína odporúčania prijme alebo vezme na vedomie a Rada pre ľudské práva v júni prijme záverečnú správu z hodnotenia.

Týždeň v ľudských právach (viac)

TÝŽDEŇ V ĽUDSKÝCH PRÁVACH/ SVET
23. JANUÁRA 2024

Minulý týždeň sa toho vo svete ľudských práv udialo mnoho, prečítajte si náš prehľad a zapojte sa do obrany ľudských práv aj vy.

Taliansko musí odmietnuť škodlivú a nezákonnú migračnú dohodu s Albánskom (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ TALIANSKO
22. JANUÁRA 2024

V talianskom parlamente sa v pondelok 22. januára začala rozprava o ratifikácii dohody s Albánskom o zadržiavaní ľudí zachránených na mori. Na základe dohody by osoby zachránené, respektíve zadržané talianskymi loďami navracali do záchytných stredísk v Albánsku. Amnesty International vyzýva poslancov a poslankyne talianskeho parlamentu, aby túto dohodu odmietli a ľuďom na úteku umožnili prístup k azylovému konaniu v súlade s európskou legislatívou.

Rusko musí vyšetriť použitie sily proti protestujúcim v Baškirsku (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ RUSKO
19. JANUÁRA 2024

Dňa 15. januára 2024 vypukli v meste Bajmak (Baškirská republika, južné Rusko) masové protesty na podporu aktivistu Faila Alsynova, v tom čase obvineného z „podnecovania etnickej nenávisti“. O dva dni nato ho súd uznal vinným a odsúdil na štyri roky väzenia. Demonštrácie po vynesení rozsudku nabrali na sile a viedli k zatýkaniu a potýčkam v blízkosti budovy súdu. Poriadková polícia údajne použila obušky proti niekoľkotisícovému davu. Dav odpovedal hádzaním snehových gúľ, rukavíc a čiapok, niektorí účastníci protestu hádzali naspäť do policajtov policajné obušky. Objavili sa správy o použití dráždivých chemických látok, dymu a omračujúcich granátov proti protestujúcim. Amnesty International však v súčasnosti nemá dostatočné dôkazy o konkrétnych okolnostiach použitia týchto prostriedkov.

Vyzývame EK, aby zabránila výstavbe segregovanej školy v Trebišove (viac)

PRÁVO NA VZDELANIE/ SLOVENSKO
19. JANUÁRA 2024

Spolu s Poradňa pre občianske a ľudské práva / Center for Civil and Human Rights a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sme dňa 18. januára zaslali spoločný list Európskej komisii. Komisiu v liste upozorňujeme na využívanie finančných prostriedkov EÚ na vybudovanie novej základnej školy vo vylúčenej lokalite na Jesennej ulici v Trebišove.

Pridajte sa k Amnesty: Hľadáme koordinátora*ku F2F fundraisingového tímu (viac)

PONUKA PRÁCE V AMNESTY
18. JANUÁRA 2024

Hľadáme človeka, ktorý bude oslovovať ľudí na ulici s cieľom presvedčiť ich, aby sa stali našimi darcami či darkyňami. Zároveň bude koordinovať svoj tím fundraiserov*iek s cieľom získať čo najviac darcov*kýň, pretože len vďaka tomu dokážeme plánovať a realizovať ľudskoprávne aktivity na celom Slovensku. 

Európa musí zastaviť navracanie ľudí z Kaukazu do Ruska (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ RUSKO
18. JANUÁRA 2024

Podľa zistení Amnesty International sa štátne orgány viacerých európskych krajín pokúsili vyhostiť alebo deportovať žiadateľov o azyl, ktorí ušli pred prenasledovaním zo severného Kaukazu. Organizácia sa v správe s názvom Európa: Bod, z ktorého niet návratu venuje pokusom o vyhostenie žiadateľov o azyl z Chorvátska, Francúzska, Nemecka, Poľska a Rumunska. Krajiny týmto konaním ľuďom na úteku pred prenasledovaním upreli právo na medzinárodnú ochranu.

Dôležité ľudskoprávne víťazstvo z Andorry (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VÍŤAZSTVÁ/ ANDORRA
17. JANUÁRA 2024

Vanessa Mendoza Cortés je aktivistka za reprodukčné práva z Andorry, ktorú dnes súd zbavil krivého obvinenia z ohovárania. Amnesty International považuje tento rozsudok za dôležité ľudskoprávne víťazstvo. Organizácia zároveň upozorňuje, že Vanesu Cortés v prvom rade nemali nikdy obviniť.

Týždeň v ľudských právach (viac)

TÝŽDEŇ V ĽUDSKÝCH PRÁVACH/ SVET
16. JANUÁRA 2024

Minulý týždeň sa toho vo svete ľudských práv udialo mnoho, prečítajte si náš prehľad a zapojte sa do obrany ľudských práv aj vy.

Vzdelávanie o existencii kvír ľudí podporuje ich prijatie a bezpečnosť v spoločnosti (viac)

STANOVISKO AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
15. JANUÁRA 2024

Úlohou štátnych predstaviteľov a predstaviteliek je chrániť ľudské práva všetkých skupín populácie. Štátne orgány, ministerstvo kultúry nevynímajúc, nemôžu stigmatizovať a útočiť na konkrétnu skupinu populácie na základe identity či sexuálnej a romantickej príťažlivosti, už vôbec nie na základe osobného názoru predstaviteľov alebo predstaviteliek rezortu. 

22 rokov nespravodlivosti na Guantáname (viac)

PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES / USA
11. JANUÁRA 2024

Od otvorenia väzenia na vojenskej základni USA v zálive Guantánamo na Kube uplynulo 22 rokov. Vo väzení aj naďalej zadržiavajú tridsať mužov –⁠ na dobu neurčitú a bez súdneho procesu. Väčšinu z nich nikdy neobvinili z trestného činu. Amnesty International dlhodobo nalieha na vládu USA, aby väznicu nechválne známu mučením a zlým zaobchádzaním s väzňami zatvorila. 

ICJ preskúma obvinenia, že Izrael pácha genocídu voči palestínskej populácii (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. JANUÁRA 2024

Juhoafrická republika (JAR) podala podnet na Medzinárodný súdny dvor (ICJ) vo veci potenciálneho porušenia Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy (ďalej aj skrátene „Dohovor o genocíde“) štátom Izrael. Podľa JAR má konanie Izraela po útokoch Hamasu a ďalších ozbrojených skupín 7. októbra 2023 charakter genocídy. Juhoafrická republika naliehavo žiada ICJ, aby nariadil „predbežné opatrenia“ na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy. 

Zaistení žiadatelia o azyl v Sečovciach žiadajú prepustenie do otvorených zariadení, prístup k právnej pomoci a zdravotnej starostlivosti (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ SLOVENSKO
10. JANUÁRA 2024

Amnesty International na základe rozhovorov so zaistenými ľuďmi a správy verejného ochrancu práv, vyjadruje vážne obavy, že v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach dochádza k porušovania medzinárodného utečeneckého práva. 

Najteplejší rok v histórii zdôrazňuje závažnosť klimatickej krízy (viac)

KLIMATICKÁ KRÍZA/ SVET
10. JANUÁRA 2024

Podľa správy agentúry Európskej únie Copernicus bol rok 2023 globálne najteplejším rokom v histórii. Rapídne otepľovanie planéty môže znamenať, že medzinárodné spoločentsvo nedokáže naplniť klimatické záväzky Parížskej konferencie, čo ohrozí ľudské práva miliónov ľudí. Na zistenia EÚ reagovala poradkyňa Amnesty International pre klimatickú politiku Ann Harrison.

Práca v Amnesty: Hľadáme telefundraisera*ku do nášho tímu! (viac)

PONUKA PRÁCE V AMNESTY
10. JANUÁRA 2024

Hľadáme ľudí, ktorí nám pomôžu so starostlivosťou o darcov a darkyne. Náplňou práce je komunikácia s potenciálnymi darcami a darkyňami prostredníctvom telefónu a emailu. Životopis spolu s Vaším motivačným listom nám pošlite do 30. Januára 2024. V prípade otázok nám neváhajte volať alebo písať na tel. č. (+421) 948 631 367.

Afrika pod náporom diskriminačných zákonov proti LGBTI+ osobám (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ AFRIKA
9. JANUÁRA 2024

V uplynulom roku sme sledovali prudký nárast diskriminačných právnych predpisov namierených proti lesbám, gejom, bisexuálom, transrodovým a intersexuálnym osobám, ku ktorému došlo v mnohých afrických krajinách, uviedla dnes Amnesty International.

Oslobodzujúci rozsudok pre obrancov ľudských práv dáva novú nádej pre ľudské práva (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ INDONÉZIA
8. JANUÁRA 2024

Okresný súd vo východnej Jakarte 8. januára 2024 zbavil Harisa Azhara a Fatiu Maulidyanti obvinení z trestného činu ohovárania. Člen indonézskeho vládneho kabinetu a koordinačný minister pre námorné záležitosti a investície Luhut Binsar Pandjaitan obvinil dvojicu z poškodzovania jeho dobrého mena. Reagoval tak na ich video zverejnené na YouTube, v ktorom obvinený a obvinená špekulovali o prepojení medzi vládnymi vojenskými operáciami v Papue a údajnými Pandjaitanovými záujmami o ťažbu v tejto oblasti.

Odporný útok na mimovládku svedčí o náraste rasistického násilia na Cypre (viac)

ETNICKÉ MENŠINY/ CYPRUS
8. JANUÁRA 2024

Dňa 5. januára v Nikózii na Cypre došlo k šokujúcemu útoku na priestory významnej protirasistickej mimovládnej organizácie KISA (Action for Equality, Support, Antiracism). Neznámy páchateľ použil improvizované výbušné zariadenie, ktoré vážne poškodilo majetok organizácie. 

December 2023

Historický moment nádeje pre práva LGBTI+ ľudí v Thajsku (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ THAJSKO
21. DECEMBRA 2023

Dolná komora thajského parlamentu začala 21. decembra rokovať o balíku zákonov. Navrhol ich kabinet, opozičná strana Move Forward a organizácie občianskej spoločnosti. Ak parlament zákony prijme, manželstvá osôb rovnakého pohlavia budú v Thajsku legálne. Návrhy zákonov musia prejsť viacerými čítaniami a fázami schvaľovania, kým sa stanú zákonmi. Kedy tieto fázy nastanú zatiaľ nie je jasné.

O Všeobecnej deklarácii ľudských práv a jej úlohe v roku 2024 (viac)

KOMENTÁR
20. DECEMBRA 2023

Aj keď 10. december a teda Medzinárodný deň ľudských práv je za nami, dôležitú úlohu Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN práve 10. decembra 1948, si pripomíname denne. 

Oslávte ľudskoprávne výhry roku 2023 (viac)

DOBRÉ SPRÁVY
18. DECEMBRA 2023

Ľudské práva v mnohých krajinách sveta čelia útokom a okliešťovaniu. Aj napriek tomu podporovatelia a aktivistky Amnesty International v uplynulom roku ukázali, že zmena je vždy možná a organizácia sa môže pýšiť nejedným víťazstvom.

Žiarivé turistické projekty nemôžu zakryť realitu núteného vysťahovania v Benine (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ BENIN
18. DECEMBRA 2023

Nútené vysťahovanie tisícok ľudí spojené s projektami zameranými na rozvoj cestovného ruchu pozdĺž pobrežia v Benine bolo podľa výskumnej správy Amnesty International vykonané v hrubom rozpore s beninským právom aj medzinárodným právom v oblasti ľudských práv.

Srbský systém sociálneho zabezpečenia prehlbuje chudobu a vylúčenie (viac)

PRÁVA ZRANITEĽNÝCH SKUPÍN/ SRBSKO
18. DECEMBRA 2023

Amnesty International dospela k záverom, že digitálny systém sociálneho zabezpečenia v Srbsku financovaný Svetovou bankou prehlbuje chudobu a vylúčenie zraniteľných skupín. Výskum Amnesty International V pasci automatizácie: Chudoba a diskriminácia v srbskom sociálnom systéme dokumentuje, ako nedokonalý automatizovaný systém poskytovania sociálnej pomoci financovaný Svetovou bankou zasahuje komunity ohrozené chudobou a vylúčením v Srbsku. Množstvo ľudí, predovšetkým Rómovia, Rómky a ľudia so zdravotným znevýhodnením, nemá možnosť platiť účty či náklady na stravu a bývanie a prežívajú zo dňa na deň v dôsledku zavedenia takzvaného Registra sociálnych kariet.

Kriminalizácia pôvodného obyvateľstva Kanady trvá roky (viac)

PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA/ KANADA
14. DECEMBRA 2023

Nová správa Amnesty International dokumentuje roky trvajúce násilie, prenasledovanie, diskrimináciu a vyvlastňovanie pôdy pôvodnej komunity Wet’suwet’en. Ľudia z komunity Wet’suwet’en dlhodo bránia výstavbe plynovodu na skvapalnený zemný plyn spoločnosti Coastal GasLink (CGL). Tá chce plynovod postaviť na území ich predkov a bez ich slobodného, informovaného a vopred udeleného súhlasu. Amnesty správu vydala v deň 26. výročia vynesenia rozsudku Najvyššieho súdu Kanady vo veci Delgamuukw proti Britskej Kolumbii. Súd v tomto prípade potvrdil povinnosť dodržiavať zvykové právo komunity Wet’suwet’en.

Kde sa nachádza väzeň svedomia Alexej Navaľnyj (viac)

OCHRANA PRED MUČENÍM/ RUSKO
14. DECEMBRA 2023

Začiatkom tohto mesiaca mal byť väzeň svedomia Alexej Navaľnyj pre údajné porušovanie väzenských pravidiel premiestnený na 12 mesiacov do najprísnejšej dlhodobej formy samoväzby, aká sa používa v ruskom väzenskom systéme. Navaľného právnici aj blízki a kolegovia majú preto oprávnené obavy o jeho zdravie. Dlhodobá izolácia a neposkytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti predstavujú podľa medzinárodného práva mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie. 

Žiadajte spravodlivosť pre Narges Mohammadi (viac)

PODPÍŠTE PETÍCIU/ IRÁN
13. DECEMBRA 2023

Obrankyňa ľudských práv a nositeľka Nobelovej ceny za mier za rok 2023 Narges Mohammadi je väzenkyňou svedomia a vo väzbe čelí mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Iránske úrady jej zámerne odopierajú alebo výrazne zdržiavajú prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti aj napriek tomu, že trpí vážnymi ochoreniami srdca a pľúc. Úrady sa ju tak snažia prinútiť dodržiavať iránske zákony o povinnom zahaľovaní a prestať s obranou ľudských práv v krajine. Podpíšte petíciu za slobodu a spravodlivosť pre Narges Mohammadi.

Školskú dochádzku a vzdelávanie na Ukrajine naďalej obmedzuje ruská agresia (viac)

PRÁVO NA VZDELANIE/ UKRAJINA
11. DECEMBRA 2023

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je časť obyvateľstva pod ruskou okupáciou vystavená riziku tvrdých represálií za snahu pokračovať v ukrajinskom vzdelávaní. Podľa nového výskumu Amnesty International sa niektorí rodičia rozhodli utajovať svoje deti, aby sa vyhli ich umiestneniu do „prevýchovných“ zariadení, odoslaniu na adopciu do Ruska alebo nedobrovoľnému zápisu do škôl s ruskými učebnými osnovami.

V roku 2023 bol v centre záujmu väčšiny politikov útlak menšín namiesto riešenia systémových ľudskoprávnych problémov (viac)

ĽUDSKOPRÁVNA SITUÁCIA/ SLOVENSKO
10. DECEMBRA 2023

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Amnesty International Slovensko bilancuje ľudskoprávnu situáciu na Slovensku. Aj keď by sme v roku 2023 chceli hovoriť o úspechoch v oblasti ľudských práv, musíme konštatovať, že aj končiaci rok je dôkazom, že ľudské práva zostávajú na chvoste záujmu slovenskej politickej reprezentácie. V roku 2023 sa Slovensko nestalo štátom pre všetkých, pokračovala diskriminácia a útlak menšín. Naše hodnotenie ľudskoprávnej situácie na Slovensku sa zaoberá najmä oblasťami, ktorým sme počas roka venovali zvýšenú pozornosť.

Starší ľudia so zdravotným znevýhodnením na Ukrajine trpia v dôsledku invázie zanedbávaním a izoláciou (viac)

PRÁVO NA ZDRAVOTNÚ STAROSTLIVOSŤ/ UKRAJINA
1. DECEMBRA 2023

Amnesty International vydala novú výskumnú správu s názvom Temný život: Izolácia starších ľudí a nedostatočný prístup k bývaniu počas ruskej invázie na Ukrajinu. Správa sa venuje situácii vnútorne vysídlených starších ľudí so zdravotným znevýhodnením na Ukrajine. Podľa zistení organizácie títo ľudia nemajú fyzicky ani finančne prístup k primeranému bývaniu a starostlivosti v čase pokračujúcej ruskej invázie. Niekedy je ich jedinou alternatívou personálne aj finančne poddimenzovaná ústavná starostlivosť.

November

Diskriminačné obmedzenia európskeho financovania palestínskych mimovládok hrozia prehĺbením krízy ľudských práv (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. NOVEMBRA 2023

Viaceré európske krajiny a Európska komisia oznámili, že plánujú obmedziť financovanie palestínskych ľudskoprávnych organizácií. Takéto kroky by ešte viac poškodili dôveryhodnosť Európskej únie, ktorá sa sama prezentuje ako subjekt, ktorému záleží na ľudských právach. Amnesty International a 95 ďalších organizácií zverejnili list adresovaný EÚ a jej členským štátom, v ktorom vyjadrujú obavy z vplyvu takýchto diskriminačných opatrení na ľudské práva.

Maďarský návrh zákona o MVO má za cieľ umlčať kritické hlasy (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ SLOVENSKO
27. NOVEMBRA 2023

Maďarská vládna strana Fidesz predložila nový návrh zákona „o ochrane suverenity“. Jedným z cieľov zákona je vytvoriť Úrad na ochranu suverenity, ktorý by mal široké právomoci. Na návrh zákona reagoval Dávid Vig, riaditeľ Amnesty International Maďarsko.

6 spôsobov ako prispieť k boju proti rodovo podmienenému násiliu (viac)

RODOVO PODMIENENÉ NÁSILIE/ SLOVENSKO
24. NOVEMBRA 2023

25. november je Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách a prvým zo 16-dňovej celosvetovej aktivistickej kampane proti rodovo podmienenému násiliu. Kampaň končí Medzinárodným dňom ľudských práv 10. decembra. Náš aktivizmus v tomto období môže mať rôzne podoby a rozsah, každá akcia však prispeje k posilneniu nášho spoločného volania po ukončení rodovo podmieneného násilia a odstránení kultúry znásilnenia. 

Ľudia, ktorí bránia právo na interrupciu a zdravotníčky potrebujú účinnú ochranu pred prenasledovaním (viac)

PRÁVO NA ZDRAVOTNÚ STAROSTLIVOSŤ/ SLOVENSKO
24. NOVEMBRA 2023

Ľudia, ktorí bránia právo na interrupciu a poskytujú základné zdravotné služby súvisiace s interrupčnou, pointerrupčnou a popotratovou starostlivosťou, čelia stigmatizácii, zastrašovaniu, útokom a nespravodlivému stíhaniu. Amnesty International vo svojej novej výskumnej správe upozorňuje, že toto prenasledovanie im čoraz viac sťažuje prácu a ohrozuje ich práva.

Štát plánuje odstrániť dvojzmennú prevádzku na základných školách, ktoré vzdelávajú znevýhodnené rómske deti. Zvolené riešenia však prehlbujú ich segregáciu. (viac)

PRÁVO NA VZDELANIE/ SLOVENSKO
23. NOVEMBRA 2023

Ministerstvo školstva SR venuje v súčasnosti pozornosť riešeniu problému dvojzmennej prevádzky, ktorému čelia niektoré základné školy na Slovensku. Ministerstvo zverejnilo výzvu, v rámci ktorej môžu zriaďovatelia týchto škôl  žiadať o finančné prostriedky z plánu obnovy na odstránenie daného problému prostredníctvom rozšírenia školských kapacít. Mimovládne organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva a Amnesty International Slovensko však upozorňujú na to, že dvojzmenná prevádzka sa týka prakticky len základných škôl v blízkosti vylúčených rómskych komunít, ktoré vzdelávajú rómske deti segregovane. Ďalšie rozširovanie týchto škôl je podľa nich v rozpore s vnútroštátnou a medzinárodnou antidiskriminačnou legislatívou aj nedávnymi rozsudkami Najvyššieho súdu SR. Dôsledkom ich rozširovania totiž bude len ďalšie udržiavanie a prehlbovanie segregácie rómskych detí na týchto školách. Organizácie preto vládnym predstaviteľom adresovali verejnú výzvu, v ktorej ich žiadajú o bezodkladné prijatie krokov, ktoré povedú k desegregácii týchto škôl.

Dohoda o prepustení rukojemníkov musí byť len začiatok (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
22. NOVEMBRA 2023

Izraelské orgány a Hamas sa dohodli na 4-dňovej humanitárnej prestávke v bojoch. Prestávka má slúžiť najmä na prepustenie zadržiavaných osôb; Hamas má podľa dohody prepustiť najmenej 50 rukojemníkov a rukojemníčok, väčšinou izraelských žien a detí, výmenou za prepustenie 150 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane mnohých detí, ktoré zadržiava Izrael. Za každých ďalších 10 prepustených izraelských rukojemníkov a rukojemníčok sa má prímerie predĺžiť o jeden deň. Dohoda by mohla potenciálne zahŕňať ďalších 50 izraelských rukojemníkov a rukojemníčok a až 300 Palestínčanov a Palestínčaniek v izraelskej väzbe, ktorých mená zverejnilo izraelské ministerstvo spravodlivosti. Podľa medializovaných informácií bude možné humanitárnu prestávku predĺžiť maximálne na 10 dní.

Alexandru Skočilenko odsúdili na 7 rokov (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ RUSKO
20. NOVEMBRA 2023

Ruskú aktivistku Aleksandru Skočilenko odsúdili na sedem rokov väzenia za „vedomé šírenie nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“. Aktivistka v marci 2022 nahradila cenovky v petrohradskom supermarkete protivojnovými odkazmi o vojnových zločinoch spáchaných ruskými jednotkami v ukrajinskom Mariupole.

Nikde v Gaze nie je bezpečne (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
20. NOVEMBRA 2023

Amnesty International zdokumentovala nezákonné izraelské útoky v pásme Gazy na budovu kostola a obytné domy. Podľa organizácie tieto útoky ilustrujú mrazivú ľahostajnosť izraelských síl voči katastrofálnemu počtu civilných obetí. Amnesty International vo svojej najnovšej správe prináša ďalšie dôkazy o vojnových zločinoch, pri ktorých zahynulo 46 civilistov a civilistiek.

Rezolúcia OSN o „humanitárnych prestávkach“ v pásme Gazy je príležitosťou na zastavenie obrovského utrpenia (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
16. NOVEMBRA 2023

Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorou vyzýva na urgentné a predĺžené humanitárne prestávky v útokoch. Rezolúcia tiež upozorňuje na potrebu riešiť situáciu detí v okupovanom pásme Gazy. Urgentné a predĺžené humanitárne prestávky sú dôležitým prvým krokom, nie však dostatočným riešením. 

V Gaze hrozí ďalší výpadok prúdu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
14. NOVEMBRA 2023

Ak okamžite nedôjde k adekvátnym dodávkam paliva, okupované pásmo Gazy sa vo štvrtok pravdepodobne ponorí do ďalšieho úplného výpadku telekomunikačných služieb. Výpadok by podľa Amnesty International zhoršil beztak katastrofálnu humanitárnu situáciu.

Nemocnice a zdravotníci v Gaze pod paľbou (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
14. NOVEMBRA 2023

Z médií prichádzajú hrozivé správy zo severnej časti pásma Gazy o ostreľovaní nemocníc, v ktorých zomierajú novorodenci aj pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre nedostatok paliva, elektriny, vody, liekov a potravín. Tieto informácie posilňujú naliehavú potrebu na okamžité uzavretie prímeria všetkými stranami konfliktu.

Predstavitelia EÚ musia žiadať okamžité prímerie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. NOVEMBRA 2023

Pred pondelkovým zasadnutím Rady pre zahraničné veci EÚ (FAC) v Bruseli, na ktorom sa bude diskutovať o súčasnej eskalácii konfliktu v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach, Amnesty International naliehavo vyzýva zúčastnených ministrov a ministerky, aby vyzvali všetky strany konfliktu na okamžité prímerie. Čoraz rozsiahlejšia humanitárna katastrofa a katastrofa z hľadiska ľudských práv, ktorá sa odohráva v Gaze, sa musí urýchlene skončiť.

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom žiada viac ako milión ľudí (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. NOVEMBRA 2023

Amnesty International spustila 27. októbra petíciu, v ktorej žiadame okamžité uzavretie prímeria medzi Izraelom a palestínskymi ozbrojenými skupinami. Petíciu za zastavenie bezprecedentnej eskalácie útokov v pásme Gazy a Izraeli už podpísalo viac ako milión ľudí.

Keď postoje spoločnosti komplikujú efektívnu krízovú pomoc (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK A PRÁVO NA BÝVANIE/ SLOVENSKO
9. NOVEMBRA 2023

Amnesty International Slovensko vydala krátku výskumnú správu, v ktorej sa venuje následkom požiaru v Telgárte. Pri požiari, ku ktorému došlo 20. júla 2023 v najchudobnejšej časti rómskej osady v Telgárte, zahynul jeden človek a viac ako 100 ľudí vrátane 60 detí prišlo o bývanie. V dočasnom ubytovaní –⁠ nedostatočne izolovaných a vyhrievaných stanoch –⁠ zahynul v priebehu augusta 35-ročný muž.

Parížska konferencia je príležitosť vyzvať na okamžité prímerie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
9. NOVEMBRA 2023

Hlavy štátov sa 9. novembra stretnú na medzinárodnej humanitárnej konferencii vo Francúzsku. Konferenciu hostí prezident Emmanuel Macron a jej cieľom je diskusia o situácii civilného obyvateľstva a koordinácii pomoci pre obyvateľstvo okupovaného pásma Gazy. Pri príležitosti blížiacej sa konferencie generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard vyzvala jednotlivé štáty, aby sa zasadili za uzavretie prímeria.

Amnesty zdokumentovala prípady svojvoľného zatýkania a mučenia Palestínčanov (viac)

OCHRANA PRED NEMUČENÍM/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
8. NOVEMBRA 2023

Amnesty International zaznamenala od 7. októbra 2023 dramatický nárast prípadov administratívneho zatýkania a zadržiavania Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Okrem toho organizácia zaznamenala aj nárast mučenia palestínskych väzňov. Administratívna väzba je formou svojvoľného zadržiavania, ktorou podľa izraelskej ľudskoprávnej organizácie HaMoked od 1. októbra do 1. novembra bez obvinenia alebo súdneho procesu izraelské orgány zadržiavajú 2 070 ľudí. To predstavuje nárast o 751 ľudí oproti predošlému obdobiu.

Hamas musí prepustiť civilných rukojemníkov (viac)

OCHRANA PRED NEMUČENÍM/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
7. NOVEMBRA 2023

Amnesty International opätovne vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých civilných rukojemníkov a rukojemníčok vrátane detí, ktorých už mesiac zadržiava v pásme Gazy Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny.

Odporúčania siete TikTok škodia duševnému zdraviu detí (viac)

PRÁVA DETÍ A PRÁVO NA SÚKROMIE/ GLOBÁLNE
7. NOVEMBRA 2023

Systém odporúčania obsahu na sociálnej sieti TikTok v kombinácii s invazívnymi praktikami zhromažďovania údajov predstavujú nebezpečenstvo pre mladých používateľov a používateľky platformy. Systém odporúčania obsahu podporuje zobrazovanie depresívneho a samovražedného obsahu, čím môže zhoršovať už existujúce problémy v oblasti duševného zdravia. K týmto záverom dospeli dve výskumné správy, ktoré zverejnila Amnesty International.

Október

Zlyhania Mety prispeli k porušovaniu práv v Etiópii (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A PRÁVO NA SÚKROMIE/ ETIÓPIA
31. OKTÓBRA 2023

Amnesty International dnes (31. októbra 2023) vydala výskumnú správu s názvom „Rozsudok smrti pre môjho otca“. Organizácia sa v správe venuje úlohe spoločnosti Meta pri porušovaní ľudských práv tigrajskej komunity v Etiópii. Podľa správy Meta na jej platforme Facebook opäť nedokázala primerane obmedziť šírenie škodlivého obsahu, nenávisti a podnecovania k násiliu. Obeťou tohto zlyhania bola tentoraz populácia etiópskeho štátu Tigraj. K porušovaniu práv došlo počas ozbrojeného konfliktu v severnej Etiópii v období od novembra 2020 do novembra 2022. Správa prichádza len niekoľko mesiacov po tom, ako Amnesty vyzvala spoločnosť Meta na bezodkladné odškodnenie Rohingov za úlohu, ktorú zohrala jej sociálna sieť Facebook pri etnických čistkách v Mjanmarsku.

Amnesty overila použitie bieleho fosforu v Libanone (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A LIBANON
31. OKTÓBRA 2023

Amnesty International overila informácie, že izraelská armáda použila počas vojenských operácií pozdĺž južnej hranice s Libanonom delostrelecké granáty obsahujúce biely fosfor. K útokom touto zápalnou látkou došlo v období od 10. do 16. októbra 2023. Pri útoku na mesto Dhayra, ku ktorému došlo 16. októbra, útočníci nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Pri útoku utrpeli zranenia najmenej 9 civilisti a došlo tiež k poškodeniu civilných objektov. Príslušné orgány musia tento útok vyšetriť ako vojnový zločin.

Reakcia Amnesty International na demonštráciu sily na hranici s Maďarskom (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ SLOVENSKO
31. OKTÓBRA 2023

Polícia SR včera podnikla akciu na maďarskej hranici s cieľom zamedziť prístup na Slovensko ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou či prenasledovaním. Polícia pri akcii použila drony, obrnené autá, kone aj člny. Toto konanie vyvoláva obavy z porušenia medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov Slovenska. Na zásah reagoval aj riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda. 

Cenzúra a nenávisť v online komunikácii o násilí v Izraeli a na Okupovaných Palestínskych územiach (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vyzýva spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne siete, aby urýchlene riešili rozdúchavanie nenávisti a násilia či rasizmu voči palestínskym a židovským komunitám, ku ktorému dochádza na ich platformách. Amnesty odhalila alarmujúci nárast podnecovania nenávisti, násilia, nevraživosti a diskriminácie na sociálnych sieťach voči palestínskej aj židovskej populácii. Medzinárodné právo v oblasti ľudských práv podnecovanie nenávisti a násilia k určitým skupinám populácie zakazuje. Amnesty International tiež zdokumentovala znepokojujúce informácie o tom, že obsah, ktorí zverejnili Palestínčania a Palestínčanky alebo obrancovia a obrankyne práv palestínskej populácie podlieha potenciálne diskriminačnému moderovaniu obsahu zo strany rôznych platforiem.

