Argentína legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Amnesty International uvítalo rozhodnutie Argentíny stať sa prvou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Po štrnásťhodinovej diskusii argentínsky senát 33 hlasmi zákon schválil. Poslanecká snemovňa odobrila legislatívu už v máji, teraz právny predpis čaká na schválenie u prezidentky Cristiny Kirchner. Amnesty International vyzýva aj ostatné krajiny Latinskej Ameriky aby tento krok Argentíny nasledovali.

Ešte pred prijatím zákona katolícki predstavitelia v Argentíne, kde viac než 90 percent populácie sú členmi cirkvi, čítali stanovisko arcibiskupa Jorge Bergoglio z Buenos Aires, ktorý sa vyjadril proti návrhu zákona.
“Je to významný krok v oblasti práv lesieb, gayov, bisexuálov a transgender (LGBT) ľudí  v Argentíne,” povedala Louise Finer z Amnesty International. “Teraz je na ostatných krajinách v Latinskej Amerike, aby tento príklad nasledovali. Táto úprava občianskeho zákonníka v Argentíne, ktorá dovoľuje manželstvá osobám rovnakého pohlavia je jedným z mnohých krokov, ktoré treba prijať, aby bola diskriminácia na základe sexuálnej orientácie ukončená”. Prijatie zákona je výsledkom nepretržitej kampane zo strany hnutia LGBT v Argentíne, ktoré prebiehalo od roku 2005.

Doposiaľ bolo v Argentíne uzavretých deväť manželstiev párov rovnakého pohlavia. Každý prípad bol posudzovaný na základe individuálneho výkladu už existujúcich právnych predpisov.Manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú legálne v Mexico City, kým registrované partnerstvá sú legálne v Mexiku, Uruguaji a v niektorých štátoch Brazílie.