Novinky zo sveta ľudských práv

Amnesty International sa venuje mnohým témam. Sledujeme dianie na celom svete, venujeme sa výskumom v teréne a odhaľovaniu neprávostí. Organizujeme podujatia medzinárodnej solidarity, zbierame podpisy pod početné petície a žiadame zmenu a ochranu práv pre všetkých. Na nasledujúcich stranách nádjete výber základných tém, ktorým sme sa v Amnesty Slovensko za uplynulé obdobie venovali. Z kapacitných dôvodov sa do tohto výberu nedostali všetky témy a udalosti, ktorými sa Amnesty celosvetovo zaoberá. V prípade záujmu o viac informácií zo sveta odporúčame navštíviť stránku www.amnesty.org.

Jún

Kruté útoky Talibanu v provincii Pandžšír predstavujú vojnový zločin kolektívneho trestu – nová výskumná správa (viac)

AFGANISTAN/ VOJNOVÉ ZLOČINY
8. JÚNA 2023

Taliban sa v afganskej provincii Pandžšír dopustil vojnového zločinu kolektívneho trestu voči civilistom, uvádza Amnesty International v novej výskumnej správe, ktorú zverejnila vo štvrtok 8. júna 2023. Výskumná správa s názvom ‚Vaši synovia sú v horách‘: Taliban hromadne trestá civilistov a civilistky v Pandžšíre dokumentuje závažné porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva vrátane mimosúdnych popráv, mučenia a hromadného svojvoľného zatýkania a zadržiavania. 

Zničenie priehrady Kachovka si vyžaduje naliehavú medzinárodnú reakciu – tisíce ľudí čelia humanitárnej katastrofe (viac)

INVÁZIA RUSKÝCH VOJSK NA UKRAJINU
6. JÚNA 2023

Na zničenie priehrady vodnej elektrárne Kachovka v časti južnej Ukrajiny okupovanej Ruskom reagovala Marie Struthers, regionálna riaditeľka pre východnú Európu a Strednú Áziu: „Po zničení priehrady Kachovka voda zaplavuje mestá a dediny v oblasti dolného toku rieky Dneper a prináša so sebou obrovské škody pre ľudí i životné prostredie. Ide o obrovskú humanitárnu katastrofu, pri ktorej sa medzinárodné spoločenstvo musí spojiť s cieľom postaviť zodpovedných pred súd.“

Ruský raketový útok na Ukrajine zabil dieťa na Medzinárodný deň detí (viac)

INVÁZIA RUSKÝCH VOJSK NA UKRAJINU
6. JÚNA 2023

Na ruské raketové útoky, ktoré zabili sedem ľudí vrátane matky a jej dieťaťa a zranili väčší počet ľudí, reagoval zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Denis Krivošejev: „Skutočnosť, že ruské útoky pripravili o život ďalších sedem ľudí vrátane matky s dieťaťom práve na Medzinárodný deň detí, je obzvlášť krutá. Deti si zaslúžia vyrastať, učiť sa a žiť šťastný život bez ohrozenia ozbrojeným konfliktom a násilím. Najnovší ruský útok na Ukrajine však zasiahol školy, škôlky a mnohé obytné civilné budovy, čím sa deň, ktorý mal byť oslavou detí, zmenil na deň smútku.

Riešenie klimatickej krízy si vyžaduje globálnu pozornosť a naliehavé kroky (viac)

KLIMATICKÁ KRÍZA/ PAKISTAN
5. JÚNA 2023

Pri príležitosti dnešného Svetového dňa životného prostredia zverejnila Amnesty International správu s názvom Pálčivý problém: Extrémne horúčavy a právo na zdravie v Pakistane, ktorá skúma vplyv aktuálnej vlny extrémnych horúčav v tejto juhoázijskej krajine na zdravie ľudí a porušovanie ich ľudských práv.

Práca v Amnesty Slovensko: koordinátor*ka aktivizmu a dobrovoľníctva (viac)

PRACUJTE S NAMI
2. JÚNA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá mimoriadne motivovanú a zodpovednú osobu, ktorá bude koordinovať a posilňovať náš aktivizmus a dobrovoľníctvo. Miesto je vhodné pre osobu, ktorá vie, ako koordinovať ľudí, ale nevyhnutným predpokladom je aj schopnosť vytvárať a organizovať akcie a aktivity, ktoré budú mobilizovať slovenskú verejnosť pre podporu ľudských práv.

Holandská polícia porušuje právo na protest (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ HOLANDSKO
2. JÚNA 2023

Amnesty International Holandsko nedávno zverejnila novú výskumnú správu s názvom Nekontrolovaná moc: Kontroly totožnosti a zhromažďovanie údajov o pokojných protestujúcich v Holandsku (k dispozícii na tomto odkaze). Podľa zistení organizácie správanie polície podkopáva právo na súkromie a právo na protest. Metódy policajného dohľadu a nezákonné monitorovanie pokojných demonštrantov a demonštrantiek porušuje vnútroštátne aj medzinárodné právne predpisy a normy v oblasti ľudských práv.

Historické ľudskoprávne víťazstvo: Švajčiarsko definuje znásilnenie na základe súhlasu (viac)

HOVORME O SÚHLASE/ ŠVAJČIARSKO
1. JÚNA 2023

Švajčiarska Národná rada dnes zmenila legislatívu upravujúcu znásilnenie. Nová definícia hovorí, že „sex proti vôli druhej zúčastnenej osoby“ je znásilnenie. Koordinátorka kampaní za práva žien Amnesty International Švajčiarsko Cyrielle Huguenot považuje túto zmenu za historické víťazstvo.

Plán obnovy nesmie podporovať vytváranie nových segregovaných kapacít vo vzdelávaní (viac)

PRÁVO NA VZDELANIE/ SLOVENSKO
1. JÚNA 2023

Amnesty International pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripomína nedostatočnú ochranu práv detí na Slovensku. Plán obnovy a odolnosti Slovenska môže mať významný vplyv na kvalitu a dostupnosť vzdelávania na Slovensku. Amnesty International má vážne obavy, že napĺňanie záväzkov plánu, ako sú zrušenie dvojzmennej prevádzky na základných školách alebo právny nárok na miesto v materskej škole od 3 rokov, by mohlo bez dôslednej implementácie a monitorovania opatrení na predchádzanie segregácii a jej odstránenie v niektorých lokalitách segregáciu vo vzdelávaní zabetónovať na ďalšie dekády.

Máj

Podporte presun LGBTI+ osôb, ktoré v utečeneckom tábore v Keni čelia zločinom z nenávisti (viac)

LGBTI+ ĽUDIA NA ÚTEKU/ KEŇA
31. MÁJA 2023

Preplnený utečenecký tábor Kakuma sa rozprestiera pod horúcim púštnym slnkom v Keni. Žijú v ňom aj stovky ľudí, ktorí sú terčom nenávisti a násilia kvôli tomu, kým sú a koho majú radi. Namiesto života v strachu im musí byť umožnený presun do niektorej z krajín, kde láska nie je zločin. Podpíšte petíciu a vyzvite ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského, aby odsúdil zločiny z nenávisti, ku ktorým v Keni dochádza, a podporil presun LGBTI+ ľudí z tábora Kakuma do bezpečia.

Vítame predĺženie zbrojného embarga OSN na Južný Sudán (viac)

ZBRANE/ JUŽNÝ SUDÁN
31. MÁJA 2023

Bezpečnostná rada OSN o rok predĺžila zbrojné embargo na Južný Sudán. Regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku Tigere Chagutah to považuje za vítanú správu. „Milióny civilistov a civilistiek trpia porušovaním ľudských práv zo strany ozbrojencov. Za takmer desaťročie konfliktu išlo často o hrozné prípady znásilnenia a sexuálneho násilia. Zbrojné embargo je nevyhnutné na zastavenie prílevu zbraní, ktoré v Južnom Sudáne umožňujú páchať vážne zločiny. Hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN vysiela juhosudánskej vláde jasný signál. Vláda musí urýchlene konať a aplikovať akčný plán na riešenie sexuálneho násilia a naplniť ďalšie kritériá stanovené Bezpečnostnou radou v rezolúcii 2577 z mája 2021.“

Zneužívanie slzotvorného plynu vedie k zraneniam a smrti protestujúcich na celom svete (aktualizácia) (viac)

POLICAJNÉ NÁSILIE/ SVET
31. MÁJA 2023

Aktualizovaná webová stránka Tear Gas: An investigation podrobne opisuje nové prípady hrubého zneužívania slzotvorného plynu štátnymi bezpečnostnými zložkami. Sú medzi nimi aj prípady zneužitia slzotvorného plynu pri brutálnych zásahoch proti protestujúcim v Iráne, Peru a na Srí Lanke.

Historický rozsudok v prípade z bývalej Juhoslávie (viac)

VOJNOVÍ ZLOČINCI/ BÝVALÁ JUHOSLÁVIA
30. MÁJA 2023

Medzinárodný zostatkový mechanizmus OSN pre trestné tribunály dnes rozhodol o vine v prípade bývalých predstaviteľov srbskej štátnej bezpečnosti Jovicu Stanišića a Franka Simatovića. Obaja sa v roku 2021 odvolali proti predchádzajúcemu rozsudku o ich vine za napomáhanie pri páchaní vrážd, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v meste Bosanski Šamac. Podľa dnešného verdiktu sú Stanišić a Simatović vinní za spáchanie zločinov počas vojny v bývalej Juhoslávii v mestách Bijeljina, Zvornik, Doboj, Trnovo, Bosanski Šamac a Sanski Most.

Práca v Amnesty Slovensko: HR podpora a asistencia (viac)

PRACUJTE S NAMI
30. MÁJA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá motivovanú a zodpovednú osobu na pozíciu HR podpora a asistencia, ktorá bude podporovať naše dynamické a rastúce občianske združenie. Táto pozícia je vhodná pre človeka, ktorý je zapálený pre prácu v oblasti ľudských zdrojov a chce prispieť k rozvoju a posilneniu nášho tímu. 

Práca v Amnesty Slovensko: Vzdelávanie (viac)

PRACUJTE S NAMI
30. MÁJA 2023

Amnesty International Slovensko hľadá motivovanú a zodpovednú osobu, ktorá bude koordinovať a lektorovať aktivity vzdelávania k ľudským právam. Ide o zmysluplnú prácu, pri ktorej budete vzdelávať skupiny mladých ľudí o ľudských právach a ktorá vyžaduje jednak výborné organizačné schopnosti a pedantnosť, ale aj nadšenie pre lektorovanie.

Nigérijská vláda musí zabezpečiť, aby činnosť Shell v delte Nigeru nezhoršil porušovanie ľudských práv (viac)

PRÁVO NA ČISTÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/ NIGÉRIA
26. MÁJA 2023

V pondelok 29. mája nastúpi v Nigérii do úradu nová vláda, ktorej povinnosťou bude zabezpečiť, aby plánovaný predaj prevádzok spoločnosti Shell v delte rieky Niger neviedol k ďalšiemu zhoršeniu situácie v oblasti ľudských práv v regióne. Amnesty International zdokumentovala závažné a trvalé porušovanie ľudských práv v dôsledku ropného znečistenia v delte Nigeru, kde spoločnosť Shell pôsobí od 50. rokov 20. storočia. Amnesty International sa obáva, že navrhovaný predaj znemožní doterajším poškodeným prístup k primeraným prostriedkom nápravy a mnoho ďalších ľudí vystaví budúcemu porušovaniu ich práv.

Ďakujeme vám, že ste sa pri príležitosti IDAHOBITu postavili za práva transrodových ľudí (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
26. MÁJA 2023

Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí si dňa 17. mája 2023 v Bratislave prišli pripomenúť Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (IDAHOBIT), a to aj napriek nepriaznivému počasiu. Iba vďaka vám vyšla po prudkom lejaku dúha. Pozrite si fotografie zo zhromaždenia a prečítajte si prejavy, ktoré počas neho zazneli.

Zaobchádzanie so ženami v Afganistane by podľa Amnesty malo byť vyšetrované ako zločin proti ľudskosti (viac)

PRÁVA ŽIEN/ AFGANISTAN
26. MÁJA 2023

Podľa zistení Amnesty International a Medzinárodnej komisie právnikov by nezákonné zásahy Talibanu do práv žien a dievčat v Afganistane mali byť vyšetrované ako zločiny podľa medzinárodného práva. V novej správe s názvom Vojna Talibanu proti ženám: Rodový útlak v Afganistane môže predstavovať zločin proti ľudskosti organizácie predstavili podrobnú právnu analýzu, na základe ktorej dospeli k záveru, že drakonické obmedzovanie práv afganských žien a dievčat zo strany Talibanu vrátane svojvoľného zadržiavania a väznenia, násilných zmiznutí, mučenia a iného zlého zaobchádzania môže predstavovať zločin proti ľudskosti.

Popravy mučených demonštrantov v Iráne musia vyvolať hlasnú reakciu medzinárodného spoločenstva (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ IRÁN
25. MÁJA 2023

Madžid Kazemi, Saleh Mirhašemi a Sajíd Jaghubi boli 19. mája popravení po nespravodlivom súdnom konaní, ktoré nespĺňalo štandardy spravodlivého procesu. Madžid Kazemi, Saleh Mirhašemi a Sajíd Jaghubi boli zatknutí v novembri 2022 po účasti na protestoch v meste Isfahán. Celoštátne protesty v Iráne prepukli po tom, ako v septembri v policajnej väzbe zomrela Mahsa (Žina) Amini.

Technologickí giganti musia v záujme ochrany ľudských práv podliehať regulácii, a to aj napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu USA (viac)

TECHNOLOGICKÍ GIGANTI/ USA
24. MÁJA 2023

Najvyšší súd USA vydal 19. mája 2023 zamietavý rozsudok v dvoch prípadoch, v ktorých žalujúce strany požadovali, aby platformy sociálnych sietí niesli zodpovednosť za šírenie obsahu tretích strán.

Francúzska vláda sa pokúša oslabiť novú dohodu o stíhaní vojnových zločinov (viac)

DOHODA O STÍHANÍ VOJNOVÝCH ZLOČINCOV/ FRANCÚZSKO
23. MÁJA 2023

Návrh francúzskej vlády oslabuje momentálne rokovania o novej zmluve týkajúcej sa medzinárodnej právnej spolupráce v záležitostiach genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Diplomatické kroky francúzskej vlády sú v rozpore so zavedenými zásadami ľudských práv a spochybňujú samotnú podstatu univerzálnej jurisdikcie. Tento návrh by mohol oslobodiť ľudí podozrivých z mučenia a iných vojnových zločincov, a dokonca by mohol viesť k tomu, že im bude poskytnuté bezpečné útočisko.

Pakistan musí prestať odoberať práva transrodovým a rodovo nekonformným ľuďom (viac)

PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ/ PAKISTAN
19. MÁJA 2023

Federálny šariátsky súd v Pakistane 19. mája 2023 svojím verdiktom zrušil časti zákona o ochrane práv transrodových osôb z roku 2018. Na nebezpečné rozhodnutie súdu reagoval Rehab Mahamoor, výskumný asistent Amnesty International: „Tento rozsudok je krutou ranou pre práva už aj tak sužovanej skupiny obyvateľstva – transrodových a rodovo nekonformných ľudí v Pakistane. Niektoré pripomienky súdu navyše vychádzali skôr z predpokladaných scenárov než z empirických dôkazov. Predpoklady, ktoré majú korene v predsudkoch, strachu a diskriminácii, nemôžu byť dôvodom na odopieranie základných práv transrodovým a rodovo nekonformným osobám.

Trest smrti v roku 2022: Svet zaznamenal najviac popráv za posledných päť rokov (viac)

TLAČOVÁ SPRÁVA/ TREST SMRTI
16. MÁJA 2023

Amnesty International dnes (16. mája 2023) zverejnila Výročnú správu o treste smrti v roku 2022, v ktorej uvádza, že celosvetovo zaznamenané popravy dosiahli v uplynulom roku najvyšší počet za posledných päť rokov. Výrazný podiel na tejto smutnej štatistike majú tie isté krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky ako po minulé roky.

Neriešenie diskriminácie rómskych detí vo vzdelávaní je v kolízii s Európskym súdnym dvorom (viac)

TLAČOVÁ SPRÁVA/ SLOVENSKO
9. MÁJA 2023

Národná rada SR dnes schválila novelu školského zákona, ktorá neobsahuje opatrenia na riešenie diskriminácie rómskych detí. Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, v reakcii na výsledok hlasovania povedal: „Národná rada SR práve premrhala kľúčovú šancu na nápravu nezákonnej segregácie rómskych detí. Skutočnosť, že Slovensko neprijalo takú novelu, ktorá by bola zameraná na zabránenie systematickej diskriminácii vo vzdelávaní, zmarila nádeje na zabezpečenie rovného prístupu rómskych detí ku vzdelávaniu a dostala našu krajinu do kolízie s Európskou komisiou.“

Program májovej schôdze parlamentu vyvoláva z ľudskoprávneho hľadiska obavy: Tlačová správa Amnesty International Slovensko (viac)

TLAČOVÁ SPRÁVA/ SLOVENSKO
2. MÁJA 2023

Už dnes sa začína jedna z posledných parlamentných schôdzí pred koncom tohto volebného obdobia. Poslanci a poslankyne NR SR budú počas májovej schôdze rokovať o opatreniach, ktoré môžu posilniť, ale aj oslabiť systém ochrany ľudských práv na Slovensku. Amnesty International Slovensko upozorňuje na zákony a opatrenia, ktoré môžu predstavovať ľudskoprávne riziko, a vyzýva poslancov a poslankyne, aby pri hlasovaní o nich zohľadňovali ľudskoprávne záväzky Slovenska, ako aj ich povinnosť chrániť obyvateľstvo pred diskrimináciou a škodlivými spoločenskými javmi bez ohľadu na rasu, rodovú identitu, či sociálnu situáciu.

Apríl

Humanitárna reakcia na ničivé zemetrasenia v Turecku nezohľadnila potreby ľudí so zdravotným znevýhodnením (viac)

HUMANITÁRNA KATASTROFA / PRÁVA ĽUDÍ SO ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM
27. APRÍLA 2023

Potreby vysídlených ľudí so zdravotným znevýhodnením, ktorí boli po ničivých zemetraseniach v Turecku v rámci humanitárnej reakcie umiestnení do dočasných táborov, sú prehliadané, uvádza Amnesty International vo svojej novej správe.