Výpadok internetu v pásme Gazy zhoršuje situáciu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. OKTÓBRA 2023

Izraelská armáda v piatok večer rozšírila svoje pozemné aktivity v okupovanom pásme Gazy. V piatok bol v oblasti obmedzený aj prístup k internetu a telekomunikačným službám. Prístup k internetu a telekomunikačným sieťam je nevyhnutným predpokladom ochrany ľudských práv, obzvlášť v čase konfliktu. Výskum Amnesty International už v minulosti ukázal, že odstavenie prístupu k internetu uľahčuje represie a porušovanie medzinárodných ľudskoprávnych noriem a humanitárneho práva. 

Žiadajte humanitárne prímerie v záujme ochrany civilistov (viac)

PODPÍŠTE PETĆIU/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
27. OKTÓBRA 2023

Bezprecedentná eskalácia konfliktu medzi Izraelom a Hamasom a ďalšími ozbrojenými skupinami si vyžiadala množstvo civilných obetí, zranených a devastačných škôd na civilnej infraštruktúre. Počet obetí je bezprecedentný. Konflikt zničil a rozvrátil nespočetné množstvo životov a rodín. Každým dňom pribúdajú ďalšie obete a zranení, humanitárna katastrofa v pásme Gazy sa zo dňa na deň prehlbuje. Vyzvite všetky strany konfliktu na okamžité uzavretie prímeria.

Amnesty vyzýva na prímerie s cieľom ukončiť bezprecedentné utrpenie civilistov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
26. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vydala naliehavú výzvu na okamžité prímerie medzi ozbrojenými skupinami pôsobiacimi z pásma Gazy a Izraelom. Cieľom výzvy je zabrániť ďalším stratám na životoch civilistov a civilistiek. Okrem toho má za úlohu zabezpečiť prístup k životne dôležitej pomoci pre ľudí v Gaze, ktorí sa ocitli uprostred bezprecedentnej humanitárnej katastrofy.

Žiadame zrušenie evakuačného príkazu pre nemocnice v pásme Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
25. OKTÓBRA 2023

Dňa 13. októbra izraelská armáda vydala príkaz, ktorým 23 nemocniciam na severe pásma Gazy a v meste Gaza nariadila evakuáciu do južnej časti pásma. Nemocniciam naďalej telefonujú dôstojníci izraelskej armády a na personál vyvíjajú nátlak, aby sa podriadili evakuačnému rozkazu. Tieto nemocnice v Gaze poskytujú život zachraňujúcu starostlivosť viac ako 2 000 pacientom a pacientkam. Okrem toho slúžia ako jediné bezpečné útočisko pre desaťtisíce vnútorne vysídlených rodín v oblasti. Evakuácia nemocníc plných ľudí na JIS, zranených a predčasne narodených detí reálne nie je možná.

Hrozby izraelskej armády, ktorá nariadila obyvateľstvu severnej časti pásma Gazy oblasť opustiť, môžu predstavovať vojnové zločiny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
25. OKTÓBRA 2023

Dňa 21. októbra 2023 izraelská armáda rozhodila po severnej časti pásma Gazy letáky, v ktorých obyvateľstvu nariadila okamžitú „evakuáciu“. V letákoch obyvateľstvo varovali, že ich životy sú v ohrození, a preto musia oblasť okamžite opustiť. V materiáloch sa otvorene, doslovne uvádzalo, že „každý, kto sa rozhodne neopustiť severnú časť pásma [Gazy a nepresunie sa] na juh od [údolia] Wádí Gaza, môže byť označený za spolupáchateľa teroristickej organizácie“. Tento krok nasledoval týždeň po tom, ako izraelská armáda ultimátom vyzvala 1,1 milióna obyvateľov a obyvateliek oblasti, aby odišli na juh. Vyhlásenie celého mesta alebo regiónu za vojenský cieľ je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom (MHP). 

Tolerované stereotypy v polícii a justícii upevňujú systémový rasizmus (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ SLOVENSKO
25. OKTÓBRA 2023

Amnesty International je znepokojená zisteniami, ktoré naznačujú, že v prípade mladistvého Róma boli porušené kľúčové ustanovenia medzinárodného a vnútroštátneho práva, akým je aj použitie väzby ako „krajného opatrenia“. Obzvlášť znepokojujúca je skutočnosť, že ide o prípad mladistvej osoby z marginalizovanej skupiny. Organizácia vyjadrila podozrenie na nehumánne, ponižujúce a diskriminačné zaobchádzanie zo strany polície. Okrem toho vyjadrila aj hlboké znepokojenie nad absenciou nezávislého a dôsledného vyšetrenia tohto konania.

Stanovisko Amnesty International Slovensko k situácii v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ SLOVENSKO
24. OKTÓBRA 2023

Amnesty International Slovensko je znepokojená nedávno zverejnenými informáciami o situácii zaistených ľudí v Medveďove. Podľa informácií, ktoré získala Amnesty, dňa 19. októbra začalo 45 ľudí na úteku protestnú hladovku v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Podľa svedka do zaisťovacieho útvaru vstúpila poriadková polícia so psami s cieľom zastrašiť zaistených ľudí a docieliť, aby hladovku ukončili. 

Izraelské útoky, ktoré vyhladili celé rodiny v Gaze, sú usvedčujúcimi dôkazmi o vojnových zločinoch (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
20. OKTÓBRA 2023

Izraelské ozbrojené sily naďalej zintenzívňujú svoj kataklizmatický útok na okupované pásmo Gazy. Amnesty International doteraz zdokumentovala početné nezákonné izraelské útoky vrátane útokov, pri ktorých armáda nerozlišovala medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Tieto útoky usmrtili mnoho civilných obetí a musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny.

Európske krajiny musia chrániť právo na protest aj počas eskalácie násilia v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ EURÓPA
20. OKTÓBRA 2023

Viaceré európske krajiny plošne zakázali všetky demonštrácie a zaviedli ďalšie obmedzenia protestov na podporu ľudských práv palestínskej civilnej populácie. Esther Major, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre výskum v Európe, vyzýva pred blížiacimi sa víkendovými protestmi na ochranu práva na protest naprieč kontinentom.

Rusko musí zastaviť stíhanie Navaľného právnikov (viac)

PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES/ RUSKO
18. OKTÓBRA 2023

Ráno 13. októbra 2023 ruské orgány vykonali domové prehliadky a prehliadky kancelárií troch ruských advokátov. Vadim Kobzev, Alexej Lipcer a Igor Sergunin sú právnymi zástupcami Alexeja Navaľného. Advokátov obvinili z „členstva v extrémistickej skupine“ podľa článku 282.1 Trestného zákona, podrobnosti nie sú známe. V závislosti od vážnosti obvinenia môžu advokátov odsúdiť na tresty odňatia slobody až do výšky 10 rokov. Amnesty International vyzýva na okamžité stiahnutie vykonštruovaných obvinení.

List Amnesty International predsedovi Európskej rady k situácii v Izraeli a Palestíne (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
17. OKTÓBRA 2023

Amnesty International pred dnešným mimoriadnym zasadnutím Európskej rady k situácii v Izraeli a Palestíne adresovala list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a 27 hlavám európskych štátov, resp. vlád. Tento otvorený list obsahuje aktualizované odporúčania pre EÚ a jej členské štáty.

Francúzsko vyzýva na zákaz protestov na podporu palestínskej populácie (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ FRANCÚZSKO
17. OKTÓBRA 2023

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin požiadal prefektúry v celej krajine, aby zakázali všetky demonštrácie na podporu práv palestínskeho obyvateľstva. Zákaz všetkých demonštrácií na podporu Palestínčanov a Palestínčaniek vo Francúzsku predstavuje vážny a neprimeraný útok na právo na pokojný protest.

Austrálčania v referende nepodporili Hlas pôvodného obyvateľstva (viac)

PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA/ AUSTRÁLIA
16. OKTÓBRA 2023

V sobotu 14. októbra 2023 v Austrálii prebehlo referendum o tom zmene ústavy tak, aby uznala práva pôvodného obyvateľstva Austrálie. Zmena mala spočívať v zriadení orgánu s názvom Hlas pôvodného obyvateľstva a obyvateľstva ostrovov Torresovho prielivu (ďalej len Hlas). Hlas mal byť nezávislým poradným orgánom parlamentu a vlády.

Ako Amnesty overila použitie bieleho fosforu izraelskou armádou v Gaze (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
15. OKTÓBRA 2023

Program Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách zhromaždil presvedčivé dôkazy, ktoré preukazujú používanie delostreleckých granátov s bielym fosforom izraelskou armádou. Izraelská armáda ich použila v husto obývaných civilných oblastiach Gazy. Mnohé z týchto útokov je možné považovať za útoky, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi.

Pol roka vrážd a vysídľovania sudánskych civilistov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ SUDÁN
15. OKTÓBRA 2023

V nedeľu, 15. októbra, uplynulo 6 mesiacov od začiatku eskalácie konfliktu medzi sudánskymi jednotkami rýchlej podpory (RSF) a sudánskymi ozbrojenými silami (SAF). V dôsledku bojov zahynulo najmenej 5 000 civilistov a civilistiek. Viac ako 12 000 ľudí utrpelo zranenia a viac ako 5,7 milióna ľudí nútene vysídlili. Výročie komentoval aj regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku Tigere Chagutah. Podľa Chagutaha bolo počas uplynulých mesiacov zbytočne zničených nespočetné množstvo životov.

Pri nálete v Mjanmarsku zahynulo 28 civilistov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ MJANMARSKO
14. OKTÓBRA 2023

V pondelok 9. októbra, približne o 23:30 hod, podnikla mjanmarská armáda letecký útok, ktorý zasiahol tábor pre vnútorne vysídlených ľudí. Tábor v Mung Lai Hkyet sa nachádza v blízkosti mesta Laiza v štáte Kayin, neďaleko mjanmarskej hranice s Čínou. Pri útoku zahynulo najmenej 28 civilistov a civilistiek, z toho najmenej 12 detí. Ďalších 57 ľudí utrpelo zranenia.

Izrael musí zrušiť pokyn na evakuáciu severnej Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. OKTÓBRA 2023

Izraelská armáda obyvateľstvu severnej Gazy a mesta Gaza nariadila „evakuáciu“ na juh pásma Gazy. Podľa Amnesty International toto nemožno považovať za účinné varovanie pred útokmi. Tzv. evakuácia by tiež mohla viesť k nútenému vysídleniu civilného obyvateľstva a teda porušeniu medzinárodného humanitárneho práva. Obyvateľstvo oblasti má strach, že vysídľovanie je ako druhá Nakba.

Izrael musí uvoľniť nezákonnú a nehumánnu blokádu Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. OKTÓBRA 2023

Rozhodnutie Izraela o úplnom zastavení dodávok paliva do pásma Gazy spôsobí odstavenie jedinej elektrárne v pásme. Tým uvrhne viac ako 2,2 milióna ľudí, ktorým znemožňuje útek z pásma, do ešte zúfalejšej humanitárnej krízy. Úplnú blokádu Izrael uvalil súčasne s masívnym bombardovaním pásma Gazy. Izraelská armáda pri tomto bombardovaní zabila najmenej 1 350 ľudí a zranila viac ako 6 000 ľudí. 

Palestínske ozbrojené skupiny musia niesť zodpovednosť za úmyselné zabíjanie civilistov, únosy a nerozlišujúce útoky (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. OKTÓBRA 2023

Hamas a iné palestínske ozbrojené skupiny jasne porušili medzinárodné právo a preukázali hrozivú neúctu k ľudskému životu tým, že spáchali kruté násilné zločiny vrátane hromadných vrážd, brania rukojemníkov a rukojemníčok a raketových útokov na Izrael. Dôkazy o hrôzach, ktoré zažili ľudia v južnom Izraeli, stále pribúdajú. Amnesty International bude naďalej pokračovať v ich skúmaní s cieľom určiť plný rozsah spáchaných zločinov podľa medzinárodného práva. 

Obchod s menej smrtiacimi zbraňami je nebezpečne neregulovaný (viac)

ZBRANE
12. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vo svojej novej správe upozorňuje na nedostatočnú reguláciu tzv. menej smrtiacich zbraní. Zbrane vrátane slzotvorného plynugumových projektilov, obuškov a omračujúcich granátov sa bez vhodných regulácií predávajú do krajín, ktoré ich štátne zložky môžu používať (a často používajú) na násilné potláčanie protestov. Amnesty International vo svojom výskume identifikovala spoločnosti z Číny, Francúzska, Talianska, Južnej Kórey a USA. Podľa Paricka Wilckena z oddelenia globálnych záležitostí Amnesty International majú zodpovednosť za ukončenie nezodpovedného obchodovania s týmto vybavením práve obchodné spoločnosti, ktoré vyrábajú a distribuujú menej smrtiace zbrane (ďalej len „výrobcovia zbraní“), pretože práve oni podnecujú globálnu krízu ľudských práv.

Rok čakania na spravodlivosť (viac)

PRÁVA LGBT+LUDÍ/ SLOVENSKO
12. OKTÓBRA 2023

Od vraždy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha už uplynul rok. Šok, zdesenie a akútnu bolesť u ich blízkych aj u mnohých z nás, ktorým záleží na ľudských právach, vystriedal hnev, frustrácia a chronická bolesť z toho, že sa ani rok po tomto nenávistnom čine na Slovensku nič nezmenilo.

Tunisko musí stiahnuť vykonštruované obvinenia proti opozícii (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ TUNISKO
11. OKTÓBRA 2023

Tuniské orgány musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť šesť predstaviteľov politickej opozície, ktorých svojvoľne zadržiavajú už takmer osem mesiacov, a stiahnuť všetky obvinenia voči nim a ďalším osobám, ktoré čelia podobným obvineniam, uviedla Amnesty International. Príčinou ich zadržiavania je ich pokojný politický aktivizmus. Zadržiavajú ich na základe nepodložených obvinení zo „sprisahania proti štátnej bezpečnosti“.

Amazon v Saudskej Arábii vykorisťoval pracovníkov skladov (viac)

PRÁVA PRACUJÚCICH/ SAUDSKÁ AURÁBIA
10. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vydala novú výskumnú správu s názvom Nebojte sa, je to pobočka Amazonu. Organizácia sa v správe zaoberá situáciou zamestnancov a zamestnankýň skladov spoločnosti Amazon v Saudskej Arábii v rokoch 2021 až 2023. Podľa zistení organizácie pracovníkov podviedli pracovné agentúry a ich pracovníci. Mnohí z nich prišli o časť zárobku a ubytovali ich v otrasných podmienkach. Pracovníkom tiež po ukončení pracovného pomeru zabránili nájsť si iné zamestnanie alebo opustiť krajinu.

Spomienka na Juraja a Matúša (písanie odkazov a premietanie) (viac)

PRÁVA LGBT+LUDÍ/ SLOVENSKO
9. OKTÓBRA 2023

Od brutálnej vraždy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha uplynie 12. októbra rok. Tragickú udalosť, ktorá sa odohrala na Zámockej ulici v Bratislave pred kvír barom Tepláreň, je potrebné vnímať v kontexte chýbajúcej právnej úpravy a ochrany LGBTI+ ľudí, ako aj v kontexte nepriateľských nálad, útokov, škodlivých mýtov a stereotypov, ktorým LGBTI+ ľudia na Slovensku neustále čelia. Pôvodcami nenávistných a diskriminačných vyjadrení voči nim sú pritom často práve politici a političky. Je preto potrebné prejaviť solidaritu s obeťami a preživšími a zároveň upriamiť pozornosť na dodržiavanie ľudských práv LGBTI+ ľudí na Slovensku.

Škandál Predator Files odhalil útoky na občiansku spoločnosť (viac)

PRÁVO NA SÚKROMIE/ EURÓPSKA ÚNIA
8. OKTÓBRA 2023

Amnesty International podnikla rozsiahle vyšetrovanie zneužívania špionážneho softvéru Predator. Podľa zistení organizácie bol softvér použitý na útoky proti občianskej spoločnosti, novinárom, političkám a akademikom v Európskej únii, USA aj Ázii. Medzi cieľmi špionáže sú aj predstavitelia OSN, senátor a kongresman v USA a dokonca aj predsedovia Európskeho parlamentu či vysokí štátni predstavitelia Taiwanu. Vyšetrovanie je súčasťou projektu „Predator Files“, ktoré Amnesty International uskutočnila v spolupráci s mediálnou sieťou European Investigative Collaborations, médiami Mediapart a Der Spiegel.

Civilných obetí eskalácie násilia v Izraeli a na OPÚ pribúda (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL
7. OKTÓBRA 2023

Izraelské bezpečnostné sily a palestínske ozbrojené skupiny musia vynaložiť maximálne úsilie na ochranu životov civilnej populácie. Amnesty International touto výzvou reaguje na narastajúci počet mŕtvych a zranených civilistov a civilistiek, ktorí trpia v dôsledku bojov v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach.

Katastrofálne zlyhanie regulácie sledovacích zariadení (viac)

PRÁVO NA SÚKROMIE/ EURÓPSKA ÚNIA
5. OKTÓBRA 2023

Mediálna sieť European Investigative Collaborations (EIC) s technickou pomocou bezpečnostného laboratória Amnesty International prináša výsledky nového výskumu globálnej krízy sledovania. Dnes, 5. októbra 2023, začína koalícia organizácií odhaľovať šokujúce informácie o tom, ako ďaleko sa rozšírili chápadlá tohto odvetvia a ako neúčinne ich doteraz EÚ regulovala. Výskum s názvom „Predator Files“ (dalo by sa preložiť ako „Predátorské zložky“) sa zameriava na „alianciu Intellexa“ a jej invazívny špionážny softvér.

Reakcia Amnesty k obnove kontroly hranice s Maďarskom (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU/ SLOVENSKO
4. OKTÓBRA 2023

Vláda SR zavádza od 5.10. kontroly na južnej hranici reagujúc tak na príchod ľudí hľadajúcich útočisko. Na rozhodnutie reagoval Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. „Vláde je nutné pripomenúť, že ide o krízu ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu. Ľudí, ktorí si vyžadujú komplexný plán pomoci, v rámci ktorého budú ľudské práva ústredným bodom reakcie na nastávajúcu situáciu. Zavedením kontrol na južnej hranici tak zatvoríme dvere stovkám ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a masívnym porušovaním ľudských práv vo svojich domovských krajinách, vrátane detí. Vláda zbytočne zhoršuje ich situáciu a prispieva tak k humanitárnej kríze za hranicami Slovenska. Tým ohrozuje bezpečnosť a životy týchto ľudí.“

Päť rokov od vraždy Džamála Chášukdžího (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ SAUDSKÁ ARÁBIA
2. OKTÓBRA 2023

Dňa 2. októbra 2018 vošiel saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží do budovy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule. Odvtedy ho už nikto nevidel. Saudská Arábia neskôr priznala, že Chášukdžího na pôde konzulátu zavraždili. Amnesty International aj naďalej pripomína nutnosť medzinárodného, nezávislého a nestranného vyšetrenia vraždy Chášukdžího s cieľom identifikovať všetky osoby zapojené do tohto zločinu bez ohľadu na ich spoločenské postavenie či funkciu, ktorú zastávajú. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby osoby podozrivé zo zodpovednosti za túto brutálnu vraždu boli postavené pred súd v spravodlivom procese.

Zabráňte poprave Rockyho Myersa (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ
1. OKTÓBRA 2023

Ľudia, ktorí poznajú Rockyho Myersa, ho opisujú ako milého a láskavého človeka. Vo veku 11 rokov Rockymu diagnostikovali mentálne znevýhodnenie. V jednu noc v roku 1991 v meste Decatur v štáte Alabama sa však jeho život navždy zmenil. V prevažne černošskej štvrti zavraždili staršiu ženu bielej pleti. Rockyho, ktorý je černoch, s prípadom vraždy nepriamo spájal len videorekordér patriaci obeti, o ktorom Rocky vypovedal, že ho našiel vyložený na ulici. Vo svedeckých výpovediach sa vyskytovali nezrovnalosti a ich dôveryhodnosť spochybnili obvinenia z policajného nátlaku. Porota Rockyho napriek tomu uznala vinným a odporučila preňho doživotný trest odňatia slobody. Sudca namiesto toho odsúdil Rockyho na trest smrti. Takéto zvrátenie rozhodnutia poroty je v súčasnosti v Alabame nezákonné. Rocky nemal k dispozícii účinné právne zastupovanie, takže premeškal lehotu na podanie odvolania. V súčasnosti môžu kedykoľvek naplánovať jeho popravu. Žiadajte guvernérku Alabamy, aby Rockymu Myersovi udelila milosť. 

Za kritiku štátnej moci na 10 rokov do väzenia (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY
1. OKTÓBRA 2023

Predtým, ako ho zatkli, bol Ahmed Mansúr jedným z mála hlasov v Spojených arabských emirátoch, ktoré poskytovali zvyšku sveta dôveryhodné nezávislé informácie o porušovaní ľudských práv v krajine. Pravidelne upozorňoval na zadržiavanie, mučenie a nespravodlivé súdne procesy s predstaviteľmi a predstaviteľkami disentu. V marci 2017 vtrhli bezpečnostné sily Spojených arabských emirátov do jeho domu a zatkli ho. Viac ako rok nikto nevedel, kde ho zadržiavajú. V máji 2018 Ahmeda odsúdili na desať rokov väzenia na základe obvinení, ktoré zahŕňali „urážku Spojených arabských emirátov a ich symbolov“. Žiadajte, aby Spojené arabské emiráty okamžite a bezpodmienečne prepustili Ahmeda Mansúra.

Za kritiku tuniských autorít jej opäť hrozí väzenie (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ SVAZIJSKO
1. OKTÓBRA 2023

Aktivistka Chaima Issa má odhodlanie bojovať za to, čo považuje za správne, takpovediac v krvi. Keď tuniský prezident Kaís Saíd v júli 2021 pozastavil činnosť parlamentu, odvolal premiéra a prevzal výkonnú moc v krajine, Chaima Issa bola medzi prvými, čo verejne vyjadrili nesúhlas s jeho konaním. Chaima a ďalší predstavitelia a predstaviteľky tuniskej opozície sa stretli so zahraničnými diplomatmi, aby diskutovali o politickej situácii v Tunisku. Po tomto stretnutí Chaimu dňa 22. februára 2023 zatkli v rámci vyšetrovania údajného „sprisahania“. Po viac ako štyroch mesiacoch svojvoľného zadržiavania ju 13. júla prepustili, ale súdny proces pokračuje naďalej. Úrady jej zakázali vycestovať do zahraničia a „vystupovať na verejných priestranstvách“. Chaime hrozia desaťročia väzenia. Žiadajte slobodu pre Chaimu Issa.

Zabili ho, pretože sa postavil na odpor autoritám (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ MJANMARSKO
1. OKTÓBRA 2023

Thulani Maseko bol členom metodistickej cirkvi, zanieteným obrancom ľudských práv a spojencom LGBTI+ ľudí. Potom ako sa stal právnikom, Thulani Maseko vytrvalo bojoval za ľudské práva obyvateľstva Svazijska. Thulani otvorene kritizoval represívne zákony krajiny a neprimerané násilie zo strany štátu využívané na potlačenie pokojných protestov. V roku 2014 ho zatkli a obvinili z trestného činu „pohŕdania súdom“ po tom, ako napísal dva novinové články odsudzujúce nedostatok nezávislosti a integrity svazijského súdnictva. Vo väzení strávil viac ako rok. Thulani pokračoval vo svojej práci v oblasti ľudských práv. Dňa 21. januára 2023 Thulaniho zastrelili. Len niekoľko hodín predtým kráľ predniesol prejav, v ktorom uviedol, že s tými, ktorí volajú po demokratických reformách, sa „vysporiada“Za Thulaniho zabitie doteraz nikoho neobvinili. Žiadajte spravodlivosť pre Thulaniho Maseka.

Bojuje za to, aby Facebook niesol zodpovednosť (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ MJANMARSKO
1. OKTÓBRA 2023

Pred šiestimi rokmi nemal Maung Sawyeddollah ľahký život, ale rád hral futbal a sníval o tom, že sa stane lekárom. V roku 2017, keď mal 15 rokov, sa však jeho život obrátil hore nohami. Mjanmarská armáda rozpútala etnické čistky proti Rohingom – etnickej menšine, ktorá v Mjanmarsku už desaťročia čelí tvrdej diskriminácii podporovanej štátom. Tisíce Rohingov a Rohiniek zabili, znásilnili, mučili a ich dediny vypálili. Sawyeddollah vedie kampaň za to, aby spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook, prevzala zodpovednosť za svoj podiel viny na etnických čistkách Rohingov a Rohiniek. Roky pred útokmi algoritmy spoločnosti Meta posilňovali prejavy nenávisti voči Rohingom na tejto platforme. Žiadajte, aby Meta zabezpečila Sawyeddollahovi a rohinským komunitám účinnú pomoc a odškodné za utrpenie, ktoré im spôsobila.

Za pokojný protest jej hrozí 15 rokov väzenia (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ KIRGIZSKO
1. OKTÓBRA 2023

Rita Karasartova rada trávi čas so svojimi deťmi, cvičí jogu a šije šapany, prešívané kabáty, ktoré sú súčasťou kirgizského tradičného odevu. Od októbra 2022 sa však Ritin život obrátil hore nohami. Ritu spolu s ďalšími 26 ľuďmi zatkli za to, že verejne vyjadrili nesúhlas s novou dohodou o hraniciach, na základe ktorej získal Uzbekistan kontrolu nad vodnou nádržou Kempir-Abad. Mesiace strávila vo väzbe v stiesnenej cele. Odopreli jej prístup k zdravotnej starostlivosti a nemohla sa stretávať ani rozprávať so svojou rodinou. Teraz je v domácom väzení a má prísny zákaz vychádzania. Žiadajte slobodu pre Ritu Karasartovú. 

Čelí vyhrážkam za to, že bráni svoju komunitu (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ JUŽNÁ AFRIKA
1. OKTÓBRA 2023

Thapelo je generálnym tajomníkom dynamického a odvážneho občianskeho hnutia s názvom Abahlali baseMjondolo (AbM). Svoj život zasvätil boju za práva ľudí v celej Južnej Afrike, najmä v oblastiach, ktoré čelia ekonomickým problémom. Jedným z takýchto miest je komúna eKhenana (v preklade Kanaánska komúna). Väčšinu jej obyvateľstva tvoria ekonomickí migranti a migrantky z juhoafrického vidieka. Členovia a členky hnutia AbM v eKhenane, odhodlaní zlepšiť kvalitu života vo svojej komunite, poukázali na prípady korupcie v miestnej samospráve. V reakcii na tieto iniciatívy sa stretli s vyhrážkami, obťažovaním a zastrašovaním zo strany štátnych úradníkov, ktorí proti nim podnecovali násilie. Viacero členov a členiek hnutia AbM sa stalo obeťami pokusov o vraždu i dokonaných vrážd, násilia, obťažovania a poškodzovania ich domovov. Len v roku 2022 boli v eKhenane zabití dvaja členovia a jedna členka hnutia AbM. Vyzvite políciu, aby dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM.

Matka bojuje za spravodlivosť pre mŕtveho syna (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ BRAZÍLIA
1. OKTÓBRA 2023

Pedro Henrique Santoz Cruz bol aktivista a bojovník za rasovú spravodlivosť a ľudské práva. Organizoval tzv. Pochody mieru v meste Tucano v brazílskom štáte Bahia. Na týchto pochodoch sa ľudia každoročne zhromažďovali, aby poukázali na násilie páchané policajnými zložkami predovšetkým na černošských komunitách. Policajné zložky začali Pedra Henriqueho sledovať, vyhrážali sa mu a násilne ho napadli. Dňa 27. decembra 2018, vo veku 31 rokov, Pedra Henriqueho zabili. Pravdepodobne sa stal obeťou tzv. komanda smrti. Príslušníkov polície, ktorí sú podozriví zo zabitia Pedra Henriqueho, obvinili v roku 2019. Po takmer piatich rokoch však stále pôsobia v policajnom zbore. Vyšetrovanie vraždy zostáva neukončené a súdny proces sa ešte ani nezačal. Ana Maria Santos Cruz napriek pretrvávajúcej hrozbe a smútku zo straty svojho syna odvážne hľadá pravdu o jeho smrti. Vyzvite spolu s ňou zodpovedné orgány na dôkladné vyšetrenie tohto činu a spravodlivý súdny proces.

Bojujú za záchranu najstaršej žijúcej kultúry na svete (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ AUSTRÁLIA
1. OKTÓBRA 2023

Strýko Pabai a strýko Paul sú komunitnými lídrami ľudu Guda Maluyligal, ktorý obýva ostrovy v najsevernejšej časti Austrálie, Torresovom prielive. Ich predkovia boli pôvodnými obyvateľmi a obyvateľkami týchto ostrovov a žili tu tisíce rokov. V dôsledku klimatickej krízy by sa teraz ich spôsob života, tradičné poznatky, kultúrne zvyky a duchovné väzby, ktoré si odovzdávali z generácie na generáciu, mohli navždy pretrhnúť. Ak austrálske úrady neprijmú naliehavé opatrenia, mnoho obyvateliek a obyvateľov Ostrovov Torresovho prielivu bude nútených opustiť svoju domovinu, keďže veľké časti ostrovov sa stanú neobývateľnými. Vyzvite austrálske orgány, aby prijali naliehavé opatrenia na predchádzanie škodám spôsobeným klimatickými zmenami.

September

Politicky motivovaný rozsudok v procese Gezi (viac)

PRÁVO NA SPRAVODLIVÝ SÚDNY PROCES/ TURECKO
29. SEPTEMBRA 2023

Najvyšší súdu v Turecku potvrdil doživotný trest pre Osmana Kavalu. Okrem toho potvrdil aj 18-ročné tresty odňatia slobody pre Çiğdem Mater, Cana Atalaya, Mine Özerden a Tayfuna Kahramana.

Povinné zahaľovanie je útok na ženy v Iráne (viac)

DISKRIMINÁCIA ŽIEN A DIEVČAT/ IRÁN
28. SEPTEMBRA 2023

Iránsky parlament schválil nový „návrh zákona na podporu kultúry cudnosti a hidžábu“. Návrh zahŕňa zvýšenie trestov a pokút za porušenie diskriminačných zákonov o povinnom zahaľovaní. Po vstupe do platnosti by rozšíril právomoci spravodajských a bezpečnostných služieb, Revolučných gárd, polovojenských síl Basídž a polície. Tie by tak mohli prísnejšie kontrolovať a ďalej diskriminovať ženy a dievčatá v krajine.

