Palestínski civilisti sú v neustálom ohrození života, mnohí bez lekárskej pomoci, jedla, liekov, elektriny či vody, vyhlásila Amnesty International (AI) po izraelskom vzdušnom útoku na pásmo Gazy, pri ktorom zahynulo viac ako 300 Palestínčanov.
„Počet mŕtvych môže ďalej rásť hlavne kvôli nedostatku lekárskej starostlivosti pre stovky zranených. Zdravotníckemu sektoru v pásme Gazy vo všeobecnosti chýba vybavenie, lieky i experti a je oslabený dlhodobou izraelskou blokádou. Nemocnice sú momentálne úplne preťažené a nevedia sa vysporiadať s obrovským náporom zranených,“ hovorí AI.
Amnesty International vyzýva Izrael, aby zraneným zabezpečil prístup do nemocníc v Izraeli ako aj do palestínskych nemocníc vo východnom Jeruzaleme a na Západnom brehu Jordánu. AI vyzýva egyptskú vládu, aby sprístupnila egyptské nemocnice pre tých zranených, ktorým nebola poskytnutá lekárska starostlivosť v pásme Gazy. Tiež by mala zabezpečiť, aby strážnici na hraniciach nepoužívali zbytočnú silu na ľudí na úteku pred bombovými útokmi. Prívrženci hnutia Hamas nesmú brániť pohybu či prevozu zranených.
Amnesty International má informácie o tom, že humanitárna pomoc, ktorú Izrael povoľuje v pásme Gazy, je len frakciou tej, ktorú civilisti reálne potrebujú.
„Je neakceptovateľné, aby Izrael odopieral 1,5 miliónu ľudí ich základné potreby. Takéto konanie musí okamžite skončiť – hocijaký dôvod preň je neakceptovateľný,“ tvrdí Amnesty International. „Izrael tiež musí ihneď povoliť okamžitý a bezpečný prístup pre humanitárnych pracovníkov a ochrancov ľudských práv do pásma Gazy.
Amnesty International opakuje svoju výzvu na ukončenie nezmyselných a nezákonných izraelských útokov na husto obývané časti pásma Gazy, následkom ktorých od 27. decembra zomrelo viac ako 300 Palestínčanov. AI takisto vyzýva hnutie Hamas a ostatné palestínske ozbrojené skupiny, aby nestrieľali rakety na mestá a dediny v južnom Izraeli.
Atmosféru v pásme Gazy narúšajú aj náhodné telefonáty civilistom od izraelských ozbrojených síl, pri ktorých sa im vyhrážajú útokmi a radia im opustiť svoje domovy, vyvolávajúc tým paniku, ktorá sa rýchlo šíri medzi obyvateľmi. Podobné praktiky používali Izraelčania v pásme Gazy a v Libanone v roku 2006. Vo väčšine prípadov k žiadnym útokom nedôjde – cieľom výhražných telefonátov je iba vyvolať strach medzi obyvateľstvom. AI upozorňuje, že ak telefonáty nemajú funkciu efektívneho varovania pred nebezpečenstvom, porušujú medzinárodné právo a musia ihneď skončiť.
Medzinárodná komunita, hlavne OSN, Európska únia, USA, Rusko a Liga arabských štátov musia vytvoriť tlak na obe strany konfliktu, aby skončili s porušovaním medzinárodného práva.