Vypočujte si nový podcast Amnesty Slovensko, tentoraz o živote bez domova (viac)

POCAST / PRÁVO NA BÝVANIE
24. APRÍLA 2023

Peter rozpráva o svojom živote bez domova, ťažkostiach, ktoré mu takýto život priniesol a ako sa to všetko začalo. Vypočujte si jej príbeh na platformách Spotify, Apple Podcast alebo Buzzsprout.

Stanovisko Amnesty Slovensko k žalobe na SR vo veci nedostatočného riešenia diskriminácie rómskych detí (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
20. APRÍLA 2023

Európska komisia (EK) podala na Súdny dvor Európskej únie žalobu na Slovenskú republiku za to, že účinne nerieši otázku segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Podľa riaditeľa AI Slovensko je toto rozhodnutie jasným signálom, že segregácia rómskych detí nie je a nebude prehliadaná ani na európskej a hádam konečne ani na slovenskej úrovni.

Žiadajte spravodlivosť pre bieloruskú aktivistku Nasťu Lojku (viac)

AKTIVIZMUS/ NESPRAVODLIVÉ VÄZNENIE
19. APRÍLA 2023

Nasta (Anastázia) Lojka je známa ľudskoprávna aktivistka a edukátorka. Vo svojej práci sa zameriava na prípady porušovania ľudských práv v dôsledku uplatňovania bieloruských represívnych „protiextrémistických“ zákonov, ochranu cudzích štátnych príslušníkov a príslušníčok a osôb bez štátnej príslušnosti v Bielorusku a vzdelávanie v oblasti ľudských práv.

Bezprecedetný útok, ktorý nesmieme ignorovať (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
6. APRÍLA 2023

Prečítajte si prejav Amnesty International Slovensko, ktorý zaznel na proteste Postavme sa proti zákonu, ktorý by znemožnil právne tranzície, v sobotu 25. marca 2023.

Žiadame rovný prístup ku vzdelaniu pre všetky deti (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
5. APRÍLA 2023

Amnesty International vyzýva poslancov a poslankyne NR SR, aby nepremrhali možnosť doplniť novelu školského zákona o návrhy, ktoré budú segregácii nielen predchádzať, ale ju aj definitívne odstránia. Podpíšte petíciu a pridajte sa k nám.

Žiadame poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli transfóbny návrh zákona o rodnom čísle (viac)

PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ/ SLOVENSKO
4. APRÍLA 2023

NR SR dňa 21. marca posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za posun návrhu hlasovalo 87 poslancov a poslankýň. Výsledok tohto hlasovania považujeme za tragickú ukážku transfóbie a neznalosti, ktorá vládne v Národnej rade SR, a poslancov a poslankyne NR SR vyzývame, aby návrh zákona v druhom čítaní odmietli. Schválenie tohto zákona by znamenalo útok na ľudské práva transrodových ľudí a v konečnom dôsledku na ich životy. Pridajte sa k nám!

Európske štáty systémovo porušujú práva ľudí na úteku do Európy (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / EURÓPA
4. APRÍLA 2023

Európsky výbor na zabránenie mučeniu (CPT) vydal správu, v ktorej uvádza zistenia o rozsiahlom používaní násilia, zastrašovania a dlhodobej väzby voči ľuďom pokúšajúcim sa prekročiť hranice Európy. CPT v správe identifikoval „jasné vzorce zlého fyzického zaobchádzania“ s ľuďmi na úteku a taktiež sa domnieva, že ľudia na úteku naprieč Európou nemajú garantované základné právne záruky vrátane práva požiadať o azyl.

Povedzte s nami nie transfóbii a prejavte solidaritu (viac)

PRÁVA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ/ SLOVENSKO
3. APRÍLA 2023

NR SR dňa 21. marca posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za návrh hlasovalo 87 poslancov a poslankýň, jeho schválenie v druhom kole by znamenalo znemožnenie právnych tranzícií, ktoré sú na Slovensku legálne dlhé desaťročia. Takýto útok na ľudské práva a v konečnom dôsledku na životy transrodových ľudí nemôžeme dovoliť. Podpíšte a zdieľajte petíciu za odmietnutie návrhu na zmenu zákona o rodnom čísle, zašlite e-mail poslancom a poslankyniam alebo svoju solidaritu s transrodovými ľuďmi na Slovensku vyjadrite rôznymi spôsobmi v online alebo offline priestore.

Marec

Pri zásahoch proti protestom v Iráne zatýkajú aj deti, ktoré následne zažívajú bičovanie, sexuálne násilie aj elektrošoky (viac)

OCHRANA PRED MUČENÍM A INÝM ZLÝM ZAOBCHÁDZANÍM/ IŔAN
31. MARCA 2023

Amnesty International uviedla, že iránske spravodajské služby a bezpečnostné sily páchajú na deťoch vo veku už od dvanástich rokov hrôzostrašné činy mučenia vrátane bitia, bičovania, elektrických šokov, znásilnení a iného sexuálneho násilia s cieľom potlačiť ich účasť na celoštátnych protestoch.

Minuloročné zlyhania odhalili neschopnosť medzinárodného spoločenstva riešiť globálne výzvy (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Pozitívne legislatívne zmeny v časti európskych krajín stále nedokázali prevážiť nad zlyhaniami pri ochrane ľudských práv vrátane práva na protest, útokmi na reprodukčné a sexuálne práva či systémovým rasizmom, homofóbiou a transfóbiou, ktoré sa na Slovensku tragicky prejavili pri streľbe pred bratislavským barom Tepláreň a v mnohých ďalších situáciách. 

Stav ľudských práv na Slovensku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Na Slovensku v roku 2022 pretrvávala systémová diskriminácia Rómov a Rómok. Dvaja LGBTI+ ľudia boli zavraždení pri útoku, ktorý zvýraznil nenávistné nastavenie spoločnosti voči LGBTI+ ľuďom. Pretrvávala povinnosť nútenej sterilizácie pre transrodových ľudí podstupujúcich úradnú zmenu rodu. Poslanci a poslankyne parlamentu sa opäť pokúsili obmedziť reprodukčné práva. Slovensko stále neratifikovalo Dohovor o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Naďalej pribúdali nenávistné vyjadrenia politikov a političiek smerom k LGBTI+ ľuďom, ale aj novinárom a novinárkam. 

Stav ľudských práv v Maďarsku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

V Maďarsku v roku 2022 pretrvávala diskriminácia LGBTI+ ľudí a Rómov a Rómok. Situácia v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv žien sa výrazne zhoršila.  Učiteľom bolo odopreté právo na štrajk. V rozpore s právnymi predpismi EÚ Maďarsko pokračovalo vo vytláčaní ľudí na úteku a migrujúcich za svoju štátnu hranicu; Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že Maďarsko porušilo zákaz kolektívneho vyhostenia. Viaceré rozsudky ESĽP Maďarsko nevykonalo v plnej miere. 

Stav ľudských práv v Česku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Česká republika prijala tretí najvyšší registrovaný počet ľudí na úteku z Ukrajiny spomedzi krajín EÚ a najvyšší počet ľudí v pomere na obyvateľa. Stovky Rómov a Rómok z Ukrajiny boli vystavené diskriminačnému zaobchádzaniu. Objavili sa obavy z diskriminačných vyjadrení verejného ochrancu práv.  Tisícky rómskych žien, ktoré boli v minulosti nezákonne sterilizované, stále neboli plne odškodnené. Sterilizácia bola stále požiadavkou na právne uznanie zmeny pohlavia.  Pretrvávali obavy z dohody o ukončení dlhodobého sporu o rozšírenie bane Turów v blízkosti česko-poľskej hranice. 

Stav ľudských práv v Poľsku v roku 2022 (viac)

VÝROČNÁ SPRÁVA AMNESTY
28. MARCA 2023

Poľsko v roku 2022 ešte viac obmedzilo prístup k interrupcii. Vládna moc naďalej narúšala nezávislosť súdnictva. Na obmedzenie slobody prejavu sa používali trestné obvinenia. Obmedzená bola aj sloboda pokojného zhromažďovania. Pretrvávalo porušovanie práv LGBTI+ osôb. Poľsko podniklo kroky na prijatie 1 až 2 miliónov utečeniek a utečencov z Ukrajiny, hoci k tým, ktorí a ktoré prichádzali do krajiny od roku 2021 cez hranicu s Bieloruskom, sa naďalej správalo nepriateľsky. 

Životy transrodových ľudí nesmú byť nástrojom politického boja (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ / SLOVENSKO
21. MARCA 2023

NR SR dnes (21. marca) posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za posun návrhu hlasovalo 87 poslancov a poslankýň. Výsledok tohto hlasovania považujeme za tragickú ukážku transfóbie a neznalosti, ktorá vládne v Národnej rade SR a poslancov a poslankyne NR SR vyzývame, aby návrh zákona v druhom čítaní odmietli. Schválenie tohto zákona by znamenalo útok na ľudské práva transrodových ľudí a v konečnom dôsledku ich životy.

Novela školského zákona ignoruje, že desiatky tisíc rómskych detí sú v dôsledku segregácie uväznené v bludnom kruhu chudoby a vyčleňovania (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK / SLOVENSKO
21. MARCA 2023

Symbolicky na Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie Národná rada SR rokuje o novele školského zákona, ktorá ignoruje segregáciu. Neschopnosť presadiť zákaz diskriminácie v prístupe k vzdelaniu má dlhodobé a ďalekosiahle dôsledky pre 20- až 30-tisíc rómskych detí, ktoré sú naďalej vystavené segregácii a vzdelávaniu nízkej kvality, čím sú uväznené v bludnom kruhu chudoby a vyčleňovania.

25 pravidiel na ochranu protestujúcich pred zneužitím gumových projektilov (viac)

PRÁVO NA PROTEST / ZBRANE
17. MARCA 2023

Amnesty International vypracovala zoznam 25 pravidiel, ktoré by mali ozbrojené zložky uplatňovať pri používaní gumových a pogumovaných projektilov, aby protestujúcich ľudí chránili pred vážnymi a neraz smrteľnými úrazmi a pred ďalším porušovaním ich ľudských práv, ku ktorému dochádza pri nadužívaní a nesprávnom používaní tzv. menej smrtiacich zbraní.

Hyundai CE musí preťať svoje spojenie s vojnovými zločinmi v Masafer Yatta (viac)

APARTHEID / IZRAEL A OPÚ
16. MARCA 2023

Spoločnosť Hyundai Construction Equipment (Hyundai CE) musí podniknúť okamžité kroky, aby zabránila používaniu svojich zariadení pri demoláciách v oblasti Masafer Yatta na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Amnesty International spolu s organizáciou Democracy for the Arab World Now zdokumentovala päť prípadov, v ktorých izraelské sily využívali na zničenie palestínskeho majetku v Masafer Yatta bagre vyrobené spoločnosťou Hyundai CE.

Odsúdenie Justyny Wydrzyńskej ponúka mrazivú vidinu budúcnosti poľských žien (viac)

POĽSKO / REPRODUKČNÉ PRÁVA
14. MARCA 2023

Okresný súd vo Varšave uznal aktivistku a dulu Justynu Wydrzyńskú vinnou z napomáhania pri interrupcii (obvinenie podľa článku 152.2 trestného zákona) a z držby liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh (článok 124 farmaceutického zákona) a odsúdil ju na 8 mesiacov verejnoprospešných prác za pomoc tehotnej žene pri získaní interrupčných tabletiek.

Novela Školského zákona ignoruje nekvalitné segregované vzdelávanie rómskych detí (viac)

SLOVENSKO / SEGREGÁCIA
14. MARCA 2023

V Národnej rade SR dnes (14. marca) začína schôdza parlamentu, na ktorej by sa malo okrem iného rokovať aj o novele Školského zákona. Novela podľa Amnesty International Slovensko ignoruje nekvalitné segregované vzdelávanie rómskych detí. Viac ako 20-tisíc rómskych detí nedostáva také kvalitné vzdelanie ako ich rovesníci a rovesníčky. Počet segregovaných rómskych detí narastá. Stúpa aj počet rómskych detí, ktoré nedokončia základné vzdelanie. Stále pretrváva „účelová“ diagnostika a nezákonné zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl a tried.

Gumové projektily polície zabili desiatky ľudí na celom svete a tisíce ďalších zmrzačili (viac)

PRÁVO NA PROTEST / ZBRANE
14. MARCA 2023

Štátne bezpečnostné zložky na celom svete bežne zneužívajú gumové a plastové projektily a iné zbrane na násilné potláčanie pokojných protestov, pričom spôsobujú hrozné zranenia a úmrtia, uviedla dnes Amnesty International pri príležitosti vydania novej výskumnej správy, v ktorej vyzýva na prísnu kontrolu ich používania a uzavretie globálnej dohody o regulácii obchodovania s nimi. 

Slovenská verejnosť si uvedomuje dôležitosť súhlasu pri sexe. Kedy si to uvedomia aj politici? (viac)

PRÁVA ŽIEN / HOVORME O SÚHLASE
8. MARCA 2023

Amnesty International Slovensko pri príležitosti Medzinárodného dňa žien prináša výsledky reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa respondenti a respondentky vyjadrovali k dôležitosti súhlasu v sexuálnych vzťahoch a aktivitách. Prieskum uskutočnila vo februári 2023 agentúra Focus. Tento v poradí tretí podobný prieskum za uplynulé tri roky jasne ukazuje, že prevažná väčšina slovenskej spoločnosti vníma dôležitosť súhlasu a taktiež považuje za problém, že slovenská definícia znásilnenia nekladie dôraz na slobodný súhlas.

Pošlite poslankyniam a poslancom pohľadnicu na MDŽ a žiadajte zmenu zákonnej definície znásilnenia (viac)

PRÁVA ŽIEN / HOVORME O SÚHLASE
7. MARCA 2023

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa v Amnesty Slovensko rozhodli poslať poslancom a poslankyniam pohľadnicu s výzvou, aby sa pri hlasovaní o novele Trestného zákona postavili proti redefinícii znásilnenia, ktorá nie je založená na súhlase a rešpekte. Zapojte sa do akcie aj Vy a pošlite poslancom a poslankyniam NR SR elektronickú pohľadnicu k MDŽ.

Ruského študenta a blogera odsúdili na dlhoročné väzenie za nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu (viac)

SLOBODA PREJAVU / RUSKO
7. MARCA 2023

Timirjazevský okresný súd v Moskve 7. marca odsúdil Dmitrija Ivanova, študenta informatiky na Moskovskej štátnej univerzite (MSU) a blogera na telegramovom kanáli Protest MSU, na 8,5 roka odňatia slobody. Súd ho uznal vinným zo „šírenia vedome nepravdivých informácií o ruských ozbrojených silách motivovaných politickou alebo ideologickou nenávisťou“ (článok 207.3 ods. 2 ruského trestného zákonníka).

Rada OSN pre ľudské práva sa musí zaoberať vytrvalými útokmi Talibanu na ľudské práva (viac)

PRÁVA ŽIEN / OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV V OHROZENÍ
6. MARCA 2023

Osobitný spravodajca OSN pre oblasť ľudských práv v Afganistane dnes (6. marca 2023) na 52. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva predložil novú správu o stave ľudských práv v krajine. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva členské štáty OSN, aby konali v záujme dosiahnutia spravodlivosti pre obete a preživších porušovania ľudských práv, ktorého sa od nástupu k moci v Afganistane dopustila vláda Talibanu.

Február

Viac ako 30 krajín vyzýva na vytvorenie medzinárodného právneho rámca pre používanie robotov na zabíjanie (viac)

TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA
25. FEBRUÁRA 2023

Zástupcovia a zástupkyne viac ako 30 krajín v piatok 24. februára 2023 v Kostarike podpísali komuniké, v ktorom vyzývajú na rozšírenie medzinárodného práva o úpravu (vrátane nariadení a zákazov) týkajúcu sa vývoja a používania autonómnych zbraňových systémov.

Transrodoví ľudia v Španielsku môžu podstúpiť právnu tranzíciu bez lekárskych zásahov (viac)

DOBRÉ SPRÁVY / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
24. FEBRUÁRA 2023

Po novom môžu ľudia starší ako 16 rokov prejsť právnou tranzíciou, teda legálne zmeniť rod v dokladoch, bez toho, aby museli prechádzať medicínskymi úkonmi.

Rok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu: v centre úsilia o spravodlivosť musia byť práva preživších (viac)

RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU
22. FEBRUÁRA 2023

Vo štvrtok 24. februára uplynie rok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva Medzinárodné spoločenstvo na vypracovanie spoľahlivého plánu, ktorý zabezpečí prístup k spravodlivosti pre obete a ľudí zasiahnutých vojnou na Ukrajine.

Rozhodnutie kórejského Najvyššieho súdu dáva nádej na manželstá pre všetkých (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ / DOBRÉ SPRÁVY
21. FEBRUÁR 2023

Najvyšší súd Južnej Kórei nariadil Národnej zdravotnej poisťovni obnoviť poistenie pre partnerov resp. partnerky žijúce vo vzťahu s človekom rovnakého pohlavia.

Peruánske ozbrojené zložky útočia pri potláčaní protestov primárne na pôvodné obyvateľstvo (viac)

PRÁVO NA PROTEST
16. FEBRUÁR 2023

Amnesty International vydala 16. februára výskumnú správu, v ktorej sa zaoberá porušovaním ľudských práv protestujúcich v Peru, ku ktorým došlo od konca minulého roka, keď v krajine vypukli protesty za sociálnu spravodlivosť a ľudské práva.

Nový fínsky zákon o uznávaní rodu je významným krokom k ochrane práv transrodových osôb (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ FÍNSKO
10. FEBRUÁR 2023

Vo Fínsku prijali nový zákon, ktorý ruší povinnosť transrodových osôb podstupovať pred právnym uznaním ich rodu invazívne lekárske procedúry. Amnesty International považuje túto legislatívnu zmenu za veľké víťazstvo na ceste k rovnosti.

Navrhovaná novela školského zákona je ďalšou premrhanou šancou ukončiť nezákonnú segregáciu rómskych detí (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ SLOVENSKO
8. FEBRUÁR 2023

Novela mala byť krokom k zlepšeniu alarmujúceho stavu segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Realita medzirezortného pripomienkovania však ukázala nezáujem riešiť diskriminačnú prax.