Bez prevencie sexualizovaného násilia a znásilnenia to nepôjde (viac)

SEXUALIZOVANÉ NÁSILIE/ SLOVENSKO
28. SEPTEMBRA 2023

Len nedávno sme sledovali pobúrené reakcie na necitlivo medializovaný prípad napadnutia a znásilnenia slovenskej študentky. Senzácia a šok z brutality však časom opadnú. Skúsenosti hovoria, že energia, ktorú časť spoločnosti vynaložila na hlasné reakcie, sa, žiaľ, pravdepodobne nepretaví do štruktúrovanej kritiky na relevantných miestach, ktorá by mohla viesť k zmene systémových a spoločenských nastavení. Dôsledkom tohto dlhodobého zlyhania sú stovky nahlásených a tisíce nenahlásených prípadov znásilnenia a sexualizovaného násilia, ku ktorým na Slovensku ročne dochádza. 

Portugalská mládež žaluje štát za zanedbanie klímatických opatrení (viac)

KLIMATICKÁ KRÍZA/ PORTUGALSKO
26. SEPTEMBRA 2023

Zajtra, 27. septembra 2023, predloží šesť mladých ľudí z Portugalska prelomovú žalobu adresovanú Európskemu súdu pre ľudské práva (ESĽP). Argumentujú, že nedostatočné kroky vlád krajín Európskej únie v oblasti ochrany ľudí pred klimatickou zmenou majú za následok porušovanie ich ľudských práv.

Za pomoc s bezpečnou interrupciou na súd (viac)

MARATÓN PÍSANIA LISTOV/ POĽSKO
25. SEPTEMBRA 2023

Vo februári 2020 sa Justyna Wydrzyńska skontaktovala s Aniou (nie je to jej skutočné meno). Ania zažívala vo vzťahu partnerské násilie. Otehotnela a bola zúfalá. Povedala, že radšej zomrie, ako by mala byť tehotná. Justyna, ktorá je sama preživšou partnerského násilia, vedela, že Anii musí pomôcť. Poslala jej poštou svoje vlastné interrupčné tabletky. Zásielku však našiel Aniin partner a kontaktoval políciu, ktorá tabletky zaistila. V novembri 2021 vzniesol prokurátor voči Justyne obvinenie za „napomáhanie pri interrupcii“. V marci 2023 ju uznali vinnou a odsúdili na osem mesiacov verejnoprospešných prác. Jej právnický tím sa voči rozsudku odvolal. Žiadajte, aby poľský generálny prokurátor prijal všetky potrebné opatrenia na zrušenie Justyninho nespravodlivého odsúdenia.

Útoky na novinárov nezakryjú ľudskoprávne pochybenia (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ FRANCÚZSKO
20. SEPTEMBRA 2023

Amnesty International považuje zadržanie francúzskej investigatívnej novinárky Ariane Lavrilleux za pokus zamaskovať závažné porušovanie ľudských práv francúzskych štátnych orgánov. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard považuje situáciu za paralyzujúcu pre novinársku obec aj občiansku spoločnosť. Lavrelleux pred zatknutím informovala o uniknutých dokumentoch, podľa ktorých francúzske tajné služby útočili na civilistov v Egypte.

Desaťtisíce životov prežitých v chatrčiach sú ľudskoprávnym zlyhaním Slovenska (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE/ SLOVENSKO
20. SEPTEMBRA 2023

Z nedávno zverejnenej Národnej analytickej správy Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 vyplýva, že až vyše 37-tisíc ľudí na Slovensku žije v chatrčiach. Väčšina z týchto obydlí pritom nemá prístup k vodovodu, nie je vybavená kúpeľňou a splachovacím záchodom. Výsledky sčítania potvrdzujú, že slovenské úrady dlhodobo zlyhávajú v zabezpečení dôstojného života pre svoje obyvateľstvo. 

Menej smrtiace zbrane ako nástroj potláčania protestov (viac)

PRÁVO NA PORTEST/ GLOBÁLNE
19. SEPTEMBRA 2023

Amnesty International dnes zverejnila interaktívnu digitálnu mapu, ktorá odhaľuje šokujúci nárast represívnych opatrení voči demonštrujúcim zo strany štátnych zložiek. Organizácia uviedla, že štátne zložky na celom svete sa pri snahe o potláčanie protestov čoraz častejšie uchyľujú k nezákonnému použitiu sily a zavádzaniu represívnych právnych predpisov. Aj zásahy, pri ktorých ozbrojené zložky proti protestujúcim nenasadzujú smrtiace, ale tzv. menej smrtiace zbrane, vedú k mnohým prípadom vážneho poškodenia zdravia a úmrtiam.

Vyskúšaj si ambasádorstvo Maratónu písania listov (viac)

AKTIVIZMUS A DOBROVOĽNÍCTVO/ SLOVENSKO
18. SEPTEMBRA 2023

Napísať list nevinnému, nespravodlivo väznenému človeku môže znamenať veľmi veľa – a zmeniť mu život. Práve vďaka miliónom listov solidarity sa nám podarilo pozitívne zmeniť život desiatkam tisíc ľudí. Od roku 2001 je obrovským zdrojom nádeje a pomoci pre utláčaných, šikanovaných a nespravodlivo väznených ľudí na celom svete aj Maratón písania listov. Tak neváhaj, napíš list a zmeň niečí život! Vyplň formulár a staň sa ambasádorstvom Maratónu písania listov.

Práca v Amnesty: Správa sociálnych sietí (juniorská pozícia) (viac)

PRACUJTE S NAMI
18. SEPTEMBRA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá človeka, ktorý posilní našu prácu na sociálnych sieťach a pod vedením koordinátorky komunikácie pomôže naše sociálne siete napĺňať pútavým ľudskoprávnym obsahom.

Stupňovanie démonizácie treba zastaviť (viac)

SLOVENSKO/ PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
14. SEPTEMBRA 2023

Amnesty International jednoznačne odsudzuje zneužívanie témy migrácie a neľahkých osudov ľudí na úteku politickými stranami v predvolebnej kampani. Vo väčšine prípadov ide o jasný príklad rétoriky démonizácie, v ktorej sa démonizujú a dehumanizujú ľudia na úteku, falošne sa zjednodušujú natoľko komplexné javy, akým je migrácia, a mimoriadne absentuje dôraz na rešpekt k ľudským právam, ktoré sa Slovenská republika zaviazala chrániť. 

Ľudia naprieč planétou vyzývajú na ústup od fosílnych palív (viac)

AKTIVIZMUS/ KLIMATICKÁ SPRAVODLIVOSŤ
14. SEPTEMBRA 2023

Počas najbližších dní sa naprieč planétou uskutočnia viaceré protesty za klimatickú spravodlivosť. Predpokladá sa, že milióny ľudí budú v uliciach miest vyzývať na zastavenie používania fosílnych palív. Amnesty International sa pridáva k tejto výzve a podporuje koordinované akcie celosvetového štrajku za budúcnosť, ktorý organizuje hnutie Fridays for Future, ako aj ďalšie podujatia, ktoré sa uskutočnia už tento víkend. Ústup od využívania fosílnych palív považujeme za nevyhnutný, ak máme zabrániť eskalácii klimatickej krízy.

Rok brutálneho potláčania protestov v Iráne (viac)

IRÁN/ POLICAJNÉ NÁSILIE
13. SEPTEMBRA 2023

Od smrti Mahsy Žiny Amini a vypuknutia národných protestov, ktorých sloganom je „Žena, život, sloboda“, uplynul rok. Iránske orgány sa pri potláčaní masových protestov dopustili množstva zločinov podľa medzinárodného práva. Patria k nim nielen desaťtisíce svojvoľných zatknutí, rozsiahle mučenie a znásilňovanie zadržaných osôb, prenasledovanie rodín obetí, ktoré žiadajú spravodlivosť, a represálie voči ženám a dievčatám, ktoré sa vzopreli diskriminačným zákonom o povinnom zahaľovaní, ale aj stovky vrážd a svojvoľná poprava siedmich protestujúcich.

Ťažba kobaltu a medi v Kongu vedie k porušovaniu ľudských práv (viac)

KONŽSKÁ DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA/ PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA
12. SEPTEMBRA 2023

Amnesty International a organizácia Initiative pour la Bonne Gouvernance et les Droits Humains (IBGDH) vydali správu s názvom Posilňovať zmenu alebo pokračovať v neprerušenej prevádzke?. Organizácie v správe podrobne opisujú, ako rozšírenie ťažby kobaltu a medi v Konžskej demokratickej republike (ďalej len „Kongo“) viedlo k násilnému vysídľovaniu celých komunít. Tie prišli o domov aj poľnohospodársku pôdu. Organizácie zdokumentovali aj ďalšie závažné porušovanie ľudských práv vrátane sexuálnych útokov, vyhrážok a zastrašovania, podpaľačstva a fyzického násilia. Výskumný tím preskúmal dokumenty a korešpondenciu, fotografie, videá, satelitné snímky a odpovede nadnárodných ťažobných spoločností.

Vyzývame na okamžité prepustenie výskumníčky unesenej v Iraku (viac)

IRAK
11. SEPTEMBRA 2023

racká vláda by mala podniknúť kroky, aby zabezpečila okamžité a bezpodmienečné prepustenie výskumníčky Elizabeth Tsurkov. Podľa časopisu New Lines Magazine ju uniesli 21. marca 2023 v bagdadskej štvrti Karrada počas toho, ako vykonávala terénny výskum o šiitských hnutiach. Jej rodina uviedla, že osem dní pred únosom podstúpila urgentnú operáciu chrbtice.

Hongkong čiastočne priznal práva párom rovnakého pohlavia (viac)

HONGKONG/PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ
5. SEPTEMBRA 2023

Hongkonský odvolací súd rozhodol (čiastočne) v prospech aktivistu Jimmyho Shama. Ten sa od roku 2018 usiluje o uznanie svojho manželstva uzavretého v zahraničí. Verdikt súdu vysiela hongkonskej vláde jasný signál, že miestne zákony o manželstvách osôb rovnakého pohlavia potrebujú naliehavú reformu.

Tisícky ľudí v Aleppe ohrozuje po zemetraseniach bezdomovstvo (viac)

SÝRIA/PRÁVO NA BÝVANIE
4. SEPTEMBRA 2023

Sýrske úrady majú povinnosť zabezpečiť, aby bezpečnostné opatrenia zavedené v Aleppe po februárových zemetraseniach neviedli k násilnému vysťahovaniu a bezdomovstvu. Amnesty International vyjadrila obavy z nezákonného búrania budov považovaných za nebezpečné v dôsledku zemetrasení. Organizáciu znepokojili aj správy o údajných byrokratických prekážkach pre tisícky ľudí v Allepe, ktorí sa snažia opraviť svoje poškodené domy.

Žiadajte zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí (viac)

PODPÍŠTE PETÍCIU/PRÁVO NA SÚKROMIE
4. SEPTEMBRA 2023

Orgány presadzovania práva na celom svete využívajú systémy na rozpoznávanie tvárí na potláčanie protestov ako aj prenasledovanie menšinových komunít. Tieto technológie porušujú právo na súkromie, ohrozujú právo na slobodu pokojného zhromažďovania a prejavu. Okrem toho ohrozujú právo na rovnosť a ochranu pred diskrimináciou. Podpíšte petíciu a vyzvite vládu SR, aby zakázala technológie na rozpoznávanie tvárí.

Absolútny dohľad Talibanu nad Kábulom (viac)

AFGANISTAN/PRÁVO NA SÚKROMIE
1. SEPTEMBRA 2023

Taliban nedávno oznámil svoje rozhodnutie nainštalovať v hlavnom meste Afganistanu 62 000 bezpečnostných kamier. Zavedenie takejto rozsiahlej architektúry masového dohľadu pod zámienkou posilnenia „národnej bezpečnosti“ je prípravou pôdy na pokračovanie drakonickej politiky Talibanu. Tá systematicky porušuje základné ľudské práva obyvateľstva Afganistanu, a to predovšetkým žien a dievčat vo verejnom priestore. Ak by Taliban túto infraštruktúru dohľadu zaviedol, narušil by ich právo na súkromie a právo na slobodu zhromažďovania a prejavu.

Nehorázny pokus o nezákonnú indoktrináciu (viac)

RUSKO/PRÁVO NA VZDELANIE
1. SEPTEMBRA 2023

Nová ruská učebnica dejepisu je podľa Amnesty nehoráznym pokusom o nezákonnú indoktrináciu detí v Rusku a na Ruskom okupovaných ukrajinských územiach. Nová učebnica, ktorá okrem iného ospravedlňuje ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine ako legitímny akt sebaobrany, podľa organizácie porušuje práva detí na primerané a kvalitné vzdelanie a predstavuje nebezpečný pokus o indoktrináciu budúcich generácií.

August

Od správy OSN o Sin-ťiangu uplynul rok (viac)

ČÍNA/PRÁVA UJGURSKEJ MENŠINY
31. AUGUSTA 2023

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR) dňa 31. augusta 2022 zverejnil hodnotenie situácie v oblasti ľudských práv v provincii Sin-ťiang. Úrad komisárky v hodnotení konštatoval, že porušovanie práv ujgurskej a ďalších prevažne moslimských menšín „môže predstavovať… zločiny proti ľudskosti“. Pred vydaním správy unikli do médií informácie, že čínske orgány na Bachelet naliehali, aby správu nezverejnila. Reakcia medzinárodného spoločenstva na vydanie správy OHCHR však bola žalostne nedostatočná. Rok od vydania správy sa nič nezmenilo.

Meta dlží Rohingom odškodné (viac)

MJANMARSKO/PRÁVA ROHINSKEJ MENŠINY
25. AUGUSTA 2023

Spoločnosť Meta by mala bezodkladne zaplatiť odškodné Rohingom za úlohu, ktorú zohrala jej sociálna sieť Facebook, respektíve algoritmy Facebooku, pri etnických čistkách prenasledovanej menšiny v Mjanmarsku. Uviedla to dnes Amnesty International pri príležitosti šiesteho výročia začatia brutálnej operácie mjanmarskej armády. Počas niekoľkých mesiacov vojaci znásilňovali rohinské ženy a dievčatá, vypálili celé dediny a zabili tisíce ľudí. Viac ako 700-tisíc ľudí nútene opustilo krajinu, pričom mnohí dodnes žijú v chatrných utečeneckých táboroch v susednom Bangladéši. Podľa OSN došlo počas tejto operácie k mnohým zločinom proti ľudskosti a pravdepodobne je namieste hovoriť o genocíde a apartheide.

Maksym Butkevyč strávi 13 rokov za mrežami (viac)

RUSKO/VOJNOVÍ ZAJATCI
24. AUGUSTA 2023

Ruský odvolací súd v Moskve v utorok 22. augusta potvrdil rozsudok v prípade ukrajinského obrancu ľudských práv Maksyma Butkevyča. Tzv. najvyšší súd v Ruskom okupovanom Luhansku na Ukrajine Butkevyča pôvodne odsúdil na 13 rokov odňatia slobody. Podľa predložených dôkazov však zločiny, za ktorého odsúdili, Butkevyč nemohol spáchať. Amnesty International považuje odvolacie konanie za vážny justičný omyl.

Maksym Butkevyč potrebuje vašu pomoc (viac)

RUSKO/PODPÍŠTE PETÍCIU
24. AUGUSTA 2023

Maksym Butkevyč sa po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu dobrovoľne prihlásil do ukrajinskej armády. V júli 2022 ho na fronte zajali ruské ozbrojené sily. Odkedy je Butkevyč vojnovým zajatcom, nemá prístup k vonkajšiemu svetu a ruské médiá proti nemu vedú očierňujúcu kampaň. V marci 2023 ho v nespravodlivom súdnom procese odsúdili na trinásť rokov väzenia za údajné vojnové zločiny. Podľa predložených dôkazov však tieto zločiny nemohol spáchať. Amnesty International považuje jeho odsúdenie za pomstu ruských orgánov za jeho predchádzajúcu ľudskoprávnu činnosť.

Bezpečným bývaním sa to nekončí. To je len začiatok. (viac)

BLOG/PRÁVO NA BÝVANIE
22. AUGUSTA 2023

Bezdomovstvo zažívajú milióny ľudí na celom svete a ich počet každým dňom stúpa. Ženy zažívajúce bezdomovstvo pritom často tvoria skrytú populáciu, a to z viacerých dôvodov. Podľa štúdie od Bretherton a Pleace (2018) sa ženy zažívajúce bezdomovstvo vyhýbajú nocľahárňam či iným formám núdzového bývania pre ľudí prespávajúcich na ulici, a to z dôvodu, že tieto služby sú bežne navrhnuté a poskytované tak, aby vyhovovali potrebám mužov. Ženy bez domova tiež často skrývajú svoj rod či spoliehajú sa na neformálne opatrenia, ako je prespávanie u príbuzných alebo známych, v nebezpečnom či neistom bývaní.

Irán musí rešpektovať práva pozostalých obetí policajných zásahov (viac)

IRÁN/POLICAJNÉ NÁSILIE
21. AUGUSTA 2023

Počas iránskeho povstania s heslom „Žena, život, sloboda!“ bezpečnostné sily nezákonne zabili stovky ľudí. Amnesty International upozorňuje, že s blížiacim sa prvým výročím vypuknutia celonárodných protestov iránske orgány zintenzívnili prenasledovanie a zastrašovanie ľudí, ktorí pri zásahoch bezpečnostných síl stratili svojich najbližších. Smútiace rodiny majú právo pripomínať si svojich blízkych bez obáv o svoju bezpečnosť. Irán musí rešpektovať právo pozostalých trúchliť za obeťami zásahov bezpečnostných síl bez toho, aby sa ich štátna moc snažila umlčať.

Smrtiace policajné zásahy v Brazílii (viac)

BRAZÍLIA/POLICAJNÉ NÁSILIE
16. AUGUSTA 2023

Počas uplynulých dní došlo v brazílskych štátoch Bahia, Rio de Janeiro a São Paulo k smrtiacim policajným zásahom. O život prišlo minimálne 45 ľudí. Amnesty International spolu s ľudskoprávnymi organizáciami Human Rights Watch, Vladimir Herzog Institute a Conectas Human Rights vyzývajú brazílske orgány, aby okamžite zastavili policajné násilie.

Taliban musí niesť zodpovednosť za porušovanie práv žien (viac)

AFGANISTAN/ PRÁVA ŽIEN
15. AUGUSTA 2023

Od nástupu hnutia Taliban k moci v Afganistane uplynuli 15. augusta dva roky. Desať medzinárodných ľudskoprávnych organizácií [vrátane Amnesty International] pri tejto príležitosti vydalo spoločné stanovisko. Organizácie dôrazne odsudzujú pretrvávajúce a stupňujúce sa hrubé porušovanie ľudských práv zo strany Talibanu, najmä voči ženám a dievčatám. Okrem toho kritizujú nedostatočnú reakciu zo strany medzinárodného spoločenstva.

Fatálne zlyhanie gréckych úradov (viac)

GRÉCKO/PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
9. AUGUSTA 2023

Informácie, ktoré o stroskotaní lode Adriana uvádzajú grécke úrady, sú v protiklade k tomu, čo uvádzajú preživší. Protichodnosť informácií ukazuje naliehavú potrebu efektívneho, nezávislého a nestranného vyšetrovania stroskotania lode plnej ľudí na úteku pri ostrove Pylos.

Práca v Amnesty: starostlivosť o darcov a darkyne (viac)

PRACUJTE S NAMI
3. AUGUSTA 2023

Hľadáme ľudí, ktorí nám pomôžu so starostlivosťou o darcov a darkyne. Náplňou práce je komunikácia s potenciálnymi darcami a darkyňami prostredníctvom telefónu a emailu. Životopis, spolu s Vašou stručnou motiváciou pošlite prosím na [email protected] do 31. augusta 2023.

Júl

Etické bremeno projektov svojpomocnej výstavby v najbiednejších lokalitách (viac)

BLOG/PRÁVO NA BÝVANIE
31. JÚLA 2023

V tomto príspevku Zuzana Kusá hovorí o nezamýšľaných negatívnych dôsledkoch či rizikách projektov svojpomocného stavania domov v chudobných rómskych susedstvách. Pre zrozumiteľnosť námietok voči ušľachtilým zámerom a projektom, ktorým sa dostalo aj medzinárodného uznania, približuje širší kontext. Dôležitou súčasťou tohto kontextu je kultúrna tradícia. Verejnosť z nej čerpá svoje morálne súdy a tvorcovia právnych noriem a verejných politík ňou ospravedlňujú tvrdošijnú neochotu zohľadňovať záväzky vyplývajúce z medzinárodných dohovorov, aj keď sú nadradené Ústave.

Vytvorili sme Metodiky o súhlase, vďaka ktorým môžu učiteľky a učitelia vzdelávať o súhlase na svojich školách (viac)

VZDELÁVANIE K ĽUDSKÝM PRÁVAM/ HOVORME O SÚHLASE
27. JÚLA 2023

V Amnesty International Slovensko chceme prispieť k prevencii sexualizovaného násilia a šíriť povedomie o podpore a pomoci pre preživšie a preživších. Veríme, že vzdelávanie o súhlase pri sexuálnych aktivitách je kľúčovým nástrojom na budovanie zdravých vzťahov a prevenciu násilia. Preto sme vytvorili metodiky, ktoré vzdelávanie o súhlase sprístupnia všetkým školám na Slovensku.

Rusko prijalo ďalšiu transnegatívnu legislatívu (viac)

RUSKO/ PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
27. JÚLA 2023

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, prijala 14. júla 2023 balík zmien a doplnení rodinného zákonníka a niekoľkých federálnych zákonov. Ich cieľom je zaviesť zákaz úradnej zmeny rodu a rodovo afirmatívnej zdravotnej starostlivosti. 

Stop poprave psychicky chorého muža (viac)

USA/ TREST SMRTI
24. JÚLA 2023

Johnny Johnson je 45-ročný muž z USA, ktorému už v detstve diagnostikovali vážne duševné poruchy vrátane paranoidnej schizofrénie. Johnsona majú popraviť 1. augusta 2023 v Missouri za vraždu šesťročného dievčatka z roku 2002. Zločin, ktorý spáchal, je nepopierateľne závažný. Podľa zistení neuropsychiatra však Johnson nechápe dôvod svojho trestu a verí, že Satan zneužíva štát na jeho popravu, aby tak spôsobil koniec sveta. Medzinárodné právo zakazuje popravy ľudí s vážnymi duševnými poruchami vrátane tých, ktorí majú zníženú schopnosť pochopiť dôvody, pre ktoré ich odsúdili. Amnesty International vyzýva na zrušenie trestu smrti pre Johnsona a uloženie vhodnejšieho trestu.

Amnesty získala cenu za obranu životného prostredia (viac)

AMNESTY/ PRÁVO NA ČÍSTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
21. JÚLA 2023

Globálna koalícia organizácií občianskej spoločnosti a domorodého obyvateľstva, ktorej súčasťou je aj Amnesty International, získala prestížnu cenu OSN za ľudské práva. OSN ocenila našu úspešnú kampaň za uznanie práva na čisté, zdravé a udržateľné životné prostredie.

Ruský útok na prístav v Odese zhoršuje globálnu potravinovú krízu (viac)

RUSKO/ INVÁZIA NA UKRAJINU
20. JÚLA 2023

„Rusko nielenže odstúpilo od Čiernomorskej obilnej dohody, ale dnes aj zaútočilo na sklady obilia v odeskom prístave. Táto udalosť môže zhoršiť globálnu krízu vyvolanú ruskou agresiou na Ukrajine a zmeniť ju na katastrofu,“ uviedla v reakcii na najnovší útok ruských ozbrojených síl výskumná pracovníčka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu Anna Wright. 

Šesť mesiacov ľudskoprávnych úspechov (viac)

SVET/ DOBRÉ SPRÁVY
19. JÚLA 2023

Záchrana životov, zmena zákonov a ochrana ľudských práv – Amnesty International a jej podporovateľstvo počas prvého polroka 2023 zožali mnohé ľudskoprávne úspechy. Prečítajte si viac o šiestich mesiacoch ľudskoprávnych víťazstiev.

Aktuálne návrhy zákonov v Iraku ohrozujú právo na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie (viac)

IRAK/ SLOBODA PREJAVU
18. JÚLA 2023

Iracká vláda opätovne predložila parlamentu dva návrhy zákonov, ktoré by v prípade ich schválenia vážne obmedzili práva irackého obyvateľstva na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie. Amnesty International a Nadácia INSM pre digitálne práva v Iraku o tom informovali v spoločnom stanovisku.

Francúzsko musí zrevidovať používanie strelných zbraní (viac)

FRANCÚZSKO/ ZBRANE
13. JÚLA 2023

Vo Francúzsku po nezákonnom zabití 17-ročného Nahela M. príslušníkom polície úrady zakázali viaceré demonštrácie proti policajnému násiliu. Amnesty International vyzýva francúzsku vládu, aby namiesto zakazovania protestov uprednostnila rozsiahlu reformu pravidiel upravujúcich používanie strelných zbraní a smrtiacej sily príslušníkmi polície. Okrem toho Amnesty vyzýva, aby vláda prestala popierať prítomnosť a dôsledky systémového rasizmu v polícii a rešpektovala právo obyvateľstva na pokojné zhromažďovanie.

USA musia ustúpiť od svojho zámeru dodať kazetovú muníciu na Ukrajinu (viac)

UKRAJINA/ STOP KAZETOVEJ MUNÍCII
11. JÚLA 2023

Zámer USA dodávať na Ukrajinu kazetovú muníciu podkopáva medzinárodné úsilie o ochranu civilnej populácie pred útokmi nerozlišujúcimi medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Podľa Dohovoru o kazetovej munícii z roku 2008 je bez ohľadu na okolnosti zakázané používať, vyrábať, skladovať, získavať či presúvať kazetovú muníciu. K dohovoru sa prihlásilo viac ako 100 krajín sveta vrátane Slovenskej republiky. Rusko, USA ani Ukrajina k nim však nepatria.

OSN musí zabrániť humanitárnej katastrofe v Sýrii (viac)

SÝRIA/ HUMANITÁRNA KRÍZA
6. JÚLA 2023

V pondelok 10. júla vyprší mandát Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) prevádzkovať mechanizmus cezhraničnej pomoci do Sýrie. BR OSN musí tento mandát predĺžiť aspoň o jeden rok. Zabezpečila by tak prísun humanitárnej pomoci, ktorá je životne nevyhnutná pre viac ako 4 milióny ľudí na Severozápade Sýrie. Tento mechanizmus je jediným prístupom k potravinám, vode, bývaniu a zdravotnej starostlivosti pre ľudí, ktorí aj v dôsledku februárových zemetrasení čelia vážnym ťažkostiam v prístupe k základným potrebám.

Krivo obvinené aktivistky zbavili časti obvinení (viac)

ZIMBABWE/ DOBRÉ SPRÁVY
6. JÚLA 2023

Súd v Zimbabwe po roku a pol nespravodlivého stíhania zbavil aktivistky Cecilliu Chimbiri a Joanah Mamombe krivých obvinení. Aktivistky čelili obvineniam z krivej výpovede, marenia výkonu spravodlivosti a predstierania únosu. Tretia z aktivistiek, ktorej sa prípade týka, Netsai Marova je stíhaná samostatne, nakoľko sa nenachádza v krajine.

Apelujeme na vyšetrenie útoku voči ruskej novinárke (viac)

RUSKO/ OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ
4. JÚLA 2023

Brutálna bitka Eleny Milašiny a Alexandra Nemova je ohavným aktom násilia. Maskovaní útočníci nesmú zostať nepotrestaní. Amnesty International dôrazne odsudzuje tento zbabelý útok a vyzýva ruské úrady, aby urýchlene postavili páchateľov pred súd. Zároveň apelujeme na miestne úrady, aby zaistili bezpečnosť pre všetkých ľudí usilujúcich o pravdu a spravodlivosť.

Holandsko zmenilo zákonnú definíciu znásilnenia (viac)

HOLANDSKO/ HOVORME O SÚHLASE
4. JÚLA 2023

V Holandsku došlo 4. júna 2023 k historickému víťazstvu. Snemovňa reprezentantov odhlasovala zmenu zákona o sexuálnych trestných činoch a zaviedla novú definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu. Podľa riaditeľky Amnesty International Holandsko Dagmar Oudshoorn ide o dôležitý krok v boji proti rozšírenému sexuálnemu násiliu. Zmena zákona zároveň zlepší prístup preživších k spravodlivosti. 

Jún

Žiadajte prepustenie bieloruskej obrankyne ľudských práv (viac)

BIELORUSKO/ OBRANKYNE A OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV
29. JÚNA 2023

Obrankyňu ľudských práv a edukátorku Nastu (Anastasiu) Lojka, ktorú od 6. septembra 20222 svojvoľne zadržiavajú na základe vykonštruovaných obvinení bieloruský súd dňa 21. júna odsúdil na 7 rokov odňatia slobody. Počas zadržiavania bol Naste Lojka odopretý prístup k právnemu poradenstvu a zastupovaniu, potrebnej lekárskej starostlivosti či základným potrebám vrátane teplého oblečenia a pitnej vody. Nasta Lojka čelí zadržiavaniu výlučne pre svoj aktivizmus v oblasti ľudských práv a musí musí byť okamžite prepustená.

Definícia znásilnenia zostáva zastaralá a nedostatočná (viac)

SLOVENSKO/ HOVORME O SÚHLASE
28. JÚNA 2023

Parlament sa na júnovej schôdzi nedostal k hlasovaniu o novele Trestného zákona a pozmeňovacom návrhu, ktorý obsahoval definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu. Ide o dôsledok rozhodnutia poslancov a poslankýň NR SR predčasne ukončiť júnovú schôdzu. Samotné rozhodnutie s definíciou nesúvisí a treba zdôrazniť, že v prípade niektorých iných návrhov zákonov je ukončenie schôdze NR SR dobrou správou pre ľudské práva. V prípade definície znásilnenia to však neplatí.

Transrodoví ľudia si môžu na chvíľu vydýchnuť. Ďakujeme za vašu početnú podporu! (viac)

SLOVENSKO/ PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ
28. JÚNA 2023

NR SR dňa 28. júna 2023 predčasne ukončila júnovú parlamentnú schôdzu, pričom medzi zákonmi, ktoré parlament nestihol prerokovať, je aj návrh zákona o rodnom čísle. Ak parlament do septembrových volieb neotvorí mimoriadnu schôdzu, zákon už nemá šancu prejsť a právne tranzície sú nateraz v bezpečí.

Pozmeňovací návrh nerobí zákon o rodnom čísle prijateľným (viac)

SLOVENSKO/ PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ
28. JÚNA 2023

Slovenský parlament by mal na júnovej schôdzi v druhom čítaní hlasovať o návrhu zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle. Schválenie tohto zákona by znamenalo de facto znemožnenie právnych tranzícií. Úradná zmena rodu je pritom na Slovensku legálna viac ako 40 rokov. Časť poslancov a poslankýň by mohla za riešenie považovať pozmeňovací návrh, ktorý by upravoval zákon č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku. Aj po prijatí pozmeňovacieho návrhu by však transrodoví ľudia neustále čelili nedobrovoľnému sociálnemu coming-outu a s tým súvisiacim rizikám a porušovaniu ľudských práv.

