AI vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby zasiahla v Líbyi

Amnesty International (AI) dnes vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby okamžite záhájila misiu v Líbyi a prešetrila na mieste priebeh nepokojov. Tie za sebou v posledných dňoch zanechali stovky mŕtvych demonštrantov. O narastajúcom násilí v krajine dnes na špeciálnom stretnutí diskutuje Bezpečnostná rada s Ligou arabských štátov.

Amnesty International tiež vyzvala na uvalenie úplného zbraňového embarga na Líbyu. Podľa dostupných informácií sa totiž líbyjské bezpečnostné zložky vyzbrojujú veľkým množstvom zbraní a munície a hrozí, že ich použitie proti demonštrujúcim ľuďom.
Syn Muammara Kaddáfího v televíznom vysielaní uviedol, že je rozhodnutý zbrane použiť za každú cenu, aby umlčal protivládne protesty. “Je úplne neprijateľné, keď syn Kaddáfího verejne vyhlasuje, že je pripravený požiť zbrane proti občanom Lýbie, len preto, aby sa jeho otec udržal pri moci,” uviedol generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty.

Medzinárodné spoločenstvo musí, podľa Amnesty International, dať okamžite najavo, že sa budú všetci zástupcovia líbyjskej vlády ako aj predstavitelia bezpečnostných zložiek zo svojich činov proti medzinárodnému právu zodpovedať. Jednou z variant, o ktorých treba diskutovať, je stíhanie týchto zločinov Medzinárodným trestným súdom.