Sex, ku ktorému došlo bez súhlasu zúčastnených, je znásilnením (viac)

SLOVENSKO/ SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA
7. FEBRUÁR 2023

Nie však u nás. Slovensko sa nezaradí medzi štáty, ktoré sa rozhodli prijať novú a lepšiu definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu. Amnesty International považuje rozhodnutie ministra spravodlivosti V. Karasa nezmeniť definíciu znásilnenia za neprijateľné.  

Shell musí vyčistiť deltu Nigeru od uniknutej ropy (viac)

NIGÉRIA/ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
7. FEBRUÁR 2023

Viac ako 13 500 obyvateľov a obyvateliek z komunít Ogale a Bille v delte rieky Niger podalo žalobu proti spoločnosti Shell, v ktorej žiadajú, aby spoločnosť odstránila znečistenie spôsobené únikom ropy, ktorá im otrávila studne a zamorila pôdu a vodu. Tvrdia, že znečistenie im úplne znemožnilo hospodáriť a loviť ryby, čím ich spoločnosť Shell pripravila o živobytie.

Koncom marca by mal súd rozhodnúť v prípade aktivistky Justyny Wydrzyńskej (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA/ POĽSKO
6. FEBRUÁR 2023

V pondelok 6. februára 2023 už po piatykrát sprevádzali naše kolegyne a kolegovia z Amnesty International Poľsko aktivistku Justynu Wydrzyńsku na okresnom súde vo Varšave. Aktivistka za reprodukčné práva a spoluzakladateľka aktivistického kolektívu Aborcyjny Dream Team (ADT) čelí obvineniam za napomáhanie pri umelom prerušení tehotenstva. V prípade uznania viny jej hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

Amnesty International vyslala do Peru krízový výskumný tím na výskum závažných porušení ľudských práv (viac)

PERU/ PRÁVO NA PROTEST
6. FEBRUÁR 2023

Po dôkladnom monitorovaní situácie v Peru vyslala Amnesty International do krajiny špecializovaný krízový tím, aby preskúmal závažné porušenia ľudských práv a možné zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v súvislosti s vlnou protestov, ktoré sa začali v decembri minulého roka.

Pracujte v Amnesty: starostlivosť o darcov a darkyne (viac)

PRACUJTE S NAMI
4. FEBRUÁR 2023

Hľadáme ľudí, ktorí nám pomôžu so starostlivosťou o darcov a darkyne. Náplňou práce je komunikácia s potenciálnymi darcami a darkyňami prostredníctvom telefónu a emailu. Snažíme sa osloviť čo najširšie publikum, pretože veríme, že naša práca má zmysel. Pomôžte nám so získavaním zdrojov, aby sme mohli naďalej hovoriť o ľudských právach a získavať podporu pre ľudí, ktorí ju naozaj potrebujú!

Memphiská polícia a americké úrady musia prevziať zodpovednosť za systémové zlyhania, ktoré viedli k zabitiu Tyrea Nicholsa (viac)

POLICAJNÉ NÁSILIE/ USA
3. FEBRUÁR 2023

V súvislosti so smrťou Tirea Nicholsa boli vznesené obvinenia proti príslušníkom policajného oddelenia v Memphise. Zábery zo služobnej kamery, ktoré tento týždeň zverejnila memphiská polícia, vyvolali pobúrenie aj protesty v mnohých mestách Spojených štátov.

Izrael upevňuje apartheid, pre Palestínčanov to znamená ohrozenie života (viac)

IZRAEL/OPÚ/APARTHEID
1. FEBRUÁRA 2023

Izraelské orgány musia odstrániť systém apartheidu, ktorý spôsobuje toľké utrpenie a krviprelievanie, uviedla dnes Amnesty International. Odkedy organizácia spustila svoju rozsiahlu kampaň proti apartheidu, uplynul presne rok, počas ktorého izraelské sily zabili takmer 220 Palestínčanov a Palestínčaniek, z toho 35 len v januári 2023. Nezákonné zabíjanie pomáha udržiavať izraelský režim apartheidu a predstavuje zločiny proti ľudskosti, rovnako ako administratívne zadržiavanie, násilný presun obyvateľstva a ďalšie pretrvávajúce závažné porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv zo strany izraelských orgánov.

V Iráne hrozí poprava 3 mladým mužom, ktorých bezpečnostné zložky podrobili príšernému mučeniu za účasť na protestoch

IRÁN/ TREST SMRTI/ PRÁVO NA PROTEST
1. FEBRUÁRA 2023

Iránske orgány musia okamžite zrušiť nespravodlivé odsúdenie a tresty smrti, ktoré uložili trom mladým demonštrantom. Muži boli počas zadržiavania vystavení hroznému mučeniu vrátane bičovania, elektrických šokov, vešania dole hlavou a vyhrážok zastrelením, pri ktorých na nich mierili zbraňou, uviedla Amnesty International.

Január

Význam squatovania. Ako si zobrať späť mesto (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
26. JANUÁRA 2023

Squatovanie je jedným z nástrojov, ktoré máme k dispozícii v rámci snahy o premenu moderných miest a mestského prostredia, ktoré sú v súčasnej podobe hlboko nepriateľské k „bežným ľuďom“ a ľuďom ohrozeným sociálnym vylúčením a bezdomovectvom. Je to nástroj, ktorým si ľudia môžu mestá zobrať späť.

Od zatknutia Alexeja Navaľného uplynuli dva roky, opozičné osobnosti v Rusku naďalej čelia umlčiavaniu, väzneniu a exilu (viac)

RUSKO/ OBRANCI A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
25. JANUÁRA 2023

Od masových protestov v Rusku, ktoré žiadali prepustenie významného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného a boli tvrdo potlačené, uplynuli dva roky. Ruské orgány sa naďalej usilujú rozložiť opozičné hnutie a zastrašiť obrancov a obrankyne ľudských práv.

Sýrske vládne sily musia ukončiť obliehanie civilného obyvateľstva prevažne kurdských oblastí Aleppa (viac)

SÝRIA/ CIVILNÉ OBYVATEĽSTVO
24. JANUÁRA 2023

Od začiatku blokády v auguste 2022 boli desaťtisíce civilistov a civilistiek vrátane vnútorne vysídlených ľudí vystavené vážnemu nedostatku základných surovín, paliva a humanitárnej pomoci. Zásoby zdravotníckych potrieb sú už takmer vyčerpané a ľudia spaľujú nábytok a ďalšie predmety z rôznych materiálov, ktoré nájdu v domácnosti, v snahe udržať sa v teple počas mrazov.

„Ľudskosť a sila Maratónu písania listov dokážu zázraky.“ – Magai Mariop Ngong (viac)

DOBRÉ SPRÁVY/ MARATÓN PÍSANIA LISTOV
24. JANUÁRA 2023

Prečítajte si odkaz, ktorý Magai Mariop Ngong napísal pre podporovateľstvo Maratónu písania listov. Jeho prípad bol súčasťou Maratónu písania listov v roku 2019. Magai bol vo svojich 15 rokoch odsúdený na trest smrti. Na základe rozhodnutia odvolacieho súdu bol však jeho rozsudok smrti zrušený a Magaiovi bol udelený miernejší trest.

Izrael sa zákazom palestínskej vlajky opäť usiluje o to, aby bolo Palestínčanov menej vidieť a počuť (viac)

IZRAEL/ PALESTÍNA
12. JANUÁRA 2023

Izraelská vláda vydala smernicu o odstránení palestínskych vlajok z verejných priestorov. Amnesty International upozorňuje, že ďalšie obmedzenia verejného vyvesovania, nosenia a zobrazovania palestínskej vlajky sú hrubým útokom na práva Palestínčaniek a Palestínčanov na národnosť, slobodu prejavu a slobodu pokojného zhromažďovania.

Amnesty International odsudzuje 21 rokov trvajúce porušovanie práv na Guantáname (viac)

USA/ GUANTÁNAMO
11. JANUÁRA 2023

V stredu 11. januára 2022 uplynie už 21 rokov od otvorenia väznice na vojenskej základni USA v kubánskom zálive Guantánamo, kde Spojené štáty v priebehu rokov zadržiavali takmer 780 mužov moslimského vierovyznania bez obvinenia a bez riadneho súdneho procesu.

Na ostrove Lesbos sa začal absurdný súdny proces s dobrovoľníckymi záchranármi a záchranárkami (viac)

GRÉCKO/ AKTIVIZMUS
10. JANUÁRA 2023

V utorok 10. januára sa na gréckom ostrove Lesbos začalo súdne konanie so Sarah Mardini, Seánom Binderom a ďalšími 22 dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi, ktorí pôsobili v pátracích a záchranných tímoch na lodiach v Stredozemnom mori.

Práca v Amnesty: Správa sociálnych sietí (juniorská pozícia) (viac)

PRACUJTE S NAMI
10. JANUÁRA 2023

ROK 2022

December

Amnesty International Slovensko hľadá človeka, ktorý posilní našu prácu na sociálnych sieťach a pod vedením koordinátorky komunikácie pomôže naše sociálne siete napĺňať pútavým ľudskoprávnym obsahom. Štruktúrovaný životopis spoločne s motivačným listom a krátkym vypracovaným zadaním pošlite e-mailom na [email protected] do 30. januára 2022, ako predmet mailu uveďte „SOCIÁLNE SIETE AMNESTY“.

Ničivé výpadky elektriny na Ukrajine ohrozujú v čase blížiacich sa Vianoc život civilnej populácie (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
21. DECEMBRA 2022

Amnesty International 21. decembra uviedla, že pokračujúce útoky ruských ozbrojených síl na kritickú energetickú infraštruktúru Ukrajiny sú hrubým porušením medzinárodného humanitárneho práva a ohrozujú životy civilistiek a civilistov, ktorí musia okrem útokov a nedostatku základných zdrojov čeliť aj mrazivému počasiu. Amnesty International preto opätovne vyzýva Ruskú federáciu, aby ukončila nezákonné cielené útoky na civilnú infraštruktúru Ukrajiny.

Stanovisko Amnesty International Slovensko k Vyjadreniu psychiatrov, psychológov a iných odborníkov k transsexualizmu (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
15. DECEMBRA 2022

Transrodoví ľudia na Slovensku dlhodobo čelia diskriminácii a neustálym útokom na ich práva i fyzickým útokom, ktoré ohrozujú ich zdravie a život. Dnes sa k týmto útokom, žiaľ, pridáva aj časť lekárskej a zdravotníckej obce, ktorá by mala všetkým ľuďom, bez ohľadu na rodovú identitu, poskytovať nezaujatú a vedecky podloženú zdravotnú starostlivosť. 

Ruská Štátna duma schválila návrh zákona, ktorý hrubo porušuje práva LGBTI+ ľudí a podporuje ich diskrimináciu (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ RUSKO
8. DECEMBRA 2022

Vo štvrtok 24. novembra dolná komora ruského parlamentu Štátna duma schválila návrh zákona o zákaze tzv. „LGBT propagandy“, za ktorú sa podľa neho budú považovať napríklad verejné prejavy homosexuálnych vzťahov či rodovo nebinárneho správania alebo zmienky o nich v umení či reklame, ale aj poskytovanie akýchkoľvek informácií o sexualite a rode, ktoré sa vymykajú normatívnej cisrodovej a heterosexuálnej predstave o rodine, vzťahoch a identite.

Starší ľudia na Ukrajine čelia kvôli ruskej invázii zvýšeným rizikám a nemajú prístup k bývaniu (viac)

STARŠÍ ĽUDIA/ UKRAJINA
6. DECEMBRA 2022

Amnesty International vydala novú výskumnú správu, v ktorej sa venuje situácii starších ľudí na Ukrajine od vpádu ruskej armády. Správa s názvom „Už nemám domov“: Ako starší ľudia na Ukrajine prežívajú vojnu a presídlenie dokumentuje, že vojnový konflikt na Ukrajine neúmerne zasahuje staršiu populáciu.

Rozhodnutie tokijského súdu o manželstvách párov rovnakého pohlavia je iskričkou nádeje (viac)

PRÁVA LGBT+ ĽUDÍ/ JAPONSKO
5. DECEMBRA 2022

Okresný súd v Tokiu v stredu 30. novembra potvrdil rozhodnutie japonskej vlády zakazujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia, avšak výskumníčka Amnesty International pre východnú Áziu, Boram Jang, v tejto súvislosti uviedla: „Súd dnes potvrdil diskriminačný zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia zo strany vlády, ale zároveň uznal, že skutočnosť, že neexistuje žiadny právny rámec, ktorý by párom rovnakého pohlavia poskytol právne uznanie ich rodín, je porušením ich ľudských práv. Aspoň toto rozhodnutie nám dodáva nádej.

Pripomeňme si najväčšie ľudskoprávne víťazstvá roka 2022 (viac)

DOBRÉ SPRÁVY
2. DECEMBRA 2022

Rok 2022 pomaly končí, a pre Amnesty International to boli, ako vždy, rušné mesiace. Svet čelí vážnym výzvam v oblasti ľudských práv na toľkých frontoch, až sa môže stať, že človeku ľahko uniknú pozitívne zmeny, ktoré sa v tomto období udiali. Vďaka neúnavnej angažovanosti našich podporovateľov a podporovateliek prispela Amnesty International k oslobodeniu nespravodlivo väznených, prepracovaniu nespravodlivých a diskriminačných zákonov a vyvodeniu zodpovednosti voči mocným porušovateľom ľudských práv. Prinášame prehľad ľudskoprávnych víťazstiev uplynulého polroka, ktoré si rozhodne treba pripomenúť.

November

Vypočujte si naše živé knižky z projektu Silné čítanie (viac)

ČO ROBÍME/ ŽIVÁ KNIŽNICA
30. NOVEMBRA 2022

Od októbra 2021 sa venujeme projektu Silné čítanie, v ktorom sme partnerskou organizáciou. V rámci tohto projektu sme pripravili 5 podcastových adaptácií obľúbenej metódy živá knižnica. Na projekte spolupracujeme s Centrom komunitného organizovania a Literárnou baštou.

Čínska vláda nesmie zadržiavať pokojných demonštrantov a demonštrantky (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ ČÍNA
30. NOVEMBRA 2022

Vo štvrtok 24. novembra vypukol v obytnom dome v čínskom meste Urumči požiar, pri ktorom zahynulo najmenej 10 ľudí. Obyvateľstvo oblasti vidí jasnú súvislosť medzi úmrtiami a drastickým uzatváraním ulíc a budov v rámci opatrení proti šíreniu COVID-19, ale miestne orgány toto tvrdenie spochybňujú. V reakcii na požiar vypukli v Urumči bezprecedentné pokojné protesty. Demonštranti a demonštrantky najčastejšie žiadajú zmiernenie neprimeraných protipandemických opatrení, ukončenie cenzúry či odstúpenie prezidenta Si Ťin-pchinga.

Solidarizovať s Palestínčankami znamená prestať podporovať apartheid (viac)

PALESTÍNA / APARTHEID
29. NOVEMBRA 2022

Pri príležitosti Medzinárodného dňa solidarity s palestínskym ľudom Amnesty International opakuje svoju výzvu, aby celý svet konal v záujme ukončenia režimu apartheidu, ktorý izraelské orgány beztrestne uplatňujú proti palestínskej populácii. 

Práca v Amnesty: Výskumníčka v projekte Bývanie je ľudské právo (viac)

PRACUJTE S NAMI
28. NOVEMBRA 2022

Amnesty International Slovensko hľadá človeka, ktorý posilní našu prácu na plánovanom výskume v rámci projektu Bývanie je ľudské právo. Štruktúrovaný životopis spoločne s motivačným listom pošlite e-mailom na [email protected] do 15. decembra 2022, do predmetu napíšte „VÝSKUM AMNESTY“. V prípade otázok nás môžete kontaktovať na [email protected] Viac informácií nájdete tu.

Aj tak vás zatknú – protestovať v Rusku je dnes takmer nemožné (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
24. novembra 2022

Amnesty International vydala novú výskumnú správu, v ktorej organizácia mapuje dômyselný systém obmedzení a tvrdých represií ruských úradov zavedených s cieľom potláčať protesty a akékoľvek spravodajstvo o nich. Správa dokumentuje desiatky prípadov nezákonného marenia práce novinárov a nezávislých pozorovateliek počas verejných protestov vrátane svojvoľného zatýkania, použitia sily, zadržiavania a udeľovania vysokých pokút.

Dobré správy z Turecka. Súd zrušil nespravodlivý rozsudok v prípade Tanera Kılıça a ďalších (viac)

AKTIVIZMUS/ OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
23. novembra 2022

Najvyšší odvolací súd v Turecku zrušil rozsudok v prípade dvoch obrancov a dvoch obrankýň ľudských práv, ktorých odsúdili na základe vykonštruovaných obvinení z terorizmu. Súd zrušil rozsudok v prípade Tanera Kılıça, İdil Eser, Özlem Dalkıran a Günala Kurşuna, členov a členiek tzv. Istanbulskej desiatky, ktorých zadržali v stredu 5. júla 2017 počas ľudskoprávneho workshopu v Büyükade.

Dobré správy! Súd potvrdil rozsudok v prospech aktivistky Julie Cvetkovej (viac)

AKTIVIZMUS/ OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
23. novembra 2022

Odvolací súd v Komsomoľsku nad Amurom v utorok 22. novembra potvrdil rozhodnutie súdu v prípade Julie Cvetkovej, ktorý ju oslobodil od obvinenia z „výroby a šírenia pornografie“, a uznal ju nevinnou. Cvetkova čelila od januára 2020 žalobe v súvislosti s jej kresbami ženských tiel a pohlavných orgánov, ktoré zverejnila na ruskej sociálnej sieti VKontakte v rámci kampane venovanej pozitívnemu obrazu o ženskom tele.

Násilné presuny a deportácie civilného obyvateľstva z Ukrajiny do Ruska predstavujú vojnový zločin (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY/ INVÁZIA NA UKRAJINU
10. novembra 2022

Ruské sily a skupiny podliehajúce ich veleniu násilne presúvali civilné obyvateľstvo okupovanej Ukrajiny hlbšie do oblastí pod kontrolou Ruska alebo do Ruska. Počas tohto procesu došlo k oddeleniu detí od rodičov či iných dospelých príbuzných, čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.V rozhovoroch s Amnesty International dotknutí ľudia uviedli, že boli nútení prejsť osobnými previerkami – známymi pod názvom „filtrácia“ –, ktoré porušovali ich práva a niekedy viedli k svojvoľnému zadržaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. 