Slovensko sa musí zaviazať k napĺňaniu práva na bývanie (viac)

SLOVENSKO/ PRÁVO NA BÝVANIE
27. JÚNA 2023

Každý človek má právo na primerané a dôstojné bývanie. Adekvátne bývanie je základnou podmienkou pre dôstojný život a východiskom pre zabezpečenie ďalších životných potrieb. Bývanie je ľudské právo, nie komodita, a Slovensko viac nesmie problém nedostupného bývania ignorovať –⁠ vyzvite k tomu vládu Slovenskej republiky spolu s nami.

Vieme, kto sme: Podpíšte petíciu za ochranu práv transrodových ľudí v Slovinsku (viac)

SLOVINSKO/ PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ
27. JÚNA 2023

Právo na sebavyjadrenie je jedným zo základných ľudských práv. Každý človek má právo povedať: Som žena / Som nebinárna osoba / Som transrodový muž. Slovinské úrady však toto právo transrodovým (binárnym aj nebinárnym) ľuďom upierajú. Ak chcú transrodoví ľudia v Slovinsku podstúpiť úradnú zmenu rodu, sú (podobne ako na Slovensku) nútení získať psychiatrickú diagnózu F64.0, tzv. transsexualizmus, a podstúpiť invazívnu liečbu.

Smutné výročie: zrušenie rozsudku v prípade Roe vs. Wade viedlo v USA k ľudskoprávnej kríze (viac)

USA/ REPRODUKČNÉ PRÁVA
24. JÚNA 2023

Od rozhodnutia Najvyššieho súdu USA, ktorým bol 24. júna 2022 zrušený rozsudok v prípade Roe vs. Wade, uplynul presne rok. Podľa Tarah Demant z Amnesty International USA, čelia ženy, dievčatá a ďalšie osoby, ktoré môžu otehotnieť, v Spojených štátoch bezprecedentnej ľudskoprávnej kríze.

Trauma, strach a narušená dôvera (viac)

SLOVENSKO/ POLICAJNÉ NÁSILIE
19. JÚNA 2023

Amnesty International upozorňuje, že na Slovensku je takmer pravidlom neschopnosť vyvodiť dôsledky za neprimerané použitie sily vrátane zlého a ponižujúceho zaobchádzania príslušníkmi policajného zboru, účinne a nezávisle vyšetriť ich pochybenia a zaoberať sa rasovým motívom takéhoto konania. 

Migračný pakt EÚ znižuje ochranu ľudí hľadajúcich azyl (viac)

EÚ / PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
16. JÚNA 2023

Členské štáty EÚ sa 9. júna 2023 dohodli na rokovacej pozícii k paktu o migrácii a azyle, ktorý by znížil štandardy ochrany ľudí prichádzajúcich na hranice Európskej únie. Na výsledok rokovania reagovala Eve Geddie, riaditeľka kancelárie Amnesty International pre Európsku úniu.

Reakcia ruských síl na zničenie Kachovky je prejavom neúcty k ľudským životom (viac)

SLOVENSKO/ POLICAJNÉ NÁSILIE
15. JÚNA 2023

Následky zničenia priehrady Kachovka sa nabaľujú. Obyvateľstvo oblastí povyše priehrady je vystavené nedostatku vody a celkovému ohrozeniu živobytia. Situácia smeruje k ekologickej a hospodárskej katastrofe. Amnesty International vo štvrtok 15. júna 2023 konštatovala, že ruské okupačné sily ohrozujú životy ľudí v oblastiach zasiahnutých povodňami.

Aj 10 rokov od policajnej razie v Moldave nad Bodvou obete čelia štátnemu šikanovaniu (viac)

SLOVENSKO/ POLICAJNÉ NÁSILIE
15. JÚNA 2023

Počas uplynulej dekády si obete z Budulovskej ulice prešli dlhú, traumatizujúcu cestu k aspoň čiastočnej spravodlivosti v podobe rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva. Dnes sa ukazuje, že ani štrasburský verdikt poukazujúci na neúčinné vyšetrovanie policajnej inšpekcie a prokuratúry nie je pomyselnou bodkou za raziou. Prokuratúra s inšpekciou prekvapivo otvorili už právoplatne ukončené vyšetrovanie a nanovo chcú prípad vyšetrovať. Koalícia mimovládnych organizácií pripomína verejnosti, že 19. júna uplynie presne 10 rokov od policajnej razie v Moldave nad Bodvou, pri ktorej 65 policajtov napadlo približne 30 ľudí z rómskej komunity, a pri tejto príležitosti organizuje a srdečne pozýva budúci pondelok 19. júna o 18:00 v Novej Cvernovke na podujatie Spravili sme dosť pre obete policajného násilia?

EÚ zas vynechala ľudí na úteku (viac)

ZÁKON O UMELEJ INTELIGENCII/ PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
15. JÚNA 2023

Európsky parlament dňa 14. júna 2023 schválil Zákon o umelej inteligencii (AI Act), ktorým sa zakazujú niektoré technológie diskriminačného dohľadu. Umelú inteligenciu už nebude možné využívať na biometrickú identifikáciu vrátane rozpoznávania tváre, udeľovanie tzv. sociálneho kreditu, kategorizáciu ľudí podľa rodu alebo farby pleti, rozpoznávanie emócií či kognitívnu manipuláciu správania. Prioritou parlamentu pritom bolo zabezpečiť bezpečné, transparentné, sledovateľné a nediskriminačné používanie systémov umelej inteligencie, ktoré je zároveň šetrné k životnému prostrediu.

Reakcia ruských síl na zničenie Kachovky je prejavom neúcty k ľudským životom (viac)

RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU / VOJNOVÉ ZLOČINY
15. JÚNA 2023

Následky zničenia priehrady Kachovka sa nabaľujú. Obyvateľstvo oblastí povyše priehrady je vystavené nedostatku vody a celkovému ohrozeniu živobytia. Situácia smeruje k ekologickej a hospodárskej katastrofe. Amnesty International vo štvrtok 15. júna 2023 konštatovala, že ruské okupačné sily ohrozujú životy ľudí v oblastiach zasiahnutých povodňami.

Výzva NR SR na podporu pozmeňovacieho návrhu, ktorý prispeje k ochrane obyvateľstva Slovenska pred znásilnením (viac)

HOVORME O SÚHLASE/ PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM
14. JÚNA 2023

Amnesty International Slovensko spolu s viac ako 70 odborníkmi a odborníčkami v témach pomoci preživším sexuálneho násilia, terapeutickej praxe, práva, rodovej rovnosti, a sociálnej spravodlivosti vyzýva poslancov a poslankyne Národnej rady SR, aby podporili pozmeňovací návrh k novele Trestného zákona, ktorý obsahuje definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu všetkých osôb pri sexuálnych aktivitách a dopĺňa nedostatočnú definíciu znásilnenia, ktorá je obsiahnutá v novele Trestného zákona. 

Aj Česko potrebuje súhlas (viac)

HOVORME O SÚHLASE/ PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM
14. JÚNA 2023

Kampaň Chce to souhlas organizácií Konsent a Amnesty Česká republika beží už dva roky. Momentálne však česká vláda prichádza s návrhom zákona, v ktorom definícia znásilnenia nie je založená na absencii súhlasu a ktorý vyvoláva obavy z nedostatočného pokrytia všetkých okolností, pri ktorých k znásilneniam dochádza.

Vo Švédsku si často kladieme otázku, prečo sme túto legislatívu nemali skôr (viac)

HOVORME O SÚHLASE/ PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM
13. JÚNA 2023

Švédsko má od roku 2018 definíciu znásilnenia založenú na súhlase a patrí k 16 krajinám Európy, ktoré sa rozhodli podobne. Amnesty International od roku 2021 presadzuje, aby sa k týmto krajinám pridalo aj Slovensko. Amnesty International Slovensko sa opýtala jednej z popredných švédskych právničiek zaoberajúcich sa prípadmi domáceho násilia, znásilnenia a sexuálneho násilia, Silvie Ingólfsdóttir Åkermark, na jej skúsenosti s takouto legislatívou a jej pohľad na niektoré z hlavných výhrad, ktorými argumentujú ľudia skeptickí k podobnej zmene právnych predpisov na Slovensku. 

Izraelský apartheid má ďalšie obete (viac)

IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA/ APARTHEID
13. JÚNA 2023

Izraelské sily začiatkom mája útočili na okupované pásmo Gazy. Počas nezákonných a často vojensky nepotrebných útokov zničili mnohé palestínske domy. Takéto konanie predstavuje podľa Amnesty International kolektívny trest. Izraelské sily pri zjavne neprimeraných leteckých útokoch zabili a zranili palestínske civilné obyvateľstvo vrátane detí. 

Nastavte s nami zrkadlo transnegativite v parlamente (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
12. JÚNA 2023

Na júnovej parlamentnej schôdzi by mali poslanci a poslankyne hlasovať o zásadnej zmene zákona, ktorá by v praxi znamenala znemožnenie právnych tranzícií. Amnesty International Slovensko sa od marca zasadzuje za to, aby NR SR odmietla transnegatívny zákon o rodnom čísle a chránila ľudské práva transrodových ľudí. Na budovanie povedomia o tejto dôležitej téme slúži aj nový AR filter, ktorý môžu ľudia použiť na sociálnych sieťach / vo svojich instagramových príbehoch.

Iránske väznice sa zmenili na popraviská: počet vykonaných trestov smrti za drogové trestné činy sa tento rok takmer strojnásobil (viac)

TREST SMRTI/ IRÁN
9. JÚNA 2023

Iránske orgány tento rok popravili najmenej 173 ľudí odsúdených v systematicky nespravodlivých procesoch za trestné činy súvisiace s drogami, čo je takmer trikrát viac ako v rovnakom období minulého roka, uviedla dnes Amnesty International.

Spravodlivosť zvíťazila: Súd oslobodil nespravodlivo väznených obrancov a obrankyňu ľudských práv v Turecku (viac)

DOBRÉ SPRÁVY/ TURECKO
8. JÚNA 2023

Rozhodnutie tureckého súdu zrušiť nespravodlivé rozsudky voči čestnému predsedovi Amnesty International Turecko a trom ďalším obrancom a obrankyni ľudských práv je obrovskou úľavou. Zrušenie pôvodného rozsudku v prípade Büyükada pre Tanera Kılıça, İdil Eser, Özlema Dalkırana a Günala Kurşuna, ktorí a ktorá boli odsúdení v júli 2020, prichádza po šiestich rokoch po prvom zatknutí Tanera.

Kruté útoky Talibanu v provincii Pandžšír predstavujú vojnový zločin kolektívneho trestu – nová výskumná správa (viac)

AFGANISTAN/ VOJNOVÉ ZLOČINY
8. JÚNA 2023

Taliban sa v afganskej provincii Pandžšír dopustil vojnového zločinu kolektívneho trestu voči civilistom, uvádza Amnesty International v novej výskumnej správe, ktorú zverejnila vo štvrtok 8. júna 2023. Výskumná správa s názvom ‚Vaši synovia sú v horách‘: Taliban hromadne trestá civilistov a civilistky v Pandžšíre dokumentuje závažné porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva vrátane mimosúdnych popráv, mučenia a hromadného svojvoľného zatýkania a zadržiavania. 

Zničenie priehrady Kachovka si vyžaduje naliehavú medzinárodnú reakciu – tisíce ľudí čelia humanitárnej katastrofe (viac)

INVÁZIA RUSKÝCH VOJSK NA UKRAJINU
6. JÚNA 2023

Na zničenie priehrady vodnej elektrárne Kachovka v časti južnej Ukrajiny okupovanej Ruskom reagovala Marie Struthers, regionálna riaditeľka pre východnú Európu a Strednú Áziu: „Po zničení priehrady Kachovka voda zaplavuje mestá a dediny v oblasti dolného toku rieky Dneper a prináša so sebou obrovské škody pre ľudí i životné prostredie. Ide o obrovskú humanitárnu katastrofu, pri ktorej sa medzinárodné spoločenstvo musí spojiť s cieľom postaviť zodpovedných pred súd.“

Ruský raketový útok na Ukrajine zabil dieťa na Medzinárodný deň detí (viac)

INVÁZIA RUSKÝCH VOJSK NA UKRAJINU
6. JÚNA 2023

Na ruské raketové útoky, ktoré zabili sedem ľudí vrátane matky a jej dieťaťa a zranili väčší počet ľudí, reagoval zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Denis Krivošejev: „Skutočnosť, že ruské útoky pripravili o život ďalších sedem ľudí vrátane matky s dieťaťom práve na Medzinárodný deň detí, je obzvlášť krutá. Deti si zaslúžia vyrastať, učiť sa a žiť šťastný život bez ohrozenia ozbrojeným konfliktom a násilím. Najnovší ruský útok na Ukrajine však zasiahol školy, škôlky a mnohé obytné civilné budovy, čím sa deň, ktorý mal byť oslavou detí, zmenil na deň smútku.

Riešenie klimatickej krízy si vyžaduje globálnu pozornosť a naliehavé kroky (viac)

KLIMATICKÁ KRÍZA/ PAKISTAN
5. JÚNA 2023

Pri príležitosti dnešného Svetového dňa životného prostredia zverejnila Amnesty International správu s názvom Pálčivý problém: Extrémne horúčavy a právo na zdravie v Pakistane, ktorá skúma vplyv aktuálnej vlny extrémnych horúčav v tejto juhoázijskej krajine na zdravie ľudí a porušovanie ich ľudských práv.

Práca v Amnesty Slovensko: koordinátor*ka aktivizmu a dobrovoľníctva (viac)

PRACUJTE S NAMI
2. JÚNA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá mimoriadne motivovanú a zodpovednú osobu, ktorá bude koordinovať a posilňovať náš aktivizmus a dobrovoľníctvo. Miesto je vhodné pre osobu, ktorá vie, ako koordinovať ľudí, ale nevyhnutným predpokladom je aj schopnosť vytvárať a organizovať akcie a aktivity, ktoré budú mobilizovať slovenskú verejnosť pre podporu ľudských práv.

Holandská polícia porušuje právo na protest (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ HOLANDSKO
2. JÚNA 2023

Amnesty International Holandsko nedávno zverejnila novú výskumnú správu s názvom Nekontrolovaná moc: Kontroly totožnosti a zhromažďovanie údajov o pokojných protestujúcich v Holandsku (k dispozícii na tomto odkaze). Podľa zistení organizácie správanie polície podkopáva právo na súkromie a právo na protest. Metódy policajného dohľadu a nezákonné monitorovanie pokojných demonštrantov a demonštrantiek porušuje vnútroštátne aj medzinárodné právne predpisy a normy v oblasti ľudských práv.

Historické ľudskoprávne víťazstvo: Švajčiarsko definuje znásilnenie na základe súhlasu (viac)

HOVORME O SÚHLASE/ ŠVAJČIARSKO
1. JÚNA 2023

Švajčiarska Národná rada dnes zmenila legislatívu upravujúcu znásilnenie. Nová definícia hovorí, že „sex proti vôli druhej zúčastnenej osoby“ je znásilnenie. Koordinátorka kampaní za práva žien Amnesty International Švajčiarsko Cyrielle Huguenot považuje túto zmenu za historické víťazstvo.

Plán obnovy nesmie podporovať vytváranie nových segregovaných kapacít vo vzdelávaní (viac)

PRÁVO NA VZDELANIE/ SLOVENSKO
1. JÚNA 2023

Amnesty International pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripomína nedostatočnú ochranu práv detí na Slovensku. Plán obnovy a odolnosti Slovenska môže mať významný vplyv na kvalitu a dostupnosť vzdelávania na Slovensku. Amnesty International má vážne obavy, že napĺňanie záväzkov plánu, ako sú zrušenie dvojzmennej prevádzky na základných školách alebo právny nárok na miesto v materskej škole od 3 rokov, by mohlo bez dôslednej implementácie a monitorovania opatrení na predchádzanie segregácii a jej odstránenie v niektorých lokalitách segregáciu vo vzdelávaní zabetónovať na ďalšie dekády.

Máj

Podporte presun LGBTI+ osôb, ktoré v utečeneckom tábore v Keni čelia zločinom z nenávisti (viac)

LGBTI+ ĽUDIA NA ÚTEKU/ KEŇA
31. MÁJA 2023

Preplnený utečenecký tábor Kakuma sa rozprestiera pod horúcim púštnym slnkom v Keni. Žijú v ňom aj stovky ľudí, ktorí sú terčom nenávisti a násilia kvôli tomu, kým sú a koho majú radi. Namiesto života v strachu im musí byť umožnený presun do niektorej z krajín, kde láska nie je zločin. Podpíšte petíciu a vyzvite ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského, aby odsúdil zločiny z nenávisti, ku ktorým v Keni dochádza, a podporil presun LGBTI+ ľudí z tábora Kakuma do bezpečia.

Vítame predĺženie zbrojného embarga OSN na Južný Sudán (viac)

ZBRANE/ JUŽNÝ SUDÁN
31. MÁJA 2023

Bezpečnostná rada OSN o rok predĺžila zbrojné embargo na Južný Sudán. Regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku Tigere Chagutah to považuje za vítanú správu. „Milióny civilistov a civilistiek trpia porušovaním ľudských práv zo strany ozbrojencov. Za takmer desaťročie konfliktu išlo často o hrozné prípady znásilnenia a sexuálneho násilia. Zbrojné embargo je nevyhnutné na zastavenie prílevu zbraní, ktoré v Južnom Sudáne umožňujú páchať vážne zločiny. Hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN vysiela juhosudánskej vláde jasný signál. Vláda musí urýchlene konať a aplikovať akčný plán na riešenie sexuálneho násilia a naplniť ďalšie kritériá stanovené Bezpečnostnou radou v rezolúcii 2577 z mája 2021.“

Zneužívanie slzotvorného plynu vedie k zraneniam a smrti protestujúcich na celom svete (aktualizácia) (viac)

POLICAJNÉ NÁSILIE/ SVET
31. MÁJA 2023

Aktualizovaná webová stránka Tear Gas: An investigation podrobne opisuje nové prípady hrubého zneužívania slzotvorného plynu štátnymi bezpečnostnými zložkami. Sú medzi nimi aj prípady zneužitia slzotvorného plynu pri brutálnych zásahoch proti protestujúcim v Iráne, Peru a na Srí Lanke.

Historický rozsudok v prípade z bývalej Juhoslávie (viac)

VOJNOVÍ ZLOČINCI/ BÝVALÁ JUHOSLÁVIA
30. MÁJA 2023

Medzinárodný zostatkový mechanizmus OSN pre trestné tribunály dnes rozhodol o vine v prípade bývalých predstaviteľov srbskej štátnej bezpečnosti Jovicu Stanišića a Franka Simatovića. Obaja sa v roku 2021 odvolali proti predchádzajúcemu rozsudku o ich vine za napomáhanie pri páchaní vrážd, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v meste Bosanski Šamac. Podľa dnešného verdiktu sú Stanišić a Simatović vinní za spáchanie zločinov počas vojny v bývalej Juhoslávii v mestách Bijeljina, Zvornik, Doboj, Trnovo, Bosanski Šamac a Sanski Most.

Práca v Amnesty Slovensko: HR podpora a asistencia (viac)

PRACUJTE S NAMI
30. MÁJA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá motivovanú a zodpovednú osobu na pozíciu HR podpora a asistencia, ktorá bude podporovať naše dynamické a rastúce občianske združenie. Táto pozícia je vhodná pre človeka, ktorý je zapálený pre prácu v oblasti ľudských zdrojov a chce prispieť k rozvoju a posilneniu nášho tímu. 

Práca v Amnesty Slovensko: Vzdelávanie (viac)

PRACUJTE S NAMI
30. MÁJA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá motivovanú a zodpovednú osobu, ktorá bude koordinovať a lektorovať aktivity vzdelávania k ľudským právam. Ide o zmysluplnú prácu, pri ktorej budete vzdelávať skupiny mladých ľudí o ľudských právach a ktorá vyžaduje jednak výborné organizačné schopnosti a pedantnosť, ale aj nadšenie pre lektorovanie.

Nigérijská vláda musí zabezpečiť, aby činnosť Shell v delte Nigeru nezhoršil porušovanie ľudských práv (viac)

PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/ NIGÉRIA
26. MÁJA 2023

V pondelok 29. mája nastúpi v Nigérii do úradu nová vláda, ktorej povinnosťou bude zabezpečiť, aby plánovaný predaj prevádzok spoločnosti Shell v delte rieky Niger neviedol k ďalšiemu zhoršeniu situácie v oblasti ľudských práv v regióne. Amnesty International zdokumentovala závažné a trvalé porušovanie ľudských práv v dôsledku ropného znečistenia v delte Nigeru, kde spoločnosť Shell pôsobí od 50. rokov 20. storočia. Amnesty International sa obáva, že navrhovaný predaj znemožní doterajším poškodeným prístup k primeraným prostriedkom nápravy a mnoho ďalších ľudí vystaví budúcemu porušovaniu ich práv.

Ďakujeme vám, že ste sa pri príležitosti IDAHOBITu postavili za práva transrodových ľudí (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
26. MÁJA 2023

Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí si dňa 17. mája 2023 v Bratislave prišli pripomenúť Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (IDAHOBIT), a to aj napriek nepriaznivému počasiu. Iba vďaka vám vyšla po prudkom lejaku dúha. Pozrite si fotografie zo zhromaždenia a prečítajte si prejavy, ktoré počas neho zazneli.

Zaobchádzanie so ženami v Afganistane by podľa Amnesty malo byť vyšetrované ako zločin proti ľudskosti (viac)

PRÁVA ŽIEN/ AFGANISTAN
26. MÁJA 2023

Podľa zistení Amnesty International a Medzinárodnej komisie právnikov by nezákonné zásahy Talibanu do práv žien a dievčat v Afganistane mali byť vyšetrované ako zločiny podľa medzinárodného práva. V novej správe s názvom Vojna Talibanu proti ženám: Rodový útlak v Afganistane môže predstavovať zločin proti ľudskosti organizácie predstavili podrobnú právnu analýzu, na základe ktorej dospeli k záveru, že drakonické obmedzovanie práv afganských žien a dievčat zo strany Talibanu vrátane svojvoľného zadržiavania a väznenia, násilných zmiznutí, mučenia a iného zlého zaobchádzania môže predstavovať zločin proti ľudskosti.

Popravy mučených demonštrantov v Iráne musia vyvolať hlasnú reakciu medzinárodného spoločenstva (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ IRÁN
25. MÁJA 2023

Madžid Kazemi, Saleh Mirhašemi a Sajíd Jaghubi boli 19. mája popravení po nespravodlivom súdnom konaní, ktoré nespĺňalo štandardy spravodlivého procesu. Madžid Kazemi, Saleh Mirhašemi a Sajíd Jaghubi boli zatknutí v novembri 2022 po účasti na protestoch v meste Isfahán. Celoštátne protesty v Iráne prepukli po tom, ako v septembri v policajnej väzbe zomrela Mahsa (Žina) Amini.

Technologickí giganti musia v záujme ochrany ľudských práv podliehať regulácii, a to aj napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu USA (viac)

TECHNOLOGICKÍ GIGANTI/ USA
24. MÁJA 2023

Najvyšší súd USA vydal 19. mája 2023 zamietavý rozsudok v dvoch prípadoch, v ktorých žalujúce strany požadovali, aby platformy sociálnych sietí niesli zodpovednosť za šírenie obsahu tretích strán.

Francúzska vláda sa pokúša oslabiť novú dohodu o stíhaní vojnových zločinov (viac)

DOHODA O STÍHANÍ VOJNOVÝCH ZLOČINCOV/ FRANCÚZSKO
23. MÁJA 2023

Návrh francúzskej vlády oslabuje momentálne rokovania o novej zmluve týkajúcej sa medzinárodnej právnej spolupráce v záležitostiach genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Diplomatické kroky francúzskej vlády sú v rozpore so zavedenými zásadami ľudských práv a spochybňujú samotnú podstatu univerzálnej jurisdikcie. Tento návrh by mohol oslobodiť ľudí podozrivých z mučenia a iných vojnových zločincov, a dokonca by mohol viesť k tomu, že im bude poskytnuté bezpečné útočisko.

Pakistan musí prestať odoberať práva transrodovým a rodovo nekonformným ľuďom (viac)

PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ/ PAKISTAN
19. MÁJA 2023

Federálny šariátsky súd v Pakistane 19. mája 2023 svojím verdiktom zrušil časti zákona o ochrane práv transrodových osôb z roku 2018. Na nebezpečné rozhodnutie súdu reagoval Rehab Mahamoor, výskumný asistent Amnesty International: „Tento rozsudok je krutou ranou pre práva už aj tak sužovanej skupiny obyvateľstva – transrodových a rodovo nekonformných ľudí v Pakistane. Niektoré pripomienky súdu navyše vychádzali skôr z predpokladaných scenárov než z empirických dôkazov. Predpoklady, ktoré majú korene v predsudkoch, strachu a diskriminácii, nemôžu byť dôvodom na odopieranie základných práv transrodovým a rodovo nekonformným osobám.

Trest smrti v roku 2022: Svet zaznamenal najviac popráv za posledných päť rokov (viac)

TLAČOVÁ SPRÁVA/ TREST SMRTI
16. MÁJA 2023

Amnesty International dnes (16. mája 2023) zverejnila Výročnú správu o treste smrti v roku 2022, v ktorej uvádza, že celosvetovo zaznamenané popravy dosiahli v uplynulom roku najvyšší počet za posledných päť rokov. Výrazný podiel na tejto smutnej štatistike majú tie isté krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky ako po minulé roky.

Neriešenie diskriminácie rómskych detí vo vzdelávaní je v kolízii s Európskym súdnym dvorom (viac)

TLAČOVÁ SPRÁVA/ SLOVENSKO
9. MÁJA 2023

Národná rada SR dnes schválila novelu školského zákona, ktorá neobsahuje opatrenia na riešenie diskriminácie rómskych detí. Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, v reakcii na výsledok hlasovania povedal: „Národná rada SR práve premrhala kľúčovú šancu na nápravu nezákonnej segregácie rómskych detí. Skutočnosť, že Slovensko neprijalo takú novelu, ktorá by bola zameraná na zabránenie systematickej diskriminácii vo vzdelávaní, zmarila nádeje na zabezpečenie rovného prístupu rómskych detí ku vzdelávaniu a dostala našu krajinu do kolízie s Európskou komisiou.“

Program májovej schôdze parlamentu vyvoláva z ľudskoprávneho hľadiska obavy: Tlačová správa Amnesty International Slovensko (viac)

TLAČOVÁ SPRÁVA/ SLOVENSKO
2. MÁJA 2023

Už dnes sa začína jedna z posledných parlamentných schôdzí pred koncom tohto volebného obdobia. Poslanci a poslankyne NR SR budú počas májovej schôdze rokovať o opatreniach, ktoré môžu posilniť, ale aj oslabiť systém ochrany ľudských práv na Slovensku. Amnesty International Slovensko upozorňuje na zákony a opatrenia, ktoré môžu predstavovať ľudskoprávne riziko, a vyzýva poslancov a poslankyne, aby pri hlasovaní o nich zohľadňovali ľudskoprávne záväzky Slovenska, ako aj ich povinnosť chrániť obyvateľstvo pred diskrimináciou a škodlivými spoločenskými javmi bez ohľadu na rasu, rodovú identitu, či sociálnu situáciu.

Apríl

Humanitárna reakcia na ničivé zemetrasenia v Turecku nezohľadnila potreby ľudí so zdravotným znevýhodnením (viac)

HUMANITÁRNA KATASTROFA / PRÁVA ĽUDÍ SO ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM
27. APRÍLA 2023

Potreby vysídlených ľudí so zdravotným znevýhodnením, ktorí boli po ničivých zemetraseniach v Turecku v rámci humanitárnej reakcie umiestnení do dočasných táborov, sú prehliadané, uvádza Amnesty International vo svojej novej správe.

Vypočujte si nový podcast Amnesty Slovensko, tentoraz o živote bez domova (viac)

POCAST / PRÁVO NA BÝVANIE
24. APRÍLA 2023

Peter rozpráva o svojom živote bez domova, ťažkostiach, ktoré mu takýto život priniesol a ako sa to všetko začalo. Vypočujte si jej príbeh na platformách Spotify, Apple Podcast alebo Buzzsprout.

Stanovisko Amnesty Slovensko k žalobe na SR vo veci nedostatočného riešenia diskriminácie rómskych detí (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
20. APRÍLA 2023

Európska komisia (EK) podala na Súdny dvor Európskej únie žalobu na Slovenskú republiku za to, že účinne nerieši otázku segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Podľa riaditeľa AI Slovensko je toto rozhodnutie jasným signálom, že segregácia rómskych detí nie je a nebude prehliadaná ani na európskej a hádam konečne ani na slovenskej úrovni.

Žiadajte spravodlivosť pre bieloruskú aktivistku Nasťu Lojku (viac)

AKTIVIZMUS/ NESPRAVODLIVÉ VÄZNENIE
19. APRÍLA 2023

Nasta (Anastázia) Lojka je známa ľudskoprávna aktivistka a edukátorka. Vo svojej práci sa zameriava na prípady porušovania ľudských práv v dôsledku uplatňovania bieloruských represívnych „protiextrémistických“ zákonov, ochranu cudzích štátnych príslušníkov a príslušníčok a osôb bez štátnej príslušnosti v Bielorusku a vzdelávanie v oblasti ľudských práv.

Bezprecedetný útok, ktorý nesmieme ignorovať (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
6. APRÍLA 2023

Prečítajte si prejav Amnesty International Slovensko, ktorý zaznel na proteste Postavme sa proti zákonu, ktorý by znemožnil právne tranzície, v sobotu 25. marca 2023.

Žiadame rovný prístup ku vzdelaniu pre všetky deti (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
5. APRÍLA 2023

Amnesty International vyzýva poslancov a poslankyne NR SR, aby nepremrhali možnosť doplniť novelu školského zákona o návrhy, ktoré budú segregácii nielen predchádzať, ale ju aj definitívne odstránia. Podpíšte petíciu a pridajte sa k nám.

Žiadame poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli transfóbny návrh zákona o rodnom čísle (viac)

PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ/ SLOVENSKO
4. APRÍLA 2023

NR SR dňa 21. marca posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za posun návrhu hlasovalo 87 poslancov a poslankýň. Výsledok tohto hlasovania považujeme za tragickú ukážku transfóbie a neznalosti, ktorá vládne v Národnej rade SR, a poslancov a poslankyne NR SR vyzývame, aby návrh zákona v druhom čítaní odmietli. Schválenie tohto zákona by znamenalo útok na ľudské práva transrodových ľudí a v konečnom dôsledku na ich životy. Pridajte sa k nám!

