Darfúr: Zalamovať rukami nestačí

Amnesty International upozorňuje na hrozbu zlyhania mierovej misie OSN v sudánskej provincii Darfúr v prípade, že vláda krajiny spolu s medzinárodným spoločenstvom bezodkladne neodstránia prekážky a prieťahy, ktoré komplikujú jej činnnosť. Uvádza sa to v agende obsahujúcej 16 bodov na zefektívnenie ochrany životov civilistov v provincii. 

„Sudánska vláda sa nesmie ďalej zahrávať so životmi obyvateľov Darfúru. Musí umožniť mierovej misii OSN, s pôsobením ktorej vyjadrili jednoznačný súhlas, aby mohla plniť svoje úlohy. To zahŕňa poskytnutie potrebného vybavenia, personálu a infraštruktúry, ktoré sú nevyhnutné pre činnosť misie,” uviedol Erwin van der Borght, koordinátor programu AI pre Afriku.

Počnúc 1. januárom 2008 by mala povinnosti Africkej únie (AÚ), ktorej činnosť marili neustále reštrikcie sudánskej vlády, prevziať misia OSN (UNAMID). „Ak to bude takto pokračovať aj naďalej, bude mať OSN rovnako zviazané ruky ako mala Africká únia pred ňou – čo by znamenalo doslovnú katastrofu nielen pre OSN, ale predovšetkým pre obyvateľov Darfúru,” tvrdí van der Borght.

14. decembra 2007 sudánska vláda ohrozila život jedného z predstaviteľov mierovej misie AÚ, ktorý bol postrelený do chrbta neznámym útočníkom, tým, že povolila prevoz vážne raneného vojaka do nemocnice v hlavnom meste Chartúm až po trojhodinovom rokovaní s predstaviteľmi AÚ.

“Sudánska vláda je povinná v zmysle medzinárodného práva umožniť aj počas ozbrojeného konfliktu evakuáciu ranenej osoby. Prieťahy, ktoré spôsobuje, sú nebezpečné a jednoducho neakceptovateľné,“ vyjadril sa k prípadu van der Borght. „UNAMID musí mať ešte pred začiatkom mierovej misie, ktorý je naplánovaný o niekoľko týždňov, k dispozícii záruky, že sa podobný prípad nebude opakovať.”

„Okrem prekážok zo strany sudánskej vlády sú snahy OSN tiež komplikované faktom, že medzinárodné spoločenstvo, ktoré by malo stáť na jej strane, dodnes neprejavilo vôľu poskytnúť helikoptéry potrebné na realizáciu misie,” dodáva van der Borght.

OSN sa vyjadrila, že bude potrebovať najmenej 24 helikoptér. Organizácii však doteraz nebola poskytnutá ani jediná, a to aj napriek osobným prosbám jej generálneho tajomníka, Pan Ki-Muna, adresovaným hlavám štátov USA, Kanady, ako aj európskych a ďalších krajín.

„Nestačí, aby medzinárodné spoločenstvo zalamovalo rukami nad tragickou situáciou v Darfúre, ak neposkytne potrebné vybavenie,” hovorí van der Borght. “Ľútosť nad utrpením v Darfúre vyznieva neúprimne, ak vlády nie sú ochotné darovať ani len jedinú helikoptéru, čím by umožnili mierovým jednotkám vykonávať činnosť, ktorá sa od nich vyžaduje – a tou je ochrana civilistov v Darfúre.”