Novinky zo sveta ľudských práv


Izraelská polícia používa softvér Pegasus na sledovanie občanov (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE

18. januára 2022

Izraelská polícia údajne používa sledovací softvér Pegasus spoločnosti NSO Group proti izraelským občanom a občiankam. Gil Naveh z Amnesty International Izrael hovorí, že „ak sa toto dôležité odhalenie potvrdí, musí vyvolať vážnu reakciu v Izraeli aj na celom svete. Hoci tieto správy nie sú prekvapením, podrobnosti sú šokujúce a vyvolávajú značné obavy.

Rok od jeho zatknutia je život Navaľného a jeho podporovateľov ako zlý sen (viac)
SLOBODA PREJAVU/ RUSKO

17. januára 2022

Ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči nespravodlivo uväznenému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému a jeho podporovateľom a podporovateľkám bezprecedentnú vlnu útokov a represií. Amnesty International pri príležitosti prvého výročia zatknutia Navaľného uviedla, že ruská občianska spoločnosť uviazla v nočnej more, z ktorej sa nedá len tak ľahko zobudiť.

Používanie softvéru Pegasus na sledovanie politikov predstavuje hrozbu pre celú občiansku spoločnosť (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE / NEZÁKONNÉ SLEDOVANIE

14. januára 2022

Člen poľského Sejmu (dolnej komory poľského parlamentu) Krzysztof Brejza sa ako parlamentný kandidát počas predvolebnej kampane v roku 2019 stal terčom sledovania. Nezávislý výskum Amnesty International potvrdil, že opozičného politika sledovali pomocou softvéru Pegasus, ktorý podľa zistení Amnesty už roky napomáha k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv na celom svete.

Skvelé správy: Poľské aktivistky za práva LGBTI+ ľudí zbavili obvinení (viac)
LGBTI+ PRÁVA/ AKTIVIZMUS

12. januára 2022

V poľskom meste Płock dnes pokračuje súdny proces s troma poľskými aktivistkami, ktoré v súvislosti s nálezom plagátov oficiálne obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“. Ak ich súd uzná na základe týchto absurdných obvinení vinnými, Elżbiete, Anne a Joanne hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.

O 20 rokov dlhšie, než bolo treba (viac)
SPRAVODLIVOSŤ/USA

11. januára 2022

Amnesty International pri príležitosti 20. výročia otvorenia vojenskej väznice v zálive Guantánamo upozorňuje, že vláda USA musí skončiť so závažným porušovaním ľudských práv, ku ktorému dochádza v tejto inštitúcii. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard vo svojom novom blogu upozorňuje, že prezident Biden musí splniť svoje sľuby a väznicu v kubánskom zálive zavrieť raz a navždy.

Rozkaz strieľať do protestujúcich v Kazachstane bez varovania smeruje ku katastrofe (viac)
KAZACHSTAN/PRÁVO NA PROTEST

07. januára 2022

Kazašské štátne orgány majú povinnosť udržiavať poriadok, ale rozkázať príslušníkom polície a armády, aby strieľali bez varovania, je nezákonné a smeruje ku katastrofe. Takýto rozkaz je živnou pôdou pre neuvážené reakcie, ktoré môžu veľmi ľahko vyústiť do nezákonného zabíjania.

Pevnosť Európa v roku 2021 (viac)
ĽUDSKÉ PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU

20. decembra 2021

Dlhodobo nepriaznivé životné okolnosti a ohrozenie vedú množstvo ľudí i celých rodín k životnému rozhodnutiu opustiť krajinu, ktorej hovorili domov. Mnohí z nich neraz uviaznu medzi silovými zložkami krajín, ktorými prechádzajú, ako medzi mlynskými kameňmi. Amnesty International a ďalšie ľudskoprávne a humanitárne organizácie opakovane upriamujú pozornosť na systematické hrubé porušovanie ľudských práv, ku ktorému takto dochádza práve vo vstupných krajinách do EÚ.

Oslávte s nami 33 víťazstiev pre ľudské práva v roku 2021 (viac)
ĽUDSKOPRÁVNE VÍŤAZSTVÁ

10. decembra 2021

Rok 2021 bol pre Amnesty International vskutku rušný a priniesol pozitívne zmeny v rôznych kútoch sveta – či už to boli významné legislatívne zmeny, oslobodenie väzňov a väzenkýň svedomia, alebo získanie prestížnych ocenení. Naši podporovatelia a podporovateľky naďalej zapálene bojovali za právo ľudí žiť bez mučenia, prenasledovania a nespravodlivého väznenia. Prečítajte si zhrnutie ľudskoprávnych víťazstiev, ktoré tento rok môžeme spoločne oslavovať.