Európske štáty systémovo porušujú práva ľudí na úteku do Európy (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / EURÓPA
4. APRÍLA 2023

Európsky výbor na zabránenie mučeniu (CPT) vydal správu, v ktorej uvádza zistenia o rozsiahlom používaní násilia, zastrašovania a dlhodobej väzby voči ľuďom pokúšajúcim sa prekročiť hranice Európy. CPT v správe identifikoval „jasné vzorce zlého fyzického zaobchádzania“ s ľuďmi na úteku a taktiež sa domnieva, že ľudia na úteku naprieč Európou nemajú garantované základné právne záruky vrátane práva požiadať o azyl.

Povedzte s nami nie transfóbii a prejavte solidaritu (viac)

PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ/ SLOVENSKO
3. APRÍLA 2023

NR SR dňa 21. marca posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za návrh hlasovalo 87 poslancov a poslankýň, jeho schválenie v druhom kole by znamenalo znemožnenie právnych tranzícií, ktoré sú na Slovensku legálne dlhé desaťročia. Takýto útok na ľudské práva a v konečnom dôsledku na životy transrodových ľudí nemôžeme dovoliť. Podpíšte a zdieľajte petíciu za odmietnutie návrhu na zmenu zákona o rodnom čísle, zašlite e-mail poslancom a poslankyniam alebo svoju solidaritu s transrodovými ľuďmi na Slovensku vyjadrite rôznymi spôsobmi v online alebo offline priestore.

Marec

Pri zásahoch proti protestom v Iráne zatýkajú aj deti, ktoré následne zažívajú bičovanie, sexuálne násilie aj elektrošoky (viac)

OCHRANA PRED MUČENÍM A INÝM ZLÝM ZAOBCHÁDZANÍM/ IŔAN
31. MARCA 2023

Amnesty International uviedla, že iránske spravodajské služby a bezpečnostné sily páchajú na deťoch vo veku už od dvanástich rokov hrôzostrašné činy mučenia vrátane bitia, bičovania, elektrických šokov, znásilnení a iného sexuálneho násilia s cieľom potlačiť ich účasť na celoštátnych protestoch.

Minuloročné zlyhania odhalili neschopnosť medzinárodného spoločenstva riešiť globálne výzvy (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Pozitívne legislatívne zmeny v časti európskych krajín stále nedokázali prevážiť nad zlyhaniami pri ochrane ľudských práv vrátane práva na protest, útokmi na reprodukčné a sexuálne práva či systémovým rasizmom, homofóbiou a transfóbiou, ktoré sa na Slovensku tragicky prejavili pri streľbe pred bratislavským barom Tepláreň a v mnohých ďalších situáciách. 

Stav ľudských práv na Slovensku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Na Slovensku v roku 2022 pretrvávala systémová diskriminácia Rómov a Rómok. Dvaja LGBTI+ ľudia boli zavraždení pri útoku, ktorý zvýraznil nenávistné nastavenie spoločnosti voči LGBTI+ ľuďom. Pretrvávala povinnosť nútenej sterilizácie pre transrodových ľudí podstupujúcich úradnú zmenu rodu. Poslanci a poslankyne parlamentu sa opäť pokúsili obmedziť reprodukčné práva. Slovensko stále neratifikovalo Dohovor o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Naďalej pribúdali nenávistné vyjadrenia politikov a političiek smerom k LGBTI+ ľuďom, ale aj novinárom a novinárkam. 

Stav ľudských práv v Maďarsku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

V Maďarsku v roku 2022 pretrvávala diskriminácia LGBTI+ ľudí a Rómov a Rómok. Situácia v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv žien sa výrazne zhoršila.  Učiteľom bolo odopreté právo na štrajk. V rozpore s právnymi predpismi EÚ Maďarsko pokračovalo vo vytláčaní ľudí na úteku a migrujúcich za svoju štátnu hranicu; Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že Maďarsko porušilo zákaz kolektívneho vyhostenia. Viaceré rozsudky ESĽP Maďarsko nevykonalo v plnej miere. 

Stav ľudských práv v Česku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Česká republika prijala tretí najvyšší registrovaný počet ľudí na úteku z Ukrajiny spomedzi krajín EÚ a najvyšší počet ľudí v pomere na obyvateľa. Stovky Rómov a Rómok z Ukrajiny boli vystavené diskriminačnému zaobchádzaniu. Objavili sa obavy z diskriminačných vyjadrení verejného ochrancu práv.  Tisícky rómskych žien, ktoré boli v minulosti nezákonne sterilizované, stále neboli plne odškodnené. Sterilizácia bola stále požiadavkou na právne uznanie zmeny pohlavia.  Pretrvávali obavy z dohody o ukončení dlhodobého sporu o rozšírenie bane Turów v blízkosti česko-poľskej hranice. 

Stav ľudských práv v Poľsku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Poľsko v roku 2022 ešte viac obmedzilo prístup k interrupcii. Vládna moc naďalej narúšala nezávislosť súdnictva. Na obmedzenie slobody prejavu sa používali trestné obvinenia. Obmedzená bola aj sloboda pokojného zhromažďovania. Pretrvávalo porušovanie práv LGBTI+ osôb. Poľsko podniklo kroky na prijatie 1 až 2 miliónov utečeniek a utečencov z Ukrajiny, hoci k tým, ktorí a ktoré prichádzali do krajiny od roku 2021 cez hranicu s Bieloruskom, sa naďalej správalo nepriateľsky. 

Životy transrodových ľudí nesmú byť nástrojom politického boja (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ / SLOVENSKO
21. MARCA 2023

NR SR dnes (21. marca) posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za posun návrhu hlasovalo 87 poslancov a poslankýň. Výsledok tohto hlasovania považujeme za tragickú ukážku transfóbie a neznalosti, ktorá vládne v Národnej rade SR a poslancov a poslankyne NR SR vyzývame, aby návrh zákona v druhom čítaní odmietli. Schválenie tohto zákona by znamenalo útok na ľudské práva transrodových ľudí a v konečnom dôsledku ich životy.

Novela školského zákona ignoruje, že desiatky tisíc rómskych detí sú v dôsledku segregácie uväznené v bludnom kruhu chudoby a vyčleňovania (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK / SLOVENSKO
21. MARCA 2023

Symbolicky na Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie Národná rada SR rokuje o novele školského zákona, ktorá ignoruje segregáciu. Neschopnosť presadiť zákaz diskriminácie v prístupe k vzdelaniu má dlhodobé a ďalekosiahle dôsledky pre 20- až 30-tisíc rómskych detí, ktoré sú naďalej vystavené segregácii a vzdelávaniu nízkej kvality, čím sú uväznené v bludnom kruhu chudoby a vyčleňovania.

25 pravidiel na ochranu protestujúcich pred zneužitím gumových projektilov (viac)

PRÁVO NA PROTEST / ZBRANE
17. MARCA 2023

Amnesty International vypracovala zoznam 25 pravidiel, ktoré by mali ozbrojené zložky uplatňovať pri používaní gumových a pogumovaných projektilov, aby protestujúcich ľudí chránili pred vážnymi a neraz smrteľnými úrazmi a pred ďalším porušovaním ich ľudských práv, ku ktorému dochádza pri nadužívaní a nesprávnom používaní tzv. menej smrtiacich zbraní.

Hyundai CE musí preťať svoje spojenie s vojnovými zločinmi v Masafer Yatta (viac)

APARTHEID / IZRAEL A OPÚ
16. MARCA 2023

Spoločnosť Hyundai Construction Equipment (Hyundai CE) musí podniknúť okamžité kroky, aby zabránila používaniu svojich zariadení pri demoláciách v oblasti Masafer Yatta na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Amnesty International spolu s organizáciou Democracy for the Arab World Now zdokumentovala päť prípadov, v ktorých izraelské sily využívali na zničenie palestínskeho majetku v Masafer Yatta bagre vyrobené spoločnosťou Hyundai CE.

Odsúdenie Justyny Wydrzyńskej ponúka mrazivú vidinu budúcnosti poľských žien (viac)

POĽSKO / REPRODUKČNÉ PRÁVA
14. MARCA 2023

Okresný súd vo Varšave uznal aktivistku a dulu Justynu Wydrzyńskú vinnou z napomáhania pri interrupcii (obvinenie podľa článku 152.2 trestného zákona) a z držby liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh (článok 124 farmaceutického zákona) a odsúdil ju na 8 mesiacov verejnoprospešných prác za pomoc tehotnej žene pri získaní interrupčných tabletiek.

Novela Školského zákona ignoruje nekvalitné segregované vzdelávanie rómskych detí (viac)

SLOVENSKO / SEGREGÁCIA
14. MARCA 2023

V Národnej rade SR dnes (14. marca) začína schôdza parlamentu, na ktorej by sa malo okrem iného rokovať aj o novele Školského zákona. Novela podľa Amnesty International Slovensko ignoruje nekvalitné segregované vzdelávanie rómskych detí. Viac ako 20-tisíc rómskych detí nedostáva také kvalitné vzdelanie ako ich rovesníci a rovesníčky. Počet segregovaných rómskych detí narastá. Stúpa aj počet rómskych detí, ktoré nedokončia základné vzdelanie. Stále pretrváva „účelová“ diagnostika a nezákonné zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl a tried.

Gumové projektily polície zabili desiatky ľudí na celom svete a tisíce ďalších zmrzačili (viac)

PRÁVO NA PROTEST / ZBRANE
14. MARCA 2023

Štátne bezpečnostné zložky na celom svete bežne zneužívajú gumové a plastové projektily a iné zbrane na násilné potláčanie pokojných protestov, pričom spôsobujú hrozné zranenia a úmrtia, uviedla dnes Amnesty International pri príležitosti vydania novej výskumnej správy, v ktorej vyzýva na prísnu kontrolu ich používania a uzavretie globálnej dohody o regulácii obchodovania s nimi. 

Slovenská verejnosť si uvedomuje dôležitosť súhlasu pri sexe. Kedy si to uvedomia aj politici? (viac)

PRÁVA ŽIEN / HOVORME O SÚHLASE
8. MARCA 2023

Amnesty International Slovensko pri príležitosti Medzinárodného dňa žien prináša výsledky reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa respondenti a respondentky vyjadrovali k dôležitosti súhlasu v sexuálnych vzťahoch a aktivitách. Prieskum uskutočnila vo februári 2023 agentúra Focus. Tento v poradí tretí podobný prieskum za uplynulé tri roky jasne ukazuje, že prevažná väčšina slovenskej spoločnosti vníma dôležitosť súhlasu a taktiež považuje za problém, že slovenská definícia znásilnenia nekladie dôraz na slobodný súhlas.

Pošlite poslankyniam a poslancom pohľadnicu na MDŽ a žiadajte zmenu zákonnej definície znásilnenia (viac)

PRÁVA ŽIEN / HOVORME O SÚHLASE
7. MARCA 2023

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa v Amnesty Slovensko rozhodli poslať poslancom a poslankyniam pohľadnicu s výzvou, aby sa pri hlasovaní o novele Trestného zákona postavili proti redefinícii znásilnenia, ktorá nie je založená na súhlase a rešpekte. Zapojte sa do akcie aj Vy a pošlite poslancom a poslankyniam NR SR elektronickú pohľadnicu k MDŽ.

Ruského študenta a blogera odsúdili na dlhoročné väzenie za nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu (viac)

SLOBODA PREJAVU / RUSKO
7. MARCA 2023

Timirjazevský okresný súd v Moskve 7. marca odsúdil Dmitrija Ivanova, študenta informatiky na Moskovskej štátnej univerzite (MSU) a blogera na telegramovom kanáli Protest MSU, na 8,5 roka odňatia slobody. Súd ho uznal vinným zo „šírenia vedome nepravdivých informácií o ruských ozbrojených silách motivovaných politickou alebo ideologickou nenávisťou“ (článok 207.3 ods. 2 ruského trestného zákonníka).

Rada OSN pre ľudské práva sa musí zaoberať vytrvalými útokmi Talibanu na ľudské práva (viac)

PRÁVA ŽIEN / OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV V OHROZENÍ
6. MARCA 2023

Osobitný spravodajca OSN pre oblasť ľudských práv v Afganistane dnes (6. marca 2023) na 52. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva predložil novú správu o stave ľudských práv v krajine. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva členské štáty OSN, aby konali v záujme dosiahnutia spravodlivosti pre obete a preživších porušovania ľudských práv, ktorého sa od nástupu k moci v Afganistane dopustila vláda Talibanu.

Február

Viac ako 30 krajín vyzýva na vytvorenie medzinárodného právneho rámca pre používanie robotov na zabíjanie (viac)

TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA
25. FEBRUÁRA 2023

Zástupcovia a zástupkyne viac ako 30 krajín v piatok 24. februára 2023 v Kostarike podpísali komuniké, v ktorom vyzývajú na rozšírenie medzinárodného práva o úpravu (vrátane nariadení a zákazov) týkajúcu sa vývoja a používania autonómnych zbraňových systémov.

Transrodoví ľudia v Španielsku môžu podstúpiť právnu tranzíciu bez lekárskych zásahov (viac)

DOBRÉ SPRÁVY / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
24. FEBRUÁRA 2023

Po novom môžu ľudia starší ako 16 rokov prejsť právnou tranzíciou, teda legálne zmeniť rod v dokladoch, bez toho, aby museli prechádzať medicínskymi úkonmi.

Rok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu: v centre úsilia o spravodlivosť musia byť práva preživších (viac)

RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU
22. FEBRUÁRA 2023

Vo štvrtok 24. februára uplynie rok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva Medzinárodné spoločenstvo na vypracovanie spoľahlivého plánu, ktorý zabezpečí prístup k spravodlivosti pre obete a ľudí zasiahnutých vojnou na Ukrajine.

Rozhodnutie kórejského Najvyššieho súdu dáva nádej na manželstá pre všetkých (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ / DOBRÉ SPRÁVY
21. FEBRUÁR 2023

Najvyšší súd Južnej Kórei nariadil Národnej zdravotnej poisťovni obnoviť poistenie pre partnerov resp. partnerky žijúce vo vzťahu s človekom rovnakého pohlavia.

Peruánske ozbrojené zložky útočia pri potláčaní protestov primárne na pôvodné obyvateľstvo (viac)

PRÁVO NA PROTEST
16. FEBRUÁR 2023

Amnesty International vydala 16. februára výskumnú správu, v ktorej sa zaoberá porušovaním ľudských práv protestujúcich v Peru, ku ktorým došlo od konca minulého roka, keď v krajine vypukli protesty za sociálnu spravodlivosť a ľudské práva.

Nový fínsky zákon o uznávaní rodu je významným krokom k ochrane práv transrodových osôb (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ FÍNSKO
10. FEBRUÁR 2023

Vo Fínsku prijali nový zákon, ktorý ruší povinnosť transrodových osôb podstupovať pred právnym uznaním ich rodu invazívne lekárske procedúry. Amnesty International považuje túto legislatívnu zmenu za veľké víťazstvo na ceste k rovnosti.

Navrhovaná novela školského zákona je ďalšou premrhanou šancou ukončiť nezákonnú segregáciu rómskych detí (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
8. FEBRUÁR 2023

Novela mala byť krokom k zlepšeniu alarmujúceho stavu segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Realita medzirezortného pripomienkovania však ukázala nezáujem riešiť diskriminačnú prax.

Sex, ku ktorému došlo bez súhlasu zúčastnených, je znásilnením (viac)

SLOVENSKO/ SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA
7. FEBRUÁR 2023

Nie však u nás. Slovensko sa nezaradí medzi štáty, ktoré sa rozhodli prijať novú a lepšiu definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu. Amnesty International považuje rozhodnutie ministra spravodlivosti V. Karasa nezmeniť definíciu znásilnenia za neprijateľné.  

Shell musí vyčistiť deltu Nigeru od uniknutej ropy (viac)

NIGÉRIA/ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
7. FEBRUÁR 2023

Viac ako 13 500 obyvateľov a obyvateliek z komunít Ogale a Bille v delte rieky Niger podalo žalobu proti spoločnosti Shell, v ktorej žiadajú, aby spoločnosť odstránila znečistenie spôsobené únikom ropy, ktorá im otrávila studne a zamorila pôdu a vodu. Tvrdia, že znečistenie im úplne znemožnilo hospodáriť a loviť ryby, čím ich spoločnosť Shell pripravila o živobytie.

Koncom marca by mal súd rozhodnúť v prípade aktivistky Justyny Wydrzyńskej (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA/ POĽSKO
6. FEBRUÁR 2023

V pondelok 6. februára 2023 už po piatykrát sprevádzali naše kolegyne a kolegovia z Amnesty International Poľsko aktivistku Justynu Wydrzyńsku na okresnom súde vo Varšave. Aktivistka za reprodukčné práva a spoluzakladateľka aktivistického kolektívu Aborcyjny Dream Team (ADT) čelí obvineniam za napomáhanie pri umelom prerušení tehotenstva. V prípade uznania viny jej hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

Amnesty International vyslala do Peru krízový výskumný tím na výskum závažných porušení ľudských práv (viac)

PERU/ PRÁVO NA PROTEST
6. FEBRUÁR 2023

Po dôkladnom monitorovaní situácie v Peru vyslala Amnesty International do krajiny špecializovaný krízový tím, aby preskúmal závažné porušenia ľudských práv a možné zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v súvislosti s vlnou protestov, ktoré sa začali v decembri minulého roka.

Pracujte v Amnesty: starostlivosť o darcov a darkyne (viac)

PRACUJTE S NAMI
4. FEBRUÁR 2023

Hľadáme ľudí, ktorí nám pomôžu so starostlivosťou o darcov a darkyne. Náplňou práce je komunikácia s potenciálnymi darcami a darkyňami prostredníctvom telefónu a emailu. Snažíme sa osloviť čo najširšie publikum, pretože veríme, že naša práca má zmysel. Pomôžte nám so získavaním zdrojov, aby sme mohli naďalej hovoriť o ľudských právach a získavať podporu pre ľudí, ktorí ju naozaj potrebujú!

Memphiská polícia a americké úrady musia prevziať zodpovednosť za systémové zlyhania, ktoré viedli k zabitiu Tyrea Nicholsa (viac)

POLICAJNÉ NÁSILIE/ USA
3. FEBRUÁR 2023

V súvislosti so smrťou Tirea Nicholsa boli vznesené obvinenia proti príslušníkom policajného oddelenia v Memphise. Zábery zo služobnej kamery, ktoré tento týždeň zverejnila memphiská polícia, vyvolali pobúrenie aj protesty v mnohých mestách Spojených štátov.

Izrael upevňuje apartheid, pre Palestínčanov to znamená ohrozenie života (viac)

IZRAEL/OPÚ/APARTHEID
1. FEBRUÁRA 2023

Izraelské orgány musia odstrániť systém apartheidu, ktorý spôsobuje toľké utrpenie a krviprelievanie, uviedla dnes Amnesty International. Odkedy organizácia spustila svoju rozsiahlu kampaň proti apartheidu, uplynul presne rok, počas ktorého izraelské sily zabili takmer 220 Palestínčanov a Palestínčaniek, z toho 35 len v januári 2023. Nezákonné zabíjanie pomáha udržiavať izraelský režim apartheidu a predstavuje zločiny proti ľudskosti, rovnako ako administratívne zadržiavanie, násilný presun obyvateľstva a ďalšie pretrvávajúce závažné porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv zo strany izraelských orgánov.

V Iráne hrozí poprava 3 mladým mužom, ktorých bezpečnostné zložky podrobili príšernému mučeniu za účasť na protestoch

IRÁN/ TREST SMRTI/ PRÁVO NA PROTEST
1. FEBRUÁRA 2023

Iránske orgány musia okamžite zrušiť nespravodlivé odsúdenie a tresty smrti, ktoré uložili trom mladým demonštrantom. Muži boli počas zadržiavania vystavení hroznému mučeniu vrátane bičovania, elektrických šokov, vešania dole hlavou a vyhrážok zastrelením, pri ktorých na nich mierili zbraňou, uviedla Amnesty International.

Január

Význam squatovania. Ako si zobrať späť mesto (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
26. JANUÁRA 2023

Squatovanie je jedným z nástrojov, ktoré máme k dispozícii v rámci snahy o premenu moderných miest a mestského prostredia, ktoré sú v súčasnej podobe hlboko nepriateľské k „bežným ľuďom“ a ľuďom ohrozeným sociálnym vylúčením a bezdomovectvom. Je to nástroj, ktorým si ľudia môžu mestá zobrať späť.

Od zatknutia Alexeja Navaľného uplynuli dva roky, opozičné osobnosti v Rusku naďalej čelia umlčiavaniu, väzneniu a exilu (viac)

RUSKO/ OBRANCI A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
25. JANUÁRA 2023

Od masových protestov v Rusku, ktoré žiadali prepustenie významného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného a boli tvrdo potlačené, uplynuli dva roky. Ruské orgány sa naďalej usilujú rozložiť opozičné hnutie a zastrašiť obrancov a obrankyne ľudských práv.

Sýrske vládne sily musia ukončiť obliehanie civilného obyvateľstva prevažne kurdských oblastí Aleppa (viac)

SÝRIA/ CIVILNÉ OBYVATEĽSTVO
24. JANUÁRA 2023

Od začiatku blokády v auguste 2022 boli desaťtisíce civilistov a civilistiek vrátane vnútorne vysídlených ľudí vystavené vážnemu nedostatku základných surovín, paliva a humanitárnej pomoci. Zásoby zdravotníckych potrieb sú už takmer vyčerpané a ľudia spaľujú nábytok a ďalšie predmety z rôznych materiálov, ktoré nájdu v domácnosti, v snahe udržať sa v teple počas mrazov.

„Ľudskosť a sila Maratónu písania listov dokážu zázraky.“ – Magai Mariop Ngong (viac)

DOBRÉ SPRÁVY/ MARATÓN PÍSANIA LISTOV
24. JANUÁRA 2023

Prečítajte si odkaz, ktorý Magai Mariop Ngong napísal pre podporovateľstvo Maratónu písania listov. Jeho prípad bol súčasťou Maratónu písania listov v roku 2019. Magai bol vo svojich 15 rokoch odsúdený na trest smrti. Na základe rozhodnutia odvolacieho súdu bol však jeho rozsudok smrti zrušený a Magaiovi bol udelený miernejší trest.

Izrael sa zákazom palestínskej vlajky opäť usiluje o to, aby bolo Palestínčanov menej vidieť a počuť (viac)

IZRAEL/ PALESTÍNA
12. JANUÁRA 2023

Izraelská vláda vydala smernicu o odstránení palestínskych vlajok z verejných priestorov. Amnesty International upozorňuje, že ďalšie obmedzenia verejného vyvesovania, nosenia a zobrazovania palestínskej vlajky sú hrubým útokom na práva Palestínčaniek a Palestínčanov na národnosť, slobodu prejavu a slobodu pokojného zhromažďovania.

Amnesty International odsudzuje 21 rokov trvajúce porušovanie práv na Guantáname (viac)

USA/ GUANTÁNAMO
11. JANUÁRA 2023

V stredu 11. januára 2022 uplynie už 21 rokov od otvorenia väznice na vojenskej základni USA v kubánskom zálive Guantánamo, kde Spojené štáty v priebehu rokov zadržiavali takmer 780 mužov moslimského vierovyznania bez obvinenia a bez riadneho súdneho procesu.

Na ostrove Lesbos sa začal absurdný súdny proces s dobrovoľníckymi záchranármi a záchranárkami (viac)

GRÉCKO/ AKTIVIZMUS
10. JANUÁRA 2023

V utorok 10. januára sa na gréckom ostrove Lesbos začalo súdne konanie so Sarah Mardini, Seánom Binderom a ďalšími 22 dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi, ktorí pôsobili v pátracích a záchranných tímoch na lodiach v Stredozemnom mori.

Práca v Amnesty: Správa sociálnych sietí (juniorská pozícia) (viac)

PRACUJTE S NAMI
10. JANUÁRA 2023

ROK 2022

December

Amnesty International Slovensko hľadá človeka, ktorý posilní našu prácu na sociálnych sieťach a pod vedením koordinátorky komunikácie pomôže naše sociálne siete napĺňať pútavým ľudskoprávnym obsahom. Štruktúrovaný životopis spoločne s motivačným listom a krátkym vypracovaným zadaním pošlite e-mailom na [email protected] do 30. januára 2022, ako predmet mailu uveďte „SOCIÁLNE SIETE AMNESTY“.

Ničivé výpadky elektriny na Ukrajine ohrozujú v čase blížiacich sa Vianoc život civilnej populácie (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
21. DECEMBRA 2022

Amnesty International 21. decembra uviedla, že pokračujúce útoky ruských ozbrojených síl na kritickú energetickú infraštruktúru Ukrajiny sú hrubým porušením medzinárodného humanitárneho práva a ohrozujú životy civilistiek a civilistov, ktorí musia okrem útokov a nedostatku základných zdrojov čeliť aj mrazivému počasiu. Amnesty International preto opätovne vyzýva Ruskú federáciu, aby ukončila nezákonné cielené útoky na civilnú infraštruktúru Ukrajiny.

Stanovisko Amnesty International Slovensko k Vyjadreniu psychiatrov, psychológov a iných odborníkov k transsexualizmu (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
15. DECEMBRA 2022

Transrodoví ľudia na Slovensku dlhodobo čelia diskriminácii a neustálym útokom na ich práva i fyzickým útokom, ktoré ohrozujú ich zdravie a život. Dnes sa k týmto útokom, žiaľ, pridáva aj časť lekárskej a zdravotníckej obce, ktorá by mala všetkým ľuďom, bez ohľadu na rodovú identitu, poskytovať nezaujatú a vedecky podloženú zdravotnú starostlivosť. 

Ruská Štátna duma schválila návrh zákona, ktorý hrubo porušuje práva LGBTI+ ľudí a podporuje ich diskrimináciu (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ RUSKO
8. DECEMBRA 2022

Vo štvrtok 24. novembra dolná komora ruského parlamentu Štátna duma schválila návrh zákona o zákaze tzv. „LGBT propagandy“, za ktorú sa podľa neho budú považovať napríklad verejné prejavy homosexuálnych vzťahov či rodovo nebinárneho správania alebo zmienky o nich v umení či reklame, ale aj poskytovanie akýchkoľvek informácií o sexualite a rode, ktoré sa vymykajú normatívnej cisrodovej a heterosexuálnej predstave o rodine, vzťahoch a identite.

Starší ľudia na Ukrajine čelia kvôli ruskej invázii zvýšeným rizikám a nemajú prístup k bývaniu (viac)

STARŠÍ ĽUDIA/ UKRAJINA
6. DECEMBRA 2022

Amnesty International vydala novú výskumnú správu, v ktorej sa venuje situácii starších ľudí na Ukrajine od vpádu ruskej armády. Správa s názvom „Už nemám domov“: Ako starší ľudia na Ukrajine prežívajú vojnu a presídlenie dokumentuje, že vojnový konflikt na Ukrajine neúmerne zasahuje staršiu populáciu.

Rozhodnutie tokijského súdu o manželstvách párov rovnakého pohlavia je iskričkou nádeje (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ JAPONSKO
5. DECEMBRA 2022

Okresný súd v Tokiu v stredu 30. novembra potvrdil rozhodnutie japonskej vlády zakazujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia, avšak výskumníčka Amnesty International pre východnú Áziu, Boram Jang, v tejto súvislosti uviedla: „Súd dnes potvrdil diskriminačný zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia zo strany vlády, ale zároveň uznal, že skutočnosť, že neexistuje žiadny právny rámec, ktorý by párom rovnakého pohlavia poskytol právne uznanie ich rodín, je porušením ich ľudských práv. Aspoň toto rozhodnutie nám dodáva nádej.

Pripomeňme si najväčšie ľudskoprávne víťazstvá roka 2022 (viac)

DOBRÉ SPRÁVY
2. DECEMBRA 2022

Rok 2022 pomaly končí, a pre Amnesty International to boli, ako vždy, rušné mesiace. Svet čelí vážnym výzvam v oblasti ľudských práv na toľkých frontoch, až sa môže stať, že človeku ľahko uniknú pozitívne zmeny, ktoré sa v tomto období udiali. Vďaka neúnavnej angažovanosti našich podporovateľov a podporovateliek prispela Amnesty International k oslobodeniu nespravodlivo väznených, prepracovaniu nespravodlivých a diskriminačných zákonov a vyvodeniu zodpovednosti voči mocným porušovateľom ľudských práv. Prinášame prehľad ľudskoprávnych víťazstiev uplynulého polroka, ktoré si rozhodne treba pripomenúť.

November

Vypočujte si naše živé knižky z projektu Silné čítanie (viac)

ČO ROBÍME/ ŽIVÁ KNIŽNICA
30. NOVEMBRA 2022

Od októbra 2021 sa venujeme projektu Silné čítanie, v ktorom sme partnerskou organizáciou. V rámci tohto projektu sme pripravili 5 podcastových adaptácií obľúbenej metódy živá knižnica. Na projekte spolupracujeme s Centrom komunitného organizovania a Literárnou baštou.

Čínska vláda nesmie zadržiavať pokojných demonštrantov a demonštrantky (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ ČÍNA
30. NOVEMBRA 2022

Vo štvrtok 24. novembra vypukol v obytnom dome v čínskom meste Urumči požiar, pri ktorom zahynulo najmenej 10 ľudí. Obyvateľstvo oblasti vidí jasnú súvislosť medzi úmrtiami a drastickým uzatváraním ulíc a budov v rámci opatrení proti šíreniu COVID-19, ale miestne orgány toto tvrdenie spochybňujú. V reakcii na požiar vypukli v Urumči bezprecedentné pokojné protesty. Demonštranti a demonštrantky najčastejšie žiadajú zmiernenie neprimeraných protipandemických opatrení, ukončenie cenzúry či odstúpenie prezidenta Si Ťin-pchinga.

Solidarizovať s Palestínčankami znamená prestať podporovať apartheid (viac)

PALESTÍNA / APARTHEID
29. NOVEMBRA 2022

Pri príležitosti Medzinárodného dňa solidarity s palestínskym ľudom Amnesty International opakuje svoju výzvu, aby celý svet konal v záujme ukončenia režimu apartheidu, ktorý izraelské orgány beztrestne uplatňujú proti palestínskej populácii. 

Práca v Amnesty: Výskumníčka v projekte Bývanie je ľudské právo (viac)

PRACUJTE S NAMI
28. NOVEMBRA 2022

Amnesty International Slovensko hľadá človeka, ktorý posilní našu prácu na plánovanom výskume v rámci projektu Bývanie je ľudské právo. Štruktúrovaný životopis spoločne s motivačným listom pošlite e-mailom na [email protected] do 15. decembra 2022, do predmetu napíšte „VÝSKUM AMNESTY“. V prípade otázok nás môžete kontaktovať na [email protected]Viac informácií nájdete tu.

