Maratón písania listov

Čo keby sme Vám povedali, že podpisom petície môžete niekomu zachrániť život?
Podpísali by ste ju?

Amnesty International vznikla na základe myšlienky, že napísať list nevinnému, nespravodlivo väznenému človeku môže znamenať veľmi veľa – a zmeniť mu život. Od nášho vzniku pred viac ako 60 rokmi sme túto premisu potvrdili nespočetne veľakrát. Práve vďaka miliónom listov solidarity sa nám podarilo pozitívne zmeniť život desiatkam tisíc ľudí. Od roku 2001 je obrovským zdrojom nádeje a pomoci pre utláčaných, šikanovaných a nespravodlivo väznených ľudí na celom svete aj Maratón písania listov. Tak neváhajte, napíšte list a zmeňte niečí život.

Chcete sa zapojiť do maratónu 2023, ale neviete, kde začať? Registrujte sa alebo prihláste do vášho maratónskeho profilu a získajte všetky potrebné informácie a materiály. Návod ako na registráciu nájdete na tomto odkaze.

Na tejto stránke nájdete informácie o tom:

  • akým prípadom sa tento rok venujeme
  • čo je maratón
  • ako maratón funguje a mení životy
  • prečo úspech maratónu závisí od vašej účasti
  • aké úspechy sa nám počas maratónu podarilo dosiahnuť v minulosti
  • ako sa zapojiť
  • čo robiť, ak máte doplňujúce otázky, na ktoré vám táto stránka nezodpovedala 🙂

Spoznajte tohtoročné prípady Maratónu písania listov

ZABRÁŇTE POPRAVE ROCKYHO MYERSA
ZA POMOC S BEZPEČNOU INTERRUCIOU NA SÚD
ZABILI HO, PRETOŽE SA POSTAVIL NA ODPOR AUTORITÁM
ZA KRITIKU TUNISKÝCH AUTORÍT JEJ OPÄŤ HROZÍ VÄZENIE
MATKA BOJUJE ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE SVOJHO MŔTVEHO SYNA
ZA POKOJNÝ PROTEST JEJ HROZÍ 15 ROKOV VÄZENIA
ZA KRITIKU ŠTÁTNEJ MOCI NA 10 ROKOV DO VÄZENIA
BOJUJÚ ZA ZÁCHRANU NAJSTARŠEJ ŽIJÚCEJ KULTÚRY NA SVETE
BOJUJE ZA TO, ABY FACEBOOK NIESOL ZODPOVEDNOSŤ
ČELÍ VYHRÁŽKAM ZA TO, ŽE BRÁNI SVOJU KOMUNITU

Čo je maratón?

Maratón písania listov (Write for Rights) je najväčšie ľudskoprávne podujatie na svete. Amnesty International usporadúva túto udalosť už viac ako 20 rokov, tradične v období okolo Medzinárodného dňa ľudských práv (10. decembra). Ľudia na celom svete v priebehu niekoľkých týždňov píšu a odosielajú milióny listov solidarity a petícií. Žiadajú v nich spravodlivosť pre nespravodlivo väznených, utláčaných a prenasledovaných ľudí. 

Vďaka početným výzvam adresovaným vládam a úradom na celom svete vytvárame medzinárodný tlak, ktorý nemôžu len tak ignorovať. Aj vďaka tomu sa nám v každom treťom z prípadov, ktorým sa venujeme, podarí presadiť zásadnú zmenu. 

Ako to funguje?

Bez vás to nejde!

Zapojte sa do Maratónu písania listov 2023. Podpíšte petície online a zdieľajte ich prostredníctvom sociálnych sietí a so svojimi blízkymi. Chceli by ste k písaniu listov solidarity inšpirovať iných? Zorganizujte podpisové podujatie fyzicky na Vašej škole, na pracovisku, v susedstve alebo online na Vašej facebookovej či instagramovej nástenke.

Predstavte si, že by ste boli väzení alebo by vás nespravodlivo trestne stíhali a dostali by ste tisícky listov, v ktorých Vám celkom cudzí ľudia vyjadrujú podporu. Alebo by ste sa dozvedeli, že ľudia z celého sveta stoja pri Vás vo Vašom boji za spravodlivosť pre zavraždeného člena rodiny.

Následne by ste zistili, že úrad alebo prokuratúra, ktoré Vás nespravodlivo stíhajú či inak porušujú Vaše práva, sú už týždne doslova zaplavené petíciami a listami, v ktorých ľudia žiadajú spravodlivosť –⁠ pre Vás! Nádej, ktorú takéto správy prinášajú, je takmer nepredstaviteľná.

