Desivé podmienky v nigérijských väzniciach

Výskumníci AI sa práve vrátili z Nigérie a potvrdili správy o šokujúcich podmienkach v tamojších väzniciach. Väčšina väzňov čaká na súdny proces niekoľko rokov. Niektorí väzni si hovoria „zabudnutí“, pretože sa nikdy nedostanú pred súd, ani nikto nevie ako dlho ich ešte budú zadržiavať – ich spis sa jednoducho stratil. Väzni spia v posteliach po dvoch, alebo holej na dlážke. Toalety sú väčšinou len diery v podlahe a večer bývajú veľmi preplnené. 

Delegácia AI navštívila 10 väzníc v štátoch Enugu, Kano, Lagos a na území federálneho hlavného mesta.

Pravidelné prezidentské a gubernátorské amnestie paradoxne predlžujú väzenie tým, ktorí sú v predsúdnej väzbe už dlhší čas. Väčšina zadržiavaných už strávila vo väzení čakaním na súdny proces dlhší čas, než na aký by ich mohol odsúdiť súd. AI hovorila s viacerými, ktorí čakajú už osem rokov.

Spolu s dospelými sú zadržiavané aj deti, čo odporuje medzinárodnému právu. AI našla asi 30 jedenásť a dvanásť-ročných chlapcov, zadržiavaných spolu s 175 dospelými mužmi.

Oficiálne majú väznice aj zdravotnú starostlivosť, ale bežné je, že k liekom sa dostanú len tí väzni, ktorí dokážu zaplatiť úplatok. Dozorcovia sú málo platení, až na konci júla dostali plat za predchádzajúci mesiac.

Nigérijská vláda nebude zisteniami AI prekvapená – už roky na zlú situáciu upozorňujú viaceré miestne ľudskoprávne organizácie. „Potrebné sú však okamžité opatrenia, aby sa zabránilo ľudskému utrpeniu a nespravodlivosti,“ povedal Michael Bochenek, člen delegácie AI.