Čo je Maratón Písania listov? + Minuloročné úspechy!

Čo je Maratón Písania listov? Amnesty International organizuje každý rok v decembri po celom svete Maratón písania listov. Cieľom je spoločne napísať a poslať čo najviac listov s výzvami pre vlády či predstaviteľov a predstaviteľky jednotlivých krajín a upovedomiť tým na porušovanie ľudských práv konkrétnych ľudí či skupín.

Každý rok si Amnesty International vyberie približne 12 prípadov, v ktorých sa usilujeme o nápravu situácie tým, že sa snažíme zachrániť životy tým, ktorí sa vzopreli nespravodlivosti a pokúsili sa nenásilnou formou o zmenu systému, alebo robíme nátlak na vládu (či vládnych predstaviteľov) vybraných štátov, aby zmenili situáciu v krajine pre určitú časť populácie (napr. tohtoročné Malawi, kde sa usilujeme o zaistenie väčšej bezpečnosti a lepšej zdravotnej starostlivosti pre ľudí trpiacich albinizmom).

Vlani sa nám podarilo nazbierať celkom 3 776 809 podpisov, čo je o pol milióna viac ako v roku 2014, tým pádom sme si tento rok stanovili za cieľ prekročiť hranicu 4 miliónov k čomu dúfame, že nám napomôžete aj Vy.

Môžete si pozrieť  ako funguje Maratón písania listov

Trocha histórie: Maratón písania listov bol vždy pre Amnesty International srdcom kampane za ľudské práva. Jeho počiatky majú korene v Poľsku, kde pred 12 rokmi na festivale vo Varšave stretol mladý muž Witek dievča Joannu. Tá sa práve vrátila z cesty naprieč Afrikou, kde sa stretla s aktivistami organizujúcimi 24 hodinové udalosti, pri ktorých písali protestné listy vládam. Witek pozval Joannu aby navštívila miestnu Amnesty skupinu, kde sa rozhodli napísať Urgentná Akciu počas 24 hodín. Keď tento nápad poslali emailom ďalším poľským skupinám, stalo sa z toho niečo väčšie, dali dohromady aktivistov z celej krajiny a potom sa ich nápad začal rýchlo šíriť. Witek a Joanna zaslali email do pobočiek Amnesty International po celom svete a ľudia začali posielať späť ich fotky, na ktoré napísali listy – od Niagarských vodopádov, cez Japonsko až Mongolsko. Bola to spontánna akcia, ktorá rástla a rástla. Odvtedy každý december Maratón písania listov inšpiruje tisíce ľudí na písanie listov cudzím vládam. Nehľadiac na to kde sa Maratón písania listov odohráva, je vždy poháňaný a udržiavaný členmi Amnesty International a aktivistami za ľudské práva.

Minuloročné úspechy: Minulý rok ste napísali rekordný počet listov! Ľudia z viac ako 200 krajín a území poslali spolu 3 776 809 listov solidarity, apelovali na vlády či tweetovali, čo je o pol milióna viac ako v roku 2014. O úspechoch, ktoré sme zaznamenali v roku 2015 (bolo ich viac ako päťdesiat) sa môžete dočítať tu. A keďže bol vlaňajšok tak veľmi úspešný, rozhodli sme sa tento rok stanoviť si za cieľ prekročenie hranice 4 milióna podpisov, s ktorými, ako dúfame, príde ešte viac úspechov.

Tento rok si Slovenská pobočka Amnesty International vybrala pre Maratón písania listov 8 prípadov, za ktorých zmenu budeme usilovne bojovať.

Zoznámte sa minuloročnými oslobodenými

Vaše listy pomáhajúPhyoe Phyoe Aungová sa dostala na slobodu na začiatku apríla 2016. Aj ona bola jedným z prípadov Maratónu písania listov v roku 2015

Som veľmi vďačná Amnesty International a všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do kampane za moje prepustenie. Medzinárodné 

hnutia vytvárajú na vlády tlak, aby nás prepustili, ale Vaša solidarita nám pomáha na duši.“

„Ďakujem veľmi pekne každému jednému z Vás. Nielen za to, že ste žiadali, aby mňa a ostatných väzňov prepustili, ale aj za to, že ste nám dávali nádej. Verím, že spoločne budeme v našom boji pokračovať až do naplnenia nášho spoločného sna – ľudských práv a spravodlivosti pre všetkých.“
Phyoe Phyoe Aungová

Albert Woodfox je aj diky Vám ktorí/é ste sa zapojili prostredníctvom Maratónu písania listov na slobode!

„Volám sa Albert Woodfox a strávil som viac ako 40 rokov na samotke vo väzení, ktoré kedysi bývalo jedným z najnásilnejších v Spojených štátoch. … 19. februára 2016, na svoje 69 narodeniny som bol prepustený. Nebyť podporovateľov Amnesty International ako ste Vy, ktorí písali listy v ktorých ma zastupovali, stále by som bol nespravodlivo uväznený. … Urobil som sľub, že ak sa dostanem von, stanem sa hlasom ostatných neprávom odsúdených. … Som dôkazom toho, že Maratón písania listov funguje. … Tento rok, prvýkrát po viac ako štyridsiatich rokoch sa môžem nadýchnuť čerstvého vzduchu ako slobodný človek. Ďakujem Vám.


Prosím, neprestávajte písať. Pomôžte oslobodiť ľudí ako som ja, ktorí trpia porušovaním ľudských práv tým, že sa pripojíte k tohtoročnému Maratónu písaní listov.


… S vďačnosťou
Albert Woodfox“

Maratón písania listov.