Vyšetrovanie Amnesty International odhalilo spojitosť medzi dodávkami leteckého paliva a vojnovými zločinmi (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY/ KORPORÁTNA ZODPOVEDNOSŤ
4. novembra 2022

Amnesty International odhalila spojitosť medzi súkromnými spoločnosťami dodávajúcimi letecké palivo a vojnovými zločinmi mjanmarskej armády, obzvlášť od začiatku vojenského prevratu vo februári 2021. Výskumná správa čerpá zo širokého spektra zdrojov vrátane uniknutých dokumentov spoločnosti Puma Energy, oficiálnych firemných dokumentov, údajov o sledovaní plavidiel, satelitných snímok, verejných záznamov a rozhovorov s vojakmi, ktorí dezertovali z mjanmarského letectva a zdrojmi blízkymi spoločnosti Puma Energy.

Začína sa Maratón písania listov 2022 (viac)

MEDZINÁRODNÁ SOLIDARITA/ PRÁVO NA PROTEST
1. novembra 2022

Maratón písania listov už v mnohých prípadoch zmenil či doslova zachránil život mnohým nevinným ľuďom. Tento rok prepustili z väzenia Bernarda Caal Xola, domorodého mayského environmentalistu a väzňa svedomia v Guatemale neprávom väzneného za aktivizmus. V marci bol prepustený aj Magai Matiop Ngong, odsúdený v Južnom Sudáne na smrť v roku 2017, keď mal 15 rokov, ktorého prepustili po tom, ako najvyšší súd uznal, že v čase zločinu, za ktorý bol odsúdený, bol dieťaťom.

Október

Od domova k investici. Proč potřebujeme vrátit bydlení jeho hlavní význam? (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
25. októbra 2022

Skutečnost, že bydlení je ze své podstaty něco víc než jen položka v investičním portfoliu, že se jedná především o prostor bezpečí, vztahů, komunitního růstu i zázemí, se vytratily. Státy – hlavně v potskomunistickcýh zemích – plně přijaly představu, že bydlení prostě vyřeší trh a vzdaly se nároku na jakoukoliv politiku v této, pro lidi tolik zásadní oblasti. 

Slovenský parlament odmietol aj minimalistické zlepšenie postavenia párov rovnakého pohlavia na Slovensku (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
20. októbra 2022

V stredu, 19. októbra, hlasovali poslanci a poslankyne NR SR o návrhu zákona, ktorý by priniesol niekoľko malých zlepšení do života párov rovnakého rodu. Návrh podporilo len 50 zo 133 prítomných poslancov a poslankýň, a teda neprešiel do druhého čítania. K hlasovaniu došlo iba týždeň potom, ako Slovenskom otriasla obrovská tragédia v kvír bare Tepláreň v Bratislave, vražda dvoch mladých LGBTI+ ľudí.

V nadväznosti na útok na dvoch LGBTI ľudí vo vlaku z Bratislavy do Trnavy sme kontaktovali ZSSK ako aj Policajný zbor SR (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
15. októbra 2022

V nadväznosti na útok na dvoch LGBTI ľudí vo vlaku sme kontaktovali ZSSK ako aj Policajný zbor SR. Ak chce SR skutočne chrániť práva a bezpečnosť nás všetkých, cestovanie a bezpečné verejné priestory nemôžu byť výnimkou.

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým obetí zo Zámockej a solidaritu všetkým LGBTI+ ľuďom na Slovensku (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ SLOVENSKO
13. októbra 2022

Útok na ľudí v bare Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave je ľudskou aj ľudskoprávnou tragédiou. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám obetí a solidaritu preživšej a jej blízkym, ako aj všetkým ľuďom, ktorých sa táto tragédia osobne dotkla. Naša solidarita však musí siahať oveľa ďalej.

Ruské útoky na centrum Kyjeva a ďalšie ukrajinské mestá predstavujú zjavné porušenie vojnového práva (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ HUMANITÁRNE PRÁVO
11. októbra 2022

V skorých ranných a dopoludňajších hodinách 10. októbra uskutočnili ruské sily masívne raketové útoky na Kyjev a niekoľko ďalších ukrajinských miest vrátane Dnipra, Záporožia, Žitomira a ďalších. Podľa informácií ukrajinských ozbrojených síl zasiahlo ukrajinské civilné ciele približne 40 ruských rakiet. 

September

Amnesty vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zastaviť krviprelievanie na protestoch v Iráne (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ IRÁN
27. septembra 2022

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu za to, že nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou.

Tamarina generácia – Aj na Slovensku žijú deti, ktoré sa narodili do bezdomovectva (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
27. septembra 2022

Tamara je dvojročné dievčatko, ktoré nikdy nebývalo v byte alebo dome. So svojimi mladými rodičmi žije v prístrešku vybudovanom z odpadových dosiek, prikrytom kusom plechu slúžiacim ako strecha, bez podlahy a okien. Spolu s ďalšími asi štyridsiatimi rodinami žijú v jednom z desiatky osídlení, ktoré vznikli v priemyselných zónach či na okraji Košíc. Tamara je jedno z detí, ktoré sú druhou generáciou vyrastajúcou v bezdomovectve. Znamená to, že už ich rodičia vyrastali v bezdomovectve a Tamarina generácia sa doň „len“ narodila.

EÚ nesmie obetovať ľudské práva v mene oživenia vzťahov s Izraelom (viac)

SYSTÉMOVÉ NÁSILIE/ IZRAEL A OPÚ
26. septembra 2022

Stretnutie Asociačnej rady EÚ-Izrael, naplánované po desaťročnej prestávke, sa má uskutočniť na pozadí systematického porušovania ľudských práv a pretrvávajúceho, čoraz bezohľadnejšieho ignorovania záujmov EÚ v oblasti ľudských práv zo strany izraelských orgánov.

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku zadržali viac ako 1 300 protestujúcich (viac)

PRÁVO NA PROTEST/ RUSKO
23. septembra 2022

Pri zatýkaní pokojných demonštrantov a demonštrantiek, ktorí protestovali proti vojne a mobilizácii do ruskej armády, použila polícia neprimeranú silu vrátane bitia obuškami a škrtenia. V Petrohrade utrpela jedna zo zbitých osôb zlomeninu ruky. Podľa nezávislej ľudskoprávnej organizácie OVD-Info niektorí muži zadržaní v Moskve a Voroneži dostali priamo na polícii povolávací rozkaz. Zadržaným mužom a ženám zároveň hrozí trestné stíhanie. 

Alexej Navaľnyj zažíva vo väzení kruté zaobchádzanie (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ RUSKO
22. septembra 2022

Pred pár dňami boli zverejnené znepokojujúce informácie o zhoršujúcej sa situácii prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Navaľnyj si odpykáva deväťročný trest odňatia slobody na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu. V júli ho presunuli do väzenského zariadenia s prísnejším režimom. Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers upozorňuje, že nové správy a fotografie dokazujú, že Navaľnyj zažíva vo väzení čoraz krutejšie zaobchádzanie. 

Skryté bezdomovectvo – týka sa nás oveľa viac, než si uvedomujeme (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
21. septembra 2022

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kto je to, človek bez domova? Týka sa bezdomovectvo naozaj iba tých ľudí, ktorých vídame na lavičkách v meste? Alebo je tento problém v skutočnosti širší a zasahuje rôzne skupiny ľudí? Ľudí bez domova je, nanešťastie, oveľa viac, než by sme si mohli myslieť. Mnohí nemajú miesto, kam sa môžu večer vrátiť a cítiť sa bezpečne. Len ich nie je tak vidieť; sú skrytí. 

Masové hroby v Iziume sú strašnou pripomienkou následkov ruskej agresie (viac)

RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU/ VOJNOVÉ ZLOČINY
16. septembra 2022

Nálezy masových hrobov v meste Izjum potvrdzujú naše najtemnejšie obavy. Ľudia na Ukrajine a celom svete si zaslúžia vedieť ako zomreli ľudia, ktorých pochovali v lese pri Izjume. Páchatelia musia niesť zodpovednosť za každé nezákonné zabitie či iný vojnový zločin. Preživší a rodiny obetí majú právo na odškodnenie.

Výzývame kandidátov a kandidátky na primátorov, aby deklarovali, že bývanie považujú za ľudské právo (Tlačová správa) (viac)

PRÁVO NA BÝVANIE
12. septembra 2022

Amnesty International Slovensko vyzýva kandidátov a kandidátky na primátorov a primátorky krajských miest, aby pri príležitosti blížiacich sa komunálnych volieb deklarovali, že právo na bývanie považujú za ľudské právo, ktoré budú v prípade zvolenia chrániť a napĺňať v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky. Amnesty Slovensko upozorňuje, že zodpovednosť za zabezpečenie dostupného a dôstojného bývania pre ľudí ohrozených chudobou, bezdomovectvom či stratou domova leží primárne na mestách a obciach. Kandidátov a kandidátky na primátorov a primátorky preto vyzýva, aby sa v prípade ich zvolenia verejne zaviazali priorizovať zabezpečenie adekvátneho a dostupného bývania pre všetkých obyvateľov a obyvateľky.

August

Ruské inscenované procesy s ukrajinskými vojnovými zajatcami v Mariupole sú nezákonné a neprijateľné (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
26. augusta 2022

Amnesty International považuje akékoľvek pokusy Ruskom podporovaných ozbrojených skupín „súdiť“ ukrajinských vojnových zajatcov pred takzvaným „medzinárodným tribunálom“ v Mariupole za nezákonné a neprijateľné. Toto porušovanie ľudských práv ukrajinských vojnových zajatcov je ďalším aktom krutosti v meste, ktorého obyvateľstvo si počas ruskej agresie na Ukrajine vytrpelo už mnohé. 

Od začiatku etnických čistiek v mjanmarskom štáte Rakhine uplynulo 5 rokov (viac)

MJANMARSKO/ ROHINGOVIA
25. augusta 2022

Od začiatku etnických čistiek v mjanmarskom štáte Rakhine dnes uplynulo presne 5 rokov. Mjanmarská armáda začala 25. augusta 2017 vykonávať násilné operácie proti rohinskému obyvateľstvu na severe štátu Rakhine, ktoré viedli k závažným zločinom podľa medzinárodného práva, k vypáleniu celých dedín a prinútili státisíce ľudí utiecť do Bangladéša. Etnické čistky stoviek rohinských dedín v severnej časti štátu Rakhine spôsobili smrť tisícov rohinských žien, mužov a detí a viac ako milión ľudí prinútili utiecť cez hranice do Bangladéša, kde zotrvávajú dodnes. Podľa OSN došlo počas tejto operácie k mnohým zločinom proti ľudskosti a pravdepodobne je namieste hovoriť o genocíde.

6 mesiacov ruskej invázie na Ukrajine. Páchatelia vojnových zločinov musia čeliť spravodlivosti (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
24. augusta 2022

Pred 6 mesiacmi začala invázia vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu. Ruská invázia predstavuje podľa Amnesty International do očí bijúce porušenie Charty OSN. Takýto akt agresie je podľa medzinárodného práva zločinom. Žiadny z dôvodov, ktoré Rusko doteraz ponúklo, neospravedlňuje takéto konanie. Amnesty International od vypuknutia ruskej agresie žiada zastavenie útokov, dodržiavanie medzinárodného práva a dôslednú ochranu civilného obyvateľstva. Sme presvedčení, že obete všetkých vojnových zločinov si zaslúžia spravodlivosť. Vojnové zločiny spáchané Putinovými silami musia byť v plnej miere vyšetrené a páchatelia potrestaní.

Izrael musí prestať mariť činnosť palestínskych organizácií občianskej spoločnosti (viac)

IZRAEL/OPÚ
19. augusta 2022

Izraelské orgány musia skoncovať s represívnym ťažením proti palestínskej občianskej spoločnosti a umožniť jej organizáciám, aby svoju prácu vykonávali bez prenasledovania a obťažovania, uviedla Amnesty International po tom, ako izraelské ozbrojené sily 18. augusta 2022 zatvorili kancelárie siedmich palestínskych organizácií občianskej spoločnosti pôsobiacich na Západnom brehu Jordánu, na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ).

Saudskoarabskú študentku odsúdili za príspevok na Twitteri na 34 rokov väzenia (viac)

PRÁVA ŽIEN
19. augusta 2022

Salma al-Šehab sa pripravovala na návrat zo Saudskej Arábie do britského Leedsu, kde si robila doktorát, keď ju v januári 2021 predvolali na výsluch. Predtým než sa vôbec mohla hájiť na súde, strávila doktorandka a matka dvoch detí 285 dní v samoväzbe. Po celý čas vrátane výsluchov jej pritom saudskoarabské štátne orgány odopierali prístup k právnemu zastúpeniu.Salma al-Šehab nespáchala žiaden zločin, „previnila sa“ iba tým, že na Twitteri šírila príspevky saudskoarabských aktivistiek za práva žien, medzi inými Loujain al-Hathloul, ktorú len nedávno podmienečne prepustili, ale aj naďalej čelí zákazu cestovania.

Často kladené otázky k tlačovej správe Amnesty International zo 4. augusta 2022 (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
11. augusta 2022

Amnesty International hlboko ľutuje rozrušenie a hnev, ktorý správa o bojovej taktike ukrajinskej armády vyvolala. Mrzí nás, že naša správa je zneužívaná ruskou propagandou k ospravedlneniu ruských vojnových zločinov. O ničom takom v správe nehovoríme. Ruská agresia na Ukrajine je neobhájiteľná. Prečítajte si odpovede na často kladené otázky.

Stanovisko Amnesty International Slovensko k tlačovej správe venovanej ukrajinským bojovým taktikám ohrozujúcim civilné obyvateľstvo (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
05. augusta 2022

Od začiatku vojny na Ukrajine Amnesty vydala viac ako dve desiatky výskumných správ, petícií a tlačových správ, obsahujúcich dôkazy a svedectvá o zločinoch, ktorá ruská armáda spáchala a naďalej pácha od vpádu na Ukrajinu vo februári tohto roka. Mrzí nás, že po šiestich mesiacoch od začiatku vojny, keď sme takmer denne informovali o ruských zverstvách na Ukrajine, teraz počúvame, že „podporujeme a podieľame sa na šírení dezinformácií Kremľa“, a mnoho ďalších urážok a osočovania.

Ukrajinská taktika boja ohrozuje civilné obyvateľstvo (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
04. augusta 2022

Ukrajinské vojenské jednotky ohrozujú vlastné obyvateľstvo, keď si zriaďujú základne v obytných zónach, v budovách škôl a nemocníc, alebo podnikajú útoky z miest obývaných civilným obyvateľstvom. Takéto počínanie v žiadnom prípade neospravedlňuje ruské útoky, pri ktorých zahynulo alebo utrpelo zranenia veľké množstvo civilistov a civilistiek.

Máme právo kričať za práva! (viac)

PRÁVO NA PROTEST
03. augusta 2022

Pokojný protest je nástroj na verejné uplatňovanie si ľudských práv. V priebehu histórie protesty umožnili jednotlivcom a skupinám vyjadriť nesúhlas, názory a myšlienky, odhaliť nespravodlivosť a zneužívanie a požadovať zodpovednosť od tých, ktorí sú pri moci. Bez možnosti slobodne vyjadrovať názory na verejných zhromaždeniach ľudia nemajú dostatočnú silu potrebnú na dosiahnutie pozitívnych zmien.

Vyzývame Izrael na ukončenie samoväzby palestínskeho väzňa, ktorého uväznili v detskom veku (viac)

SYSTÉMOVÉ NÁSILIE / IZRAEL A OPÚ
03. augusta 2022

Izraelská väzenská služba rozhodla o obnovení samoväzby Ahmada Manasru, palestínskeho väzňa, u ktorého sa za uplynulých 7 rokov od jeho zatknutia v detskom veku rozvinuli vážne psychické problémy. Izraelská väzenská služba v stredu 3. augusta 2022 zamietla žiadosť o premiestnenie Manasru zo samoväzby vo väznici Eshel. Ďalšie pojednávanie týkajúce sa jeho podmienok na samotke sa uskutoční 16. augusta na okresnom súde v Beer Ševe.

Členské štáty OSN musia uznať, že dodržiavanie ľudských práv súvisí s kvalitou životného prostredia (viac)

KLIMATICKÁ SPRAVODLIVOSŤ / PRÁVO NA ZDRAVÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
28. júla 2022

Valné zhromaždenie OSN sa bude vo štvrtok 28. júla zaoberať rezolúciou o univerzálnom ľudskom práve na zdravé životné prostredie. Rezolúciu predložila koalícia 5 členských štátov OSN, ktoré si uvedomujú ľudské a finančné náklady spojené so zhoršujúcou sa klimatickou krízou, stratou biodiverzity a toxickým znečistením životného prostredia. Prijatie rezolúcie, ktorú iniciovali Kostarika, Maldivy, Maroko, Slovinsko a Švajčiarsko, podporila aj Amnesty International Slovensko.

Smrť v spomalenom zábere (viac)

PRÁVA ŽIEN/ AFGANISTAN
27. júla 2022

Amnesty International dnes vydáva správu s názvom Smrť v spomalenom zábere, v ktorej sa venuje porušovaniu ľudských práv žien a dievčat v Afganistane pod vládou Talibanu. Výskumná správa opisuje sieť vzájomne prepojených obmedzení a zákazov, ktoré držia afganské ženy a dievčatá ako vo väzení.

Rok po odhalení zneužívania sledovacieho softvéru Pegasus sa nič nezmenilo (viac)

DIGITÁLNA BEZPEČNOSŤ/ PRÁVO NA SÚKROMIE
18. júla 2022

Od zverejnenia informácií, že sledovací softvér Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group už roky napomáha k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv aktivistov, novinárok, právnikov a politických líderiek na celom svete uplynul už rok. Medzinárodné spoločenstvo sa napriek tomu dodnes nezhodlo na moratóriu na predaj a kúpu sledovacieho softvéru. Amnesty International upozorňuje, že táto situácia umožňuje nekontrolovaný rozvoj sledovacieho priemyslu. 