Posledná z obetí policajnej razie sa dočkala spravodlivosti (viac)
PRÁVA RÓMOK A RÓMOV / MOLDAVA 2013

9. decembra 2021

Len jeden deň pred Medzinárodným dňom ľudských práv sa do médií dostala správa, že sudca okresného súdu v Košiciach rozhodol o zastavení stíhania poslednej z obvinených (a jedinej obvinenej ženy), pani Ireny Matovej (https://bit.ly/3dD8UzA). Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

„Zastavenie stíhania poslednej zo 6 obetí policajnej razie, ku ktorej došlo v Moldave nad Bodvou v roku 2013, je skvelou správou pre spravodlivosť. Na druhej strane to však ukazuje, aké je enormne náročné domôcť sa svojich práv a spravodlivosti. Treba dodať, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité, aby už konečne uzavrelo tento hanebný príbeh plný nespravodlivosti voči obetiam policajného násilia.“

Verejný priestor je pre všetkých! (viac)
SLOBODA POHYBU / PRÁVA ĽUDÍ BEZ DOMOVA

7. decembra 2021

V uplynulých týždňoch boli v parku na Račianskom mýte slovne aj fyzicky napádaní a vyháňaní ľudia bez domova súkromnou bezpečnostnou službou, ktorú najala priamo inštitúcia verejnej správy. Amnesty preto považuje postup, pri ktorom verejná inštitúcia najala súkromnú firmu s cieľom vykazovať ľudí z verejných priestorov na základe ich socioekonomickej situácie, za neakcepovateľný. Prípadné porušovanie platných nariadení či zákona musí byť riešené individuálne a v medziach zákona. 

Ľudia na úteku čelia v Chorvátsku neľudskému zaobchádzaniu (viac)
ĽUDIA NA ÚTEKU/ PRÁVO NA AZYL

3. decembra 2021

Chorvátske štátne orgány v pohraničných oblastiach krajiny sústavne napádajú ľudí na úteku a odopierajú im prístup k azylovému konaniu. Postupy úradov odsúdil v novej správe aj Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT). Správa CPT potvrdila výsledky výskumu Amnesty International a ďalších organizácií, ktoré v posledných štyroch rokoch zdokumentovali sústavné porušovanie práv ľudí na úteku a žiadajúcich o azyl v pohraničných oblastiach Chorvátska. Správa CPT bola formálne prijatá v novembri 2020, jej zverejnenie sa však oneskorilo, pretože chorvátske štátne orgány neposkytli súhlas na jej zverejnenie.

Viac si môžete prečítať v angličtine na tomto odkaze. Viac informácií v slovenčine vám prinesieme už čoskoro.

Pomôžte nám poslať tisíce listov solidarity – Podporte kampaň Amnesty Slovensko (viac)
MARATÓN PÍSANIA LISTOV

1. decembra 2021

V Amnesty International Slovensko spúšťame kampaň, ktorá súvisí s veľmi jednoduchým nápadom: zmeniť niekoho život k lepšiemu je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Symbolom tejto kampane je známka, presnejšie povedané, odznak v tvare známky. Spolu so známkou dostane každý, kto nás podporí aspoň 10 eurami, kartičku s posolstvom. Chceme, aby čo najviac ľudí nosilo známku a dávalo najavo, že osudy druhých im nie sú ľahostajné. Pretože ak sa niekto nachádza v neľahkej situácii, známka môže pomôcť. Známka, ktorá mení životy.

6 spôsobov ako môžete bojovať proti rodovo podmienenému násiliu (viac)
PRÁVA ŽIEN

25. novembra 2021

Dnes (25. novembra) si opäť pripomíname Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách. Tento deň vyhlásila OSN v roku 1999 a začína ním séria medzinárodných aktivít známych ako 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách. Koniec tejto kampane pripadá na 10. decembra, Medzinárodného dňa ľudských práv. Zapojiť sa počas nasledujúcich dní do boja za práva žien a proti násiliu, ktorému denne čelia, sa môže javiť ako symbolický aktom solidarity. Aj malý aktivistický počin či prejav ľudskosti však môže mať na zmenu súčasného stavu ohromný vplyv.

