Alexej Navaľnyj zažíva vo väzení kruté zaobchádzanie 

Ilustračná fotografia je z odvolacieho konania o udelení 9-ročného trestu odňatia slobody, ktoré sa uskutočnilo 24. mája 2022.

Pred pár dňami boli zverejnené znepokojujúce informácie o zhoršujúcej sa situácii prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Navaľnyj si odpykáva deväťročný trest odňatia slobody na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu. V júli ho presunuli do väzenského zariadenia s prísnejším režimom. Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers upozorňuje, že nové správy a fotografie dokazujú, že Navaľnyj zažíva vo väzení čoraz krutejšie zaobchádzanie. 

„Toto kruté zaobchádzanie zahŕňa prísne tresty za údajné priestupky a opakované snahy o jeho separáciu od ostatných väzňov, ktorí sa s ním údajne nesmú rozprávať alebo sa na neho dívať. Alexej Navaľnyj zároveň nemá povolené dôverné stretnutia s právnikom, čo je v príkrom rozpore s ruským aj medzinárodným právom. Vážne ohrozenie jeho zdravotného stavu a nedostatočný prístup k zdravotnej starostlivosti predstavuje kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie,“ uviedla Struthers. 

Dňa 14. júna Navaľného právnik poskytol informáciu, že Navaľného presunuli z väzenského zariadenia IK-5 v meste Pokrov do zariadenia IK-6 v meste Melechovo. (Obe zariadenia sa nachádzajú vo Vladimírskej oblasti.)  

Od 15. augusta umiestnili Navaľného do samoväzby (štrafnoj izoľator alebo ŠIZO) až štyrikrát, pričom dôvod buď neuviedli, alebo samoväzbu odôvodnili drobným porušením väzenských pravidiel, ako napríklad rozopnutím gombíka na väzenskej košeli. Počas pobytu v ŠIZO nemôže prijímať rodinné návštevy, balíky ani listy. Navaľného údajne obvinili zo „zlomyseľného porušovania“ režimu väznice, na základe čoho na neho uvalili „prísny väzenský režim“. Okrem iného to pre neho znamená iba štyri rodinné návštevy ročne, namiesto doterajších šiestich návštev. 

Marie Struthers dopĺňa, že ruské väzenské orgány používajú rokmi zdokonalené kruté metódy, aby podlomili Navaľného psychiku. „Neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním sa usilujú o to, aby sa preňho pobyt vo väzenskom komplexe stal takým neznesiteľným, až to jeho psychika neunesie. Amnesty International žiada okamžité a bezpodmienečné prepustenie väzňa svedomia Alexeja Navaľného a vyvodenie zodpovednosti voči všetkým, ktorí sú zodpovední za jeho nezákonné väznenie a zlé zaobchádzanie, ktoré zažíva.“ 

Väznica Navaľnému upiera právo na dôvernú komunikáciu s právnym zástupcom, v dôsledku čoho musia komunikovať cez nepriehľadnú plastovú fóliu, ktorá im znemožňuje výmenu alebo preskúmanie akýchkoľvek dokumentov. Navaľného spoluväzni sa s ním majú zakázané rozprávať alebo sa na neho dívať. Jeho kolegovia a ruský ľudskoprávny aktivista, ktorí sú väznení v rovnakom zariadení, uviedli, že keď okolo nich Navaľnyj prechádza, spustí sa alarm, čo znamená, že väzni musia urýchlene ustúpiť z cesty, odvrátiť pohľad či odstúpiť od priezorov vo dverách svojich ciel.