AI žiada prepustenie 350 unesených osôb v Strednej Afrike

Amnesty International dnes vyzvala OSN a vlády krajín strednej Afriky, aby podnikli okamžité kroky na oslobodenie viac ako 350 mužov, žien a detí, ktorých za posledné týždne uniesli príslušníci Armády božieho odporu. Uneseným mužom a deťom hrozí, budú nútení k spolupáchateľstvu na vojnových zločinoch, kým ženy a divčatá čelia riziku sexuálneho otroctva. 

„Tak ako sme boli svedkami v Ugande, aj v tomto prípade existuje vážna hrozba, že vojaci si z unesených žien spravia sexuálne otrokyne a deti a mužov naverbujú do svojich radov. Napriek tomu ani jedna z vlád v regióne neurobila nič pre ich oslobodenie,” vyjadrila svoje znepokojenie AI.

Posledné únosy sa odohrali neďaleko stredoafrického mesta Obo, na hraniciach s KDR a Sudánom. Zdá sa, že jednotky LRA sa premiestnili na juh Stredoafrickej republiky, v snahe vyhnúť sa zatknutiu a odovzdaniu svojich vyšších dôstojníkov Medzinárodnému trestnému súdu v Hágu. Tam by totiž museli čeliť obvineniam z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Podľa najnovších informácií sa bojovníci spolu so svojimi rukojemníkmi mali presunúť do KDR.

AI preto vyzvala OSN, aby poskytla potrebnú pomoc a podporu vládam krajín stredoafrického regiónu v ich snahách o dosiahnutie prepustenia unesených osôb. „Vlády Sudánu, SAR a KDR – s pomocou a podporou medzinárodného spoločenstva – sa musia zjednotiť, aby dosiahli okamžité prepustenie unesených osôb a odovzdanie zodpovedných do rúk spravodlivosti,” dodala AI.