7 otázok o utečencoch, utečenkyniach, migrantoch a migrantkách, ktorí prichádzajú o život v Stredozemnom mori

Blog Kristin Hulaas Sundeovej

Na prahu Európskej únie sa rozprestiera humanitárna kríza, pri ktorej od začiatku roka zomrelo približne 1700 utečencov a utečenkýň, migrantov a migrantiek. Zatiaľ čo európski lídri a líderky diskutujú o možných riešeniach, pozrime sa na príčiny tejto krízy a ako môže každý z nás pomôcť.

1.Prečo zomiera v Stredozemnom mori toľko ľudí?

Do Európy sa tento rok snaží dostať rekordný počet utečencov a utečenkýň, migrantov a migrantiek. Cestujú na preplnených, nebezpečných člnoch, ktoré ovládajú pašeráci.

Keď sa tieto člny začnú potápať alebo sa dostanú do nebezpečenstva, častokrát sa v okolí nenachádza nikto, kto by im vedel pomôcť. Na konci roku 2014 sa Taliansko a EÚ rozhodli ukončiť taliansku humanitárnu operáciu Mare Nostrum, ktorá za jeden rok zachránila viac než 166 tisíc ľudí.

EÚ túto operáciu nahradila oveľa menšou operáciou Triton. Jej hlavným cieľom je skôr kontrolovať hranice než zachraňovať životy na otvorenom mori. Má k dispozícii oveľa menej lodí, helikoptér, lietadiel a ľudí.

Výsledkom je, že záchrana ľudí spočíva hlavne na pobrežnej stráži a obchodných lodiach.

2.Prečo sa ľudia vydávajú na najnebezpečnejšiu migračnú cestu na svete?

Z Európy sa stala pevnosť, do ktorej sa takmer nedá preniknúť. Pre utečencov a utečenkyne je extrémne zložité dostať sa do EÚ bezpečne a legálne.

Množstvo ľudí uteká zo svojich domovov pretože sú prenasledovaní, žijú v chudobe či utekajú pred konfliktom a násilím. Pre nich je jedinou možnosťou zaplatiť pašerákom tisícky dolárov a vydať sa na more na chatrnom člne.

Táto otrasná voľba jasne ukazuje pred čím sú ľudia nútení utiecť. Jean je jedným z 88 ľudí, ktorí boli v januári zachránení z lode pri Malte. Asi 35 spolupasažierov vtedy zomrelo na podchladenie či dehydratáciu. Povedal nám, že musel utiecť z Pobrežia Slonoviny potom čo sa mu rodina vyhrážala, pretože nechcel, aby bola jeho dcére spravená ženská obriezka.

Keď prišiel do Líbye, “každý pašerák mal zbraň. Niektorí sa báli a nechceli ísť, ale nikto sa už nemohol otočiť naspäť. Nedali nám mapy, nič. Len nám povedali: Choďte stále rovno a tam bude Taliansko.”

3.Odkiaľ títo ľudia pochádzajú?

Množstvo z nich, vrátane rodín s malými deťmi, utiekli z krajín, v ktorých zúri vojna – zo Sýrie, Afganistanu, Sudánu a Iraku. Ostatní sú prenasledovaní za svoje politické názory, boli mučení či dokonca im hrozila smrť ak by zostali.

V roku 2014 predstavovali Sýrčania a ľudia z Eritrei takmer polovicu zo 170 tisíc ľudí, ktorí sa na lodi dostali do Talianska. Ale pred ťažkosťami a chudobou uteká čoraz viac obyvateľov a obyvateliek subsaharskej Afriky.

4.Prečo by im mala Európa pomáhať?

Európske vlády stoja pred otázkou života a smrti. Ak teraz nič nespravia, bude to nielen nehumánne a neobhájiteľné. Nečinnosť sa rovná vytiahnutiu padacieho mosta zatiaľ čo muži, ženy a deti zomierajú pred našimi hradbami.

Právo na azyl je ľudským právom. Je základnou súčasťou medzinárodných utečeneckých dohovorov, pod ktoré sa po druhej svetovej vojne podpísali takmer všetky vlády.

Ale európske vlády ešte sťažujú situáciu tým, ktorí už museli toľko prežiť. Napríklad ponúkli iba 40,137 miest na presídlenie pre sýrskych utečencov a utečenkyne. Z toho 30 tisíc ponúklo Nemecko. Susedné krajiny Sýrie pre porovnanie prijali 3.9 milióna utečenov a utečenkýň.

5.Čo môže EÚ spraviť, aby zastavila zvyšovanie obetí v Stredozemnom mori?

Všetky európske krajiny musia okamžite začať spolupracovať na vytvorení a spustení humanitárnej operácie na záchranu ľudských životov na mori. To znamená, že všetky krajiny prispejú na cenu lodí, lietadiel, helikoptér a ľudských zdrojov, ktoré zachránia ľudí plaviacich sa po Stredozemnom mori.

Zatiaľ čo sa táto operácia bude pripravovať, všetky členské krajiny musia poskytnúť adekvátnu finančnú a logistickú pomoc, aby mohli posilniť vyhľadávacie a záchranné operácie pobrežných hliadok.

6.Aké by malo byť dlhodobé riešenie?

Ľudia neprestanú utekať pred vojnou, prenasledovaním ani chudobou. Preto keď bude EÚ rozhodovať v máji o novej migračnej agende, musí ľuďom poskytnúť možnosti bezpečných a legálnych ciest do Európy bez toho, aby pri tom riskovali svoj život.

Európske vlády tiež musia viacerým utečencom a utečenkyniam poskytnúť šancu na zmenu ich života k lepšiemu – ponúknutím väčšieho počtu miest na presídlenie.

7.Čo môžem spraviť ja?

Podpíš petíciu (link: https://pripady.amnesty.sk/pripad/sos-europa) adresovanú predstaviteľom a predstaviteľkám EÚ a zdieľaj ju s ostatnými.

Zúčastni sa nášho pokojného zhromaždenia pred Úradom vlády tento piatok o 16:00. Spolu môžeme dokázať, že ľudia v Európe jednoducho nebudú tolerovať, aby sa zo Stredozemného mora stal cintorín.