Skvelé správy! Poľské aktivistky za práva LGBTI+ ľudí zbavili obvinení

Súd v poľskom meste Płock dnes zamietol odvolanie prokuratúry voči rozsudku prvostupňového súdu a tri poľské aktivistky, ktoré čelili absurdným obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“, uznal nevinnými. V prípade uznania viny hrozil Elżbiete, Anne a Joanne trest odňatia slobody až na dva roky.

Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, aj napriek skvelým správam upozorňuje, že tento rozsudok je len prvým krokom k zmene a štátne úrady musia ukončiť hon na čarodejnice, ktorého terčom sú dlhodobo aktivistky a aktivisti za práva LGBTI+ ľudí.

„Dnešný rozsudok je obrovskou úľavou. Rozhodnutie súdu však nesmie zakryť skutočnosť, že tieto tri ženy vôbec nemali čeliť trestnému stíhaniu. Šírenie plagátov s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy by nemalo byť považované za zločin. Amnesty preto považuje rozhodnutie súdu za správne,“ uviedla po vynesení rozsudku Catrinel Motoc, kampaňová koordinátorka Amnesty International pre Európu.

Od začiatku trestného stíhania žiadalo zrušenie absurdných obvinení viac ako štvrť milióna ľudí.

Dnešný rozsudok priniesol obrovskú úľavu. Rozhodnutie súdu však nesmie zakryť skutočnosť, že tieto tri ženy vôbec nemali čeliť trestnému stíhaniu.

Catrinel Motoc

Dlhodobé a systémové zastrašovanie je nástrojom boja proti aktivizmu

Tento prípad okrem iného odhalil, ako štátna moc podporuje homofóbiu a využíva poľský systém trestného súdnictva na útoky, zastrašovanie a obťažovanie obrancov a obrankýň ľudských práv len kvôli ich aktivizmu. Poľské orgány musia s týmto prenasledovaním a zneužívaním svojich právomocí konečne prestať.

„V Poľsku sa neustále zmenšuje priestor pre slobodu prejavu, aktivizmus a právo na pokojný protest. Nárast počtu zločinov z nenávisti, zavádzanie ‚zón bez LGBT‘ zo strany miestnych zastupiteľstiev a pokusy zakázať pochody PRIDE zároveň vytvárajú homofóbnu atmosféru. Je trpkou iróniou, že prejav pokojného aktivizmu, ktorého cieľom bolo poukázať na tieto nebezpečné trendy, doviedol tri obrankyne ľudských práv pred súd.

V marci minulého roka súd prvého stupňa aktivistky oslobodil, úrady však pokračujú v hone na čarodejnice. Namiesto trestného stíhania aktivistiek za výrobu týchto plagátov by mali poľské orgány pracovať na ochrane práv LGBTI+ ľudí, ktorí čelia čoraz vážnejším prejavom štátom podporovanej homofóbie. Odvolanie prokuratúry voči pôvodnému rozsudku zaváňa obťažovaním a zastrašovaním. Toto trestné stíhanie by malo okamžite skončiť,“ pripomenula Catrinel Motoc pred stredajším procesom, ktorý konečne priniesol Elżbiete, Anne a Joanne, ako aj všetkým ľuďom, ktorí ich podporovali, dlho očakávanú úľavu.

Priebeh súdneho pojednávania sledoval na mieste tím Amnesty International Poľsko, ktorý dokumentoval vývoj procesu na svojom twitterovom účte:

Viac informácií o prípade nájdete v našej petícii.

Úspechy ako tento by sme nemohli dosiahnuť bez podpory ľudí, ako ste vy. Ďakujeme za každý podpis petície, zdieľanie či podporný odkaz na sociálnych sieťach.

Pomôžte nám dosiahnuť aj ďalšie ľudskoprávne víťazstvá.