Julia Cvetková sa po rokoch na súde, zdá sa, dočkala spravodlivosti (viac)

AKTIVIZMUS/ SLOBODA PREJAVU
15. júla 2022

Súd v Komsomoľsku nad Amurom dnes rozhodol v prípade Julie Cvetkovej, ktorú uznal nevinnou z „výroby a šírenia pornografie“. Prokuratúra sa môže proti rozhodnutiu do 10 dní odvolať.

Poľská prokuratúra by mala okamžite stiahnuť obvinenia proti aktivistke obvinenej z napomáhania pri interrupcii (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA
13. júla 2022

V novembri 2021 bola obrankyňa ľudských práv Justyna Wydrzyńska obvinená z „napomáhania pri interrupcii“ a „držby liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh“. Ide o prvý prípad v Európe, v ktorom je aktivistka stíhaná za pomoc pri interrupcii poskytnutím potratových tabletiek. Už 14. júla bude vo Varšave pokračovať súdny proces proti Justyne, ktorej hrozia až tri roky väzenia za to, že pomohla tehotnej žene dostať sa k interrupčným tabletkám. Amnesty International pred obnovením procesu pripomína, že obvinenia proti aktivistke musia byť zrušené.

Britské Vojnové zločiny v Afganistane je potrebné bezodkladne vyšetriť (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
12. júla 2022

V utorok 12. júla 2022 BBC zverejnila výsledky svojho výskumu pôsobenia britskej jednotky osobitného určenia v Afganistane. Zistenia naznačujú, že príslušníci tejto jednotky v rokoch 2010 a 2011 opakovane zabíjali zadržaných a neozbrojených mužov. Počas svojho šesťmesačného nasadenia tak mohli nezákonne zabiť 54 ľudí.

Pripomeňme si najväčšie ľudskoprávne víťazstvá prvého polroka 2022 (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VÍŤAZSTVÁ
8. júla 2022

Rok 2022 sa prehupol cez svoju polovicu, a pre Amnesty International to boli, ako vždy, rušné mesiace. Svet čelí vážnym výzvam v oblasti ľudských práv na toľkých frontoch, až sa môže stať, že človeku ľahko uniknú pozitívne zmeny, ktoré sa v tomto období udiali. Vďaka neúnavnej angažovanosti našich podporovateľov a podporovateliek prispela Amnesty International k oslobodeniu nespravodlivo väznených, prepracovaniu nespravodlivých a diskriminačných zákonov a vyvodeniu zodpovednosti voči mocným porušovateľom ľudských práv. Prinášame prehľad ľudskoprávnych víťazstiev uplynulého polroka, ktoré si rozhodne treba pripomenúť.

Pri bezohľadných ruských útokoch na obytnú oblasť v Serhiivke zahynuli civilisti (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
7. júla 2022

Amnesty International vykonala ďalšie vyšetrovanie na mieste útoku v pobrežnom meste Serhiivka na juhu Ukrajiny. Náš výskumný tím potvrdil, že ruské nálety na obytný blok a hotel v meste zabili najmenej 21 civilistov a civilistiek. Pri útoku, ku ktorému došlo v Odeskej oblasti 1. júla 2022 okolo jednej hodiny ráno, boli zrejme použité protilodné rakety. Útok si vyžiadal 21 obetí a najmenej 35 zranených, piati ľudia sú vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti.

PRÍDEte k nám počas PRIDE mesiaca? (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ PODUJATIA
6. júla 2022

Žiť s milovanou osobou a v súlade so svojou identitou je ľudské právo. Aj napriek tomu však na Slovensku toto právo mnohým ľuďom upierame. Zúčastnite sa našich aktivít v rámci PRIDE mesiaca v Bratislave a spoznajte skutočné fakty a príbehy z LGBTI+ komunity, ktorú tvoria ľudia s rovnakými radosťami a problémami, aké poznáme všetci a všetky.

Jún 2022

Smrtiaci útok na divadlo v Mariupole bol zjavným vojnovým zločinom ruských ozbrojených síl (Nový výskum) (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
30. júna 2022

Rozsiahle vyšetrovanie Amnesty International dospelo k záveru, že ruské vojenské jednotky spáchali vojnový zločin, keď v marci podnikli útok na divadlo v ukrajinskom Mariupole, pričom zabili najmenej desať ľudí (počet zabitých môže byť aj oveľa vyšší).

Každý má vždy právo povedať nie – rozhovor so švédskou prokurátorkou Christinou Voigt (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VZDELÁVANIE / HOVORME O SÚHLASE
27. júna 2022

V rámci kampane Hovorme o súhlase sme urobili rozhovor s poprednou švédskou prokurátorkou Christinou Voigt, ktorá sa špecializuje na sexuálne zločiny a násilie v partnerských vzťahoch. V rámci svojej tridsaťročnej praxe pracovala so stovkami prípadov sexuálneho násilia a znásilnenia. V rozhovore sa venuje zmenám, ktoré do praxe priniesla zákonná definícia znásilnenia založená na súhlase, vyvracaniu mýtov aj benefitom, ktoré legislatívna zmena prináša preživším.

Absolvujte workshop rovesníckeho vzdelávania o súhlase (viac)

ĽUDSKOPRÁVNE VZDELÁVANIE / HOVORME O SÚHLASE
27. júna 2022

V utorok 2. a streda 3. augusta 2022 organizujeme v Bratislave dvojdňový workshop o rovesníckom vzdelávaní na tému súhlasu pri sexuálnych aktivitách pre mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov. Prihláste a získajte unikátny vhľad do témy súhlasu a prevencie sexuálneho násilia.

Ratifikácia Istanbulského dohovoru na Ukrajine je historickým ľudskoprávnym víťazstvom (viac)

PRÁVA ŽIEN / RODOVO PODMIENENÉ NÁSILIE
20. júna 2022

Ukrajinský parlament v pondelok 20. júna odhlasoval ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nim, tzv. Istanbulského dohovoru. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard ratifikáciu považuje za historické víťazstvo pre práva žien na Ukrajine.

Priti Patel potvrdila vydanie Juliana Assangea do USA (viac)

SLOBODA PREJAVU/ USA
17. júna 2022

Ministerka vnútra Veľkej Británie Priti Patel potvrdila vydanie Juliana Assangea do USA, kde Assange čelí obvineniam podľa zákona o špionáži. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard v reakcii na správu zopakovala, že Assangea by jeho vydanie do USA vystavilo veľkému riziku a zároveň by vyslalo ochromujúci signál novinárskej obci na celom svete.

Výsledky prieskumu verejnej mienky naznačujú, že úloha súhlasu pri sexuálnych aktivitách je na Slovensku dôležitou témou (viac)

SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA/ HOVORME O SÚHLASE
15. júna 2022

Amnesty International Slovensko zadala v máji 2022 agentúre Focus online reprezentatívny kvantitatívny prieskum verejnej mienky na vzorke 1004 respondentov*tiek vo veku od 18 do 65 rokov. Respondenti a respondentky prieskumu reflektovali na úlohu súhlasu v sexuálnych vzťahoch a aktivitách. Zároveň prezentovali svoj pohľad na rolu sexuálnej a vzťahovej výchovy pri prevencii sexuálneho násilia. 

Vydaním ľudí na úteku do Rwandy by Veľká Británia porušila svoje medzinárodné ľudskoprávne záväzky (viac – anglicky)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
14. júna 2022

Amnesty International vyzvala vládu Veľkej Británie, aby prehodnotila vyhostenie ľudí na úteku späť do Rwandy. Ľudia na úteku by mali odletieť z Británie v utorok 14. júna 2022 vo večerných hodinách. Výkonný riaditeľ Amnesty Veľká Británia upozornil, že vyhostenie ľudí na úteku a žiadajúcich o azyl do Rwandy by ohrozilo nielen funkčnosť azylového systému, ale predovšetkým konkrétne ľudské životy.

Pri ruských útokoch na Charkov zahynuli stovky ľudí – nový výskum Amnesty (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
13. júna 2022

Ruská armáda pri bombardovaní a ostreľovaní mesta Charkov na Ukrajine zabila stovky civilistov a civilistiek, keď nerozlišovala medzi vojenskými a civilnými cieľmi a používala kazetovú muníciu a rakety, ktoré nie je možné presne zacieliť. Nová výskumná správa Amnesty International s názvom „Ktokoľvek môže kedykoľvek zomrieť: Nerozlišujúce útoky ruských ozbrojených síl v Charkove na Ukrajine“ dokumentuje rozsiahle ničivé a smrtiace útoky na obytné štvrte Charkova, ktoré ruská armáda neprestala bombardovať od svojho vpádu na Ukrajinu na konci februára.

Turecká polícia použila neprimeranú silu proti pokojným účastníkom a účastníčkam PRIDE na univerzite METU (viac)

SLOBODA PREJAVU A ZHROMAŽĎOVANIA / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
11. júna 2022

V piatok 10. júna 2022 polícia násilne rozohnala študentský pochod PRIDE v areáli Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare. Niekoľkých študentov a študentky policajti vláčili po zemi a následne zatkli. 

Študenti a študentky na univerzite METU majú právo organizovať PRIDE (viac)

SLOBODA PREJAVU A ZHROMAŽĎOVANIA / PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
9. júna 2022

Vedenie Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare študentstvu opäť zakázalo usporiadať pochod PRIDE za ľudské práva LGBTI+ ľudí. Solidárna skupina na podporu LGBTI+ študentov a študentiek s názvom METU LGBTI+ Solidarity plánovala tohtoročný pochod na piatok 10. júna 2022. Amnesty International pred plánovaným podujatím vyzýva vedenie univerzity, aby študentstvu umožnilo PRIDE 2022 zorganizovať.

Neodôvodnené trestné stíhanie predstaviteliek tlačovej agentúry BelaPAN poukazuje na potláčanie nezávislých médií v Bielorusku (viac)

SLOBODA PREJAVU A TLAČE / BIELORUSKO
6. júna 2022

V Bielorusku sa dnes (6. júna 2022) začal súdny proces v prípade šéfredaktorky nezávislej tlačovej agentúry BelaPAN Iryny Leušinovej, bývalého riaditeľa agentúry Dzmitry Navazhylau, bývalého zástupcu riaditeľa Andreja Alyaksandrau a jeho partnerky Iryny Zlobinovej, ktorých obvinili zo „založenia extrémistickej skupiny“.

Nová správa Amnesty dokazuje, že útoky v mjanmarských štátoch Kayin a Kayah predstavujú vojnové zločiny (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY / MJANMARSKO
1. júna 2022

Amnesty International vydala 1. júna 2022 novú výskumnú správu s názvom „Náboje padali z oblohy“, v ktorej dokumentuje štátom iniciované vojenské útoky v mjanmarských štátoch Kayin a Kayah. Organizácia považuje tieto útoky za plošné odvetné útoky proti etnickým ozbrojeným skupinám, ktoré už desaťročia bojujú za väčšie práva a autonómiu zmieňovaných oblastí. Krehké prímerie platné od roku 2012 sa rozpadlo po štátnom prevrate vo februári 2021.

Máj 2022

Turecký súd musí na základe dlho očakávaného rozhodnutia ESĽP zrušiť nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça (viac)

AKTIVIZMUS / OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV
31. mája 2022

Európsky súd pre ľudské práva dňa 31. mája 2022 rozhodol, že uväznenie Tanera Kılıça v rokoch 2017 – 2018 (v tom čase predsedu správnej rady Amnesty International Turecko) bolo porušením jeho práva na slobodu, bezpečnosť a slobodu prejavu. Amnesty International v tejto súvislosti opätovne vyzvala turecké orgány, aby zrušili nespravodlivý a ničím nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça, ktorému hrozí opätovné uväznenie.

Pandemické obmedzenia zvýraznili diskrimináciu väčšiny marginalizovaných skupín (viac)

DISKRIMINÁCIA MARGINALIZOVANÝCH SKUPÍN
31. mája 2022

Marginalizované skupiny vrátane LGBTI+ ľudí, ľudí bez domova, osôb pracujúcich v sexbiznise či ľudí užívajúcich drogy boli neprimerane zasiahnuté opatreniami zavedenými v súvislosti s pandémiou COVID-19. Nariadenia a obmedzenia vystavili ľudí zo zraniteľných skupín ďalšej diskriminácii a porušovaniu ľudských práv, uviedla dnes Amnesty International v novej správe o vplyve pandemických opatrení na celom svete.

Žiadame, aby Irán zrušil trest smrti pre doktora Ahmadrezu Džalálího (viac)

TREST SMRTI / NESPRAVODLIVO VÄZNENÍ ĽUDIA
27. mája 2022

Ahmadreza Džalálí je švédsko-iránsky lekár a akademik, ktorého zatkli 26. apríla 2016 počas služobnej cesty v Iráne. Džalálího odsúdili na základe vykonštruovaných obvinení na trest smrti. Amnesty International žiada jeho okamžité oslobodenie.

Svetové štatistiky o treste smrti za rok 2021 (viac)

TREST SMRTI
25. mája 2022

Amnesty International v roku 2021 zaznamenala 579 popráv v 18 krajinách, čo predstavuje nárast o 20 % oproti 483 popravám zaznamenaným v roku 2020. Ide o druhý najnižší počet popráv, aký Amnesty International zaznamenala prinajmenšom od roku 2010. Najviac popráv bolo podľa dostupných informácií vykonaných v Číne, Iráne, Egypte, Saudskej Arábii a Sýrii – v tomto poradí.

Trest smrti v roku 2021: Popravy v Iráne a Saudskej Arábii spôsobili celosvetový nárast štátom posvätených popráv až o 20 %. (viac)

TREST SMRTI
24. mája 2022

Podľa dostupných informácií bolo minulý rok vykonaných najmenej 579 popráv, a to v 18 krajinách, čo predstavuje 20-percentný nárast oproti zaznamenanému súhrnnému počtu popráv v roku 2020⁠. Najviac k tomuto nárastu prispel Irán, kde popravili najmenej 314 ľudí (kým v roku 2020 najmenej 246 ľudí), čo predstavuje najvyšší počet popráv od roku 2017. Podieľal sa na tom aj zaznamenaný nárast počtu vykonaných trestov smrti v súvislosti s drogovou kriminalitou, v príkrom rozpore s medzinárodným právom, ktoré zakazuje trestať smrťou zločiny, ktorých súčasťou nebolo zámerné usmrtenie iného človeka. V Saudskej Arábii sa v uplynulom roku počet popráv zdvojnásobil a od temného trendu sa krajina neodklonila ani tento rok, keď v marci 2022 za jediný deň štátne orgány popravili 81 ľudí. 

Vláda USA stále zlyháva pri riešení epidémie sexuálneho násilia v komunitách pôvodného obyvateľstva (viac)

PRÁVA PÔVODNÉHO OBYVATEĽSTVA
17. mája 2022

Vláda Spojených štátov amerických si dlhodobo neplní záväzky v oblasti dodržiavania ľudských práv žien z komunít pôvodného obyvateľstva. Miera sexuálneho násilia, ktorú zažívajú pôvodné obyvateľky Aljašky a ženy, ktoré sa samy označujú za severoamerické Indiánky, má stále rozmery epidémie.

Ruskom podporované sily musia chrániť práva vojnových zajatcov z Azovstaľu (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
17. mája 2022

V utorok 17. mája ukrajinské ozbrojené sily potvrdili, že vojakom, ktorí sa ukrývali v obliehaných mariupoľských oceliarňach Azovstaľ, bol vydaný rozkaz, aby sa vzdali ozbrojeným silám pod vedením Ruska. Amnesty upozorňuje, že vojnoví zajatci nesmú byť podrobení žiadnej forme mučenia alebo iného zlého zaobchádzania a okamžite by mali získať prístup k Medzinárodnému výboru Červeného kríža.

Izraelské ozbrojené sily zabili na Okupovaných palestínskych územiach za uplynulých 11 mesiacov najmenej 79 Palestínčanov a Palestínčaniek (viac)

SYSTÉMOVÉ NÁSILIE / IZRAEL A OPÚ
12. mája 2022

Od 21. júna 2021, keď sa súčasná izraelská koaličná vláda Naftaliho Bennetta ujala úradu, do 11. mája 2022 zabili izraelské ozbrojené sily podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (UNOCHA) na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ) až 79 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane najmenej 14 detí. V marci a apríli bol pritom na OPÚ zaznamenaný najvyšší počet zabitých Palestínčanov a Palestínčaniek za akékoľvek dva mesiace od roku 2008 mimo období excesívnych izraelských vojenských útokov na okupovanú populáciu. 

Amnesty International vyzýva na vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny spáchané severozápadne od Kyjeva (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
6. mája 2022

Amnesty International vykonala rozsiahly terénny výskum v oblasti severozápadne od Kyjeva. Organizácia zdokumentovala sériu vojnových zločinov, ktoré spáchali ruské ozbrojené sily, a svoje zistenia publikovala v krátkej výskumnej správe s názvom On sa už nevráti. Na základe tejto správy Amnesty vyzýva na vyvodenie zodpovednosti voči ruskej armáde na všetkých stupňoch velenia. Správa vychádza z desiatok rozhovorov a rozsiahleho skúmania dôkazového materiálu. Výskumný tím Amnesty International zdokumentoval nezákonné letecké útoky na Borodianku a mimosúdne popravy v ďalších obciach vrátane Buče, Andrijivky, Zdvyživky a Vorzeľa.

Amnesty International adresovala ministrovi zdravotníctva otvorený list vo veci odborného usmernenia o tranzícii (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
4. mája 2022

Napriek výhradám, ktoré sme zhrnuli vo vyjadrení dňa 27. apríla 2022, v Amnesty International Slovensko vnímame nesmierne dôležitú úlohu usmernenia a neodborné zásahy do usmernenia, alebo dokonca jeho zrušenie, by viedli k okamžitému zhoršeniu ľudskoprávnej situácie transrodových ľudí. Preto sme v stredu 4. mája poslali ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému otvorený list, v ktorom ho vyzývame na zachovanie Odborného usmernenia v platnosti. Ministerstvo zároveň žiadame, aby podniklo všetky kroky vo svojej kompetencii a pomohlo zabrániť ďalším útokom na práva transrodových ľudí na Slovensku.

Z prostredia Najvyššieho súdu USA unikla informácia, že súd plánuje obmedziť prístup k legálnym interrupciám (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA / USA
3. mája 2022

Toto rozhodnutie by podľa Amnesty International derogovalo viac ako 40 rokov ochrany práv žien, dievčat a všetkých osôb v USA, ktoré môžu otehotnieť a bolo by obrovským úderom pod pás rodovej rovnosti. Prístup k bezpečným interrupciám je súčasťou základnej zdravotnej starostlivosti pre milióny ľudí. 