Aj tak vás zatknú – protestovať v Rusku je dnes takmer nemožné (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
24. novembra 2022

Amnesty International vydala novú výskumnú správu, v ktorej organizácia mapuje dômyselný systém obmedzení a tvrdých represií ruských úradov zavedených s cieľom potláčať protesty a akékoľvek spravodajstvo o nich. Správa dokumentuje desiatky prípadov nezákonného marenia práce novinárov a nezávislých pozorovateliek počas verejných protestov vrátane svojvoľného zatýkania, použitia sily, zadržiavania a udeľovania vysokých pokút.

Dobré správy z Turecka. Súd zrušil nespravodlivý rozsudok v prípade Tanera Kılıça a ďalších (viac)

AKTIVIZMUS/ OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
23. novembra 2022

Najvyšší odvolací súd v Turecku zrušil rozsudok v prípade dvoch obrancov a dvoch obrankýň ľudských práv, ktorých odsúdili na základe vykonštruovaných obvinení z terorizmu. Súd zrušil rozsudok v prípade Tanera Kılıça, İdil Eser, Özlem Dalkıran a Günala Kurşuna, členov a členiek tzv. Istanbulskej desiatky, ktorých zadržali v stredu 5. júla 2017 počas ľudskoprávneho workshopu v Büyükade.

Dobré správy! Súd potvrdil rozsudok v prospech aktivistky Julie Cvetkovej (viac)

AKTIVIZMUS/ OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
23. novembra 2022

Odvolací súd v Komsomoľsku nad Amurom v utorok 22. novembra potvrdil rozhodnutie súdu v prípade Julie Cvetkovej, ktorý ju oslobodil od obvinenia z „výroby a šírenia pornografie“, a uznal ju nevinnou. Cvetkova čelila od januára 2020 žalobe v súvislosti s jej kresbami ženských tiel a pohlavných orgánov, ktoré zverejnila na ruskej sociálnej sieti VKontakte v rámci kampane venovanej pozitívnemu obrazu o ženskom tele.

Násilné presuny a deportácie civilného obyvateľstva z Ukrajiny do Ruska predstavujú vojnový zločin (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY/ INVÁZIA NA UKRAJINU
10. novembra 2022

Ruské sily a skupiny podliehajúce ich veleniu násilne presúvali civilné obyvateľstvo okupovanej Ukrajiny hlbšie do oblastí pod kontrolou Ruska alebo do Ruska. Počas tohto procesu došlo k oddeleniu detí od rodičov či iných dospelých príbuzných, čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.V rozhovoroch s Amnesty International dotknutí ľudia uviedli, že boli nútení prejsť osobnými previerkami – známymi pod názvom „filtrácia“ –, ktoré porušovali ich práva a niekedy viedli k svojvoľnému zadržaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. 

Vyšetrovanie Amnesty International odhalilo spojitosť medzi dodávkami leteckého paliva a vojnovými zločinmi (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY/ KORPORÁTNA ZODPOVEDNOSŤ
4. novembra 2022

Amnesty International odhalila spojitosť medzi súkromnými spoločnosťami dodávajúcimi letecké palivo a vojnovými zločinmi mjanmarskej armády, obzvlášť od začiatku vojenského prevratu vo februári 2021. Výskumná správa čerpá zo širokého spektra zdrojov vrátane uniknutých dokumentov spoločnosti Puma Energy, oficiálnych firemných dokumentov, údajov o sledovaní plavidiel, satelitných snímok, verejných záznamov a rozhovorov s vojakmi, ktorí dezertovali z mjanmarského letectva a zdrojmi blízkymi spoločnosti Puma Energy.

Začína sa Maratón písania listov 2022 (viac)

MEDZINÁRODNÁ SOLIDARITA/ PRÁVO NA PROTEST
1. novembra 2022

Maratón písania listov už v mnohých prípadoch zmenil či doslova zachránil život mnohým nevinným ľuďom. Tento rok prepustili z väzenia Bernarda Caal Xola, domorodého mayského environmentalistu a väzňa svedomia v Guatemale neprávom väzneného za aktivizmus. V marci bol prepustený aj Magai Matiop Ngong, odsúdený v Južnom Sudáne na smrť v roku 2017, keď mal 15 rokov, ktorého prepustili po tom, ako najvyšší súd uznal, že v čase zločinu, za ktorý bol odsúdený, bol dieťaťom.

Október

Od domova k investici. Proč potřebujeme vrátit bydlení jeho hlavní význam? (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
25. októbra 2022

Skutečnost, že bydlení je ze své podstaty něco víc než jen položka v investičním portfoliu, že se jedná především o prostor bezpečí, vztahů, komunitního růstu i zázemí, se vytratily. Státy – hlavně v potskomunistickcýh zemích – plně přijaly představu, že bydlení prostě vyřeší trh a vzdaly se nároku na jakoukoliv politiku v této, pro lidi tolik zásadní oblasti. 

Slovenský parlament odmietol aj minimalistické zlepšenie postavenia párov rovnakého pohlavia na Slovensku (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
20. októbra 2022

V stredu, 19. októbra, hlasovali poslanci a poslankyne NR SR o návrhu zákona, ktorý by priniesol niekoľko malých zlepšení do života párov rovnakého rodu. Návrh podporilo len 50 zo 133 prítomných poslancov a poslankýň, a teda neprešiel do druhého čítania. K hlasovaniu došlo iba týždeň potom, ako Slovenskom otriasla obrovská tragédia v kvír bare Tepláreň v Bratislave, vražda dvoch mladých LGBTI+ ľudí.

V nadväznosti na útok na dvoch LGBTI ľudí vo vlaku z Bratislavy do Trnavy sme kontaktovali ZSSK ako aj Policajný zbor SR (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
15. októbra 2022

V nadväznosti na útok na dvoch LGBTI ľudí vo vlaku sme kontaktovali ZSSK ako aj Policajný zbor SR. Ak chce SR skutočne chrániť práva a bezpečnosť nás všetkých, cestovanie a bezpečné verejné priestory nemôžu byť výnimkou.

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým obetí zo Zámockej a solidaritu všetkým LGBTI+ ľuďom na Slovensku (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
13. októbra 2022

Útok na ľudí v bare Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave je ľudskou aj ľudskoprávnou tragédiou. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám obetí a solidaritu preživšej a jej blízkym, ako aj všetkým ľuďom, ktorých sa táto tragédia osobne dotkla. Naša solidarita však musí siahať oveľa ďalej.

Ruské útoky na centrum Kyjeva a ďalšie ukrajinské mestá predstavujú zjavné porušenie vojnového práva (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ HUMANITÁRNE PRÁVO
11. októbra 2022

V skorých ranných a dopoludňajších hodinách 10. októbra uskutočnili ruské sily masívne raketové útoky na Kyjev a niekoľko ďalších ukrajinských miest vrátane Dnipra, Záporožia, Žitomira a ďalších. Podľa informácií ukrajinských ozbrojených síl zasiahlo ukrajinské civilné ciele približne 40 ruských rakiet. 

September

Amnesty vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zastaviť krviprelievanie na protestoch v Iráne (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ IRÁN
27. septembra 2022

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu za to, že nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou.

Tamarina generácia – Aj na Slovensku žijú deti, ktoré sa narodili do bezdomovectva (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
27. septembra 2022

Tamara je dvojročné dievčatko, ktoré nikdy nebývalo v byte alebo dome. So svojimi mladými rodičmi žije v prístrešku vybudovanom z odpadových dosiek, prikrytom kusom plechu slúžiacim ako strecha, bez podlahy a okien. Spolu s ďalšími asi štyridsiatimi rodinami žijú v jednom z desiatky osídlení, ktoré vznikli v priemyselných zónach či na okraji Košíc. Tamara je jedno z detí, ktoré sú druhou generáciou vyrastajúcou v bezdomovectve. Znamená to, že už ich rodičia vyrastali v bezdomovectve a Tamarina generácia sa doň „len“ narodila.

EÚ nesmie obetovať ľudské práva v mene oživenia vzťahov s Izraelom (viac)

SYSTÉMOVÉ NÁSILIE/ IZRAEL A OPÚ
26. septembra 2022

Stretnutie Asociačnej rady EÚ-Izrael, naplánované po desaťročnej prestávke, sa má uskutočniť na pozadí systematického porušovania ľudských práv a pretrvávajúceho, čoraz bezohľadnejšieho ignorovania záujmov EÚ v oblasti ľudských práv zo strany izraelských orgánov.

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku zadržali viac ako 1 300 protestujúcich (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ RUSKO
23. septembra 2022

Pri zatýkaní pokojných demonštrantov a demonštrantiek, ktorí protestovali proti vojne a mobilizácii do ruskej armády, použila polícia neprimeranú silu vrátane bitia obuškami a škrtenia. V Petrohrade utrpela jedna zo zbitých osôb zlomeninu ruky. Podľa nezávislej ľudskoprávnej organizácie OVD-Info niektorí muži zadržaní v Moskve a Voroneži dostali priamo na polícii povolávací rozkaz. Zadržaným mužom a ženám zároveň hrozí trestné stíhanie. 

Alexej Navaľnyj zažíva vo väzení kruté zaobchádzanie (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ RUSKO
22. septembra 2022

Pred pár dňami boli zverejnené znepokojujúce informácie o zhoršujúcej sa situácii prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Navaľnyj si odpykáva deväťročný trest odňatia slobody na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu. V júli ho presunuli do väzenského zariadenia s prísnejším režimom. Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers upozorňuje, že nové správy a fotografie dokazujú, že Navaľnyj zažíva vo väzení čoraz krutejšie zaobchádzanie. 

Skryté bezdomovectvo – týka sa nás oveľa viac, než si uvedomujeme (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
21. septembra 2022

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kto je to, človek bez domova? Týka sa bezdomovectvo naozaj iba tých ľudí, ktorých vídame na lavičkách v meste? Alebo je tento problém v skutočnosti širší a zasahuje rôzne skupiny ľudí? Ľudí bez domova je, nanešťastie, oveľa viac, než by sme si mohli myslieť. Mnohí nemajú miesto, kam sa môžu večer vrátiť a cítiť sa bezpečne. Len ich nie je tak vidieť; sú skrytí. 

Masové hroby v Iziume sú strašnou pripomienkou následkov ruskej agresie (viac)

RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU/ VOJNOVÉ ZLOČINY
16. septembra 2022

Nálezy masových hrobov v meste Izjum potvrdzujú naše najtemnejšie obavy. Ľudia na Ukrajine a celom svete si zaslúžia vedieť ako zomreli ľudia, ktorých pochovali v lese pri Izjume. Páchatelia musia niesť zodpovednosť za každé nezákonné zabitie či iný vojnový zločin. Preživší a rodiny obetí majú právo na odškodnenie.

Výzývame kandidátov a kandidátky na primátorov, aby deklarovali, že bývanie považujú za ľudské právo (Tlačová správa) (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
12. septembra 2022

Amnesty International Slovensko vyzýva kandidátov a kandidátky na primátorov a primátorky krajských miest, aby pri príležitosti blížiacich sa komunálnych volieb deklarovali, že právo na bývanie považujú za ľudské právo, ktoré budú v prípade zvolenia chrániť a napĺňať v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky. Amnesty Slovensko upozorňuje, že zodpovednosť za zabezpečenie dostupného a dôstojného bývania pre ľudí ohrozených chudobou, bezdomovectvom či stratou domova leží primárne na mestách a obciach. Kandidátov a kandidátky na primátorov a primátorky preto vyzýva, aby sa v prípade ich zvolenia verejne zaviazali priorizovať zabezpečenie adekvátneho a dostupného bývania pre všetkých obyvateľov a obyvateľky.

August

Ruské inscenované procesy s ukrajinskými vojnovými zajatcami v Mariupole sú nezákonné a neprijateľné (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
26. augusta 2022

Amnesty International považuje akékoľvek pokusy Ruskom podporovaných ozbrojených skupín „súdiť“ ukrajinských vojnových zajatcov pred takzvaným „medzinárodným tribunálom“ v Mariupole za nezákonné a neprijateľné. Toto porušovanie ľudských práv ukrajinských vojnových zajatcov je ďalším aktom krutosti v meste, ktorého obyvateľstvo si počas ruskej agresie na Ukrajine vytrpelo už mnohé. 

Od začiatku etnických čistiek v mjanmarskom štáte Rakhine uplynulo 5 rokov (viac)

MJANMARSKO/ ROHINGOVIA
25. augusta 2022

Od začiatku etnických čistiek v mjanmarskom štáte Rakhine dnes uplynulo presne 5 rokov. Mjanmarská armáda začala 25. augusta 2017 vykonávať násilné operácie proti rohinskému obyvateľstvu na severe štátu Rakhine, ktoré viedli k závažným zločinom podľa medzinárodného práva, k vypáleniu celých dedín a prinútili státisíce ľudí utiecť do Bangladéša. Etnické čistky stoviek rohinských dedín v severnej časti štátu Rakhine spôsobili smrť tisícov rohinských žien, mužov a detí a viac ako milión ľudí prinútili utiecť cez hranice do Bangladéša, kde zotrvávajú dodnes. Podľa OSN došlo počas tejto operácie k mnohým zločinom proti ľudskosti a pravdepodobne je namieste hovoriť o genocíde.

6 mesiacov ruskej invázie na Ukrajine. Páchatelia vojnových zločinov musia čeliť spravodlivosti (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
24. augusta 2022

Pred 6 mesiacmi začala invázia vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu. Ruská invázia predstavuje podľa Amnesty International do očí bijúce porušenie Charty OSN. Takýto akt agresie je podľa medzinárodného práva zločinom. Žiadny z dôvodov, ktoré Rusko doteraz ponúklo, neospravedlňuje takéto konanie. Amnesty International od vypuknutia ruskej agresie žiada zastavenie útokov, dodržiavanie medzinárodného práva a dôslednú ochranu civilného obyvateľstva. Sme presvedčení, že obete všetkých vojnových zločinov si zaslúžia spravodlivosť. Vojnové zločiny spáchané Putinovými silami musia byť v plnej miere vyšetrené a páchatelia potrestaní.

Izrael musí prestať mariť činnosť palestínskych organizácií občianskej spoločnosti (viac)

IZRAEL/OPÚ
19. augusta 2022

Izraelské orgány musia skoncovať s represívnym ťažením proti palestínskej občianskej spoločnosti a umožniť jej organizáciám, aby svoju prácu vykonávali bez prenasledovania a obťažovania, uviedla Amnesty International po tom, ako izraelské ozbrojené sily 18. augusta 2022 zatvorili kancelárie siedmich palestínskych organizácií občianskej spoločnosti pôsobiacich na Západnom brehu Jordánu, na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ).

Saudskoarabskú študentku odsúdili za príspevok na Twitteri na 34 rokov väzenia (viac)

PRÁVA ŽIEN
19. augusta 2022

Salma al-Šehab sa pripravovala na návrat zo Saudskej Arábie do britského Leedsu, kde si robila doktorát, keď ju v januári 2021 predvolali na výsluch. Predtým než sa vôbec mohla hájiť na súde, strávila doktorandka a matka dvoch detí 285 dní v samoväzbe. Po celý čas vrátane výsluchov jej pritom saudskoarabské štátne orgány odopierali prístup k právnemu zastúpeniu.Salma al-Šehab nespáchala žiaden zločin, „previnila sa“ iba tým, že na Twitteri šírila príspevky saudskoarabských aktivistiek za práva žien, medzi inými Loujain al-Hathloul, ktorú len nedávno podmienečne prepustili, ale aj naďalej čelí zákazu cestovania.

Často kladené otázky k tlačovej správe Amnesty International zo 4. augusta 2022 (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
11. augusta 2022

Amnesty International hlboko ľutuje rozrušenie a hnev, ktorý správa o bojovej taktike ukrajinskej armády vyvolala. Mrzí nás, že naša správa je zneužívaná ruskou propagandou k ospravedlneniu ruských vojnových zločinov. O ničom takom v správe nehovoríme. Ruská agresia na Ukrajine je neobhájiteľná. Prečítajte si odpovede na často kladené otázky.

Stanovisko Amnesty International Slovensko k tlačovej správe venovanej ukrajinským bojovým taktikám ohrozujúcim civilné obyvateľstvo (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
05. augusta 2022

Od začiatku vojny na Ukrajine Amnesty vydala viac ako dve desiatky výskumných správ, petícií a tlačových správ, obsahujúcich dôkazy a svedectvá o zločinoch, ktorá ruská armáda spáchala a naďalej pácha od vpádu na Ukrajinu vo februári tohto roka. Mrzí nás, že po šiestich mesiacoch od začiatku vojny, keď sme takmer denne informovali o ruských zverstvách na Ukrajine, teraz počúvame, že „podporujeme a podieľame sa na šírení dezinformácií Kremľa“, a mnoho ďalších urážok a osočovania.

Ukrajinská taktika boja ohrozuje civilné obyvateľstvo (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
04. augusta 2022

Ukrajinské vojenské jednotky ohrozujú vlastné obyvateľstvo, keď si zriaďujú základne v obytných zónach, v budovách škôl a nemocníc, alebo podnikajú útoky z miest obývaných civilným obyvateľstvom. Takéto počínanie v žiadnom prípade neospravedlňuje ruské útoky, pri ktorých zahynulo alebo utrpelo zranenia veľké množstvo civilistov a civilistiek.

Máme právo kričať za práva! (viac)

PRÁVO NA PROTEST
03. augusta 2022

Pokojný protest je nástroj na verejné uplatňovanie si ľudských práv. V priebehu histórie protesty umožnili jednotlivcom a skupinám vyjadriť nesúhlas, názory a myšlienky, odhaliť nespravodlivosť a zneužívanie a požadovať zodpovednosť od tých, ktorí sú pri moci. Bez možnosti slobodne vyjadrovať názory na verejných zhromaždeniach ľudia nemajú dostatočnú silu potrebnú na dosiahnutie pozitívnych zmien.

Vyzývame Izrael na ukončenie samoväzby palestínskeho väzňa, ktorého uväznili v detskom veku (viac)

SYSTÉMOVÉ NÁSILIE / IZRAEL A OPÚ
03. augusta 2022

Izraelská väzenská služba rozhodla o obnovení samoväzby Ahmada Manasru, palestínskeho väzňa, u ktorého sa za uplynulých 7 rokov od jeho zatknutia v detskom veku rozvinuli vážne psychické problémy. Izraelská väzenská služba v stredu 3. augusta 2022 zamietla žiadosť o premiestnenie Manasru zo samoväzby vo väznici Eshel. Ďalšie pojednávanie týkajúce sa jeho podmienok na samotke sa uskutoční 16. augusta na okresnom súde v Beer Ševe.

Členské štáty OSN musia uznať, že dodržiavanie ľudských práv súvisí s kvalitou životného prostredia (viac)

KLIMATICKÁ SPRAVODLIVOSŤ / PRÁVO NA ZDRAVÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
28. júla 2022

Valné zhromaždenie OSN sa bude vo štvrtok 28. júla zaoberať rezolúciou o univerzálnom ľudskom práve na zdravé životné prostredie. Rezolúciu predložila koalícia 5 členských štátov OSN, ktoré si uvedomujú ľudské a finančné náklady spojené so zhoršujúcou sa klimatickou krízou, stratou biodiverzity a toxickým znečistením životného prostredia. Prijatie rezolúcie, ktorú iniciovali Kostarika, Maldivy, Maroko, Slovinsko a Švajčiarsko, podporila aj Amnesty International Slovensko.

Smrť v spomalenom zábere (viac)

PRÁVA ŽIEN/ AFGANISTAN
27. júla 2022

Amnesty International dnes vydáva správu s názvom Smrť v spomalenom zábere, v ktorej sa venuje porušovaniu ľudských práv žien a dievčat v Afganistane pod vládou Talibanu. Výskumná správa opisuje sieť vzájomne prepojených obmedzení a zákazov, ktoré držia afganské ženy a dievčatá ako vo väzení.

Rok po odhalení zneužívania sledovacieho softvéru Pegasus sa nič nezmenilo (viac)

DIGITÁLNA BEZPEČNOSŤ/ PRÁVO NA SÚKROMIE
18. júla 2022

Od zverejnenia informácií, že sledovací softvér Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group už roky napomáha k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv aktivistov, novinárok, právnikov a politických líderiek na celom svete uplynul už rok. Medzinárodné spoločenstvo sa napriek tomu dodnes nezhodlo na moratóriu na predaj a kúpu sledovacieho softvéru. Amnesty International upozorňuje, že táto situácia umožňuje nekontrolovaný rozvoj sledovacieho priemyslu. 

Julia Cvetková sa po rokoch na súde, zdá sa, dočkala spravodlivosti (viac)

AKTIVIZMUS/ SLOBODA PREJAVU
15. júla 2022

Súd v Komsomoľsku nad Amurom dnes rozhodol v prípade Julie Cvetkovej, ktorú uznal nevinnou z „výroby a šírenia pornografie“. Prokuratúra sa môže proti rozhodnutiu do 10 dní odvolať.

Poľská prokuratúra by mala okamžite stiahnuť obvinenia proti aktivistke obvinenej z napomáhania pri interrupcii (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA
13. júla 2022

V novembri 2021 bola obrankyňa ľudských práv Justyna Wydrzyńska obvinená z „napomáhania pri interrupcii“ a „držby liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh“. Ide o prvý prípad v Európe, v ktorom je aktivistka stíhaná za pomoc pri interrupcii poskytnutím potratových tabletiek. Už 14. júla bude vo Varšave pokračovať súdny proces proti Justyne, ktorej hrozia až tri roky väzenia za to, že pomohla tehotnej žene dostať sa k interrupčným tabletkám. Amnesty International pred obnovením procesu pripomína, že obvinenia proti aktivistke musia byť zrušené.

Britské Vojnové zločiny v Afganistane je potrebné bezodkladne vyšetriť (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
12. júla 2022

V utorok 12. júla 2022 BBC zverejnila výsledky svojho výskumu pôsobenia britskej jednotky osobitného určenia v Afganistane. Zistenia naznačujú, že príslušníci tejto jednotky v rokoch 2010 a 2011 opakovane zabíjali zadržaných a neozbrojených mužov. Počas svojho šesťmesačného nasadenia tak mohli nezákonne zabiť 54 ľudí.

Pripomeňme si najväčšie ľudskoprávne víťazstvá prvého polroka 2022 (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VÍŤAZSTVÁ
8. júla 2022

Rok 2022 sa prehupol cez svoju polovicu, a pre Amnesty International to boli, ako vždy, rušné mesiace. Svet čelí vážnym výzvam v oblasti ľudských práv na toľkých frontoch, až sa môže stať, že človeku ľahko uniknú pozitívne zmeny, ktoré sa v tomto období udiali. Vďaka neúnavnej angažovanosti našich podporovateľov a podporovateliek prispela Amnesty International k oslobodeniu nespravodlivo väznených, prepracovaniu nespravodlivých a diskriminačných zákonov a vyvodeniu zodpovednosti voči mocným porušovateľom ľudských práv. Prinášame prehľad ľudskoprávnych víťazstiev uplynulého polroka, ktoré si rozhodne treba pripomenúť.

Pri bezohľadných ruských útokoch na obytnú oblasť v Serhiivke zahynuli civilisti (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
7. júla 2022

Amnesty International vykonala ďalšie vyšetrovanie na mieste útoku v pobrežnom meste Serhiivka na juhu Ukrajiny. Náš výskumný tím potvrdil, že ruské nálety na obytný blok a hotel v meste zabili najmenej 21 civilistov a civilistiek. Pri útoku, ku ktorému došlo v Odeskej oblasti 1. júla 2022 okolo jednej hodiny ráno, boli zrejme použité protilodné rakety. Útok si vyžiadal 21 obetí a najmenej 35 zranených, piati ľudia sú vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti.

PRÍDEte k nám počas PRIDE mesiaca? (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ PODUJATIA
6. júla 2022

Žiť s milovanou osobou a v súlade so svojou identitou je ľudské právo. Aj napriek tomu však na Slovensku toto právo mnohým ľuďom upierame. Zúčastnite sa našich aktivít v rámci PRIDE mesiaca v Bratislave a spoznajte skutočné fakty a príbehy z LGBTI+ komunity, ktorú tvoria ľudia s rovnakými radosťami a problémami, aké poznáme všetci a všetky.

Jún 2022

Smrtiaci útok na divadlo v Mariupole bol zjavným vojnovým zločinom ruských ozbrojených síl (Nový výskum) (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
30. júna 2022

Rozsiahle vyšetrovanie Amnesty International dospelo k záveru, že ruské vojenské jednotky spáchali vojnový zločin, keď v marci podnikli útok na divadlo v ukrajinskom Mariupole, pričom zabili najmenej desať ľudí (počet zabitých môže byť aj oveľa vyšší).

Každý má vždy právo povedať nie – rozhovor so švédskou prokurátorkou Christinou Voigt (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VZDELÁVANIE / HOVORME O SÚHLASE
27. júna 2022

V rámci kampane Hovorme o súhlase sme urobili rozhovor s poprednou švédskou prokurátorkou Christinou Voigt, ktorá sa špecializuje na sexuálne zločiny a násilie v partnerských vzťahoch. V rámci svojej tridsaťročnej praxe pracovala so stovkami prípadov sexuálneho násilia a znásilnenia. V rozhovore sa venuje zmenám, ktoré do praxe priniesla zákonná definícia znásilnenia založená na súhlase, vyvracaniu mýtov aj benefitom, ktoré legislatívna zmena prináša preživším.

Absolvujte workshop rovesníckeho vzdelávania o súhlase (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VZDELÁVANIE / HOVORME O SÚHLASE
27. júna 2022

V utorok 2. a streda 3. augusta 2022 organizujeme v Bratislave dvojdňový workshop o rovesníckom vzdelávaní na tému súhlasu pri sexuálnych aktivitách pre mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov. Prihláste a získajte unikátny vhľad do témy súhlasu a prevencie sexuálneho násilia.

Ratifikácia Istanbulského dohovoru na Ukrajine je historickým ľudskoprávnym víťazstvom (viac)

PRÁVA ŽIEN / RODOVO PODMIENENÉ NÁSILIE
20. júna 2022

Ukrajinský parlament v pondelok 20. júna odhlasoval ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nim, tzv. Istanbulského dohovoru. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard ratifikáciu považuje za historické víťazstvo pre práva žien na Ukrajine.

Priti Patel potvrdila vydanie Juliana Assangea do USA (viac)

SLOBODA PREJAVU/ USA
17. júna 2022

Ministerka vnútra Veľkej Británie Priti Patel potvrdila vydanie Juliana Assangea do USA, kde Assange čelí obvineniam podľa zákona o špionáži. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard v reakcii na správu zopakovala, že Assangea by jeho vydanie do USA vystavilo veľkému riziku a zároveň by vyslalo ochromujúci signál novinárskej obci na celom svete.

Výsledky prieskumu verejnej mienky naznačujú, že úloha súhlasu pri sexuálnych aktivitách je na Slovensku dôležitou témou (viac)

SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA/ HOVORME O SÚHLASE
15. júna 2022

Amnesty International Slovensko zadala v máji 2022 agentúre Focus online reprezentatívny kvantitatívny prieskum verejnej mienky na vzorke 1004 respondentov*tiek vo veku od 18 do 65 rokov. Respondenti a respondentky prieskumu reflektovali na úlohu súhlasu v sexuálnych vzťahoch a aktivitách. Zároveň prezentovali svoj pohľad na rolu sexuálnej a vzťahovej výchovy pri prevencii sexuálneho násilia. 

Vydaním ľudí na úteku do Rwandy by Veľká Británia porušila svoje medzinárodné ľudskoprávne záväzky (viac – anglicky)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
14. júna 2022

Amnesty International vyzvala vládu Veľkej Británie, aby prehodnotila vyhostenie ľudí na úteku späť do Rwandy. Ľudia na úteku by mali odletieť z Británie v utorok 14. júna 2022 vo večerných hodinách. Výkonný riaditeľ Amnesty Veľká Británia upozornil, že vyhostenie ľudí na úteku a žiadajúcich o azyl do Rwandy by ohrozilo nielen funkčnosť azylového systému, ale predovšetkým konkrétne ľudské životy.

Pri ruských útokoch na Charkov zahynuli stovky ľudí – nový výskum Amnesty (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
13. júna 2022

Ruská armáda pri bombardovaní a ostreľovaní mesta Charkov na Ukrajine zabila stovky civilistov a civilistiek, keď nerozlišovala medzi vojenskými a civilnými cieľmi a používala kazetovú muníciu a rakety, ktoré nie je možné presne zacieliť. Nová výskumná správa Amnesty International s názvom „Ktokoľvek môže kedykoľvek zomrieť: Nerozlišujúce útoky ruských ozbrojených síl v Charkove na Ukrajine“ dokumentuje rozsiahle ničivé a smrtiace útoky na obytné štvrte Charkova, ktoré ruská armáda neprestala bombardovať od svojho vpádu na Ukrajinu na konci februára.

Turecká polícia použila neprimeranú silu proti pokojným účastníkom a účastníčkam PRIDE na univerzite METU (viac)

SLOBODA PREJAVU A ZHROMAŽĎOVANIA / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
11. júna 2022

V piatok 10. júna 2022 polícia násilne rozohnala študentský pochod PRIDE v areáli Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare. Niekoľkých študentov a študentky policajti vláčili po zemi a následne zatkli. 

Študenti a študentky na univerzite METU majú právo organizovať PRIDE (viac)

SLOBODA PREJAVU A ZHROMAŽĎOVANIA / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
9. júna 2022

Vedenie Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare študentstvu opäť zakázalo usporiadať pochod PRIDE za ľudské práva LGBTI+ ľudí. Solidárna skupina na podporu LGBTI+ študentov a študentiek s názvom METU LGBTI+ Solidarity plánovala tohtoročný pochod na piatok 10. júna 2022. Amnesty International pred plánovaným podujatím vyzýva vedenie univerzity, aby študentstvu umožnilo PRIDE 2022 zorganizovať.

Neodôvodnené trestné stíhanie predstaviteliek tlačovej agentúry BelaPAN poukazuje na potláčanie nezávislých médií v Bielorusku (viac)

SLOBODA PREJAVU A TLAČE / BIELORUSKO
6. júna 2022

V Bielorusku sa dnes (6. júna 2022) začal súdny proces v prípade šéfredaktorky nezávislej tlačovej agentúry BelaPAN Iryny Leušinovej, bývalého riaditeľa agentúry Dzmitry Navazhylau, bývalého zástupcu riaditeľa Andreja Alyaksandrau a jeho partnerky Iryny Zlobinovej, ktorých obvinili zo „založenia extrémistickej skupiny“.