Kritická situácia na poľsko-bieloruských hraniciach (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU

22. novembra 2021

V lesoch na bieloruských hraniciach s Poľskom, Lotyšskom a Litvou je v súčasnosti v neľudských podmienkach uviaznutých mnoho ľudí na úteku. Bieloruské štátne orgány zabezpečujú presun ľudí smerom k EÚ, predovšetkým k poľským hraniciam. Pravdepodobným dôvodom sú sankcie EÚ voči krajine a snaha donútiť EÚ prevziať plnú zodpovednosť za zhoršujúcu sa humanitárnu krízu. Poľská pohraničná stráž týchto ľudí násilne tlačí späť do Bieloruska, pričom bieloruská pohraničná stráž im zabraňuje opustiť pohraničnú oblasť a vrátiť sa späť do krajiny.

Začína Maratón písania listov 2021 (viac)
AKTIVIZMUS

19. novembra 2021

Mjanmarský slam poet väznený v Mjanmarsku, pracovník mimovládnej organizácie v Burundi nespravodlivo odsúdený na 32 rokov vo väzení, študenti a študentky pokojne protestujúci za práva LGBTI+ ľudí na súde v Turecku, šestnásťročný mladík odsúdený na smrť v Nigérii. Všetci títo ľudia čelili hroznej nespravodlivosti a dnes sú na slobode. Toto je len malá hŕstka zo stoviek ľudí, ktorým kampaň Maratón písania listov zmenila život. Maratón dnes oslavuje 20 rokov ľudskoprávnych víťazstiev.

Dobrovoľní záchranári stále na súde (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

18. novembra 2021

Súd na gréckom ostrove Lesbos dnes na základe procedurálnych procesov odročil prípad 24 humanitárnych pracovníkov a pracovníčok, ktorí čelia vážnym obvineniam za pomoc ľuďom na úteku. Medzi obvinenými sú aj člen a členka dobrovoľnej pátracej a záchrannej služby Sarah Mardini a Sean Binder. Obom mladým ľuďom hrozí za záchranu ľudí na mori 25 rokov väzenia.

Súdny dvor EÚ rozhodol, že maďarský zákon „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

16. novembra 2021

Maďarské úrady systematicky zamietajú žiadosti o azyl ľudí, ktorí do Maďarska prichádzajú cez tzv. „bezpečnú tranzitnú krajinu“. Podľa Súdneho dvora Európskej únie tým krajina porušuje smernice EÚ o spoločnom postupe pri priznávaní a odnímaní medzinárodnej ochrany ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl. Súd zároveň rozhodol, že maďarský právny predpis s názvom „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ, pretože neoprávnene kriminalizuje pomoc ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl.

Katastrofálne zlyhanie lídrov na konferencii COP 26 ukazuje, že zabudli na to, komu by mali slúžiť a koho by mali chrániť – ľudstvo ako celok (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA A ĽUDSKÉ PRÁVA

13. novembra 2021

Svetoví lídri a líderky počas konferencie COP 26 nedokázali prijať skutočne efektívne opatrenia na ochranu ľudí najviac zasiahnutých klimatickou krízou. Tým katastrofálne zradili ľudstvo ako celok. Namiesto ochrany práv zraniteľných skupín ustúpili záujmom firiem, ktoré podnikajú s fosílnymi palivami a ďalším mocných korporáciám.

Návrh zákona na obmedzenie prístupu k interrupciám neprešiel o jeden hlas (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

11. novembra 2021

Poslankyne a poslanci NR SR dnes (11. novembra) odmietli zavedenie nových neopodstatnených a škodlivých prekážok pre tehotné ženy a dievčatá, ktoré chcú alebo potrebujú podstúpiť interrupciu. V Amnesty International sme srdečne vďační a vďačné všetkým organizáciám a ľuďom, ktorí neúnavne a nahlas bránili ľudské práva! Hlasovanie však bolo opäť tesné a zákon neprešiel o jediný hlas.

