Aktivisti AI sa zmobilizovali za Keňu

V stredu 27. februára 2008, presne dva mesiace po voľbách v Keni, vyhlásila Amnesty International Deň podpory ľudských práv v Keni. Amnesty International vyzvala predstaviteľov Kene, aby zabezpečili a chránili ľudské práva Keňanov. 

Sporné voľby 27. decembra 2007 spustili v Keni kolobeh násilia a porušovania ľudských práv. Doteraz bolo zabitých najmenej 1100 ľudí a viac ako 300 000 z nich bolo vyhnaných zo svojich domovov.
Na Slovensku sa členovia a sympatizanti Amnesty International zapojili do online akcie, a to dvoma spôsobmi: Odoslaním listu alebo emailu prezidentovi Kene, Mwai Kibakimu, vyzývajúceho k zabezpečeniu ochrany obyvateľov pred politicky motivovaným násilím alebo podporou on-line protestu v sociálnej sieti Facebook (viac informácií na www.amnesty.sk)
Verejné akcie a pochody sa pri tejto príležitosti uskutočnili v 12 krajinách, vrátane Veľkej Británie, USA, Austrálie, Nemecka, Kanady, Mexika, Holandska, Mali, Pobrežia Slonoviny či Ugandy.

Dňu podpory ľudských práv v Keni predchádzala výskumná misia AI v Keni, počas ktorej delegácia navštívila niektoré z oblastí najviac postihnutých násilnosťami a krviprelievaním. Misia odhalila dôkazy o nezákonnom zabíjaní, vynútenom sťahovaní na základe etnickej príslušnosti, vypaľovaní domov ozbrojenými milíciami, prehnanom použití sily zo strany keňských predstaviteľov zodpovedajúcich za bezpečnosť, sexuálnom násilí voči ženám a dievčatám a porušovaní slobody prejavu a zhromaždenia. AI tiež zdokumentovala vyhrážky smrťou namiereným proti ochrancom ľudských práv.

27. februára mohli ľudia na celom svete vyjadriť svoje pobúrenie nad pokračujúcim porušovaním ľudských práv v Keni. Medzinárodný deň verejných i on-line akcií mal demonštrovať solidaritu s obyvateľmi Kene a žiadať keňských predstaviteľov, aby chránili obyvateľov pred politicky a etnicky motivovaným násilím.