Nová správa Amnesty dokazuje, že útoky v mjanmarských štátoch Kayin a Kayah predstavujú vojnové zločiny (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY / MJANMARSKO
1. júna 2022

Amnesty International vydala 1. júna 2022 novú výskumnú správu s názvom „Náboje padali z oblohy“, v ktorej dokumentuje štátom iniciované vojenské útoky v mjanmarských štátoch Kayin a Kayah. Organizácia považuje tieto útoky za plošné odvetné útoky proti etnickým ozbrojeným skupinám, ktoré už desaťročia bojujú za väčšie práva a autonómiu zmieňovaných oblastí. Krehké prímerie platné od roku 2012 sa rozpadlo po štátnom prevrate vo februári 2021.

Máj 2022

Turecký súd musí na základe dlho očakávaného rozhodnutia ESĽP zrušiť nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça (viac)

AKTIVIZMUS / OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV
31. mája 2022

Európsky súd pre ľudské práva dňa 31. mája 2022 rozhodol, že uväznenie Tanera Kılıça v rokoch 2017 – 2018 (v tom čase predsedu správnej rady Amnesty International Turecko) bolo porušením jeho práva na slobodu, bezpečnosť a slobodu prejavu. Amnesty International v tejto súvislosti opätovne vyzvala turecké orgány, aby zrušili nespravodlivý a ničím nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça, ktorému hrozí opätovné uväznenie.

Pandemické obmedzenia zvýraznili diskrimináciu väčšiny marginalizovaných skupín (viac)

DISKRIMINÁCIA MARGINALIZOVANÝCH SKUPÍN
31. mája 2022

Marginalizované skupiny vrátane LGBTI+ ľudí, ľudí bez domova, osôb pracujúcich v sexbiznise či ľudí užívajúcich drogy boli neprimerane zasiahnuté opatreniami zavedenými v súvislosti s pandémiou COVID-19. Nariadenia a obmedzenia vystavili ľudí zo zraniteľných skupín ďalšej diskriminácii a porušovaniu ľudských práv, uviedla dnes Amnesty International v novej správe o vplyve pandemických opatrení na celom svete.

Žiadame, aby Irán zrušil trest smrti pre doktora Ahmadrezu Džalálího (viac)

TREST SMRTI / NESPRAVODLIVO VÄZNENÍ ĽUDIA
27. mája 2022

Ahmadreza Džalálí je švédsko-iránsky lekár a akademik, ktorého zatkli 26. apríla 2016 počas služobnej cesty v Iráne. Džalálího odsúdili na základe vykonštruovaných obvinení na trest smrti. Amnesty International žiada jeho okamžité oslobodenie.

Svetové štatistiky o treste smrti za rok 2021 (viac)

TREST SMRTI
25. mája 2022

Amnesty International v roku 2021 zaznamenala 579 popráv v 18 krajinách, čo predstavuje nárast o 20 % oproti 483 popravám zaznamenaným v roku 2020. Ide o druhý najnižší počet popráv, aký Amnesty International zaznamenala prinajmenšom od roku 2010. Najviac popráv bolo podľa dostupných informácií vykonaných v Číne, Iráne, Egypte, Saudskej Arábii a Sýrii – v tomto poradí.

Trest smrti v roku 2021: Popravy v Iráne a Saudskej Arábii spôsobili celosvetový nárast štátom posvätených popráv až o 20 %. (viac)

TREST SMRTI
24. mája 2022

Podľa dostupných informácií bolo minulý rok vykonaných najmenej 579 popráv, a to v 18 krajinách, čo predstavuje 20-percentný nárast oproti zaznamenanému súhrnnému počtu popráv v roku 2020⁠. Najviac k tomuto nárastu prispel Irán, kde popravili najmenej 314 ľudí (kým v roku 2020 najmenej 246 ľudí), čo predstavuje najvyšší počet popráv od roku 2017. Podieľal sa na tom aj zaznamenaný nárast počtu vykonaných trestov smrti v súvislosti s drogovou kriminalitou, v príkrom rozpore s medzinárodným právom, ktoré zakazuje trestať smrťou zločiny, ktorých súčasťou nebolo zámerné usmrtenie iného človeka. V Saudskej Arábii sa v uplynulom roku počet popráv zdvojnásobil a od temného trendu sa krajina neodklonila ani tento rok, keď v marci 2022 za jediný deň štátne orgány popravili 81 ľudí. 

Vláda USA stále zlyháva pri riešení epidémie sexuálneho násilia v komunitách pôvodného obyvateľstva (viac)

PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA
17. mája 2022

Vláda Spojených štátov amerických si dlhodobo neplní záväzky v oblasti dodržiavania ľudských práv žien z komunít pôvodného obyvateľstva. Miera sexuálneho násilia, ktorú zažívajú pôvodné obyvateľky Aljašky a ženy, ktoré sa samy označujú za severoamerické Indiánky, má stále rozmery epidémie.

Ruskom podporované sily musia chrániť práva vojnových zajatcov z Azovstaľu (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
17. mája 2022

V utorok 17. mája ukrajinské ozbrojené sily potvrdili, že vojakom, ktorí sa ukrývali v obliehaných mariupoľských oceliarňach Azovstaľ, bol vydaný rozkaz, aby sa vzdali ozbrojeným silám pod vedením Ruska. Amnesty upozorňuje, že vojnoví zajatci nesmú byť podrobení žiadnej forme mučenia alebo iného zlého zaobchádzania a okamžite by mali získať prístup k Medzinárodnému výboru Červeného kríža.

Izraelské ozbrojené sily zabili na Okupovaných palestínskych územiach za uplynulých 11 mesiacov najmenej 79 Palestínčanov a Palestínčaniek (viac)

SYSTÉMOVÉ NÁSILIE / IZRAEL A OPÚ
12. mája 2022

Od 21. júna 2021, keď sa súčasná izraelská koaličná vláda Naftaliho Bennetta ujala úradu, do 11. mája 2022 zabili izraelské ozbrojené sily podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (UNOCHA) na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ) až 79 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane najmenej 14 detí. V marci a apríli bol pritom na OPÚ zaznamenaný najvyšší počet zabitých Palestínčanov a Palestínčaniek za akékoľvek dva mesiace od roku 2008 mimo období excesívnych izraelských vojenských útokov na okupovanú populáciu. 

Amnesty International vyzýva na vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny spáchané severozápadne od Kyjeva (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
6. mája 2022

Amnesty International vykonala rozsiahly terénny výskum v oblasti severozápadne od Kyjeva. Organizácia zdokumentovala sériu vojnových zločinov, ktoré spáchali ruské ozbrojené sily, a svoje zistenia publikovala v krátkej výskumnej správe s názvom On sa už nevráti. Na základe tejto správy Amnesty vyzýva na vyvodenie zodpovednosti voči ruskej armáde na všetkých stupňoch velenia. Správa vychádza z desiatok rozhovorov a rozsiahleho skúmania dôkazového materiálu. Výskumný tím Amnesty International zdokumentoval nezákonné letecké útoky na Borodianku a mimosúdne popravy v ďalších obciach vrátane Buče, Andrijivky, Zdvyživky a Vorzeľa.

Amnesty International adresovala ministrovi zdravotníctva otvorený list vo veci odborného usmernenia o tranzícii (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
4. mája 2022

Napriek výhradám, ktoré sme zhrnuli vo vyjadrení dňa 27. apríla 2022, v Amnesty International Slovensko vnímame nesmierne dôležitú úlohu usmernenia a neodborné zásahy do usmernenia, alebo dokonca jeho zrušenie, by viedli k okamžitému zhoršeniu ľudskoprávnej situácie transrodových ľudí. Preto sme v stredu 4. mája poslali ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému otvorený list, v ktorom ho vyzývame na zachovanie Odborného usmernenia v platnosti. Ministerstvo zároveň žiadame, aby podniklo všetky kroky vo svojej kompetencii a pomohlo zabrániť ďalším útokom na práva transrodových ľudí na Slovensku.

Z prostredia Najvyššieho súdu USA unikla informácia, že súd plánuje obmedziť prístup k legálnym interrupciám (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA / USA
3. mája 2022

Toto rozhodnutie by podľa Amnesty International derogovalo viac ako 40 rokov ochrany práv žien, dievčat a všetkých osôb v USA, ktoré môžu otehotnieť a bolo by obrovským úderom pod pás rodovej rovnosti. Prístup k bezpečným interrupciám je súčasťou základnej zdravotnej starostlivosti pre milióny ľudí. 

Apríl 2022

Odborné usmernenie na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k medicínskej tranzícii je pozitívny krok smerom k ochrane ľudských práv, ale má viaceré nedostatky (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
27. apríla 2022

Dlho očakávané usmernenie je jednoznačne pozitívnym signálom, že Slovenská republika sa konečne zaujíma o práva svojich transrodových občanov a občianok. Napriek viacerým pozitívnym zmenám však usmernenie nespĺňa základné medzinárodné ľudskoprávne a medicínske štandardy. Amnesty International Slovensko preto považuje znenie a obsah viacerých bodov usmernenia za nedostatočné až sporné. 

Environmentálny právnik Steven Donziger je po takmer 1000 dňoch svojvoľného zadržiavania na slobode, to však nie je koniec jeho prípadu (viac)

OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV/ SVOJVOĽNÉ ZADRŽIAVANIE
26. apríla 2022

Nespravodlivo väznený obranca ľudských práv a právnik, ktorý pôsobí v oblasti environmentálneho práva, Steven Donziger, sa 25. apríla 2022 dostal na slobodu. Donziger strávil 45 dní vo väzení a ďalších viac ako 900 dní v domácom väzení aj napriek tomu, že jeho uväznenie bolo úplne svojvoľné. Podľa slov strategického poradcu Amnesty International Daniela Joloya, bolo Dozingerovo zadržiavanie a nespravodlivý súdny proces odvetou za jeho ľudskoprávne aktivity.

Rozhodnutie o vydaní Juliana Assangea do USA vážne ohrozuje slobodu tlače (viac)

SLOBODA TLAČE/ JULIAN ASSANGE
20. apríla 2022

Westminsterský magistrátny súd v Londýne v stredu 20. apríla povolil vydanie Juliana Assangea do Spojených štátov amerických. Britská ministerka vnútra Priti Patel má čas rozhodnúť o prijatí žiadosti USA na Assangeovo vydanie do 18. mája 2022. 

Násilie páchané v etiópskom štáte Tigraj musí skončiť (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY / ĽUDIA NA ÚTEKU
13. apríla 2022

Ľudskoprávne organizácie Amnesty International a Human Rights Watch vydali 6. apríla 2022 novú správu s názvom „Vymažeme vás z tejto krajiny: Zločiny proti ľudskosti a etnické čistky v etiópskom regióne Západný Tigraj“. Správa dokumentuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, ktoré v etiópskom federálnom štáte Tigraj od novembra 2020 spáchali bezpečnostné zložky a orgány etiópskeho federálneho štátu Amharsko, ktorý s Tigrajom susedí z juhu. Etiópske federálne orgány výrazne obmedzili prístup do regiónu, čím prakticky znemožňujú nezávislú kontrolu situácie a napomáhajú k zakrývaniu stôp po prebiehajúcich etnických čistkách.

V rámci zásahu proti protivojnovým aktivistkám zadržali ruskú umelkyňu (viac)

PRÁVO NA PROTEST / INVÁZIA NA UKRAJINU
13. apríla 2022

Vasileostrovský okresný súd v Petrohrade umiestnil do vyšetrovacej väzby aktivistku a umelkyňu Alexandru Skočilenko. Skočilenko vo štvrtok 31. marca nahradila cenovky v supermarketoch protivojnovými sloganmi. Prokuratúra toto konanie považuje za akt „politického nepriateľstva“ a „šírenie nepravdivých informácií“ o konaní ruských ozbrojených síl.

Nové dôkazy o zneužívaní právomocí pohraničnej stráže poukazujú na nerovné zaobchádzanie s ľuďmi na úteku (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
11. apríla 2022

V pondelok 11. apríla vydala Amnesty International krátku správu, v ktorej upozorňuje na konanie poľských štátnych orgánov v bieloruskom pohraničí. Poľské orgány v roku 2021 svojvoľne zadržali takmer dvetisíc osôb hľadajúcich azyl, ktoré prekročili poľsko-bieloruské hranice. Mnohé z nich pritom v nehygienických a preplnených detenčných zariadeniach podrobili mučeniu vrátane telesných prehliadok bez šiat. V niektorých prípadoch zadržiavaným ľuďom nútene podali lieky na upokojenie.

Medzinárodný deň Rómov a Rómok je pripomienkou, že ľudské práva patria všetkým ľuďom bez rozdielu (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ INVÁZIA NA UKRAJINU
08. apríla 2022

Na Ukrajine žije približne 400-tisíc Rómov a Rómok, aj oni sú obeťami a preživšími týchto vojnových zločinov – nezabúdajme na to. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov a Rómok oslavujeme rómsku kultúru a jazyk, pripomíname si udalosti z rómskej histórie. Historické aj nedávne udalosti nám pripomínajú, že na menšiny, rómsku nevynímajúc, sa v humanitárnych krízach často zabúda alebo sa ich utrpenie ignoruje, či umenšuje. 

Amnesty získala nové svedectvá o mimosúdnych popravách ukrajinských civilistov (viac)

UKRAJINA/ RUSKÁ INVÁZIA
07. apríla 2022

Amnesty International zverejnila ďalšie výsledky terénneho výskumu na Ukrajine. Vyskumný tím programu Amnesty International na dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách viedol rozhovory s viac ako 20 ľuďmi z obcí v blízkosti Kyjeva. Viacero z nich bolo očitými svedkami a svedkyňami hrozného násilia spáchaného ruskou armádou alebo majú k dispozícii informácie z prvej ruky. Opakovane sa zmieňovali o úmyselnom zabíjaní, rozsiahlom zastrašovaní a násilí, ktorým ruskí vojaci terorizovali neozbrojených civilistov a civilistky v kyjevskom regióne. Podľa zistení výskumu Amnesty International vykonali ruskí vojaci mimosúdne popravy, ktoré sú považované za vojnové zločiny.

Poľská prokuratúra musí stiahnuť obvinenia vznesené voči aktivistke za reprodukčné práva (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA/ AKTIVIZMUS
07. apríla 2022

V piatok 8. apríla začína vo Varšave prvé súdne pojednávanie v prípade Justyny Wydrzyńskej. Wydrzyńska je dula a obrankyňa ľudských práv, ktorá v roku 2020 pomohla tehotnej žene v prístupe k interrupčným tabletkám. Žena podľa vlastných slov zažívala rodovo podmienené násilie a potrebovala podstúpiť interrupciu. Wydrzyńskú obvinili 22. novembra 2021 z napomáhania pri interrupcii a za držbu liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh.

Vojnové zločiny v Buči musia byť vyšetrené (viac)

UKRAJINA/ RUSKÁ INVÁZIA
05. apríla 2022

„Správy z Buče ukazujú, že v okupovaných oblastiach Ukrajiny dochádza k širokej škále vojnových zločinov vrátane mimosúdnych popráv a mučenia. Obávame sa, že násilie, ktoré voči civilistkám a civilistom v Buči spáchali ruskí vojaci, nie je ojedinelé. Tieto incidenty by preto mali byť vyšetrované ako vojnové zločiny,“ generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Nový výskum potvrdil, že v obliehaných ukrajinských mestách boli nezákonne usmrtení civilisti (viac)

UKRAJINA/ RUSKÁ INVÁZIA
04. apríla 2022

Amnesty International v piatok 1. 4. 2022 zverejnila výsledky nového terénneho výskumu, ktoré potvrdzujú, že ruská armáda krutou vojenskou taktikou obliehania v spojení s neustávajúcimi nerozlišujúcimi útokmi na husto obývané oblasti nezákonne usmrtila civilistov a civilistky vo viacerých mestách na Ukrajine.

Maďarské homofóbne a transfóbne referendum bolo vyhlásené za neplatné (viac)

LGBTI+/ DOBRÉ SPRÁVY
04. apríla 2022

V nedeľu, 3. apríla, sa v Maďarsku konalo homofóbne a transfóbne referendum, v ktorom sa ľudia mali vyjadriť k štyrom jasne diskriminačným otázkam útočiacim na práva LGBTI+ ľudí, ako aj na právo na slobodný prístup k dôležitým informáciám o sexuálnom zdraví, ľudských právach a prevencii šikany.

Marec 2022

Spoločne proti homofóbnemu a transfóbnemu referendu v Maďarsku (viac)

LGBTI+ PRÁVA/ PODUJATIE
30. marca 2022

Vyjdite s nami v piatok 1. apríla do ulíc a spoločne ukážme, že naša solidarita siaha aj k našim južným susedom a susedám. V deň konania maďarských parlamentných volieb, 3. apríla, sa zároveň uskutoční referendum, ktoré by v prípade úspechu vážne poškodilo práva LGBTI+ ľudí v Maďarsku. 

Obrana ľudských práv sa v roku 2021 pod rúškom pandémie stala terčom represie (viac)

REPORT/ VÝSKUMNÁ SPRÁVA
28. marca 2022

Amnesty International vydala výročnú správu za rok 2021, v ktorej podrobne opisuje, ako Európa po dvoch rokoch pandémie čelí trvalému vzostupu autoritarizmu, v niektorých prípadoch pod zámienkou ochrany obyvateľstva pred šírením ochorenia COVID-19.

Aktivista Bernardo Caal Xol je po 4 rokoch na slobode (viac)

DOBRÉ SPRÁVY/ OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
24. marca 2022

Vo štvrtok 24. marca 2022 sa Bernardo Caal Xol konečne dostal na slobodu, po štyroch rokoch, ktoré strávil vo väznici v meste Cobán. Podľa informácií od jeho právneho zástupcu sudca nariadil Bernardovo prepustenie za dobré správanie.

Ako Amnesty overuje správy o vojenských útokoch na Ukrajine (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ PRÁCA AMNESTY
21. marca 2022

Investigatívne laboratórium Amnesty International skúma a dokumentuje prípady porušovania ľudských práv v krízových situáciách vo svete. Multidisciplinárny tím laboratória využíva najmodernejšie digitálne nástroje, vďaka ktorým dokáže túto prácu vykonávať na diaľku. Prispieva tak k tomu, aby informácie z oblastí vojnových konfliktov boli včasné, presné a zodpovedali potrebám práce v oblasti ľudských práv v krízových situáciách.

Obliehané mesto Izjum na pokraji humanitárnej katastrofy (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
18. marca 2022

Obyvateľstvo východoukrajinského mesta Izjum sa kvôli neustávajúcim útokom ruských ozbrojených síl nachádza na pokraji humanitárnej katastrofy. Amnesty International zozbierala svedectvá civilistov a civilistiek, ktorým sa podarilo z mesta utiecť.

Protest v živom televíznom vysielaní je akt odvahy, nie zločin (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
16. marca 2022

Redaktorka ruskej štátnej televízie Prvý kanál, Marina Ovsjannikova, ktorá v pondelok prerušila živé spravodajské vysielanie na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu, bola zatknutá a najmenej 15 hodín zadržiavaná v izolácii po tom, ako prejavila svoj nesúhlas s vojnou.

Amnesty International vyzýva na urýchlené vytvorenie bezpečných humanitárnych koridorov (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
15. marca 2022

Civilistky a civilisti nesmú byť vystavení ešte väčšiemu riziku, keď sa snažia uniknúť z miest vojnového konfliktu. Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo a civilné objekty, ako aj nerozlišujúce útoky, sú podľa medzinárodného práva zakázané.

Bezprecedentné útoky na kritické hlasy (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ PRÁVO NA INFORMÁCIE
15. marca 2022

Ruské úrady za uplynulé tri týždne rozpútali bezprecedentný útok proti nezávislým médiám, protivojnovým protestom, ako aj všetkým kritickým hlasom, ktoré zaznievajú proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Tlačová správa: Vojnoví zajatci musia byť chránení pred pozornosťou verejnosti (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
07. marca 2022

Konflikt na Ukrajine pokračuje a je nevyhnutné, aby všetky zúčastnené strany dbali na dodržiavanie práv vojnových zajatcov. Akékoľvek verejné vystúpenie môže vojnových zajatcov vystaviť vážnym rizikám po návrate do domovskej krajiny. Prezentovanie ich tvárí, hlasov a mien v čase, keď sú v zajatí, je problematické aj pre ich rodiny a blízkych.

Zapojte sa do solidarity so ženami zažívajúcimi násilie (viac)

PRÁVA ŽIEN
07. marca 2022

Aj drobný prejav solidarity dokáže človeku v ťažkej situácii dodať odvahu a energiu. Pridajte sa k ľuďom na celom svete a vyjadrite počas MDŽ 2022 podporu ženám zažívajúcim násilie a útlak, ako aj tým, ktoré sú na úteku pred vojnou.

Solidarita sa nesmie spájať s nerovnosťou (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
03. marca 2022

Rada Európskej únie aktivovala smernicu o dočasnej ochrane (TPD), ktorá ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Ukrajine poskytuje okamžitú ochranu vo všetkých krajinách EÚ. Amnesty International víta tento krok, zároveň však upozorňuje na vážne limity tohto opatrenia smerom k ľuďom na úteku bez ukrajinského štátneho občianstva.

Amnesty a Bellingcat zdokumentovali útoky v civilných oblastiach Charkova (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
03. marca 2022

V pondelok, 28. februára, došlo v ukrajinskom meste Charkov k 3 útokom, pri ktorých zahynulo najmenej 9 civilistov a civilistiek vrátane detí. Útoky by podľa zistení Investigatívneho laboratória Amnesty International, zameraného na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, mohli predstavovať vojnové zločiny.

Ruská invázia na Ukrajinu je aktom agresie a ľudskoprávnou katastrofou (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

01. marca 2022

Invázia Ruskej federácie na Ukrajinu predstavuje podľa Amnesty International do očí bijúce porušenie Charty OSN. Takýto akt agresie je podľa medzinárodného práva zločinom. Amnesty International vyzýva na vyvodenie zodpovednosti voči všetkým jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sú zodpovedné za zločin agresie ako aj ďalšie zločiny, ku ktorým došlo počas prebiehajúcej invázie na Ukrajinu.

Ako reagovať na príchod veľkého počtu ľudí na úteku (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

01. marca 2022

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu boli z krajiny nútené ujsť stovky tisíc ľudí. Viac ako 600-tisíc ľudí hľadá ochranu a bezpečie pre seba a svoje rodiny v susedných krajinách. V najbližších dňoch tak pravdepodobne urobia tisíce ďalších. Krajiny, ktoré prijímajú ľudí na úteku, musia konať okamžite a priorizovať ochranu ľudských práv.

Amnesty vyzvala ministrov krajín EÚ, aby zabezpečili prijatie a ochranu ľudí na úteku z Ukrajiny (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

01. marca 2022

Amnesty International vyzvala ministrov EÚ, ktorí sa 27. februára stretli v Bruseli, aby zabezpečili rýchle prijatie a ochranu ľudí na úteku z Ukrajiny. Oceňujeme solidaritu európskych krajín a ochotu pomôcť ľuďom na úteku pred vojnou, mnohí z nich však na hraniciach EÚ čelia početným ťažkostiam.

Február 2022

Kremeľ cenzuruje médiá a rozháňa ľudí protestujúcich proti invázii na Ukrajine (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

28. februára 2022

Ruský úrad mediálneho dohľadu Roskomnadzor nariadil vo štvrtok 24. februára 2021 všetkým médiám v krajine, aby pri informovaní o ruskej invázii na Ukrajinu používali len informácie poskytnuté z oficiálnych štátnych zdrojov. Pri nedodržaní tohto príkazu hrozí médiu či jednotlivcovi zablokovanie webových stránok a pokuta až do výšky 5 miliónov rubľov (podľa aktuálneho kurzu približne 45-tisíc eur).

Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

25. februára 2022

Amnesty International vydala 25. februára tlačovú správu, v ktorej upozorňuje na hrubé porušovanie ľudských práv na Ukrajine. Podľa výskumu Amnesty International ruská armáda porušuje medzinárodné humanitárne právo. Podľa zistení organizácie by ruské útoky mohli napĺňať právnu definíciu vojnových zločinov. Ruské tvrdenia o používaní presne navádzaných striel sú zjavne nepravdivé.

Naša sila je v solidarite! Žiadame ochranu práv ľudí na Ukrajine (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

24. februára 2022

Naše najhoršie obavy sa naplnili. Po týždňoch eskalácie sa začala ruská invázia, ktorá povedie k hrôzostrašným dôsledkom pre ľudské životy a ľudské práva. Solidárne stojíme za ľuďmi na Ukrajine. Ich životy a ľudské práva musia byť jednoznačnou prioritou. Nesmú zostať napospas mocenským záujmom, násiliu a bombám.

Amnesty International vyzýva na dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine (viac)
HROZBA OZBROJENÉHO KONFLIKTU/ UKRAJINA/ RUSKO

22. februára 2022

Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard reagovala v pondelok 21. januára na správu, že ruský prezident Vladimír Putin nariadil „operácie na udržiavanie prímeria“ v tzv. Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny.

Dekriminalizácia interrupcií v Kolumbii je obrovským ľudskoprávnym víťazstvom (viac)
SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA/ DOBRÉ SPRÁVY

21. februára 2022

Kolumbijský ústavný súd v pondelok 21. februára rozhodol o dekriminalizácii interrupcií do 24. týždňa tehotenstva. Dekriminalizácia interrupcií v Kolumbii prichádza po tom, ako v decembri 2020 legalizovala interrupcie Argentína, ktorú minulý rok nasledovalo aj Mexiko. 

Vaša súkromná komunikácia nie je súkromná (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE/ KORPORÁTNA ZODPOVEDNOSŤ

17. februára 2022

Minulý rok priniesol lavínu dôkazov o tom, že sledovacie technológie vážne ohrozujú ľudské práva na celom svete. Tento segment globálneho trhu nepodlieha reguláciám a vlády obchodujú so spoločnosťami, ktoré vyvíjajú sledovacie technológie, na neoficiálnej báze. Sledovacie softvéry ako Pegasus z tohto dôvodu predstavujú rozsiahle bezpečnostné riziko.

Nový Zéland zakázal „konverznú terapiu“ (viac)
PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ DOBRÉ SPRÁVY

16. februára 2022

Parlament Nového Zélandu schválil v utorok 16. februára zákon, ktorý zakazuje tzv. „konverznú terapiu“. Zákaz tejto nebezpečnej a zdiskreditovanej praktiky, ktorej cieľom je zmena sexuálnej a citovej orientácie či rodovej identity, prešiel takmer jednohlasne. (Za návrh hlasovalo 112 poslancov a poslankýň, kým proti ich bolo iba 8.) V zákone sa uvádza, že jeho cieľom je identifikovať škody spôsobené konverznými praktikami, zabrániť vzniku ďalších takýchto škôd a podporiť úctivú a otvorenú diskusiu o rode a sexualite.

Zlyhanie farmaceutických spoločností pri dodávkach vakcíny proti COVID-19 viedlo k ľudskoprávnej katastrofe (viac)
COVID-19/ PRÁVO NA ZDRAVIE

14. februára 2022

Amnesty International opäť zhodnotila, ako si počínali farmaceutické spoločnosti pri riešení pandémie COVID-19. Organizácia upozorňuje, že aj napriek varovaniam a početným odporúčaniam farmaceutické spoločnosti tragicky zlyhali pri dodávaní vakcín do chudobnejších štátov.

Krátky film Amnesty International rozpráva príbeh bývalých detských vojakov ISIS (viac)
VOJNOVÝ KONFLIKT/ PRÁVA DETÍ

12. februára 2022

Amnesty International pri príležitosti Medzinárodného dňa proti zneužívaniu detských vojakov prináša krátky film Zajatci v prvej línii: bývalí detskí vojaci, ktorých uniesli bojovníci Islamského štátu. Vian a Barzan sú dvaja mladí muži, ktorých v roku 2014 ešte ako chlapcov uniesli bojovníci tzv. Islamského štátu. Chlapcov indoktrinovali a prinútil ich bojovať v ozbrojenej skupine. Obom sa podarilo ujsť a dnes žijú na severe Iraku.

Výskum Amnesty International ukazuje, že vypočítavé represie Madurovej vlády môžu predstavovať zločin proti ľudskosti (viac)
SLOBODA PREJAVU/ SVOJVOĽNÉ ZATÝKANIE

10. februára 2022

Amnesty International vydala výskumnú správu, v ktorej poukazuje na koordinované útoky a svojvoľné zatýkanie politických oponentov a oponentiek. Bezpečnostné zložky konajú pod velením prezidenta Nicolása Madura, kým médiá s väzbami na vládu verejne stigmatizujú obrancov a obrankyne ľudských práv, ako aj politický disent.  

Amnesty International spustila fundraisingovú kampaň Súhlas je láska (viac)
HOVORME O SÚHLASE / SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA

9. februára 2022

Pri príležitosti blížiaceho sa Valentína sme v Amnesty Slovensko spustili fundraisingovú kampaň na podporu našej práce v oblasti sexuálnych práv. Usilujeme sa o zmenu zákonnej definície znásilnenia, o lepšiu ochranu a prístup k spravodlivosti pre preživšie sexuálneho násilia a o zvýšenie povedomia o dôležitosti súhlasu a prevencii sexuálneho násilia a obťažovania. Pomôžte nám dosiahnuť pozitívnu zmenu.

Streľba v sýrskom utečeneckom tábore si žiada medzinárodnú reakciu (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / NÁSILIE

8. februára 2022

Príslušník sýrskych kurdských policajných zložiek zo zatiaľ neznámych príčin spustil streľbu ostrými nábojmi v utečeneckom tábore al-Hol. Streľba mala za následok smrť jedného dieťaťa a najmenej šesť ďalších ľudí utrpelo zranenia. Tábor je od vypuknutia konfliktu s tzv. Islamským štátom útočiskom pre ženy a deti zo Sýrie, Iraku a ďalších okolitých krajín. Ľudia v tábore dlhodobo žijú v katastrofálnych podmienkach, dnešné udalosti by však podľa Amnesty International mali viesť k prijatiu okamžitých opatrení.

Germain Rukuki sa konečne vrátil k rodine (viac)
OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV / DOBRÉ SPRÁVY

5. februára 2022

Germain Rukuki, obranca ľudských práv z Burundi, sa v sobotu 5. februára 2022 po viac ako štyroch rokoch stretol so svojou rodinou. Germainova manželka bola v čase jeho zatknutia tehotná a Germain tak poprvýkrát videl svojho najmladšieho syna. Ďakujeme všetkým z vás, ktoré a ktorí ste sa spolu s nami zastali spravodlivosti pre Germaina.

Čínska vláda môže počas olympiády ukázať, že fair play pre ňu nie je len fráza (viac)
SLOBODA PREJAVU / ČÍNA

4. februára 2022

Čínska vláda využíva ZOH 2022 na vylepšenie svojho obrazu vo svete. Lesk a prestíž podujatia a záujem širokej verejnosti o šport majú odvrátiť pozornosť od porušovania ľudských práv v krajine. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva, aby krajina oslobodila 5 ľudí väznených za svoje názory a dokázala tak, že ZOH nie sú len pokusom o sportswashing.