Poľské aktivistiky za práva LGBTI+ ľudí sú opäť na súde (viac)
LGBTI+ PRÁVA

9. novembra 2021

Súd v poľskom meste Płock vyniesol v marci tohto roka rozsudok v prípade troch ľudskoprávnych aktivistiek, ktoré čelili obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“ za to, že distribuovali plagáty s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy. Poľská prokuratúra sa proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolala a v stredu 10. novembra sa začne pojednávanie na okresnom súde (2. stupňa). Do dnešného dňa sa na podporu aktivistiek postavilo takmer 217 000 ľudí.

Neuznané práva na Slovensku (viac)
PODUJATIE

8. novembra 2021

Slovensko sa zaviazalo ku garancii a ochrane ľudských práv pre všetkých ľudí bez ohľadu na rozdiely. Napriek tomu nám realita ukazuje, že niektorí ľudia a niektoré sociálne skupiny nemajú k mnohým právam prístup, čo znižuje ich možnosť žiť dôstojný život. Aké dôvody má štát na to, aby časti populácie odopieral základné práva? A aké nástroje má občianska spoločnosť, aby vybojovala ľudské práva pre všetkých a všetky z nás? Odpoveď budeme hľadať s predsedníčkou Rómskeho advokačného a výskumného strediska Zuzanou Havírovou, Sanjou Nikolov z Centra komunitného organizovania a Milanom Zvadom z iniciatívy Inokraj v utorok (9. novembra) na Facebooku LIVE.

Novinárka, ktorú väznia za články o pandémii COVID-19, je v akútnom ohrození života (viac)
MARATÓN PÍSANIA LISTOV

4. novembra 2021

Čínsku amatérsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“. Novinárka dlhodobo drží protestnú hladovku, v dôsledku čoho sa jej zdravotný stav dramaticky zhoršuje. Amnesty žiada jej okamžité prepustenie a prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

USA zaradili firmu NSO Group na zoznam podozrivých organizácií (viac)
TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA

3. novembra 2021

Rozhodnutím amerického ministerstva obchodu zaradiť izraelskú spoločnosť NSO Group na svoj „zoznam podozrivých subjektov“ vláda USA uznala to, čo Amnesty a ďalšie organizácie, aktivisti a aktivistky hovoria už roky: sledovací softvér Pegasus, ktorý firma vyvinula a predáva ho výlučne štátnym aktérom, je celosvetovo používaným nástrojom represie a porušovania ľudských práv. Toto rozhodnutie vysiela firme NSO Group jasný signál, že už nemôže bez následkov profitovať z porušovania ľudských práv. Viac sa o zisteniach Amnesty a fungovaní softvéru Pegasus dozviete na tomto odkaze.

Fotoreportáž z Pakistanu zachytáva život v jednom z najhorúcejších miest na svete (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA

3. novembra 2021

Zbierka fotografií a svedectiev s názvom „Unliveable for Humans“ ukazuje nespočetné spôsoby, akými neschopnosť kolektívne riešiť klimatickú krízu ovplyvňuje právo na zdravie, vzdelanie a zdravé životné prostredie obyvateľstva Jakobabádu. V meste, ktoré sa nachádza v provincii Sindh na juhovýchode Pakistanu žije približne 200 000 ľudí a teploty tu počas posledných štyroch letných období pravidelne prekračovali 50 °C. Reportáž zdôrazňuje bezprostredný dosah klimatickej krízy na časť najchudobnejších ľudí na svete.

Reštrikcie v prístupe k včasným interrupciách zabíjajú
REPRODUKČNÉ PRÁVA

2. novembra 2021

Pred niekoľkými týždňami bola v poľskej nemocnici hospitalizovaná 30-ročná pacientka, ktorá v 22. týždni tehotenstva prišla o plodovú vodu. Podľa právnika rodiny zosnulej, personál nemocnice napriek tomu a napriek žiadostiam pacientky, ktorá o svojom zhoršujúcom sa stave komunikovala s blízkymi, interrupciu nevykonal a čakal, kým plod odumrie. Pacientka medzitým zomrela na septický šok (posledné štádium otravy krvi). Udalosť vyvolala vlnu protestov a ľudia v uliciach viacerých poľských miest žiadajú legálny prístup k bezpečným a včasným interrupciám, používajúc slogan známy z krajín Latinskej Ameriky – Už ani o jednu viac! #anijednejwięcej.

