Amnesty International (AI) dnes vyzýva vlády sveta, aby 60. výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv bolo nielen časom osláv, ale aj časom činov.
„Nezmyselné zabíjanie v Bombaji, tisícky utečencov v Demokratickej republike Kongo, státisíce ľudí uväznených v strašných podmienkach v Darfúre, v Gaze a v severnej Srí Lanke a globálna finančná kríza, ktorá by mohla uvrhnúť ďalšie milióny ľudí do chudoby vytvárajú pálčivú pôdu pre zásah v oblasti ľudských práv,“ povedala generálna sekretárka AI Irene Khan.
Pri kritike teroristických útokov v Bombaji, Amnesty International varovala vlády, aby neprehliadali ľudské práva v mene bezpečnosti. „Vlády majú povinnosť ochrániť ľudí pred terorizmom. Ale zadržať niekoho na dobu neurčitú bez obvinenia či súdneho procesu, zámerné prehliadanie alebo dokonca prevádzkovanie mučenia a podrývanie práva nerobí svet bezpečnejším miestom,“ povedala Irene Khan.
Globálna ekonomická kríza by v chudodných krajinách mohla spôsobiť, že ďalšie milióny ľudí sa dostanú pod hranicu biedy, preto Amnesty International vyzýva vlády, aby chránili ekonomické a sociálne práva s takým istým zanietením ako občianske a politické práva.
„Dar Všeobecnej deklarácie ľudských práv spočíva v univerzálnosti a nedeliteľnosti. Ľudské práva sú univerzálne – každý človek sa rodí slobodný a s rovnakými právami a dôstojnosťou. Ľudské práva sú nedeliteľné – všetky práva, či už ekonomické, sociálne, občianske, politické alebo kultúrne, sú rovnako dôležité, neexistuje medzi nimi hierarchia,“ povedala Irene Khan.
„Napriek zlepšeniu počas minulých rokov nerovnosť, nespravodlivosť a beztrestnosť pretrváva v mnohých krajinách. Skutočným problémom je, že vlády dávajú sľuby a prijímajú zákony, ale nekonajú.“
Prišiel čas, aby vlády po šiestich desaťročiach zlyhaní v oblasti ľudských práv naplnili svoje sľuby.