Egypt: Potopenie lode zdôrazňuje rozsah tragédie, ktorá postihla utečencov zo Sýrie

Vrak lode pri brehoch Alexandrie, ktorý pochoval najmenej 12 ľudí, pravdepodobne utečencov zo Sýrie, poukazuje na nutnosť rozhodnúť sa medzi životom a smrťou, ktorej čelia mnohí utečenci zo Sýrie smerujúci do Egypta, tvrdí Amnesty International.

Amnesty International minulý týždeň pripravilo briefing o nepriaznivej situácii sýrskych utečencov v Egypte. V tom istom období Amnesty International do Egypta vyslalo aj delegáciu, ktorá mala preskúmať súčasnú situáciu utečencov.

“Náš prieskum ukázal, že za dnešným námorným nešťastím sa skrýva ešte väčšia tragédia. Utečenci zo Sýrie sú nútení opäť riskovať svoje životy v Egypte, hneď potom, ako musia čeliť bezdôvodnému zatýkaniu, väzbe a zvýšenej miere agresie voči nim,“ hovorí Sherif Elsayed-Ali, predseda sekcie Amnesty International pre Práva utečencov a migrantov.

Utečenci zo Sýrie utiekli z beznádeje a zúfalstva hľadať bezpečie v Egypte. Avšak namiesto poskytnutia úkrytu a nádeje na nový život, egyptské úrady svojím konaním nútia množstvo utečencov život riskovať, a tak sa zveriť do rúk pašerákom, ktorí im majú pomôcť pri nebezpečnej plavbe Stredozemným morom.“

Podľa správ z médií bolo z vraku lode zachránených a následne prevezených na námornú základňu minimálne 100 ľudí. Po ich prevezení na policajnú stanicu v Alexandrii však nikto netuší, čo s nimi bude ďalej.

Ďalší čln, ktorý viezol migrantov z Tuniska do Talianska, sa 11. októbra potopil pri pobreží ostrova Lampedusa.

Tieto stroskotania prichádzajú iba týždeň po ďalšej tragédii pri pobreží ostrova Lampedusa z 3. októbra, keď viac ako 100 migrantov a žiadateľov o azyl – najmä z oblasti Eritrei a Somálska – zahynulo pri potopení preplneného člna po tom, ako ho zachvátili plamene.