Amnesty International zverejnila fotky riadenej strely vyrobenej v USA a kazetovej munície, ktorou bola vyzbrojená. Fotky boli zrejme odfotené po útoku na údajný výcvikový tábor al-Káidy v Jemene. Útok zo 17.decembra 2009 na komunitu al-Ma’jalah v oblasti Abyan na juhu Jemenu zabil 55 ľudí, vrátane 14 údajných členov Al-Kajdy.
„Vojenský zásah takéhoto druhu proti údajným militantnom bez pokusu o zadržanie je prinajmenšom nezákonný. Skutočnosť, že tak veľa z obetí boli práve ženy a deti znamená, že útok bol veľmi nezodpovedný, najmä s ohľadom na pravdepodobné použitie kazetovej munície, „povedal Philip Luther, zástupca riaditeľa programu Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku.
Jemenská vláda oznámila, že je zodpovedná za útok. Krátko po ataku niektoré americké médiá informovali o vyhlásení nemenovaného zdroja pôsobiaceho vo vláde USA, podľa ktorého americké riadené strely boli odstrelené na dva údajné skupiny al-Káidy v Jemene na základe prezidentského príkazu.
„Na základe dôkazov, ktoré poskytujú fotografie, americká vláda musí zverejniť, akú úlohu zohrávala v ataku na al-Ma’jalah. Všetky štáty, ktoré sa do tejto akcie zapojili, musia preukázať kroky, ktoré vykonali, aby sa zabránilo zbytočným úmrtiam a zranenia,“ povedal Philip Luther.
Fotografie umožňujú identifikáciu poškodených súčiastok rakety BGM-109 Tomahawk, ktorá bola odstrelená z vojenskej lode alebo ponorky. Tento typ je navrhnutá tak, aby niesol 166 kazetových bombičiek. Každá z bombičiek sa po explózii rozpadne na viac než 200 ostrých oceľových fragmentov, ktoré môžu spôsobiť zranenia až do vzdialenosti 150m. Zápalný materiál vo vnútri kazetovej bombičky taktiež šíri horiace fragmenty zirkónia a je navrhnutý tak, aby zapálil horľavé predmety v blízkosti .
Na ďalších fotografiách, ktoré boli odfotené približne pol hodinu neskôr, ako ostatné, je nevybuchnutá submuníciu BLU 97 / B, ktoré obsahovala BGM-109d raketa. Je známe, že tento typ majú vo výzbroji iba vojenské sily USA. Je nepravdepodobné, že by jemenská armáda bola sama schopná ich použiť.
Amnesty International požiadala Pentagón o informácie, v súvislosti so zapojením sa amerických vojenských síl v útoku na al-Ma’jalah. Odpoveď zatiaľ nedostala.
„Amnesty International je hlboko znepokojená dôkazmi, že v Jemene bola použitá kazetová munícia, v čase, kedy sa väčšina štátov po celom svete zaväzuje k zákazu týchto zbraní,“ povedal Mike Lewis, výskumník Amnesty International na kampaň Zbrane pod kontrolou.
Kazetová munícia má široký rozptyl, a preto sa pri zásahu nerozlišujú vojenské ciele od civilných, takže ich dopad na civilné obyvateľstvo môže byť katastrofálny, najmä ak sú použité v obývaných oblastiach, alebo v ich blízkosti. Mnohé z rozptýlených bômb nevybuchnú a stávajú sa z nich míny, ktoré mrzačia a zabíjajú ľudí ešte dlho po skončení konfliktu.
USA a Jemen doteraz nepodpísali Dohovor o kazetovej munícii, ktorý zakazuje výrobu, použitie a transfer tejto munície. Zmluva vstúpi do platnosti od 1. augusta 2010. Dohovor podpísalo 106 krajín a ratifikovalo 36.
Podľa správy Jemenského parlamentného výboru, ktorý vyšetroval útok zo 17. decembra 2009 v al-Ma’jalah, 41 civilistov pri ňom prišlo o život. Výbor v správe taktiež informoval, že po príchode na miesto útoku sa „zistilo, že všetky domy a ich obsah boli spálené. Na mieste boli nájdené stopy krvi obetí a veľký počet kráterov po bombardovaní … rovnako ako mnoho nevybuchnutých bômb.“
Správa ďalej uvádza, že jemenská vláda by mala začať súdne vyšetrovanie útoku a postaviť pred súd osoby zodpovedné za smrť civilistov. Dodnes nie sú informácie o žiadnom takom vyšetrovaní.
Výbor tiež zaznamenal vyhlásenia reprezentantov z oblasti Abyan, podľa ktorých bolo pri útoku zabitých 14 údajných členov al-Káidy. Zároveň povedal, že nebol schopný získať informácie potvrdzujúce toto tvrdenie a od orgánov Abyan bol schopný získať meno iba jedného z nich.