Amnesty International zverejnila fotografie, ktoré dokazujú, že sudánska vláda neprestala dodávať zbrane do krízovej oblasti Dárfúr, a to aj napriek tomu, že OSN uvalila na oblasť zbrojné embargo a zneužívanie zbraní obmedzujú aj dielčie mierové zmluvy. AI opätovne vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby rázne zakročila a zabezpečila dodržiavanie embarga. Medzi potrebné kroky patrí aj rozmiestnenie pozorovateľov OSN vo všetkých vstupných prístavoch do Súdánu a Dárfúru,“ tvrdí Brian Wood, výskumník AI pre kontrolu obchodu so zbraňami.
Očití svedkovia zaslali fotografie organizáciam Amnesty International a International Peace Information Service. Zábery potvrdzujú informácie, že prísun zbraní do Dárfúru neustal. Práve obrovské množstvo zbraní v oblasti umožňuje páchanie násilia na civilistoch.
Fotografie z júla 2007 na letisku hlavného mesta západného Dárfúru El Geneina zachytávajú:
– Vrtuľník Mi-17 s registračným číslom 534 bol dodaný z Ruska a patrí sudánskym vzdušným silám (fotografia číslo 1). Rusko podpísalo zmluvu o dodávke najmenej pätnástich vrtuľníkov, ktoré malo dodať v rokoch 2005 a 2006.
– Sudánskych vojakov, ktorí vo vojenskej časti letiska vykladajú náklad z lietadla Antonov. Antonov 12 s registračným číslom ST-ASA bol do Sudánu dodaný z Ruska. Spoločnosť Azza Transport, ktorá lietadlo prevádzkuje, je už kvôli dodávkam zbraní do Dárfúru vyšetrovaná Panelom expertov OSN (fotografia číslo 2).
– Z Ruska dodaný útočný vrtuľník Mi-24 s registračným číslom 928, ktorý bol premiestnený na letisko v El Geneina z juhodárfúrskej Njaly (fotografia číslo 3). Rusko v roku 2005 dodalo Sudánu 12 útočných vrtuľníkov.
Násilie pokračuje
Miestni obyvatelia uvádzajú, že sú vládnym silám a milíciám džandžavídov sú neustále dodávané zbrane z vrtuľníkov, ktoré do oblasti prilietavajú. Vzdušné útoky sudánskych vládnych síl na civilné ciele naďalej pokračujú.
Letecké útoky vládnych síl sú zdokumentované prakticky v celom Dárfúre. Napríklad na juhu oblasti lietadlo Antonov urobilo nálet na civilné objekty potom, ako 2. augusta spustilo útok na opozičné Hnutie za spravodlivosť a rovnosť. Pri nálete boli zasiahnuté dediny a vodné zdroje. Od tej doby bolo v okolí zaznamenané ďalšie rozsiahle bombardovanie lietadlom Antonov. Stroj údajne doviezli do Sudánu v októbri 2006 z Ruska.
Šírenie ručných zbraní a vojenskej techniky v Dárfúre umožňuje narastanie ozbrojených útokov na humanitárne konvoje a tiež násilie proti civilistom. Sudánska vláda navyše zapojila veľké množstvo príslušníkov milícií džandžavídov do svojich pohraničných stráží a ďalších ozbrojených zložiek. Tak sa do štátnych bezpečnostných síl dostali aj ľudia, ktorí sa v minulosti už dopustili závažného násilia a v súčasnosti predstavujú pre civilistov ďalšiu hrozbu.