Amnesty International žiada zatknutie sudánskeho prezidenta Omara al-Bašira

Amnesty International (AI) žiada, aby sa sudánsky prezident Omar al-Bašir vzdal Medzinárodnému trestnému súdu v Hágu. Ten na al-Bašira včera vydal zatykač na základe obvinení zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov spáchaných počas konfliktu v Darfúre. 

„Zákon hovorí jasne, prezident al-Bašir sa musí postaviť pred Medzinárodný trestný súd. Ak tak odmietne urobiť, sudánske úrady sa musia uistiť, že bude zadržaný a odovzdaný do Hágu,“ povedala generálna tajomníčka AI Irene Khan.

Vydanie zatykača na sudánsku hlavu štátu je bezprecedentný krok v dejinách konfliktu, ktorý sa začal v roku 2003 a vyžiadal si viac ako 300 tisíc mŕtvych, tisíce znásilnených a milióny vysťahovaných ľudí.

„Oznámenie Medzinárodného trestného súdu je dôležitým signálom pre Darfúr aj pre zvyšok sveta, že porušovatelia ľudských práv budú postavení pred súd bez ohľadu na svoju moc,“ povedala Irene Khan.

Sudánska ústava momentálne pre úradujúceho prezidenta zaručuje imunitu pred trestným stíhaním. Žiadna medzinárodná inštitúcia však ešte neuznala imunitu za zločiny proti ľudskosti alebo vojnové zločiny.

Rozhodnutie Bezpečnostnej Rady 1593 z roku 2005 zaväzuje Sudán spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom. Sudánske úrady majú právnu povinnosť zatknúť každého, na koho Medzinárodný trestný súd vydá zatykač.

V prípade, že Omar al-Bašir utečie do zahraničia, Amnesty International vyzýva všetky krajiny, aby mu neposkytli útočisko, ihneď ho zadržali a odovzdali Medzinárodnému trestnému súdu.