„Bieloruské úrady musia dodržiavať medzinárodné záväzky a uznať, že nenásilný protest patrí medzi základné práva. V praxi to znamená, že nebudú zakazovať verejné zhromaždenia, používať proti nenásilným protestujúcim silu alebo ich iným spôsobom prenasledovať,“
– John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.
V Bielorusku opäť dochádza k zatknutiam nenásilných protestujúcich. Vlna nenásilných protestov začala v polovici februára potom čo stovky tisícok ľudí mali zaplatiť poplatok – daň za nezamestnanosť. Poplatky spadajú pod prezidentský dekrét, ktorého cieľom je vykoreniť „sociálny parazitizmus“.
Podľa mediálnych správ zatkli počas víkendových demonštrácií pri príležitosti Dňa slobody (25. marec) 700 ľudí. Pozorovatelia Amnesty International boli svedkami zatknutia desiatok nenásilných protestujúcich počas demonštrácií v hlavnom meste Minsk. Takisto videli ako polícia voči protestujúcim použila neprimeranú silu – boli svedami aj toho ako polícia pred zatknutím zrazila staršiu ženu na zem. Pozorovatelia nezaznamenali žiadne násilie zo strany demonštrujúcich.
Tieto zatknutia nasledovali po preventívnych zatknutiach prominentných lídrov občianskej spoločnosti a predstaviteľov opozície, ako aj zadržaniach asi 60 ľudskoprávnych pozorovateľov.
“Deň slobody dokazuje, ešte viac než inokedy, ako málo skutočnej slobody majú ľudia v Bielorusku. Videli sme, ako na ulici bijú nenásilných protestujúcich. Miesto toho, aby bieloruské úrady povolili ľuďom využiť ich právo na nenásilný protest, opäť raz sa uchýlili k autoritárskym taktikám – zákazom demonštrácií, preventívnym zadržiavaniam ľudskoprávnych pozorovateľov, svojvoľným zatknutiam protestujúcich. Zásahy voči slobode prejavu a nenásilnému zhromažďovaniu nesmú pokračovať a tí, ktorí boli zatknutí, musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení”
– Denis Krivosheev, zástupca riaditeľa Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.
Prezident Lukašenko pozastavil platnosť dekrétu na jeden rok, aby ho „opravil“. Protesty sa aj napriek tomu rozšírili a 10., 11. a 12. marca bolo zadržaných najmenej 48 osôb v celej krajine. Medzi nimi boli napríklad lídri občianskej spoločnosti a nezávislí novinári. S niektorými aktivistami a aktivistkami prebehli súdne procesy. Súd v meste Maladzechna odsúdil aktivistov Jurijho Hubareviča, Anatola Liabedzka a Vitalijho Rymaševského na15 dní administratívnej väzby a aktivistku Olgu Kavalkovovú na 5 dní administratívnej väzby za to, že sa zúčastnili „nepovoleného zhromaždenia“. Jedenásť ďalších osôb dostalo administratívne pokuty.
12. marca zadržala polícia v meste Vorsha skupinu opozičných lídrov a najmenej troch novinárov. Medzi zadržanými je aj bývalý väzeň svedomia Amnesty International, Pavel Sevyarynec.
Odvtedy boli zadržané ďalšie desiatky osôb. Mnoho z nich dostalo pokuty alebo boli zadržiavaní aj 15 dní.
21. marca prezident Lukašenko obvinil „západné“ organizácie z financovania protestov za účelom podnecovania „bitiek a krviprelievania“ v krajine. Dodal, že kvôli „príprave ozbrojených provokácii“ pred 25. marcom bolo zadržaných asi 20 „bojovníkov.“
Pozadie:
Prezidentský dekrét bol prijatý v roku 2015 a jeho cieľom je bojovať proti „sociálnemu parazitizmu“. Zavádza špeciálnu daň vo forme jednorazového poplatku vo výške asi 245 USD pre tých, ktorí sú nezamestnaní a viac ako pol roka neplatili žiadnu daň. V prípade, že daň nezaplatia, čelia administratívnemu zatknutiu a povinným verejnoprospešným prácam. Takéto zaobchádzanie môže byť v niektorých prípadoch považované za nútenú prácu.
Prečítajte si aj otvorený list prezidentovi Lukašenkovi.
Viac informácií o situácii v Bielorusku: https://www.amnesty.org/en/search/?q=belarus&sort=date