Svetoví lídri musia urýchlene konať, aby zachránili životy a ochránili práva ohrozené klimatickou krízou (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA

1. novembra 2021

Madagaskar zažíva jedno z najhorších období sucha v histórii, ktoré dostalo viac ako milión ľudí v krajine na pokraj hladomoru. Toto sucho však nie je bežnou udalosťou, ale naopak vážnou pripomienkou, že klimatická kríza je tu a keď ju nezastavíme, vyžiada si milióny životov a prinesie mnoho utrpenia.

Poľský PRIDE v ohrození
LGBTI+ PRÁVA

28. októbra 2021

Poľský parlament (Sejm) by mal dnes rokovať o návrhu zákona „Stop LGBT“, ktorého cieľom je zakázať pochody PRIDE a iné podujatia na podporu práv LGBTI+ komunity. Amnesty International varuje, že schválenie takéhoto zákona by ohrozilo práva LGBTI+ ľudí v Poľsku viac než kedykoľvek predtým. Ak bude zákon schválený, zakáže sprievody PRIDE a akékoľvek iné verejné zhromaždenia, ktoré „propagujú“ inú ako heterosexuálnu orientáciu a rôzne rodové identity.

Aj Európsky parlament upozorňuje na škodlivosť návrhu zákona o pomoci tehotným ženám
REPRODUKČNÉ PRÁVA

27. októbra 2021

Poslankyne a poslanci Európskeho parlamentu z iniciatívy „All of Us“ poslali list do NR SR, aby tak vyjadrili hlboké znepokojenie nad návrhom zákona na obmedzenie reprodukčných práv žien a dievčat na Slovensku. Viaceré poslankyne a poslanci EP vrátane slovenskej poslankyne Moniky Beňovej vyzvali poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli legislatívne návrhy obmedzujúce prístup k interrupčnej starostlivosti, a aby sa zdržali ďalších pokusov obmedzovať a porušovať reprodukčné práva žien na Slovensku.

Laická a odborná verejnosť vyzvala NR SR, aby prehodnotili hlasovanie o návrhoch zákonov namierených proti LGBTI+ ľuďom a komunitám (viac)
LGBTI+ PRÁVA

25. októbra 2021

LGBTI+ ľudia, odborníci, odborníčky a ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty Slovensko adresovali NR SR výzvu s názvom „Vážte slová aj hlasy, ide nám o život!“. Výzva nadväzuje na vyhlásenie Združenia rodičov, starých rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, v ktorom upozorňujú, že pätica legislatívnych návrhov namierených proti LGBTI+ ľuďom je „priamym ohrozením duševného zdravia a kvality života veľkého množstva mladých ľudí,“ a „ich priamym dôsledkom by bolo predovšetkým ľudské nešťastie a zreteľné zväčšovanie predsudkov v našej spoločnosti, ako aj narastanie nenávisti a strachu zo všetkého, čo je odlišné a neznáme.“ 

Izraelské ministerstvo obrany šesť palestínskych MVO za „teroristické organizácie“ (viac)
OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ IZRAEL A OPÚ

25. októbra 2021

Izraelské ministerstvo obrany dňa 19. októbra 2021 vydalo vojenský rozkaz, ktorým šesť palestínskych organizácií občianskej spoločnosti na Okupovaných palestínskych územiach označilo za „teroristické organizácie.“ Ide o zoskupenia Addameer, al-Haq, Defense for Children International – Palestine, Union of Agricultural Work Committees (zväz poľnohospodárskych výborov), Bisan Center for Research and Development a Union of Palestinian Women’s Committees (zväz palestínskych ženských výborov), ktorých činnosť týmto rozhodnutím Izrael oficiálne považuje za protizákonnú. 

Amnesty International a Human Rights Watch vydali vo veci spoločné výhlásenie, ktoré si môžete prečítať tu.

110 organizácií z celého sveta vyzvalo NR SR, aby odmietla návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“ (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

22. októbra 2021

Amnesty International a 109 ďalších organizácií z Európy a Kanady v otvorenom liste vyzvalo poslankyne a poslancov NR SR, aby odmietli regresívne a škodlivé legislatívne návrhy týkajúce sa prístupu k interrupčnej starostlivosti a zdržali sa ďalších pokusov obmedzovať a porušovať reprodukčné práva žien na Slovensku. Oganizácie upozorňujú, že schválenie takejto legislatívy by bolo v rozpore s medzinárodnými štandardmi v oblasti verejného zdravia, osvedčenými klinickými postupmi a medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky.