Izraelský apartheid proti palestínskej populácii (Tlačová správa Amnesty International) (viac)
IZRAEL / OPÚ / APARTHEID

1. februára 2022

Amnesty International dnes vydala výskumnú správu s názvom Izraelský apartheid proti palestínskej populácii: Krutý režim nadvlády je zločinom proti ľudskosti. Správa odhaľuje, ako Izrael uplatňuje režim útlaku a nadvlády nad palestínskym obyvateľstvom na všetkých územiach, kde rozhoduje o ich právach, čo zahŕňa Palestínčanky a Palestínčanov žijúcich v Izraeli, na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ), ako aj vysídlených ľudí, ktorí žijú ako utečenci a utečenky v iných krajinách.

JANUÁR 2022

Amnesty International upozorňuje na ľudskoprávne riziká konfliktu na Ukrajine (viac)
PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM / OZBROJENÝ KONFLIKT

28. januára 2022

Amnesty International vydala 28. januára 2022 novú tlačovú správu, v ktorej upozorňuje na vážne ľudskoprávne riziká, ktoré predstavuje ďalšie vyostrovanie situácie na ukrajinsko-ruskej hranici. Rastúce ceny jedla a liečiv, ako aj krízové zatváranie niektorých škôl, už dnes negatívne ovplyvňuje základné práva Ukrajincov a Ukrajiniek. 

Atena Daemi je na slobode (viac)
OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV/ DOBRÉ SPRÁVY

27. januára 2022

Podľa informácii, ktoré 24. januára 2022 na sociálnej sieti Twitter zverejnila sestra iránskej obrankyne ľudských práv Ateny Daemi, Atenu po viac ako 5 rokoch vo väzení prepustili na slobodu. Počas súdneho procesu, ktorý netrval dlhšie ako 15 minút, Atenu v máji 2015 odsúdili na 14 rokov odňatia slobody na základe obvinení z „plánovania sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenia propagandy proti systému“ a „urážky najvyššieho vodcu Iránskej islamskej republiky“. Tento ľudskoprávny úspech je ďalším dôkazom, že vaše slová majú nesmiernu silu. Vďaka podpore stoviek tisíc ľudí na celom svete vrátane tisícov z vás, je dnes Atena na slobode. Ďakujeme!

Žijeme v systéme násilia: Štrukturálne násilie voči osobám poskytujúcim sexuálne služby v Írsku (viac)
OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV/ TREST SMRTI

26. januára 2022

Podľa informácii, ktoré na sociálnej sieti Twitter zverejnila sestra iránskej obrankyne ľudských práv Ateny Daemi, Atenu po viac ako 5 rokoch vo väzení prepustili na slobodu. Počas súdneho procesu, ktorý netrval dlhšie ako 15 minút, Atenu v máji 2015 odsúdili na 14 rokov odňatia slobody na základe obvinení z „plánovania sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenia propagandy proti systému“ a „urážky najvyššieho vodcu Iránskej islamskej republiky“. Ako „dôkazy“ o spáchaní týchto zločinov uviedli jej účasť na pokojných protestoch, rozdávanie informačných letákov, príspevky, ktoré publikovala na sociálnych sieťach a ďalšie pokojné aktivity zamerané na obranu ľudských práv a za zrušenie trestu smrti v Iráne. V septembri 2016 znížil odvolací súd v Teheráne jej trest na 7 rokov odňatia slobody. Atena vo väzení zažila zlé zaobchádzanie. Ďakujeme všetkým z vás, ktorí a ktoré ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Atenu.

Žijeme v systéme násilia: Štrukturálne násilie voči osobám poskytujúcim sexuálne služby v Írsku (viac)
PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM / SYSTÉMOVÝ ÚTLAK

25. januára 2022

Amnesty International vydáva výskumnú správu s názvom Žijeme v systéme násilia: Štrukturálne násilie voči osobám poskytujúcim sexuálne služby v Írsku. Správa odhaľuje, ako kriminalizácia aspektov sexuálnej práce núti týchto ľudí podstupovať väčšie riziká. Viac informácií nájdete v tlačovej správe alebo na odkaze vyššie.

Rozhodnutie vrchného súdu v Assangeovom prípade vyvoláva obavy (viac)
PRÁVO NA INFORMÁCIE / NOVINÁRI A NOVINÁRKY / USA

24. januára 2022

Vrchný súd v Londýne zamietol Assangeovu žiadosť o povolenie odvolať sa na Najvyšší súd Spojeného kráľovstva. Jediná otázka, v ktorej teraz Najvyšší súd bude môcť udeliť povolenie na odvolanie, sa týka toho, v akom štádiu konania o vydaní by mal dožadujúci štát poskytnúť záruky.


Hlasovanie EP je významným krokom smerom k obmedzeniu invazívnej reklamy založenej na predpokladoch o záujmoch používateľov (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE / TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA

20. januára 2022

Poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu včera odhlasovali nariadenie o jednotnom trhu s digitálnymi službami. Táto legislatíva nám pomôže posunúť sa o krok bližšie k online priestoru, ktorý rešpektuje právo na súkromie, slobodu prejavu a nediskrimináciu. Na to, aby sme prinútili spoločnosti ako Google a Meta riešiť vplyv ich obchodného modelu na ľudské práva, je však potrebná ďalšia zmysluplná regulácia.

Súd vo Veľkej Británii by mal čoskoro rozhodnúť vo veci vydania Juliana Assangea do USA (viac)
PRÁVO NA INFORMÁCIE / NOVINÁRI A NOVINÁRKY / USA

19. januára 2022

Vláda USA sa naďalej pokúša zvrátiť predchádzajúce súdne rozhodnutie o zablokovaní vydania Juliana Assangea z Veľkej Británie. Vrchný súd v Londýne by mal v najbližších dňoch rozhodnúť, či ukončí odvolacie konanie, alebo umožní odvolanie na súde najvyššej inštancie.

Izraelská polícia používa softvér Pegasus na sledovanie občanov (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE

18. januára 2022

Izraelská polícia údajne používa sledovací softvér Pegasus spoločnosti NSO Group proti izraelským občanom a občiankam. Gil Naveh z Amnesty International Izrael hovorí, že „ak sa toto dôležité odhalenie potvrdí, musí vyvolať vážnu reakciu v Izraeli aj na celom svete. Hoci tieto správy nie sú prekvapením, podrobnosti sú šokujúce a vyvolávajú značné obavy.

Rok od jeho zatknutia je život Navaľného a jeho podporovateľov ako zlý sen (viac)
SLOBODA PREJAVU/ RUSKO

17. januára 2022

Ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči nespravodlivo uväznenému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému a jeho podporovateľom a podporovateľkám bezprecedentnú vlnu útokov a represií. Amnesty International pri príležitosti prvého výročia zatknutia Navaľného uviedla, že ruská občianska spoločnosť uviazla v nočnej more, z ktorej sa nedá len tak ľahko zobudiť.

Používanie softvéru Pegasus na sledovanie politikov predstavuje hrozbu pre celú občiansku spoločnosť (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE / NEZÁKONNÉ SLEDOVANIE

14. januára 2022

Člen poľského Sejmu (dolnej komory poľského parlamentu) Krzysztof Brejza sa ako parlamentný kandidát počas predvolebnej kampane v roku 2019 stal terčom sledovania. Nezávislý výskum Amnesty International potvrdil, že opozičného politika sledovali pomocou softvéru Pegasus, ktorý podľa zistení Amnesty už roky napomáha k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv na celom svete.

Skvelé správy: Poľské aktivistky za práva LGBTI+ ľudí zbavili obvinení (viac)
LGBTI+ PRÁVA/ AKTIVIZMUS

12. januára 2022

V poľskom meste Płock dnes pokračuje súdny proces s troma poľskými aktivistkami, ktoré v súvislosti s nálezom plagátov oficiálne obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“. Ak ich súd uzná na základe týchto absurdných obvinení vinnými, Elżbiete, Anne a Joanne hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.

O 20 rokov dlhšie, než bolo treba (viac)
SPRAVODLIVOSŤ/USA

11. januára 2022

Amnesty International pri príležitosti 20. výročia otvorenia vojenskej väznice v zálive Guantánamo upozorňuje, že vláda USA musí skončiť so závažným porušovaním ľudských práv, ku ktorému dochádza v tejto inštitúcii. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard vo svojom novom blogu upozorňuje, že prezident Biden musí splniť svoje sľuby a väznicu v kubánskom zálive zavrieť raz a navždy.

Rozkaz strieľať do protestujúcich v Kazachstane bez varovania smeruje ku katastrofe (viac)
KAZACHSTAN/PRÁVO NA PROTEST

07. januára 2022

Kazašské štátne orgány majú povinnosť udržiavať poriadok, ale rozkázať príslušníkom polície a armády, aby strieľali bez varovania, je nezákonné a smeruje ku katastrofe. Takýto rozkaz je živnou pôdou pre neuvážené reakcie, ktoré môžu veľmi ľahko vyústiť do nezákonného zabíjania.

Archív: 2021

Pevnosť Európa v roku 2021 (viac)
ĽUDSKÉ PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU

20. decembra 2021

Dlhodobo nepriaznivé životné okolnosti a ohrozenie vedú množstvo ľudí i celých rodín k životnému rozhodnutiu opustiť krajinu, ktorej hovorili domov. Mnohí z nich neraz uviaznu medzi silovými zložkami krajín, ktorými prechádzajú, ako medzi mlynskými kameňmi. Amnesty International a ďalšie ľudskoprávne a humanitárne organizácie opakovane upriamujú pozornosť na systematické hrubé porušovanie ľudských práv, ku ktorému takto dochádza práve vo vstupných krajinách do EÚ.

Oslávte s nami 33 víťazstiev pre ľudské práva v roku 2021 (viac)
ĽUDSKOPRÁVNE VÍŤAZSTVÁ

10. decembra 2021

Rok 2021 bol pre Amnesty International vskutku rušný a priniesol pozitívne zmeny v rôznych kútoch sveta – či už to boli významné legislatívne zmeny, oslobodenie väzňov a väzenkýň svedomia, alebo získanie prestížnych ocenení. Naši podporovatelia a podporovateľky naďalej zapálene bojovali za právo ľudí žiť bez mučenia, prenasledovania a nespravodlivého väznenia. Prečítajte si zhrnutie ľudskoprávnych víťazstiev, ktoré tento rok môžeme spoločne oslavovať.

Posledná z obetí policajnej razie sa dočkala spravodlivosti (viac)
PRÁVA RÓMOK A RÓMOV / MOLDAVA 2013

9. decembra 2021

Len jeden deň pred Medzinárodným dňom ľudských práv sa do médií dostala správa, že sudca okresného súdu v Košiciach rozhodol o zastavení stíhania poslednej z obvinených (a jedinej obvinenej ženy), pani Ireny Matovej (https://bit.ly/3dD8UzA). Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

„Zastavenie stíhania poslednej zo 6 obetí policajnej razie, ku ktorej došlo v Moldave nad Bodvou v roku 2013, je skvelou správou pre spravodlivosť. Na druhej strane to však ukazuje, aké je enormne náročné domôcť sa svojich práv a spravodlivosti. Treba dodať, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité, aby už konečne uzavrelo tento hanebný príbeh plný nespravodlivosti voči obetiam policajného násilia.“

Verejný priestor je pre všetkých! (viac)
SLOBODA POHYBU / PRÁVA ĽUDÍ BEZ DOMOVA

7. decembra 2021

V uplynulých týždňoch boli v parku na Račianskom mýte slovne aj fyzicky napádaní a vyháňaní ľudia bez domova súkromnou bezpečnostnou službou, ktorú najala priamo inštitúcia verejnej správy. Amnesty preto považuje postup, pri ktorom verejná inštitúcia najala súkromnú firmu s cieľom vykazovať ľudí z verejných priestorov na základe ich socioekonomickej situácie, za neakcepovateľný. Prípadné porušovanie platných nariadení či zákona musí byť riešené individuálne a v medziach zákona. 

Ľudia na úteku čelia v Chorvátsku neľudskému zaobchádzaniu (viac)
ĽUDIA NA ÚTEKU/ PRÁVO NA AZYL

3. decembra 2021

Chorvátske štátne orgány v pohraničných oblastiach krajiny sústavne napádajú ľudí na úteku a odopierajú im prístup k azylovému konaniu. Postupy úradov odsúdil v novej správe aj Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT). Správa CPT potvrdila výsledky výskumu Amnesty International a ďalších organizácií, ktoré v posledných štyroch rokoch zdokumentovali sústavné porušovanie práv ľudí na úteku a žiadajúcich o azyl v pohraničných oblastiach Chorvátska. Správa CPT bola formálne prijatá v novembri 2020, jej zverejnenie sa však oneskorilo, pretože chorvátske štátne orgány neposkytli súhlas na jej zverejnenie.

Viac si môžete prečítať v angličtine na tomto odkaze. Viac informácií v slovenčine vám prinesieme už čoskoro.

Pomôžte nám poslať tisíce listov solidarity – Podporte kampaň Amnesty Slovensko (viac)
MARATÓN PÍSANIA LISTOV

1. decembra 2021

V Amnesty International Slovensko spúšťame kampaň, ktorá súvisí s veľmi jednoduchým nápadom: zmeniť niekoho život k lepšiemu je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Symbolom tejto kampane je známka, presnejšie povedané, odznak v tvare známky. Spolu so známkou dostane každý, kto nás podporí aspoň 10 eurami, kartičku s posolstvom. Chceme, aby čo najviac ľudí nosilo známku a dávalo najavo, že osudy druhých im nie sú ľahostajné. Pretože ak sa niekto nachádza v neľahkej situácii, známka môže pomôcť. Známka, ktorá mení životy.

6 spôsobov ako môžete bojovať proti rodovo podmienenému násiliu (viac)
PRÁVA ŽIEN

25. novembra 2021

Dnes (25. novembra) si opäť pripomíname Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách. Tento deň vyhlásila OSN v roku 1999 a začína ním séria medzinárodných aktivít známych ako 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách. Koniec tejto kampane pripadá na 10. decembra, Medzinárodného dňa ľudských práv. Zapojiť sa počas nasledujúcich dní do boja za práva žien a proti násiliu, ktorému denne čelia, sa môže javiť ako symbolický aktom solidarity. Aj malý aktivistický počin či prejav ľudskosti však môže mať na zmenu súčasného stavu ohromný vplyv.

Kritická situácia na poľsko-bieloruských hraniciach (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU

22. novembra 2021

V lesoch na bieloruských hraniciach s Poľskom, Lotyšskom a Litvou je v súčasnosti v neľudských podmienkach uviaznutých mnoho ľudí na úteku. Bieloruské štátne orgány zabezpečujú presun ľudí smerom k EÚ, predovšetkým k poľským hraniciam. Pravdepodobným dôvodom sú sankcie EÚ voči krajine a snaha donútiť EÚ prevziať plnú zodpovednosť za zhoršujúcu sa humanitárnu krízu. Poľská pohraničná stráž týchto ľudí násilne tlačí späť do Bieloruska, pričom bieloruská pohraničná stráž im zabraňuje opustiť pohraničnú oblasť a vrátiť sa späť do krajiny.

Začína Maratón písania listov 2021 (viac)
AKTIVIZMUS

19. novembra 2021

Mjanmarský slam poet väznený v Mjanmarsku, pracovník mimovládnej organizácie v Burundi nespravodlivo odsúdený na 32 rokov vo väzení, študenti a študentky pokojne protestujúci za práva LGBTI+ ľudí na súde v Turecku, šestnásťročný mladík odsúdený na smrť v Nigérii. Všetci títo ľudia čelili hroznej nespravodlivosti a dnes sú na slobode. Toto je len malá hŕstka zo stoviek ľudí, ktorým kampaň Maratón písania listov zmenila život. Maratón dnes oslavuje 20 rokov ľudskoprávnych víťazstiev.

Dobrovoľní záchranári stále na súde (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

18. novembra 2021

Súd na gréckom ostrove Lesbos dnes na základe procedurálnych procesov odročil prípad 24 humanitárnych pracovníkov a pracovníčok, ktorí čelia vážnym obvineniam za pomoc ľuďom na úteku. Medzi obvinenými sú aj člen a členka dobrovoľnej pátracej a záchrannej služby Sarah Mardini a Sean Binder. Obom mladým ľuďom hrozí za záchranu ľudí na mori 25 rokov väzenia.

Súdny dvor EÚ rozhodol, že maďarský zákon „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

16. novembra 2021

Maďarské úrady systematicky zamietajú žiadosti o azyl ľudí, ktorí do Maďarska prichádzajú cez tzv. „bezpečnú tranzitnú krajinu“. Podľa Súdneho dvora Európskej únie tým krajina porušuje smernice EÚ o spoločnom postupe pri priznávaní a odnímaní medzinárodnej ochrany ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl. Súd zároveň rozhodol, že maďarský právny predpis s názvom „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ, pretože neoprávnene kriminalizuje pomoc ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl.

Katastrofálne zlyhanie lídrov na konferencii COP 26 ukazuje, že zabudli na to, komu by mali slúžiť a koho by mali chrániť – ľudstvo ako celok (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA A ĽUDSKÉ PRÁVA

13. novembra 2021

Svetoví lídri a líderky počas konferencie COP 26 nedokázali prijať skutočne efektívne opatrenia na ochranu ľudí najviac zasiahnutých klimatickou krízou. Tým katastrofálne zradili ľudstvo ako celok. Namiesto ochrany práv zraniteľných skupín ustúpili záujmom firiem, ktoré podnikajú s fosílnymi palivami a ďalším mocných korporáciám.

Návrh zákona na obmedzenie prístupu k interrupciám neprešiel o jeden hlas (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

11. novembra 2021

Poslankyne a poslanci NR SR dnes (11. novembra) odmietli zavedenie nových neopodstatnených a škodlivých prekážok pre tehotné ženy a dievčatá, ktoré chcú alebo potrebujú podstúpiť interrupciu. V Amnesty International sme srdečne vďační a vďačné všetkým organizáciám a ľuďom, ktorí neúnavne a nahlas bránili ľudské práva! Hlasovanie však bolo opäť tesné a zákon neprešiel o jediný hlas.

Poľské aktivistiky za práva LGBTI+ ľudí sú opäť na súde (viac)
LGBTI+ PRÁVA

9. novembra 2021

Súd v poľskom meste Płock vyniesol v marci tohto roka rozsudok v prípade troch ľudskoprávnych aktivistiek, ktoré čelili obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“ za to, že distribuovali plagáty s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy. Poľská prokuratúra sa proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolala a v stredu 10. novembra sa začne pojednávanie na okresnom súde (2. stupňa). Do dnešného dňa sa na podporu aktivistiek postavilo takmer 217 000 ľudí.

Neuznané práva na Slovensku (viac)
PODUJATIE

8. novembra 2021

Slovensko sa zaviazalo ku garancii a ochrane ľudských práv pre všetkých ľudí bez ohľadu na rozdiely. Napriek tomu nám realita ukazuje, že niektorí ľudia a niektoré sociálne skupiny nemajú k mnohým právam prístup, čo znižuje ich možnosť žiť dôstojný život. Aké dôvody má štát na to, aby časti populácie odopieral základné práva? A aké nástroje má občianska spoločnosť, aby vybojovala ľudské práva pre všetkých a všetky z nás? Odpoveď budeme hľadať s predsedníčkou Rómskeho advokačného a výskumného strediska Zuzanou Havírovou, Sanjou Nikolov z Centra komunitného organizovania a Milanom Zvadom z iniciatívy Inokraj v utorok (9. novembra) na Facebooku LIVE.

Novinárka, ktorú väznia za články o pandémii COVID-19, je v akútnom ohrození života (viac)
MARATÓN PÍSANIA LISTOV

4. novembra 2021

Čínsku amatérsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“. Novinárka dlhodobo drží protestnú hladovku, v dôsledku čoho sa jej zdravotný stav dramaticky zhoršuje. Amnesty žiada jej okamžité prepustenie a prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

USA zaradili firmu NSO Group na zoznam podozrivých organizácií (viac)
TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA

3. novembra 2021

Rozhodnutím amerického ministerstva obchodu zaradiť izraelskú spoločnosť NSO Group na svoj „zoznam podozrivých subjektov“ vláda USA uznala to, čo Amnesty a ďalšie organizácie, aktivisti a aktivistky hovoria už roky: sledovací softvér Pegasus, ktorý firma vyvinula a predáva ho výlučne štátnym aktérom, je celosvetovo používaným nástrojom represie a porušovania ľudských práv. Toto rozhodnutie vysiela firme NSO Group jasný signál, že už nemôže bez následkov profitovať z porušovania ľudských práv. Viac sa o zisteniach Amnesty a fungovaní softvéru Pegasus dozviete na tomto odkaze.

Fotoreportáž z Pakistanu zachytáva život v jednom z najhorúcejších miest na svete (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA

3. novembra 2021

Zbierka fotografií a svedectiev s názvom „Unliveable for Humans“ ukazuje nespočetné spôsoby, akými neschopnosť kolektívne riešiť klimatickú krízu ovplyvňuje právo na zdravie, vzdelanie a zdravé životné prostredie obyvateľstva Jakobabádu. V meste, ktoré sa nachádza v provincii Sindh na juhovýchode Pakistanu žije približne 200 000 ľudí a teploty tu počas posledných štyroch letných období pravidelne prekračovali 50 °C. Reportáž zdôrazňuje bezprostredný dosah klimatickej krízy na časť najchudobnejších ľudí na svete.

Reštrikcie v prístupe k včasným interrupciách zabíjajú
REPRODUKČNÉ PRÁVA

2. novembra 2021

Pred niekoľkými týždňami bola v poľskej nemocnici hospitalizovaná 30-ročná pacientka, ktorá v 22. týždni tehotenstva prišla o plodovú vodu. Podľa právnika rodiny zosnulej, personál nemocnice napriek tomu a napriek žiadostiam pacientky, ktorá o svojom zhoršujúcom sa stave komunikovala s blízkymi, interrupciu nevykonal a čakal, kým plod odumrie. Pacientka medzitým zomrela na septický šok (posledné štádium otravy krvi). Udalosť vyvolala vlnu protestov a ľudia v uliciach viacerých poľských miest žiadajú legálny prístup k bezpečným a včasným interrupciám, používajúc slogan známy z krajín Latinskej Ameriky – Už ani o jednu viac! #anijednejwięcej.

Svetoví lídri musia urýchlene konať, aby zachránili životy a ochránili práva ohrozené klimatickou krízou (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA

1. novembra 2021

Madagaskar zažíva jedno z najhorších období sucha v histórii, ktoré dostalo viac ako milión ľudí v krajine na pokraj hladomoru. Toto sucho však nie je bežnou udalosťou, ale naopak vážnou pripomienkou, že klimatická kríza je tu a keď ju nezastavíme, vyžiada si milióny životov a prinesie mnoho utrpenia.

Poľský PRIDE v ohrození
LGBTI+ PRÁVA

28. októbra 2021

Poľský parlament (Sejm) by mal dnes rokovať o návrhu zákona „Stop LGBT“, ktorého cieľom je zakázať pochody PRIDE a iné podujatia na podporu práv LGBTI+ komunity. Amnesty International varuje, že schválenie takéhoto zákona by ohrozilo práva LGBTI+ ľudí v Poľsku viac než kedykoľvek predtým. Ak bude zákon schválený, zakáže sprievody PRIDE a akékoľvek iné verejné zhromaždenia, ktoré „propagujú“ inú ako heterosexuálnu orientáciu a rôzne rodové identity.

Aj Európsky parlament upozorňuje na škodlivosť návrhu zákona o pomoci tehotným ženám
REPRODUKČNÉ PRÁVA

27. októbra 2021

Poslankyne a poslanci Európskeho parlamentu z iniciatívy “All of Us” poslali list do NR SR, aby tak vyjadrili hlboké znepokojenie nad návrhom zákona na obmedzenie reprodukčných práv žien a dievčat na Slovensku. Viaceré poslankyne a poslanci EP vrátane slovenskej poslankyne Moniky Beňovej vyzvali poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli legislatívne návrhy obmedzujúce prístup k interrupčnej starostlivosti, a aby sa zdržali ďalších pokusov obmedzovať a porušovať reprodukčné práva žien na Slovensku.

Laická a odborná verejnosť vyzvala NR SR, aby prehodnotili hlasovanie o návrhoch zákonov namierených proti LGBTI+ ľuďom a komunitám (viac)
LGBTI+ PRÁVA

25. októbra 2021

LGBTI+ ľudia, odborníci, odborníčky a ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty Slovensko adresovali NR SR výzvu s názvom „Vážte slová aj hlasy, ide nám o život!“. Výzva nadväzuje na vyhlásenie Združenia rodičov, starých rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, v ktorom upozorňujú, že pätica legislatívnych návrhov namierených proti LGBTI+ ľuďom je „priamym ohrozením duševného zdravia a kvality života veľkého množstva mladých ľudí,“ a „ich priamym dôsledkom by bolo predovšetkým ľudské nešťastie a zreteľné zväčšovanie predsudkov v našej spoločnosti, ako aj narastanie nenávisti a strachu zo všetkého, čo je odlišné a neznáme.“ 

Izraelské ministerstvo obrany šesť palestínskych MVO za „teroristické organizácie“ (viac)
OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ IZRAEL A OPÚ

25. októbra 2021

Izraelské ministerstvo obrany dňa 19. októbra 2021 vydalo vojenský rozkaz, ktorým šesť palestínskych organizácií občianskej spoločnosti na Okupovaných palestínskych územiach označilo za „teroristické organizácie.“ Ide o zoskupenia Addameer, al-Haq, Defense for Children International – Palestine, Union of Agricultural Work Committees (zväz poľnohospodárskych výborov), Bisan Center for Research and Development a Union of Palestinian Women’s Committees (zväz palestínskych ženských výborov), ktorých činnosť týmto rozhodnutím Izrael oficiálne považuje za protizákonnú. 

Amnesty International a Human Rights Watch vydali vo veci spoločné výhlásenie, ktoré si môžete prečítať tu.

110 organizácií z celého sveta vyzvalo NR SR, aby odmietla návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“ (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

22. októbra 2021

Amnesty International a 109 ďalších organizácií z Európy a Kanady v otvorenom liste vyzvalo poslankyne a poslancov NR SR, aby odmietli regresívne a škodlivé legislatívne návrhy týkajúce sa prístupu k interrupčnej starostlivosti a zdržali sa ďalších pokusov obmedzovať a porušovať reprodukčné práva žien na Slovensku. Oganizácie upozorňujú, že schválenie takejto legislatívy by bolo v rozpore s medzinárodnými štandardmi v oblasti verejného zdravia, osvedčenými klinickými postupmi a medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky.

Organizácie v liste upozorňujú, že „zákaz tzv. ‚reklamy na potrebu alebo dostupnosť‘ interrupčnej starostlivosti by obmedzil možnosť lekárok a lekárov, ako aj zdravotníckych zariadení poskytovať na dôkazoch založené informácie“ a „zvýšenie povinnej
čakacej doby zo 48 na 96 hodín, ktorá by sa podľa návrhu zákona mala uplatňovať pri všetkých interrupciách
s výnimkou prípadov, keď je zdravie alebo život ženy v bezprostrednom ohrození, by výrazným spôsobom
oddialilo prístup žien k interrupčnej starostlivosti, čím by došlo k ohrozeniu ich zdravia a života.“

Celý list si môžete prečítať na tomto odkaze.

Poľská pohraničná stráž násilne zatlačila 17 Afgancov na úteku (viac)
ĽUDIA NA ÚTEKU

20. októbra 2021

Amnesty International je hlboko znepokojená informáciami o tom, že 17 Afgancov vrátane minimálne 1 maloletej osoby, ktorí sa pokúsili dostať do Poľska, poľská pohraničná stráž násilne navrátila do Bieloruska. Ľudia, ktorí sa pokúsili o prekročenie hranice, patria k skupine 32 Afgancov a Afganiek, ktorí v auguste uviazli na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom. Poľské úrady pripustili, že voči ľuďom, ktorí sa pokúsili prekročiť hranicu, boli použité „priame nátlakové opatrenia“.

Petíciu za spravodlivosť pre 32 ľudí na úteku môžete podpísať na tomto odkaze.

Od de facto úplného zákazu interrupcií v Poľsku uplynul presne rok (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

19. októbra 2021

Poľský ústavný súd v októbri minulého roka rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu alebo v prípade, že je zdravotný stav plodu nezlučiteľný so životom, je protiústavné. Interrupcie z dôvodu poškodenia alebo ťažkej vývojovej chyby plodu pritom tvorili viac ako 90 % legálne vykonaných interrupcií v Poľsku. Štrnásť ľudskoprávnych organizácií v spoločnej tlačovej správe upozorňuje, že ženy, dievčatá a všetky tehotné osoby v Poľsku čelili za uplynulých 12 mesiacov extrémnym prekážkam v prístupe k legálnym, včasným a bezpečným interrupciám. Od vynesenia rozsudku sa situácia zhoršuje aj pre obrankyne a obrancov práv žien.

Za reprodukčné práva na Slovensku vyšli do ulíc stovky ľudí (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

18. októbra 2021

V pondelok 18. októbra vyšli do ulíc Banskej Bystrice, Bratislavy, Trnavy, Prahy a Brna stovky ľudí, ktorí žiadajú ochranu reprodukčných práv na Slovensku. Protesty organizovala iniciatíva Nebudeme ticho a ich cieľom bolo upozorniť na škodlivý návrh zákona nazvaného „o pomoci tehotným ženám“. Návrh zákona však nepredstavuje pomoc, ale oklieštenie reprodukčných práv. Parlamentu bol taktiež odoslaný otvorený list, ktorý podporilo 60 organizácií a iniciatív. Listom spoločne vyzývame poslancov a poslankyne, aby predložený návrh nepodporili a prejavili tak skutočný záujem o ochranu ľudských práv na Slovensku.

Sledujte diskusiu Aktivizmus a spoločnosť na Facebooku Amnesty Slovensko (tu)
PODUJATIA AMNESTY SLOVENSKO

17. októbra 2021

Aktivizmus má nezastupiteľnú úlohu pri riešení mnohých spoločenských výziev a problémov. Či už ide o ochranu životného prostredia, ľudských práv, alebo mnoho ďalších oblastí, aktivistky a aktivisti sú v popredných líniách boja za spravodlivosť a rovnosť. Napriek tomu sú práve oni častým terčom útokov politickej reprezentácie, ktorá okrem iného spochybňuje ich motivácie. Vo štvrtok 21. októbra sa budeme o úlohe aktivizmu v slovenskej spoločnosti rozprávať s Martinou Strmeňovou, koordinátorkou platformy Nie v našom meste, a Nikoletou Kuglerovou, koordinátorkou aktivizmu v Amnesty International Slovensko.