Baltic Pride 2010 dostal zelenú

Amnesty International uvítala rozhodnutie litovského súdu, ktorý povolil, aby mohol Baltic Pride 2010 vo Vilniuse pokračovať. Najvyšší správny súd rozhodol v piatok 7. mája, že sa akcia uskutoční, po tom, ako 5. mája rozhodol mestský správny súd, ktorý najprv pochod dočasne zrušil.

“Toto rozhodnutie je správne a rešpektuje  slobodu zhromažďovania a prejavu,” povedal John Dalhuisen, expert Amnesty International na diskrimináciu.

Organizátori pochodu, Lithuanian Gay League, Tolerant Youth Organisation, lotyšskej organizácie Mozaika, a estónskej Gay Youth museli v priebehu marca prekonať hneď niekoľko prekážok.

Poslednou prekážkou bolo rozhodnutie mestského správneho súdu, ktorý vyhovel žiadosti litovského generálneho prokurátora o dočasné pozastavenie pochodu z dôvodu verejnej bezpečnosti, a to aj napriek ubezpečeniu polície, ktorá sa vyjadrila, že je schopná ochrániť účastníkov pred útokmi protidemonštrantov.

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite vyhlásila, že ak skupiny či organizácie nie sú zakázané zákonom, majú právo vyjadriť svoj názor, čo im zaručuje ústava krajiny.

Lesby, geyovia, bisexuáli a transrodovo identifikovaní ľudia (LGBT) čelia silnej opozícii v Litve, Lotyšsku a Estónsku. Nedávny prieskum verejnej mienky v Litve uvádza, že tri štvrtiny obyvateľov je proti pochodu Baltic Pride, ktorá je súčasťou päťdňového festivalu a konferencie o rovnakých právach pre sexuálne menšiny.

“Existuje príliš veľa ľudí, ktorí žijú len na polovicu, pretože nehovoria, kto sú. LGBT ľudia z troch pobaltských štátov tu dnes pochodujú, pretože majú spoločné problémy, a pretože chcú povedať ostatným ľuďom, že existujú – že zdieľajú rovnaké problémy a májú rovnaké práva,” povedala Linda Freimanová  z lotyšskej organizácie Mozaika.

Aktivisti Amnesty International z viac ako 20 krajín sa pridali k LGBT aktivistom z Litvy, Lotyšska a Estónska a spoločne sa zúčastnili pochodu, ktorý sa uskutočnil 8. mája vo Vilniuse.