Amnesty International vyzýva Čínu, aby sprístupnila Tibet

Amnesty International (AI) dnes vyzvala čínsku vládu, aby ihneď sprístupnila Tibet pre pozorovateľov a médiá. AI tiež žiada, aby Čína ukončila svoju kampaň namierenú na protest proti oslavám 50. výročia Tibetského povstania. 

Amnesty International varuje, že zvýšené bezpečnostné opatrenia zavedené čínskou vládou pár dní pred výročím povstania môžu zhoršiť už beztak vyhrotenú sitáciu.

„Extrémne bezpečnostné opatrenia iba zväčšujú napätie a vedú k ďalšiemu porušovaniu ľudských práv,“ hovorí riaditeľ AI Slovensko Branislav Tichý.

Od marca 2008 je v Tibete prísna kontrola toku informácií z regiónu. Kým zahraniční žurnalisti majú možnosť navštíviť Tibet iba v rámci Čínou organizovaných exkurzií, pozorovatelia OSN majú do oblasti vstup zakázaný.

Aj počas dlhodobého uzatvorenia regiónu a zväčšenou vojenskou ostrahou, Amnesty International neustále dostáva správy o porušovaní ľudských práv. Svedectvá Tibeťanov hovoria o nezákonnom zadržiavaní, jeho bezdôvodnom predlžovaní, zatýkaní mierových protestantov, týraní či porušovaní slobody prejavu, združovania a zhromažďovania.

Čínske úrady v posledných mesiacoch tiež zväčšili represie voči tým, ktorí uchovávajú tibetskú kultúru, jazyk a náboženstvo. Úrady obmedzujú prácu tibetských umelcov, spisovateľov či populárnych spevákov a postihujú i také prípady nesúhlasu, akým je napríklad stiahnutie si „reakčných piesní“ do mobilného telfónu.

„Konanie čínskej vlády naznačuje neschopnosť Číny priznať hĺbku rozhorčenia tibetského ľudu. Ak je cieľom vlády spoločenská stabilita v krajine, tak svojím konaním dosahuje opak,“ tvrdí Tichý.