Organizácie v liste upozorňujú, že „zákaz tzv. ‚reklamy na potrebu alebo dostupnosť‘ interrupčnej starostlivosti by obmedzil možnosť lekárok a lekárov, ako aj zdravotníckych zariadení poskytovať na dôkazoch založené informácie“ a „zvýšenie povinnej
čakacej doby zo 48 na 96 hodín, ktorá by sa podľa návrhu zákona mala uplatňovať pri všetkých interrupciách
s výnimkou prípadov, keď je zdravie alebo život ženy v bezprostrednom ohrození, by výrazným spôsobom
oddialilo prístup žien k interrupčnej starostlivosti, čím by došlo k ohrozeniu ich zdravia a života.

Celý list si môžete prečítať na tomto odkaze.

Poľská pohraničná stráž násilne zatlačila 17 Afgancov na úteku (viac)
ĽUDIA NA ÚTEKU

20. októbra 2021

Amnesty International je hlboko znepokojená informáciami o tom, že 17 Afgancov vrátane minimálne 1 maloletej osoby, ktorí sa pokúsili dostať do Poľska, poľská pohraničná stráž násilne navrátila do Bieloruska. Ľudia, ktorí sa pokúsili o prekročenie hranice, patria k skupine 32 Afgancov a Afganiek, ktorí v auguste uviazli na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom. Poľské úrady pripustili, že voči ľuďom, ktorí sa pokúsili prekročiť hranicu, boli použité „priame nátlakové opatrenia“.

Petíciu za spravodlivosť pre 32 ľudí na úteku môžete podpísať na tomto odkaze.

Od de facto úplného zákazu interrupcií v Poľsku uplynul presne rok (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

19. októbra 2021

Poľský ústavný súd v októbri minulého roka rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu alebo v prípade, že je zdravotný stav plodu nezlučiteľný so životom, je protiústavné. Interrupcie z dôvodu poškodenia alebo ťažkej vývojovej chyby plodu pritom tvorili viac ako 90 % legálne vykonaných interrupcií v Poľsku. Štrnásť ľudskoprávnych organizácií v spoločnej tlačovej správe upozorňuje, že ženy, dievčatá a všetky tehotné osoby v Poľsku čelili za uplynulých 12 mesiacov extrémnym prekážkam v prístupe k legálnym, včasným a bezpečným interrupciám. Od vynesenia rozsudku sa situácia zhoršuje aj pre obrankyne a obrancov práv žien.

Za reprodukčné práva na Slovensku vyšli do ulíc stovky ľudí (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

18. októbra 2021

V pondelok 18. októbra vyšli do ulíc Banskej Bystrice, Bratislavy, Trnavy, Prahy a Brna stovky ľudí, ktorí žiadajú ochranu reprodukčných práv na Slovensku. Protesty organizovala iniciatíva Nebudeme ticho a ich cieľom bolo upozorniť na škodlivý návrh zákona nazvaného „o pomoci tehotným ženám“. Návrh zákona však nepredstavuje pomoc, ale oklieštenie reprodukčných práv. Parlamentu bol taktiež odoslaný otvorený list, ktorý podporilo 60 organizácií a iniciatív. Listom spoločne vyzývame poslancov a poslankyne, aby predložený návrh nepodporili a prejavili tak skutočný záujem o ochranu ľudských práv na Slovensku.

Sledujte diskusiu Aktivizmus a spoločnosť na Facebooku Amnesty Slovensko (tu)
PODUJATIA AMNESTY SLOVENSKO

17. októbra 2021

Aktivizmus má nezastupiteľnú úlohu pri riešení mnohých spoločenských výziev a problémov. Či už ide o ochranu životného prostredia, ľudských práv, alebo mnoho ďalších oblastí, aktivistky a aktivisti sú v popredných líniách boja za spravodlivosť a rovnosť. Napriek tomu sú práve oni častým terčom útokov politickej reprezentácie, ktorá okrem iného spochybňuje ich motivácie. Vo štvrtok 21. októbra sa budeme o úlohe aktivizmu v slovenskej spoločnosti rozprávať s Martinou Strmeňovou, koordinátorkou platformy Nie v našom meste, a Nikoletou Kuglerovou, koordinátorkou aktivizmu v Amnesty International Slovensko.