Prečo to robíme?

Súd v Zimbabwe po roku a pol nespravodlivého stíhania zbavil aktivistky Cecilliu Chimbiri a Joanah Mamombe krivých obvinení. Posledná z trojice aktivistiek, ktorých sa prípad týka, Netsai Marova je stíhaná samostatne, nakoľko sa nenachádza v krajine. Hoci tento rozsudok považujeme za skvelú správu, naďalej žiadame, aby páchatelia zodpovední za únos a mučenie týchto žien niesli trestnoprávnu zodpovednosť. 

„Maratón písania listov každoročne podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorých práva sú porušované len preto, že sa postavili za to, čomu veria. Odvážny aktivisti a novinárky sa stavajú proti nerovnosti, diskriminácii a politickým represiám. Zvádzajú boj za ochranu našich ľudských práv vrátane environmentálnej spravodlivosti či za zrušenie trestu smrti.

Maratón písania listov predstavuje základnú myšlienku, na ktorej Amnesty stojí –⁠ ľudia z celého sveta spájajú sily, aby sa skrz globálnu solidaritu postavili nespravodlivosti. Ľudia, za ktorých tento rok bojujeme, potrebujú, aby ste sa postavili na ich stranu. Je jedno, či napíšte tweet, list úradom, odkaz solidarity, alebo podpíšete petíciu. Niekedy môže aj zdanlivo zanedbateľný čin naštartovať obrovskú zmenu. Uplynulých 20 rokov maratónu ukazuje, že slová majú skutočne ohromnú silu. Toto sú slová generálnej tajomníčky Amnesty International Agnès Callamard.

Ako sa môžete zapojiť?

Je to jednoduché. V období od októbra 2023 do januára 2024 môžete podpísať naše petície na internete alebo napísať a odoslať fyzické listy na podporu niektorých (alebo pokojne všetkých) prípadov, ktorým sa tento rok v Maratóne venujeme. Petície, ktorým sa budeme venovať v Maratóne písania listov 2024 tu zverejníme začiatkom októbra.

Chcete zorganizovať vlastné podujatie?

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku, v susedstve, v knižnici, v kaviarni, v miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom, vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do Maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a Vaši blízki. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Máte obavy alebo nejasnosti?

Náš krátky kurz na Amnesty Academy vám pomôže zorientovať sa lepšie v témach tohtoročného Maratónu aj v nástrojoch, akým Maratón dostať medzi svojich blízkych a známych. 

Učíte alebo študujete na strednej škole a chceli by ste zorganizovať Maratón na Vašej škole alebo v školskom kolektíve? Pracujete v kultúrnom centre alebo inom verejnom priestore, v rámci ktorého by ste sa chceli zapojiť do Maratónu? Chceli maratónske podujatie zorganizovať v inom kolektíve či priestore alebo máte iné otázky? Neváhajte sa obrátiť na našu kampaňovú koordinátorku Danielu a maratónsky tím na adrese [email protected]. Ďakujeme!

Chceli by ste do Maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Prečo sa zapojiť do Maratónu písania listov?

Pretože máte šancu pomôcť konkrétnym ľuďom, ktorí sú prenasledovaní, utláčaní a nespravodlivo trestaní len za to, že vyjadrili svoj názor alebo sa snažili pomôcť druhým. Spoločne s miliónmi ľudí na celom svete nám pomôžete vytvoriť medzinárodný tlak, ktorý príslušné autority nemôžu len tak ignorovať. 

V roku 2022 sa nám v rámci Maratónu podarilo získať viac ako 5,3 milióna podpisov a prejavov solidarity na celom svete. Na Slovensku sa nám podarilo v roku 2022 vyzbierať krásnych 10 188 podpisov a listov. V roku 2020 sme vyzbierali rekordných 24 000 podpisov a listov. Aj vďaka tejto podpore sa vo štvrtok 24. marca 2022 dostal na slobodu nespravodlivo väznený environmentálny aktivista Bernardo Caal Xol.

V každom treťom z prípadov, ktorým sa v Amnesty venujeme, sa nám podarí dosiahnuť úspech a pozitívnu zmenu.

Vaša podpora pomohla v minulosti na slobodu aj obrankyni práv žien zo Saudskej Arábie Nassime al-Sada. Vaše listy viedli aj k spravodlivosti pre mladého Magaia, ktorého odsúdili na trest smrti za čin, ktorý spáchal iba ako 15-ročný chlapec. Medzinárodná podpora pomohla na slobodu aj bojovníkovi za ľudské práva z Burundi Germainovi Rukuki.

