Egypt: Tvrdý zákrok voči Mursího podporovateľom ohlasuje nové porušovania práv

Amnesty International varuje pred tvrdým zákrokmi voči podporovateľom Mohameda Morsiho. 3.júla – v deň zosadenia bývalého prezidenta Mohamed Mursího armáda večer strieľala na ulici neďaleko námestia Rabaa Aladaweya v káhirskej štvrti Nasr City. Na proteste za Mursího boli použité ostré náboje, aspoň jeden demonštrant bol zavraždený.

Zákroky sú súčasťou novej vlny zatknutí vodcov Moslimského bratstva a útokov na médiá.  „Obávame sa, že násilie uplynulých dní by mohlo vyústiť do vlny zneužívania ľudských práv,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui, námestníčka riaditeľa AI pre stredný východ a severnú Afriku, uprostred správ o ďalších zastrelených protestujúcich, ktorí dnes pochodovali na sídlo Republikánskej gardy v Káhire.

 
V stanovisku na Facebooku sa egyptská armáda vyjadrila, že nebude potláčať politické skupiny a bude podporovať práva demonštrantov a slobodu prejavu všetkých Egypťanov. „Je ťažké vidieť dôkazy o rešpekte egyptských autorít voči slobode zhromažďovania a prejavu, keď vojaci strelili do hlavy protestujúceho, ktorý evidentne nepredstavoval žiadnu hrozbu,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui.

Krátko potom, ako armáda oznámila zosadenie prezidenta, sa nahnevaní demonštranti zapojili do hádky na námestí Rabaa Al-Adaweya s vojakmi, ktorí strážili vchod na námestie a bránu na neďaleké vojenské priestranstvo. Amnesty International potvrdila smrť najmenej jedného 20-ročného demonštranta, ktorého postrelili do hlavy a zranenie aspoň troch ďalších ľudí. Pred bránou na vojenské priestranstvo bola ráno 4. júla krv.

AI sa tiež v nemocnici rozprávala s očitými svedkami, ktorí boli postrelení. Povedali, že armáda strieľala náhodne z vojenského priestranstva blízko námestia. Jeden bol postrelený, keď stál v strede cesty ďaleko od priestranstva. „Za bránou vojenského priestranstva som videl vojakov, ktorí strieľali mojim smerom”.  Taktiež videl niekoho na druhej strane ulice postreleného do hlavy.

Ďalší očitý svedok prítomný pri tejto scéne povedal: „Videl som ostreľovačov na streche jednej z budov vo vojenskom priestranstve“.

Armádne a bezpečnostné sily musia okamžite zastaviť používanie živej munície proti ľuďom, ktorí nijak neohrozujú životy,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui. „Musia zostať nestranní a robiť všetko čo je v ich silách, aby zabránili a nie aby spôsobovali krviprelievanie a musia podporovať právo na pokojný protest bez diskriminácie.“
Podľa medzinárodných ľudskoprávnych štandardov, policajti činní v trestnom konaní nesmú používať zbrane s výnimkou hrozby smrti či vážneho zranenia a to iba ako poslednú možnosť. Úmyselná smrtiaca sila môže byť použitá iba ak sa jej striktne nedá vyhnúť v prípade ochrany života.

Podľa svedkov sa armáda 3.júla pokúsila rozptýliť protestujúcich streľbou do vzduchu a vyslaním ozbrojených osobných vozidiel v smere protestu, ale tie boli demonštrantami zastavené. Armáda popoludní tiež zablokovala vchody a východy na námestí na tri hodiny. Armáda tiež vpadla do televíznych štúdií sympatizujúcich s Moslimských bratstvom, zrušila programy a zatkla zamestnancov. Najmenej dvaja ľudia sú stále držaní.

Amnesty International volá po nezávislom a nestrannom vyšetrovaní. Predchádzajúce vyšetrovania porušovaní ľudských práv armádou či bezpečnostnými zložkami, ktoré viedli armádni či verejní vyšetrovatelia, v zabezpečení spravodlivosti zlyhali.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že výsledkom násilia, ktoré prebieha od 28. júna je 52 úmrtí a viac ako 2619 zranených. Po „revolúcii 25. januára“, bezpečnostné sily, vrátane armády, zabili viac ako 120 demonštrantov; vojenské súdy nespravodlivo preverili aspoň 12 000 civilistov; armáda zatkla protestujúce ženy a podrobila ich násilným „testom panenstva“.

