Európsky súd pre ľudské práva uznal porušenie práv Čečenov

24.2.2005 – Amnesty International víta rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu týkajúce sa šiestich prípadov z Čečenska. 

Súd rozhodol, že Ruská federácia porušila počas ozbrojeného konfliktu v krajine základné právo na život civilistov, ako aj zákaz mučenia a priznal poškodeným finančnú kompenzáciu. Toto uznesenie prichádza v čase, keď sa v Bratislave stretávajú prezident USA George Bush a prezident Ruskej federácie Vladimír Putin, pričom práve otázka ľudských práv v agende chýba.

Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva sa týka týchto prípadov:

1) letecké bombardovanie konvoja utečencov, ktorí opúšťali Groznyj, zo strany ruských federálnych zložiek v októbri 1999

2) zmiznutie a následné objavenie mŕtvych tiel piatich osôb v Groznom v januári 2000

3) letecké a delostrelecké bombardovanie dediny Katyr-Yurt vo februári 2000

,,Rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva by mohli znamenať ukončenie beztrestnosti pre osoby, ktoré porušujú ľudské práva v Čečensku“ uviedla Victoria Webb z Amnesty International, ktorá sa zaoberá Ruskou federáciou.
Počas ozbrojeného konfliktu v Čečensku Amnesty International vyzývala ruské aj čečenské úrady, aby brali na zodpovednosť tých, ktorí závažným spôsobom porušujú ľudské práva. To sa týka najmä mimosúdnych popráv, zmiznutí, mučenia vrátane znásilnenia a zlého zaobchádzania vo väzbe.
Amnesty International hovorila s mnohými civilistami v Čečensku, ktorí sa odvážili postúpiť ich prípady na Európsky súd pre ľudské práva a pokračujú v tom, napriek vážnemu riziku pre ich samotných, ako aj ich rodiny. Títo ľudia sú obťažovaní, zastrašovaní a mnohokrát bez stopy zmiznú.
,,Dnešné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva uznáva zodpovednosť Ruskej federácie za pokračujúce závažné a systematické porušovanie ľudských práv“ pokračuje Victoria Webb. ,,Rozsudky súdu vyzdvihujú problémy, o ktorých by sa malo nahlas hovoriť na medzinárodnom fóre, napríklad aj na stretnutí Bush-Putin v Bratislave“.

Amnesty International v tejto súvislosti vyzýva vládu Ruskej federácie:

-rešpektovať a uplatniť rozhodnutie súdu tak, že podnikne okamžité kroky na ukončenie ďalšieho porušovania ľudských práv
-podniknúť efektívne opatrenia, aby osoby, ktoré sa rozhodnú obrániť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu , neboli napádané
-promptne a nezávisle vyšetriť všetky prípady útokov na osoby, ktoré sa snažia dosiahnuť spravodlivosť na Európskom súde pre ľudské práva, a útočníkov postaviť pred súd