Apríl 2022

Odborné usmernenie na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k medicínskej tranzícii je pozitívny krok smerom k ochrane ľudských práv, ale má viaceré nedostatky (viac)

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ
27. apríla 2022

Dlho očakávané usmernenie je jednoznačne pozitívnym signálom, že Slovenská republika sa konečne zaujíma o práva svojich transrodových občanov a občianok. Napriek viacerým pozitívnym zmenám však usmernenie nespĺňa základné medzinárodné ľudskoprávne a medicínske štandardy. Amnesty International Slovensko preto považuje znenie a obsah viacerých bodov usmernenia za nedostatočné až sporné. 

Environmentálny právnik Steven Donziger je po takmer 1000 dňoch svojvoľného zadržiavania na slobode, to však nie je koniec jeho prípadu (viac)

OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV/ SVOJVOĽNÉ ZADRŽIAVANIE
26. apríla 2022

Nespravodlivo väznený obranca ľudských práv a právnik, ktorý pôsobí v oblasti environmentálneho práva, Steven Donziger, sa 25. apríla 2022 dostal na slobodu. Donziger strávil 45 dní vo väzení a ďalších viac ako 900 dní v domácom väzení aj napriek tomu, že jeho uväznenie bolo úplne svojvoľné. Podľa slov strategického poradcu Amnesty International Daniela Joloya, bolo Dozingerovo zadržiavanie a nespravodlivý súdny proces odvetou za jeho ľudskoprávne aktivity.

Rozhodnutie o vydaní Juliana Assangea do USA vážne ohrozuje slobodu tlače (viac)

SLOBODA TLAČE/ JULIAN ASSANGE
20. apríla 2022

Westminsterský magistrátny súd v Londýne v stredu 20. apríla povolil vydanie Juliana Assangea do Spojených štátov amerických. Britská ministerka vnútra Priti Patel má čas rozhodnúť o prijatí žiadosti USA na Assangeovo vydanie do 18. mája 2022. 

Násilie páchané v etiópskom štáte Tigraj musí skončiť (viac)

VOJNOVÉ ZLOČINY / ĽUDIA NA ÚTEKU
13. apríla 2022

Ľudskoprávne organizácie Amnesty International a Human Rights Watch vydali 6. apríla 2022 novú správu s názvom „Vymažeme vás z tejto krajiny: Zločiny proti ľudskosti a etnické čistky v etiópskom regióne Západný Tigraj“. Správa dokumentuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, ktoré v etiópskom federálnom štáte Tigraj od novembra 2020 spáchali bezpečnostné zložky a orgány etiópskeho federálneho štátu Amharsko, ktorý s Tigrajom susedí z juhu. Etiópske federálne orgány výrazne obmedzili prístup do regiónu, čím prakticky znemožňujú nezávislú kontrolu situácie a napomáhajú k zakrývaniu stôp po prebiehajúcich etnických čistkách.

V rámci zásahu proti protivojnovým aktivistkám zadržali ruskú umelkyňu (viac)

PRÁVO NA PROTEST / INVÁZIA NA UKRAJINU
13. apríla 2022

Vasileostrovský okresný súd v Petrohrade umiestnil do vyšetrovacej väzby aktivistku a umelkyňu Alexandru Skočilenko. Skočilenko vo štvrtok 31. marca nahradila cenovky v supermarketoch protivojnovými sloganmi. Prokuratúra toto konanie považuje za akt „politického nepriateľstva“ a „šírenie nepravdivých informácií“ o konaní ruských ozbrojených síl.

Nové dôkazy o zneužívaní právomocí pohraničnej stráže poukazujú na nerovné zaobchádzanie s ľuďmi na úteku (viac)

PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU
11. apríla 2022

V pondelok 11. apríla vydala Amnesty International krátku správu, v ktorej upozorňuje na konanie poľských štátnych orgánov v bieloruskom pohraničí. Poľské orgány v roku 2021 svojvoľne zadržali takmer dvetisíc osôb hľadajúcich azyl, ktoré prekročili poľsko-bieloruské hranice. Mnohé z nich pritom v nehygienických a preplnených detenčných zariadeniach podrobili mučeniu vrátane telesných prehliadok bez šiat. V niektorých prípadoch zadržiavaným ľuďom nútene podali lieky na upokojenie.

Medzinárodný deň Rómov a Rómok je pripomienkou, že ľudské práva patria všetkým ľuďom bez rozdielu (viac)

PRÁVA RÓMOV A RÓMOK/ INVÁZIA NA UKRAJINU
08. apríla 2022

Na Ukrajine žije približne 400-tisíc Rómov a Rómok, aj oni sú obeťami a preživšími týchto vojnových zločinov – nezabúdajme na to. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov a Rómok oslavujeme rómsku kultúru a jazyk, pripomíname si udalosti z rómskej histórie. Historické aj nedávne udalosti nám pripomínajú, že na menšiny, rómsku nevynímajúc, sa v humanitárnych krízach často zabúda alebo sa ich utrpenie ignoruje, či umenšuje. 

Amnesty získala nové svedectvá o mimosúdnych popravách ukrajinských civilistov (viac)

UKRAJINA/ RUSKÁ INVÁZIA
07. apríla 2022

Amnesty International zverejnila ďalšie výsledky terénneho výskumu na Ukrajine. Vyskumný tím programu Amnesty International na dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách viedol rozhovory s viac ako 20 ľuďmi z obcí v blízkosti Kyjeva. Viacero z nich bolo očitými svedkami a svedkyňami hrozného násilia spáchaného ruskou armádou alebo majú k dispozícii informácie z prvej ruky. Opakovane sa zmieňovali o úmyselnom zabíjaní, rozsiahlom zastrašovaní a násilí, ktorým ruskí vojaci terorizovali neozbrojených civilistov a civilistky v kyjevskom regióne. Podľa zistení výskumu Amnesty International vykonali ruskí vojaci mimosúdne popravy, ktoré sú považované za vojnové zločiny.

Poľská prokuratúra musí stiahnuť obvinenia vznesené voči aktivistke za reprodukčné práva (viac)

REPRODUKČNÉ PRÁVA/ AKTIVIZMUS
07. apríla 2022

V piatok 8. apríla začína vo Varšave prvé súdne pojednávanie v prípade Justyny Wydrzyńskej. Wydrzyńska je dula a obrankyňa ľudských práv, ktorá v roku 2020 pomohla tehotnej žene v prístupe k interrupčným tabletkám. Žena podľa vlastných slov zažívala rodovo podmienené násilie a potrebovala podstúpiť interrupciu. Wydrzyńskú obvinili 22. novembra 2021 z napomáhania pri interrupcii a za držbu liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh.

Vojnové zločiny v Buči musia byť vyšetrené (viac)

UKRAJINA/ RUSKÁ INVÁZIA
05. apríla 2022

„Správy z Buče ukazujú, že v okupovaných oblastiach Ukrajiny dochádza k širokej škále vojnových zločinov vrátane mimosúdnych popráv a mučenia. Obávame sa, že násilie, ktoré voči civilistkám a civilistom v Buči spáchali ruskí vojaci, nie je ojedinelé. Tieto incidenty by preto mali byť vyšetrované ako vojnové zločiny,“ generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Nový výskum potvrdil, že v obliehaných ukrajinských mestách boli nezákonne usmrtení civilisti (viac)

UKRAJINA/ RUSKÁ INVÁZIA
04. apríla 2022

Amnesty International v piatok 1. 4. 2022 zverejnila výsledky nového terénneho výskumu, ktoré potvrdzujú, že ruská armáda krutou vojenskou taktikou obliehania v spojení s neustávajúcimi nerozlišujúcimi útokmi na husto obývané oblasti nezákonne usmrtila civilistov a civilistky vo viacerých mestách na Ukrajine.

Maďarské homofóbne a transfóbne referendum bolo vyhlásené za neplatné (viac)

LGBTI+/ DOBRÉ SPRÁVY
04. apríla 2022

V nedeľu, 3. apríla, sa v Maďarsku konalo homofóbne a transfóbne referendum, v ktorom sa ľudia mali vyjadriť k štyrom jasne diskriminačným otázkam útočiacim na práva LGBTI+ ľudí, ako aj na právo na slobodný prístup k dôležitým informáciám o sexuálnom zdraví, ľudských právach a prevencii šikany.

Marec 2022

Spoločne proti homofóbnemu a transfóbnemu referendu v Maďarsku (viac)

LGBTI+ PRÁVA/ PODUJATIE
30. marca 2022

Vyjdite s nami v piatok 1. apríla do ulíc a spoločne ukážme, že naša solidarita siaha aj k našim južným susedom a susedám. V deň konania maďarských parlamentných volieb, 3. apríla, sa zároveň uskutoční referendum, ktoré by v prípade úspechu vážne poškodilo práva LGBTI+ ľudí v Maďarsku. 

Obrana ľudských práv sa v roku 2021 pod rúškom pandémie stala terčom represie (viac)

REPORT/ VÝSKUMNÁ SPRÁVA
28. marca 2022

Amnesty International vydala výročnú správu za rok 2021, v ktorej podrobne opisuje, ako Európa po dvoch rokoch pandémie čelí trvalému vzostupu autoritarizmu, v niektorých prípadoch pod zámienkou ochrany obyvateľstva pred šírením ochorenia COVID-19.

Aktivista Bernardo Caal Xol je po 4 rokoch na slobode (viac)

DOBRÉ SPRÁVY/ OBRANCOVIA A OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV
24. marca 2022

Vo štvrtok 24. marca 2022 sa Bernardo Caal Xol konečne dostal na slobodu, po štyroch rokoch, ktoré strávil vo väznici v meste Cobán. Podľa informácií od jeho právneho zástupcu sudca nariadil Bernardovo prepustenie za dobré správanie.

Ako Amnesty overuje správy o vojenských útokoch na Ukrajine (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ PRÁCA AMNESTY
21. marca 2022

Investigatívne laboratórium Amnesty International skúma a dokumentuje prípady porušovania ľudských práv v krízových situáciách vo svete. Multidisciplinárny tím laboratória využíva najmodernejšie digitálne nástroje, vďaka ktorým dokáže túto prácu vykonávať na diaľku. Prispieva tak k tomu, aby informácie z oblastí vojnových konfliktov boli včasné, presné a zodpovedali potrebám práce v oblasti ľudských práv v krízových situáciách.

Obliehané mesto Izjum na pokraji humanitárnej katastrofy (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
18. marca 2022

Obyvateľstvo východoukrajinského mesta Izjum sa kvôli neustávajúcim útokom ruských ozbrojených síl nachádza na pokraji humanitárnej katastrofy. Amnesty International zozbierala svedectvá civilistov a civilistiek, ktorým sa podarilo z mesta utiecť.

Protest v živom televíznom vysielaní je akt odvahy, nie zločin (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
16. marca 2022

Redaktorka ruskej štátnej televízie Prvý kanál, Marina Ovsjannikova, ktorá v pondelok prerušila živé spravodajské vysielanie na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu, bola zatknutá a najmenej 15 hodín zadržiavaná v izolácii po tom, ako prejavila svoj nesúhlas s vojnou.

Amnesty International vyzýva na urýchlené vytvorenie bezpečných humanitárnych koridorov (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
15. marca 2022

Civilistky a civilisti nesmú byť vystavení ešte väčšiemu riziku, keď sa snažia uniknúť z miest vojnového konfliktu. Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo a civilné objekty, ako aj nerozlišujúce útoky, sú podľa medzinárodného práva zakázané.

Bezprecedentné útoky na kritické hlasy (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ PRÁVO NA INFORMÁCIE
15. marca 2022

Ruské úrady za uplynulé tri týždne rozpútali bezprecedentný útok proti nezávislým médiám, protivojnovým protestom, ako aj všetkým kritickým hlasom, ktoré zaznievajú proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Tlačová správa: Vojnoví zajatci musia byť chránení pred pozornosťou verejnosti (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU
07. marca 2022

Konflikt na Ukrajine pokračuje a je nevyhnutné, aby všetky zúčastnené strany dbali na dodržiavanie práv vojnových zajatcov. Akékoľvek verejné vystúpenie môže vojnových zajatcov vystaviť vážnym rizikám po návrate do domovskej krajiny. Prezentovanie ich tvárí, hlasov a mien v čase, keď sú v zajatí, je problematické aj pre ich rodiny a blízkych.

Zapojte sa do solidarity so ženami zažívajúcimi násilie (viac)

PRÁVA ŽIEN
07. marca 2022

Aj drobný prejav solidarity dokáže človeku v ťažkej situácii dodať odvahu a energiu. Pridajte sa k ľuďom na celom svete a vyjadrite počas MDŽ 2022 podporu ženám zažívajúcim násilie a útlak, ako aj tým, ktoré sú na úteku pred vojnou.

Solidarita sa nesmie spájať s nerovnosťou (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
03. marca 2022

Rada Európskej únie aktivovala smernicu o dočasnej ochrane (TPD), ktorá ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Ukrajine poskytuje okamžitú ochranu vo všetkých krajinách EÚ. Amnesty International víta tento krok, zároveň však upozorňuje na vážne limity tohto opatrenia smerom k ľuďom na úteku bez ukrajinského štátneho občianstva.

Amnesty a Bellingcat zdokumentovali útoky v civilných oblastiach Charkova (viac)

INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE
03. marca 2022

V pondelok, 28. februára, došlo v ukrajinskom meste Charkov k 3 útokom, pri ktorých zahynulo najmenej 9 civilistov a civilistiek vrátane detí. Útoky by podľa zistení Investigatívneho laboratória Amnesty International, zameraného na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, mohli predstavovať vojnové zločiny.

Ruská invázia na Ukrajinu je aktom agresie a ľudskoprávnou katastrofou (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

01. marca 2022

Invázia Ruskej federácie na Ukrajinu predstavuje podľa Amnesty International do očí bijúce porušenie Charty OSN. Takýto akt agresie je podľa medzinárodného práva zločinom. Amnesty International vyzýva na vyvodenie zodpovednosti voči všetkým jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sú zodpovedné za zločin agresie ako aj ďalšie zločiny, ku ktorým došlo počas prebiehajúcej invázie na Ukrajinu.

Ako reagovať na príchod veľkého počtu ľudí na úteku (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

01. marca 2022

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu boli z krajiny nútené ujsť stovky tisíc ľudí. Viac ako 600-tisíc ľudí hľadá ochranu a bezpečie pre seba a svoje rodiny v susedných krajinách. V najbližších dňoch tak pravdepodobne urobia tisíce ďalších. Krajiny, ktoré prijímajú ľudí na úteku, musia konať okamžite a priorizovať ochranu ľudských práv.

Amnesty vyzvala ministrov krajín EÚ, aby zabezpečili prijatie a ochranu ľudí na úteku z Ukrajiny (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

01. marca 2022

Amnesty International vyzvala ministrov EÚ, ktorí sa 27. februára stretli v Bruseli, aby zabezpečili rýchle prijatie a ochranu ľudí na úteku z Ukrajiny. Oceňujeme solidaritu európskych krajín a ochotu pomôcť ľuďom na úteku pred vojnou, mnohí z nich však na hraniciach EÚ čelia početným ťažkostiam.

Február 2022

Kremeľ cenzuruje médiá a rozháňa ľudí protestujúcich proti invázii na Ukrajine (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

28. februára 2022

Ruský úrad mediálneho dohľadu Roskomnadzor nariadil vo štvrtok 24. februára 2021 všetkým médiám v krajine, aby pri informovaní o ruskej invázii na Ukrajinu používali len informácie poskytnuté z oficiálnych štátnych zdrojov. Pri nedodržaní tohto príkazu hrozí médiu či jednotlivcovi zablokovanie webových stránok a pokuta až do výšky 5 miliónov rubľov (podľa aktuálneho kurzu približne 45-tisíc eur).

Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

25. februára 2022

Amnesty International vydala 25. februára tlačovú správu, v ktorej upozorňuje na hrubé porušovanie ľudských práv na Ukrajine. Podľa výskumu Amnesty International ruská armáda porušuje medzinárodné humanitárne právo. Podľa zistení organizácie by ruské útoky mohli napĺňať právnu definíciu vojnových zločinov. Ruské tvrdenia o používaní presne navádzaných striel sú zjavne nepravdivé.

Naša sila je v solidarite! Žiadame ochranu práv ľudí na Ukrajine (viac)
INVÁZIA NA UKRAJINU/ OCHRANA PRÁV CIVILNEJ POPULÁCIE

24. februára 2022

Naše najhoršie obavy sa naplnili. Po týždňoch eskalácie sa začala ruská invázia, ktorá povedie k hrôzostrašným dôsledkom pre ľudské životy a ľudské práva. Solidárne stojíme za ľuďmi na Ukrajine. Ich životy a ľudské práva musia byť jednoznačnou prioritou. Nesmú zostať napospas mocenským záujmom, násiliu a bombám.

Amnesty International vyzýva na dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine (viac)
HROZBA OZBROJENÉHO KONFLIKTU/ UKRAJINA/ RUSKO

22. februára 2022

Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard reagovala v pondelok 21. januára na správu, že ruský prezident Vladimír Putin nariadil „operácie na udržiavanie prímeria“ v tzv. Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny.

Dekriminalizácia interrupcií v Kolumbii je obrovským ľudskoprávnym víťazstvom (viac)
SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA/ DOBRÉ SPRÁVY

21. februára 2022

Kolumbijský ústavný súd v pondelok 21. februára rozhodol o dekriminalizácii interrupcií do 24. týždňa tehotenstva. Dekriminalizácia interrupcií v Kolumbii prichádza po tom, ako v decembri 2020 legalizovala interrupcie Argentína, ktorú minulý rok nasledovalo aj Mexiko. 

Vaša súkromná komunikácia nie je súkromná (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE/ KORPORÁTNA ZODPOVEDNOSŤ

17. februára 2022

Minulý rok priniesol lavínu dôkazov o tom, že sledovacie technológie vážne ohrozujú ľudské práva na celom svete. Tento segment globálneho trhu nepodlieha reguláciám a vlády obchodujú so spoločnosťami, ktoré vyvíjajú sledovacie technológie, na neoficiálnej báze. Sledovacie softvéry ako Pegasus z tohto dôvodu predstavujú rozsiahle bezpečnostné riziko.