Ak ľudské práva a právny štát majú v Egypte zvíťaziť, armáda musí teraz zabezpečiť, že tieto zneužívania sa už nezopakujú,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui.

Ďalšie informácie 

ÚTOK NA PROTESTUJÚCICH
3.júla okolo 15.00h vojenská a poriadková polícia (Centrálne bezpečnostné sily alebo CSF) boli nasadené na námestie Rabaa Aladaweya, na miesto protestu podporovateľov bývalého prezidenta. Vojenská a poriadková polícia zabezpečili hlavné vstupy na námestie. Očití svedkovia povedali, že armáda nikomu nepovolila vstúpiť na námestie a, že garda spustila varovnú streľbu.

Okolo 17.00 sa ozbrojené osobné vozidlá pokúsili vstúpiť na námestie, aby protest rozohnali, ale demonštranti ich zastavili tým, že pred nimi stáli či ležali.

Jeden demonštrant, ktorého AI vyspovedala v nemocnici, povedal, že vyliezol na jedno z vozidiel a povedal vojakom, že armáda patrí všetkým Egypťanom. Následne sa dostal do hádky s jedným z policajtov, ktorý ho z vozidla zhodil a tým mu zapríčinil pád a zlomeninu oboch nôh. Sanitka prišla až o dve hodiny, ale armáda im nedovolila previesť muža do nemocnice ďalšie dve hodiny.

Aj keď nie je jasné ako násilie vypuklo, armáda strieľala živú muníciu do vzduchu a aj na protestujúcich. Dvadsaťročný demonštrant zomrel v dôsledku rany do hlavy a aspoň traja ďalší boli zranení.
RAZIA V MÉDIÁCH

  • Potom ako armáda vyhlásila zosadenie prezidenta, bolo z éteru stiahnutých aspoň šesť staníc podporujúcich Mursího. Niekoľko minút na to bezpečnostné sily spustili razie v týchto staniciach. Očitý svedok povedal, že polícia, špeciálne sily a spravodajskí dôstojníci v civile zajali zamestnancov a zadržali ich v policajných vozidlách.
  • Kým bezpečnostné sily väčšinu pracovníkov prepustili, zobrali preč aspoň 14 mužov a držali ich v Bezpečnostnom riaditeľstve. Ich rodinám ale riaditeľstvo povedalo,  že mužov nedržali. S členmi stanice Al-Nas malo byť zle zaobchádzané.
  • V čase písania tejto správy boli všetci okrem dvoch zamestnancov staníc prepustení.  Obvinenia voči nim sú nejasné.
  • Noviny Strany slobody a spravodlivosti nevychádzajú od 4.júla.

ZATKNUTIE ČLENOV MOSLIMSKÉHO BRASTVA

  • Dvaja vedúci členovia Moslimského bratstva boli zatknutí, zástupca vedúceho Rashad Bayoumi a Saad El-Katatni, predseda strany Slobody a spravodlivosti. Obaja sú vo väzení Tora v Kahíre. Obvinenia voči nim sú zatiaľ nejasné. Amnesty International nalieha na autority, aby zadržaných ihneď obvinila z medzinárodne rozpoznateľných trestných činov alebo aby ich prepustili. Všetci zadržaní musia mať prístup k právnikom, rodinám a adekvátnej lekárskej starostlivosti bez odkladu.
  • Štátne noviny Al-Ahram informovali, že autority vydali zatykače pre 300 členov Moslimského bratstva, čo však nie je overené. Samotný bývalý prezident Mursí by mal byť zadržaný armádou.
  • Armáda sľúbila efektívne vyšetrovanie, ale v praxi vykonávala vyšetrovania týkajúce sa zneužívania iba svojimi silami, ktoré neboli nezávislé a nestranné.Vojenské súdy odsúdili len troch nízko postavených vojakov z vraždy demonštrantov počas sedemnásťmesačného obdobia vojenskej vlády, kedy bolo vojenskými a bezpečnostnými silami zavraždených aspoň 120 ľudí.