AI vyzýva Bezpecnostnú radu OSN: zachránte civilistov na Srí Lanke

Bezpecnostná rada OSN by mala konat v prospech záchrany civilistov na Srí Lanke, tvrdí Amnesty International (AI) . Minimálne 35 ludí zomrelo 13. mája na severe ostrova pri útoku na nemocnicu, ktorá sa nachádzala v „Bezpecnej zóne“. 

Amnesty International žiada od srílanských predstavitelov, aby povolili prístup medzinárodných pozorovatelov a humanitárnych agentúr do oblastí zasiahnutých bojmi. Tí by mohli priamo zhodnotit situáciu a pomohli by zabezpecit riešenie humanitárnej a ludsko-právnej krízy v regióne.

V liste, ktorý AI zaslala clenom Bezpecnostnej rady OSN, generálna tajomnícka AI Irene Khan píše: „Rada sa musí bez meškania zíst, diskutovat o znepokojujúcom vývoji a ihned žiadat zastavenie útokov na civilistov zo strany Tamilských tigrov (LTTE) a srílanskej vlády. Tiež by mala od LTTE žiadat, aby povolili civilistom opustit konfliktnú zónu a od srílanskej vlády, aby poskytla okamžitý prístup pre medzinárodných pozorovatelov a humanitárne agentúry.“

Stredajší útok sa odohral len 24 hodín po tom, co minimálne 49 ludí zomrelo a viac ako 50 sa zranilo pri ostrelovaní tej istej nemocnice. Pocas posledných dní sa situácia na Srí Lanke rapídne zhoršila. Cez víkend zomrelo na následky útokov 400 ludí, pricom každou štvrtou obetou bolo dieta. OSN situáciu opísala ako „krviprelievanie“.

Tamilskí tigri aj srílanská vláda porušili vojenské právo, tvrdí Amnesty International.

„Svedkovia tvrdia, že pocas posledných mesiacov používali Tamilskí tigri civilistov uväznených v konfliktnej zóne ako ludské štíty proti vládnym silám a ked sa pokúsili utiect, boli napadnutí, povedal riaditel AI pre Áziu a Pacifik Sam Zarifi. „Vojaci srílanskej armády zase používajú tažké zbrane, ktoré v husto obývaných oblastiach spôsobujú smrt a zranenia civilistov,“ dodal.

V liste pre Bezpecnostnú radu OSN Amnesty International tiež žiada, aby vyšetrovacia komisia prešetrila porušovanie medzinárodného práva.

„Rada musí jednoznacne stanovit, že všetci, ktorí hrubo porušili ludské práva a medzinárodné právo, vrátane vojnových zlocincov, musia individuálne niest samostatnú zodpovednost v rámci medzinárodného práva,“ tvrdí Irene Khan.