Nový Zéland zakázal „konverznú terapiu“ (viac)
PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ/ DOBRÉ SPRÁVY

16. februára 2022

Parlament Nového Zélandu schválil v utorok 16. februára zákon, ktorý zakazuje tzv. „konverznú terapiu“. Zákaz tejto nebezpečnej a zdiskreditovanej praktiky, ktorej cieľom je zmena sexuálnej a citovej orientácie či rodovej identity, prešiel takmer jednohlasne. (Za návrh hlasovalo 112 poslancov a poslankýň, kým proti ich bolo iba 8.) V zákone sa uvádza, že jeho cieľom je identifikovať škody spôsobené konverznými praktikami, zabrániť vzniku ďalších takýchto škôd a podporiť úctivú a otvorenú diskusiu o rode a sexualite.

Zlyhanie farmaceutických spoločností pri dodávkach vakcíny proti COVID-19 viedlo k ľudskoprávnej katastrofe (viac)
COVID-19/ PRÁVO NA ZDRAVIE

14. februára 2022

Amnesty International opäť zhodnotila, ako si počínali farmaceutické spoločnosti pri riešení pandémie COVID-19. Organizácia upozorňuje, že aj napriek varovaniam a početným odporúčaniam farmaceutické spoločnosti tragicky zlyhali pri dodávaní vakcín do chudobnejších štátov.

Krátky film Amnesty International rozpráva príbeh bývalých detských vojakov ISIS (viac)
VOJNOVÝ KONFLIKT/ PRÁVA DETÍ

12. februára 2022

Amnesty International pri príležitosti Medzinárodného dňa proti zneužívaniu detských vojakov prináša krátky film Zajatci v prvej línii: bývalí detskí vojaci, ktorých uniesli bojovníci Islamského štátu. Vian a Barzan sú dvaja mladí muži, ktorých v roku 2014 ešte ako chlapcov uniesli bojovníci tzv. Islamského štátu. Chlapcov indoktrinovali a prinútil ich bojovať v ozbrojenej skupine. Obom sa podarilo ujsť a dnes žijú na severe Iraku.

Výskum Amnesty International ukazuje, že vypočítavé represie Madurovej vlády môžu predstavovať zločin proti ľudskosti (viac)
SLOBODA PREJAVU/ SVOJVOĽNÉ ZATÝKANIE

10. februára 2022

Amnesty International vydala výskumnú správu, v ktorej poukazuje na koordinované útoky a svojvoľné zatýkanie politických oponentov a oponentiek. Bezpečnostné zložky konajú pod velením prezidenta Nicolása Madura, kým médiá s väzbami na vládu verejne stigmatizujú obrancov a obrankyne ľudských práv, ako aj politický disent.  

Amnesty International spustila fundraisingovú kampaň Súhlas je láska (viac)
HOVORME O SÚHLASE / SEXUÁLNE A REPRODUKČNÉ PRÁVA

9. februára 2022

Pri príležitosti blížiaceho sa Valentína sme v Amnesty Slovensko spustili fundraisingovú kampaň na podporu našej práce v oblasti sexuálnych práv. Usilujeme sa o zmenu zákonnej definície znásilnenia, o lepšiu ochranu a prístup k spravodlivosti pre preživšie sexuálneho násilia a o zvýšenie povedomia o dôležitosti súhlasu a prevencii sexuálneho násilia a obťažovania. Pomôžte nám dosiahnuť pozitívnu zmenu.

Streľba v sýrskom utečeneckom tábore si žiada medzinárodnú reakciu (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / NÁSILIE

8. februára 2022

Príslušník sýrskych kurdských policajných zložiek zo zatiaľ neznámych príčin spustil streľbu ostrými nábojmi v utečeneckom tábore al-Hol. Streľba mala za následok smrť jedného dieťaťa a najmenej šesť ďalších ľudí utrpelo zranenia. Tábor je od vypuknutia konfliktu s tzv. Islamským štátom útočiskom pre ženy a deti zo Sýrie, Iraku a ďalších okolitých krajín. Ľudia v tábore dlhodobo žijú v katastrofálnych podmienkach, dnešné udalosti by však podľa Amnesty International mali viesť k prijatiu okamžitých opatrení.

Germain Rukuki sa konečne vrátil k rodine (viac)
OBRANCOVIA ĽUDSKÝCH PRÁV / DOBRÉ SPRÁVY

5. februára 2022

Germain Rukuki, obranca ľudských práv z Burundi, sa v sobotu 5. februára 2022 po viac ako štyroch rokoch stretol so svojou rodinou. Germainova manželka bola v čase jeho zatknutia tehotná a Germain tak poprvýkrát videl svojho najmladšieho syna. Ďakujeme všetkým z vás, ktoré a ktorí ste sa spolu s nami zastali spravodlivosti pre Germaina.

Čínska vláda môže počas olympiády ukázať, že fair play pre ňu nie je len fráza (viac)
SLOBODA PREJAVU / ČÍNA

4. februára 2022

Čínska vláda využíva ZOH 2022 na vylepšenie svojho obrazu vo svete. Lesk a prestíž podujatia a záujem širokej verejnosti o šport majú odvrátiť pozornosť od porušovania ľudských práv v krajine. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva, aby krajina oslobodila 5 ľudí väznených za svoje názory a dokázala tak, že ZOH nie sú len pokusom o sportswashing.

Izraelský apartheid proti palestínskej populácii (Tlačová správa Amnesty International) (viac)
IZRAEL / OPÚ / APARTHEID

1. februára 2022

Amnesty International dnes vydala výskumnú správu s názvom Izraelský apartheid proti palestínskej populácii: Krutý režim nadvlády je zločinom proti ľudskosti. Správa odhaľuje, ako Izrael uplatňuje režim útlaku a nadvlády nad palestínskym obyvateľstvom na všetkých územiach, kde rozhoduje o ich právach, čo zahŕňa Palestínčanky a Palestínčanov žijúcich v Izraeli, na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ), ako aj vysídlených ľudí, ktorí žijú ako utečenci a utečenky v iných krajinách.

JANUÁR 2022

Amnesty International upozorňuje na ľudskoprávne riziká konfliktu na Ukrajine (viac)
PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM / OZBROJENÝ KONFLIKT

28. januára 2022

Amnesty International vydala 28. januára 2022 novú tlačovú správu, v ktorej upozorňuje na vážne ľudskoprávne riziká, ktoré predstavuje ďalšie vyostrovanie situácie na ukrajinsko-ruskej hranici. Rastúce ceny jedla a liečiv, ako aj krízové zatváranie niektorých škôl, už dnes negatívne ovplyvňuje základné práva Ukrajincov a Ukrajiniek. 

Atena Daemi je na slobode (viac)
OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV/ DOBRÉ SPRÁVY

27. januára 2022

Podľa informácii, ktoré 24. januára 2022 na sociálnej sieti Twitter zverejnila sestra iránskej obrankyne ľudských práv Ateny Daemi, Atenu po viac ako 5 rokoch vo väzení prepustili na slobodu. Počas súdneho procesu, ktorý netrval dlhšie ako 15 minút, Atenu v máji 2015 odsúdili na 14 rokov odňatia slobody na základe obvinení z „plánovania sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenia propagandy proti systému“ a „urážky najvyššieho vodcu Iránskej islamskej republiky“. Tento ľudskoprávny úspech je ďalším dôkazom, že vaše slová majú nesmiernu silu. Vďaka podpore stoviek tisíc ľudí na celom svete vrátane tisícov z vás, je dnes Atena na slobode. Ďakujeme!

Žijeme v systéme násilia: Štrukturálne násilie voči osobám poskytujúcim sexuálne služby v Írsku (viac)
OBRANKYNE ĽUDSKÝCH PRÁV/ TREST SMRTI

26. januára 2022

Podľa informácii, ktoré na sociálnej sieti Twitter zverejnila sestra iránskej obrankyne ľudských práv Ateny Daemi, Atenu po viac ako 5 rokoch vo väzení prepustili na slobodu. Počas súdneho procesu, ktorý netrval dlhšie ako 15 minút, Atenu v máji 2015 odsúdili na 14 rokov odňatia slobody na základe obvinení z „plánovania sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenia propagandy proti systému“ a „urážky najvyššieho vodcu Iránskej islamskej republiky“. Ako „dôkazy“ o spáchaní týchto zločinov uviedli jej účasť na pokojných protestoch, rozdávanie informačných letákov, príspevky, ktoré publikovala na sociálnych sieťach a ďalšie pokojné aktivity zamerané na obranu ľudských práv a za zrušenie trestu smrti v Iráne. V septembri 2016 znížil odvolací súd v Teheráne jej trest na 7 rokov odňatia slobody. Atena vo väzení zažila zlé zaobchádzanie. Ďakujeme všetkým z vás, ktorí a ktoré ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Atenu.

Žijeme v systéme násilia: Štrukturálne násilie voči osobám poskytujúcim sexuálne služby v Írsku (viac)
PRÁVO NA OCHRANU PRED NÁSILÍM / SYSTÉMOVÝ ÚTLAK

25. januára 2022

Amnesty International vydáva výskumnú správu s názvom Žijeme v systéme násilia: Štrukturálne násilie voči osobám poskytujúcim sexuálne služby v Írsku. Správa odhaľuje, ako kriminalizácia aspektov sexuálnej práce núti týchto ľudí podstupovať väčšie riziká. Viac informácií nájdete v tlačovej správe alebo na odkaze vyššie.

Rozhodnutie vrchného súdu v Assangeovom prípade vyvoláva obavy (viac)
PRÁVO NA INFORMÁCIE / NOVINÁRI A NOVINÁRKY / USA

24. januára 2022

Vrchný súd v Londýne zamietol Assangeovu žiadosť o povolenie odvolať sa na Najvyšší súd Spojeného kráľovstva. Jediná otázka, v ktorej teraz Najvyšší súd bude môcť udeliť povolenie na odvolanie, sa týka toho, v akom štádiu konania o vydaní by mal dožadujúci štát poskytnúť záruky.


Hlasovanie EP je významným krokom smerom k obmedzeniu invazívnej reklamy založenej na predpokladoch o záujmoch používateľov (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE / TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA

20. januára 2022

Poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu včera odhlasovali nariadenie o jednotnom trhu s digitálnymi službami. Táto legislatíva nám pomôže posunúť sa o krok bližšie k online priestoru, ktorý rešpektuje právo na súkromie, slobodu prejavu a nediskrimináciu. Na to, aby sme prinútili spoločnosti ako Google a Meta riešiť vplyv ich obchodného modelu na ľudské práva, je však potrebná ďalšia zmysluplná regulácia.

Súd vo Veľkej Británii by mal čoskoro rozhodnúť vo veci vydania Juliana Assangea do USA (viac)
PRÁVO NA INFORMÁCIE / NOVINÁRI A NOVINÁRKY / USA

19. januára 2022

Vláda USA sa naďalej pokúša zvrátiť predchádzajúce súdne rozhodnutie o zablokovaní vydania Juliana Assangea z Veľkej Británie. Vrchný súd v Londýne by mal v najbližších dňoch rozhodnúť, či ukončí odvolacie konanie, alebo umožní odvolanie na súde najvyššej inštancie.

Izraelská polícia používa softvér Pegasus na sledovanie občanov (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE

18. januára 2022

Izraelská polícia údajne používa sledovací softvér Pegasus spoločnosti NSO Group proti izraelským občanom a občiankam. Gil Naveh z Amnesty International Izrael hovorí, že „ak sa toto dôležité odhalenie potvrdí, musí vyvolať vážnu reakciu v Izraeli aj na celom svete. Hoci tieto správy nie sú prekvapením, podrobnosti sú šokujúce a vyvolávajú značné obavy.

Rok od jeho zatknutia je život Navaľného a jeho podporovateľov ako zlý sen (viac)
SLOBODA PREJAVU/ RUSKO

17. januára 2022

Ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči nespravodlivo uväznenému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému a jeho podporovateľom a podporovateľkám bezprecedentnú vlnu útokov a represií. Amnesty International pri príležitosti prvého výročia zatknutia Navaľného uviedla, že ruská občianska spoločnosť uviazla v nočnej more, z ktorej sa nedá len tak ľahko zobudiť.

Používanie softvéru Pegasus na sledovanie politikov predstavuje hrozbu pre celú občiansku spoločnosť (viac)
PRÁVO NA SÚKROMIE / NEZÁKONNÉ SLEDOVANIE

14. januára 2022

Člen poľského Sejmu (dolnej komory poľského parlamentu) Krzysztof Brejza sa ako parlamentný kandidát počas predvolebnej kampane v roku 2019 stal terčom sledovania. Nezávislý výskum Amnesty International potvrdil, že opozičného politika sledovali pomocou softvéru Pegasus, ktorý podľa zistení Amnesty už roky napomáha k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv na celom svete.

Skvelé správy: Poľské aktivistky za práva LGBTI+ ľudí zbavili obvinení (viac)
LGBTI+ PRÁVA/ AKTIVIZMUS

12. januára 2022

V poľskom meste Płock dnes pokračuje súdny proces s troma poľskými aktivistkami, ktoré v súvislosti s nálezom plagátov oficiálne obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“. Ak ich súd uzná na základe týchto absurdných obvinení vinnými, Elżbiete, Anne a Joanne hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.

O 20 rokov dlhšie, než bolo treba (viac)
SPRAVODLIVOSŤ/USA

11. januára 2022

Amnesty International pri príležitosti 20. výročia otvorenia vojenskej väznice v zálive Guantánamo upozorňuje, že vláda USA musí skončiť so závažným porušovaním ľudských práv, ku ktorému dochádza v tejto inštitúcii. Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard vo svojom novom blogu upozorňuje, že prezident Biden musí splniť svoje sľuby a väznicu v kubánskom zálive zavrieť raz a navždy.

Rozkaz strieľať do protestujúcich v Kazachstane bez varovania smeruje ku katastrofe (viac)
KAZACHSTAN/PRÁVO NA PROTEST

07. januára 2022

Kazašské štátne orgány majú povinnosť udržiavať poriadok, ale rozkázať príslušníkom polície a armády, aby strieľali bez varovania, je nezákonné a smeruje ku katastrofe. Takýto rozkaz je živnou pôdou pre neuvážené reakcie, ktoré môžu veľmi ľahko vyústiť do nezákonného zabíjania.

Archív: 2021

Pevnosť Európa v roku 2021 (viac)
ĽUDSKÉ PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU

20. decembra 2021

Dlhodobo nepriaznivé životné okolnosti a ohrozenie vedú množstvo ľudí i celých rodín k životnému rozhodnutiu opustiť krajinu, ktorej hovorili domov. Mnohí z nich neraz uviaznu medzi silovými zložkami krajín, ktorými prechádzajú, ako medzi mlynskými kameňmi. Amnesty International a ďalšie ľudskoprávne a humanitárne organizácie opakovane upriamujú pozornosť na systematické hrubé porušovanie ľudských práv, ku ktorému takto dochádza práve vo vstupných krajinách do EÚ.

Oslávte s nami 33 víťazstiev pre ľudské práva v roku 2021 (viac)
ĽUDSKOPRÁVNE VÍŤAZSTVÁ

10. decembra 2021

Rok 2021 bol pre Amnesty International vskutku rušný a priniesol pozitívne zmeny v rôznych kútoch sveta – či už to boli významné legislatívne zmeny, oslobodenie väzňov a väzenkýň svedomia, alebo získanie prestížnych ocenení. Naši podporovatelia a podporovateľky naďalej zapálene bojovali za právo ľudí žiť bez mučenia, prenasledovania a nespravodlivého väznenia. Prečítajte si zhrnutie ľudskoprávnych víťazstiev, ktoré tento rok môžeme spoločne oslavovať.

Posledná z obetí policajnej razie sa dočkala spravodlivosti (viac)
PRÁVA RÓMOK A RÓMOV / MOLDAVA 2013

9. decembra 2021

Len jeden deň pred Medzinárodným dňom ľudských práv sa do médií dostala správa, že sudca okresného súdu v Košiciach rozhodol o zastavení stíhania poslednej z obvinených (a jedinej obvinenej ženy), pani Ireny Matovej (https://bit.ly/3dD8UzA). Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

„Zastavenie stíhania poslednej zo 6 obetí policajnej razie, ku ktorej došlo v Moldave nad Bodvou v roku 2013, je skvelou správou pre spravodlivosť. Na druhej strane to však ukazuje, aké je enormne náročné domôcť sa svojich práv a spravodlivosti. Treba dodať, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité, aby už konečne uzavrelo tento hanebný príbeh plný nespravodlivosti voči obetiam policajného násilia.“

Verejný priestor je pre všetkých! (viac)
SLOBODA POHYBU / PRÁVA ĽUDÍ BEZ DOMOVA

7. decembra 2021

V uplynulých týždňoch boli v parku na Račianskom mýte slovne aj fyzicky napádaní a vyháňaní ľudia bez domova súkromnou bezpečnostnou službou, ktorú najala priamo inštitúcia verejnej správy. Amnesty preto považuje postup, pri ktorom verejná inštitúcia najala súkromnú firmu s cieľom vykazovať ľudí z verejných priestorov na základe ich socioekonomickej situácie, za neakcepovateľný. Prípadné porušovanie platných nariadení či zákona musí byť riešené individuálne a v medziach zákona. 

Ľudia na úteku čelia v Chorvátsku neľudskému zaobchádzaniu (viac)
ĽUDIA NA ÚTEKU/ PRÁVO NA AZYL

3. decembra 2021

Chorvátske štátne orgány v pohraničných oblastiach krajiny sústavne napádajú ľudí na úteku a odopierajú im prístup k azylovému konaniu. Postupy úradov odsúdil v novej správe aj Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT). Správa CPT potvrdila výsledky výskumu Amnesty International a ďalších organizácií, ktoré v posledných štyroch rokoch zdokumentovali sústavné porušovanie práv ľudí na úteku a žiadajúcich o azyl v pohraničných oblastiach Chorvátska. Správa CPT bola formálne prijatá v novembri 2020, jej zverejnenie sa však oneskorilo, pretože chorvátske štátne orgány neposkytli súhlas na jej zverejnenie.

Viac si môžete prečítať v angličtine na tomto odkaze. Viac informácií v slovenčine vám prinesieme už čoskoro.