Od roku 2020 sa do Maratónu aktívne zapojilo viacero mladých aktívnych ľudí, ktorí z pozície aktivistu alebo ambasádorky Maratónu pomohli priniesť boj za ľudské do mnohých slovenských miest a škôl. Prečítajte si, prečo sa niektorí z nich do podujatia rozhodli zapojiť a čo im Maratón priniesol a nechajte sa inšpirovať. 

Je veľmi dôležité využiť každú príležitosť na obnovenie spravodlivosti v spoločnosti. Ambasádorom Maratónu písania listov som sa stal preto, lebo som úprimne presvedčený, že ani jeden človek na svete nemôže byť zbavený svojich práv a slobôd. Sme povinní bojovať za týchto ľudí, a teda aj za našu spoločnú budúcnosť.“

– Serhii, ambasádor Maratónu

„Maratón písania listov je jedna z aktivít, ktorej sa môže zúčastniť každý bez ohľadu na akékoľvek okolnosti. Bola by škoda túto šancu na zmenu nevyužiť a nepričinť sa tým o lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť. Ja som súčasťou, lebo niekedy nezáleží len na tom, ako veľmi o daných témach rozprávame, ale aj čo pre ne urobíme.“

– Soňa, ambasádorka maratónu

„Maratón písania listov už roky dokazuje, že ak sa k činu odhodlá dostatok ľudí, dokážu spolu veľké veci. Ľudské práva nie sú témou, pri ktorej si môžeme dovoliť byť súčasťou mlčiacej väčšiny. Práve preto chcem byť súčasťou tohto podujatia.“

– Samuel, ambasádor maratónu

Spoločne sa nám podarilo dosiahnuť stovky ľudskoprávnych úspechov

Pripomeňte si s nami najväčšie ľudskoprávne víťazstvá prvého polroka 2023
Jasaman Arjani

Vo februári prepustili z väzenia Jasaman Arjani a jej matku Monireh Arabšáhí po uplynutí štyroch rokov z ich 16-ročného trestu. V roku 2019 ich svojvoľne uväznili za to, že sa postavili proti diskriminačným iránskym zákonom o nútenom zahaľovaní žien.

Úspechy predošlých ročníkov

Maratón písania listov viedol vďaka spoločnému úsiliu miliónov ľudí na celom svete k početným úspechom. Nespravodlivo odsúdení ľudia sa dostali na slobodu, väzni a väzenkyne svedomia sa mohli opäť vrátiť domov k rodinám, justičné omyly boli napravené a zločiny z nenávisti vyšetrené a potrestané.

Žiadny z našich úspechov by nebol možný bez Vašej podpory, za ktorú sme nesmierne vďační a vďačné nie len my v Amnesty International, ale predovšetkým ľudia, ktorým sme spoločne za takmer dve dekády existencie Maratónu pomohli.

„Som ohromený. Ďakujem Amnesty International a jej aktivistom a aktivistkám za ohromnú podporu, vďaka ktorej som sa stal v tejto situácii víťazom –⁠ sú to moji hrdinovia a hrdinky. Sľubujem, že sa stanem aktivistom za ľudské práva a budem tiež bojovať za práva ostatných. Ďakujem aj guvernérovi za jeho láskavé gesto a za to, že dodržal svoje slovo.“

Moses Akatugba z Nigérie mal iba 15 rokov, keď ho odsúdili na trest smrti za zločin, ktorý nespáchal –⁠ údajne ukradol 3 mobilné telefóny. Vďaka úsiliu Amnesty International a listom od stoviek tisíc ľudí z celého sveta však Moses získal milosť a po 10 rokoch vo väzení sa dostal na slobodu.

Dnes pomoc, ktorej sa mu dostalo, skutočne odpláca vlastným aktivizmom. Počas maratónu v roku 2019 sa pridal k stovkám tisíc ľudí, ktorí žiadali zrušenie trestu pre mladistvého Magaia z Južného Sudánu. Magaiovi hrozil trest smrti za skutok, ktorého sa neúmyselne dopustil ako 15-ročný. Naše spoločné úsilie viedlo k zmene rozsudku a Magaiovi bol udelený miernejší trest. Ďakujeme!

© Photo: Miikka Pirinen / Amnesty Finland

Prečítajte si viac o našej práci