Film, ktorý CIA nechce vidieť

Krátky film Amnesty International s názvom „Taký je život“, ktorý si môžete pozrieť na stránke www.unsubscribe-me.org, znázorňuje metódu mučenia, takzvaného simulovaného topenia. Tá sa v posledných dňoch stala predmetom intenzívnych diskusií v USA, keď členovia CIA priznali, že sa technika využíva v rámci „vojny proti terorizmu“ pri tajných výsluchoch väzňov. 

Toto priznanie spolu s nedávnym odhalením, že videozáznamy z výsluchov CIA boli úmyselne znehodnotené, spustili ostrú debatu o metódach, akými Spojené štáty bojujú proti terorizmu. Napriek narastajúcim obavám o využívaní simulovaného topenia a iných podobných metód, americký prezident George Bush nedávno vetoval zákon, ktorý by zakázal používať takzvané techniky urýchleného výsluchu.

Riaditeľka britskej pobočky AI, Kate Allen, uviedla: „Náš film ukazuje to, čo CIA nechce vidieť, odpudzujúcu realitu topiaceho sa člooveka, ktorú nazývajú metódou urýchleného výsluchu. Na pár sekúnd to naši producenti spravili naozaj, liali vodu do nosa a úst osobe, ktorá bola pripútaná so zakonenou hlavou. Aj tých niekoľko sekúnd je desivých, ka sa má na ne človek dívať. V realite tajnej väznice, kde páchateľov nemá kto zastavit, je to ešte omnoho, omnoho horšie.

Ako uviedol Malcolm Nance, bezpečnostný expert z USA: „Po tom, čo som vycvičil americké jednotky k tomu, ako zniesť simulované topenie, môžem vás ubezpečiť, že tvorcovia týmto desivým film om trafili do čierneho – takto to vyzerá v skutočnosti. Nezahmlievajme – simulované topenie je nez debaty mučením a som hlboko zahanbený, že prezident Bush povolil jeho využívanie a tým poškodil meno Spojených štátov vo svete.“

Film je súčasťou kampane AI Spravodlivosť vo „vojne proti terorizmu“. Viac si o nej môžete prečítať na www.unsubscribe-me.org.