Pomôžte nám poslať tisíce listov solidarity – Podporte kampaň Amnesty Slovensko (viac)
MARATÓN PÍSANIA LISTOV

1. decembra 2021

V Amnesty International Slovensko spúšťame kampaň, ktorá súvisí s veľmi jednoduchým nápadom: zmeniť niekoho život k lepšiemu je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Symbolom tejto kampane je známka, presnejšie povedané, odznak v tvare známky. Spolu so známkou dostane každý, kto nás podporí aspoň 10 eurami, kartičku s posolstvom. Chceme, aby čo najviac ľudí nosilo známku a dávalo najavo, že osudy druhých im nie sú ľahostajné. Pretože ak sa niekto nachádza v neľahkej situácii, známka môže pomôcť. Známka, ktorá mení životy.

6 spôsobov ako môžete bojovať proti rodovo podmienenému násiliu (viac)
PRÁVA ŽIEN

25. novembra 2021

Dnes (25. novembra) si opäť pripomíname Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách. Tento deň vyhlásila OSN v roku 1999 a začína ním séria medzinárodných aktivít známych ako 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách. Koniec tejto kampane pripadá na 10. decembra, Medzinárodného dňa ľudských práv. Zapojiť sa počas nasledujúcich dní do boja za práva žien a proti násiliu, ktorému denne čelia, sa môže javiť ako symbolický aktom solidarity. Aj malý aktivistický počin či prejav ľudskosti však môže mať na zmenu súčasného stavu ohromný vplyv.

Kritická situácia na poľsko-bieloruských hraniciach (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU

22. novembra 2021

V lesoch na bieloruských hraniciach s Poľskom, Lotyšskom a Litvou je v súčasnosti v neľudských podmienkach uviaznutých mnoho ľudí na úteku. Bieloruské štátne orgány zabezpečujú presun ľudí smerom k EÚ, predovšetkým k poľským hraniciam. Pravdepodobným dôvodom sú sankcie EÚ voči krajine a snaha donútiť EÚ prevziať plnú zodpovednosť za zhoršujúcu sa humanitárnu krízu. Poľská pohraničná stráž týchto ľudí násilne tlačí späť do Bieloruska, pričom bieloruská pohraničná stráž im zabraňuje opustiť pohraničnú oblasť a vrátiť sa späť do krajiny.

Začína Maratón písania listov 2021 (viac)
AKTIVIZMUS

19. novembra 2021

Mjanmarský slam poet väznený v Mjanmarsku, pracovník mimovládnej organizácie v Burundi nespravodlivo odsúdený na 32 rokov vo väzení, študenti a študentky pokojne protestujúci za práva LGBTI+ ľudí na súde v Turecku, šestnásťročný mladík odsúdený na smrť v Nigérii. Všetci títo ľudia čelili hroznej nespravodlivosti a dnes sú na slobode. Toto je len malá hŕstka zo stoviek ľudí, ktorým kampaň Maratón písania listov zmenila život. Maratón dnes oslavuje 20 rokov ľudskoprávnych víťazstiev.

Dobrovoľní záchranári stále na súde (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

18. novembra 2021

Súd na gréckom ostrove Lesbos dnes na základe procedurálnych procesov odročil prípad 24 humanitárnych pracovníkov a pracovníčok, ktorí čelia vážnym obvineniam za pomoc ľuďom na úteku. Medzi obvinenými sú aj člen a členka dobrovoľnej pátracej a záchrannej služby Sarah Mardini a Sean Binder. Obom mladým ľuďom hrozí za záchranu ľudí na mori 25 rokov väzenia.

Súdny dvor EÚ rozhodol, že maďarský zákon „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ (viac)
PRÁVA ĽUDÍ NA ÚTEKU / OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

16. novembra 2021

Maďarské úrady systematicky zamietajú žiadosti o azyl ľudí, ktorí do Maďarska prichádzajú cez tzv. „bezpečnú tranzitnú krajinu“. Podľa Súdneho dvora Európskej únie tým krajina porušuje smernice EÚ o spoločnom postupe pri priznávaní a odnímaní medzinárodnej ochrany ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl. Súd zároveň rozhodol, že maďarský právny predpis s názvom „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ, pretože neoprávnene kriminalizuje pomoc ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl.

Katastrofálne zlyhanie lídrov na konferencii COP 26 ukazuje, že zabudli na to, komu by mali slúžiť a koho by mali chrániť – ľudstvo ako celok (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA A ĽUDSKÉ PRÁVA

13. novembra 2021

Svetoví lídri a líderky počas konferencie COP 26 nedokázali prijať skutočne efektívne opatrenia na ochranu ľudí najviac zasiahnutých klimatickou krízou. Tým katastrofálne zradili ľudstvo ako celok. Namiesto ochrany práv zraniteľných skupín ustúpili záujmom firiem, ktoré podnikajú s fosílnymi palivami a ďalším mocných korporáciám.

Návrh zákona na obmedzenie prístupu k interrupciám neprešiel o jeden hlas (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

11. novembra 2021

Poslankyne a poslanci NR SR dnes (11. novembra) odmietli zavedenie nových neopodstatnených a škodlivých prekážok pre tehotné ženy a dievčatá, ktoré chcú alebo potrebujú podstúpiť interrupciu. V Amnesty International sme srdečne vďační a vďačné všetkým organizáciám a ľuďom, ktorí neúnavne a nahlas bránili ľudské práva! Hlasovanie však bolo opäť tesné a zákon neprešiel o jediný hlas.

Poľské aktivistiky za práva LGBTI+ ľudí sú opäť na súde (viac)
LGBTI+ PRÁVA

9. novembra 2021

Súd v poľskom meste Płock vyniesol v marci tohto roka rozsudok v prípade troch ľudskoprávnych aktivistiek, ktoré čelili obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“ za to, že distribuovali plagáty s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy. Poľská prokuratúra sa proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolala a v stredu 10. novembra sa začne pojednávanie na okresnom súde (2. stupňa). Do dnešného dňa sa na podporu aktivistiek postavilo takmer 217 000 ľudí.

Neuznané práva na Slovensku (viac)
PODUJATIE

8. novembra 2021

Slovensko sa zaviazalo ku garancii a ochrane ľudských práv pre všetkých ľudí bez ohľadu na rozdiely. Napriek tomu nám realita ukazuje, že niektorí ľudia a niektoré sociálne skupiny nemajú k mnohým právam prístup, čo znižuje ich možnosť žiť dôstojný život. Aké dôvody má štát na to, aby časti populácie odopieral základné práva? A aké nástroje má občianska spoločnosť, aby vybojovala ľudské práva pre všetkých a všetky z nás? Odpoveď budeme hľadať s predsedníčkou Rómskeho advokačného a výskumného strediska Zuzanou Havírovou, Sanjou Nikolov z Centra komunitného organizovania a Milanom Zvadom z iniciatívy Inokraj v utorok (9. novembra) na Facebooku LIVE.

Novinárka, ktorú väznia za články o pandémii COVID-19, je v akútnom ohrození života (viac)
MARATÓN PÍSANIA LISTOV

4. novembra 2021

Čínsku amatérsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“. Novinárka dlhodobo drží protestnú hladovku, v dôsledku čoho sa jej zdravotný stav dramaticky zhoršuje. Amnesty žiada jej okamžité prepustenie a prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

USA zaradili firmu NSO Group na zoznam podozrivých organizácií (viac)
TECHNOLÓGIE A ĽUDSKÉ PRÁVA

3. novembra 2021

Rozhodnutím amerického ministerstva obchodu zaradiť izraelskú spoločnosť NSO Group na svoj „zoznam podozrivých subjektov“ vláda USA uznala to, čo Amnesty a ďalšie organizácie, aktivisti a aktivistky hovoria už roky: sledovací softvér Pegasus, ktorý firma vyvinula a predáva ho výlučne štátnym aktérom, je celosvetovo používaným nástrojom represie a porušovania ľudských práv. Toto rozhodnutie vysiela firme NSO Group jasný signál, že už nemôže bez následkov profitovať z porušovania ľudských práv. Viac sa o zisteniach Amnesty a fungovaní softvéru Pegasus dozviete na tomto odkaze.

Fotoreportáž z Pakistanu zachytáva život v jednom z najhorúcejších miest na svete (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA

3. novembra 2021

Zbierka fotografií a svedectiev s názvom „Unliveable for Humans“ ukazuje nespočetné spôsoby, akými neschopnosť kolektívne riešiť klimatickú krízu ovplyvňuje právo na zdravie, vzdelanie a zdravé životné prostredie obyvateľstva Jakobabádu. V meste, ktoré sa nachádza v provincii Sindh na juhovýchode Pakistanu žije približne 200 000 ľudí a teploty tu počas posledných štyroch letných období pravidelne prekračovali 50 °C. Reportáž zdôrazňuje bezprostredný dosah klimatickej krízy na časť najchudobnejších ľudí na svete.

Reštrikcie v prístupe k včasným interrupciách zabíjajú
REPRODUKČNÉ PRÁVA

2. novembra 2021

Pred niekoľkými týždňami bola v poľskej nemocnici hospitalizovaná 30-ročná pacientka, ktorá v 22. týždni tehotenstva prišla o plodovú vodu. Podľa právnika rodiny zosnulej, personál nemocnice napriek tomu a napriek žiadostiam pacientky, ktorá o svojom zhoršujúcom sa stave komunikovala s blízkymi, interrupciu nevykonal a čakal, kým plod odumrie. Pacientka medzitým zomrela na septický šok (posledné štádium otravy krvi). Udalosť vyvolala vlnu protestov a ľudia v uliciach viacerých poľských miest žiadajú legálny prístup k bezpečným a včasným interrupciám, používajúc slogan známy z krajín Latinskej Ameriky – Už ani o jednu viac! #anijednejwięcej.

Svetoví lídri musia urýchlene konať, aby zachránili životy a ochránili práva ohrozené klimatickou krízou (viac)
KLIMATICKÁ KRÍZA

1. novembra 2021

Madagaskar zažíva jedno z najhorších období sucha v histórii, ktoré dostalo viac ako milión ľudí v krajine na pokraj hladomoru. Toto sucho však nie je bežnou udalosťou, ale naopak vážnou pripomienkou, že klimatická kríza je tu a keď ju nezastavíme, vyžiada si milióny životov a prinesie mnoho utrpenia.

Poľský PRIDE v ohrození
LGBTI+ PRÁVA

28. októbra 2021

Poľský parlament (Sejm) by mal dnes rokovať o návrhu zákona „Stop LGBT“, ktorého cieľom je zakázať pochody PRIDE a iné podujatia na podporu práv LGBTI+ komunity. Amnesty International varuje, že schválenie takéhoto zákona by ohrozilo práva LGBTI+ ľudí v Poľsku viac než kedykoľvek predtým. Ak bude zákon schválený, zakáže sprievody PRIDE a akékoľvek iné verejné zhromaždenia, ktoré „propagujú“ inú ako heterosexuálnu orientáciu a rôzne rodové identity.

Aj Európsky parlament upozorňuje na škodlivosť návrhu zákona o pomoci tehotným ženám
REPRODUKČNÉ PRÁVA

27. októbra 2021

Poslankyne a poslanci Európskeho parlamentu z iniciatívy „All of Us“ poslali list do NR SR, aby tak vyjadrili hlboké znepokojenie nad návrhom zákona na obmedzenie reprodukčných práv žien a dievčat na Slovensku. Viaceré poslankyne a poslanci EP vrátane slovenskej poslankyne Moniky Beňovej vyzvali poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli legislatívne návrhy obmedzujúce prístup k interrupčnej starostlivosti, a aby sa zdržali ďalších pokusov obmedzovať a porušovať reprodukčné práva žien na Slovensku.

Laická a odborná verejnosť vyzvala NR SR, aby prehodnotili hlasovanie o návrhoch zákonov namierených proti LGBTI+ ľuďom a komunitám (viac)
LGBTI+ PRÁVA

25. októbra 2021

LGBTI+ ľudia, odborníci, odborníčky a ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty Slovensko adresovali NR SR výzvu s názvom „Vážte slová aj hlasy, ide nám o život!“. Výzva nadväzuje na vyhlásenie Združenia rodičov, starých rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, v ktorom upozorňujú, že pätica legislatívnych návrhov namierených proti LGBTI+ ľuďom je „priamym ohrozením duševného zdravia a kvality života veľkého množstva mladých ľudí,“ a „ich priamym dôsledkom by bolo predovšetkým ľudské nešťastie a zreteľné zväčšovanie predsudkov v našej spoločnosti, ako aj narastanie nenávisti a strachu zo všetkého, čo je odlišné a neznáme.“ 

Izraelské ministerstvo obrany šesť palestínskych MVO za „teroristické organizácie“ (viac)
OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ IZRAEL A OPÚ

25. októbra 2021

Izraelské ministerstvo obrany dňa 19. októbra 2021 vydalo vojenský rozkaz, ktorým šesť palestínskych organizácií občianskej spoločnosti na Okupovaných palestínskych územiach označilo za „teroristické organizácie.“ Ide o zoskupenia Addameer, al-Haq, Defense for Children International – Palestine, Union of Agricultural Work Committees (zväz poľnohospodárskych výborov), Bisan Center for Research and Development a Union of Palestinian Women’s Committees (zväz palestínskych ženských výborov), ktorých činnosť týmto rozhodnutím Izrael oficiálne považuje za protizákonnú. 

Amnesty International a Human Rights Watch vydali vo veci spoločné výhlásenie, ktoré si môžete prečítať tu.

110 organizácií z celého sveta vyzvalo NR SR, aby odmietla návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“ (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

22. októbra 2021

Amnesty International a 109 ďalších organizácií z Európy a Kanady v otvorenom liste vyzvalo poslankyne a poslancov NR SR, aby odmietli regresívne a škodlivé legislatívne návrhy týkajúce sa prístupu k interrupčnej starostlivosti a zdržali sa ďalších pokusov obmedzovať a porušovať reprodukčné práva žien na Slovensku. Oganizácie upozorňujú, že schválenie takejto legislatívy by bolo v rozpore s medzinárodnými štandardmi v oblasti verejného zdravia, osvedčenými klinickými postupmi a medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky.

Organizácie v liste upozorňujú, že „zákaz tzv. ‚reklamy na potrebu alebo dostupnosť‘ interrupčnej starostlivosti by obmedzil možnosť lekárok a lekárov, ako aj zdravotníckych zariadení poskytovať na dôkazoch založené informácie“ a „zvýšenie povinnej
čakacej doby zo 48 na 96 hodín, ktorá by sa podľa návrhu zákona mala uplatňovať pri všetkých interrupciách
s výnimkou prípadov, keď je zdravie alebo život ženy v bezprostrednom ohrození, by výrazným spôsobom
oddialilo prístup žien k interrupčnej starostlivosti, čím by došlo k ohrozeniu ich zdravia a života.

Celý list si môžete prečítať na tomto odkaze.

Poľská pohraničná stráž násilne zatlačila 17 Afgancov na úteku (viac)
ĽUDIA NA ÚTEKU

20. októbra 2021

Amnesty International je hlboko znepokojená informáciami o tom, že 17 Afgancov vrátane minimálne 1 maloletej osoby, ktorí sa pokúsili dostať do Poľska, poľská pohraničná stráž násilne navrátila do Bieloruska. Ľudia, ktorí sa pokúsili o prekročenie hranice, patria k skupine 32 Afgancov a Afganiek, ktorí v auguste uviazli na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom. Poľské úrady pripustili, že voči ľuďom, ktorí sa pokúsili prekročiť hranicu, boli použité „priame nátlakové opatrenia“.

Petíciu za spravodlivosť pre 32 ľudí na úteku môžete podpísať na tomto odkaze.

Od de facto úplného zákazu interrupcií v Poľsku uplynul presne rok (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

19. októbra 2021

Poľský ústavný súd v októbri minulého roka rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu alebo v prípade, že je zdravotný stav plodu nezlučiteľný so životom, je protiústavné. Interrupcie z dôvodu poškodenia alebo ťažkej vývojovej chyby plodu pritom tvorili viac ako 90 % legálne vykonaných interrupcií v Poľsku. Štrnásť ľudskoprávnych organizácií v spoločnej tlačovej správe upozorňuje, že ženy, dievčatá a všetky tehotné osoby v Poľsku čelili za uplynulých 12 mesiacov extrémnym prekážkam v prístupe k legálnym, včasným a bezpečným interrupciám. Od vynesenia rozsudku sa situácia zhoršuje aj pre obrankyne a obrancov práv žien.

Za reprodukčné práva na Slovensku vyšli do ulíc stovky ľudí (viac)
REPRODUKČNÉ PRÁVA

18. októbra 2021

V pondelok 18. októbra vyšli do ulíc Banskej Bystrice, Bratislavy, Trnavy, Prahy a Brna stovky ľudí, ktorí žiadajú ochranu reprodukčných práv na Slovensku. Protesty organizovala iniciatíva Nebudeme ticho a ich cieľom bolo upozorniť na škodlivý návrh zákona nazvaného „o pomoci tehotným ženám“. Návrh zákona však nepredstavuje pomoc, ale oklieštenie reprodukčných práv. Parlamentu bol taktiež odoslaný otvorený list, ktorý podporilo 60 organizácií a iniciatív. Listom spoločne vyzývame poslancov a poslankyne, aby predložený návrh nepodporili a prejavili tak skutočný záujem o ochranu ľudských práv na Slovensku.

Sledujte diskusiu Aktivizmus a spoločnosť na Facebooku Amnesty Slovensko (tu)
PODUJATIA AMNESTY SLOVENSKO

17. októbra 2021

Aktivizmus má nezastupiteľnú úlohu pri riešení mnohých spoločenských výziev a problémov. Či už ide o ochranu životného prostredia, ľudských práv, alebo mnoho ďalších oblastí, aktivistky a aktivisti sú v popredných líniách boja za spravodlivosť a rovnosť. Napriek tomu sú práve oni častým terčom útokov politickej reprezentácie, ktorá okrem iného spochybňuje ich motivácie. Vo štvrtok 21. októbra sa budeme o úlohe aktivizmu v slovenskej spoločnosti rozprávať s Martinou Strmeňovou, koordinátorkou platformy Nie v našom meste, a Nikoletou Kuglerovou, koordinátorkou aktivizmu v Amnesty International Slovensko.