Azerbajdžanský žurnalista prepustený po troch rokoch

Azerbajdžanské úrady 9. apríla prepustili opozičného žurnalistu po takmer troch rokoch väznenia. Sakitovi Zahidovovi, za ktorého prepustenie viedla kampaň aj Amnesty International Slovensko, bola udelená milosť v rámci balíčka amnestií, ktorý v marci schválil parlament. 

Zahidovovo zadržanie a uväznenie vyvolalo viacero pochybností, keďže úrady nevysvetlili chyby a nejasnosti v dôkazoch použitých v súdnom procese. Amnesty International považovala Zahidovova za väzňa svedomia a vyzývala na jeho okamžité prepustenie.

Organizácia uvítala jeho prepustenie a zároveň vyjadrila obavy, že opoziční a nezávislí žurnalisti neustále čelia obťažovaniu, fyzickým útokom, zastrašovaniu a väzneniu na základe ich žurnalistickej činnosti.

Známy básnik a satirista opozičných novín Azadliq (Sloboda) Zahidov bol zadržaný 23. júna 2006 na základe obvinení z vlastníctva a distribúcie ilegálnych drog. Bol odsúdený na tri roky väzenia za ich užívanie.

Amnesty International tvrdila, že skutočným dôvodom zadržania bola snaha úradov oklieštiť jeho slobodu prejavu. Zahidov bol autorom viacerých článkov kritizujúcich vládu.

Ďalší dvaja žurnalisti momentálne zadržiavaní v Azerbajdžane sú Eynulla Fetullayev and Qenimet Zahid. Obaja pracovali pre opozičné noviny Monitor a po ich zrušení založili ďalšie dve opozičné periodiká (Skutočný Azerbajdžan a Azerbajdžanský denník). Po rozsiahlych inšpekciách boli obe zrušené v máji 2007.

Qenimet Zahid, brat Sakita Zahidovova, bol odsúdený na štyri roky väzenia v marci 2008 na základe obvinení z chuligánstva a násilného útoku. Amnesty International tvrdí, že je možným väzňom svedomia a vyzve na jeho prepustenie, keď sa dokážu hypotézy o jeho zámernom skompromitovaní úradmi na základe jeho žurnalistických aktivít.

Azerbajdžanskí aktivisti za ochranu ľudských práv už viackrát upozorňovali na „provokácie“ voči opozičným aktivistom a veria, že úrady ich používajú ako prostriedok na umlčanie nepohodlných žurnalistov.