Gaza: Hamas musí zastaviť hromadné popravy, „informátori“ čelia popravčej čate

Po zastrelení najmenej osemnástich ďalších Palestínčanov pre údajné poskytovanie informácií Izraelu vyzvala Amnesty Intrernational Hamas, aby okamžite zastavil popravy ľudí podozrivých zo spolupráce.

Táto poprava navyšuje počet údajných informátorov popravených počas posledných dvoch dní na 21, vrátane niekoľkých zatknutých v súvislosti so zabitím troch vysokopostavených vodcov Hamasu Izraelskými silami.

„Nárast popráv vykonávaných Hamasom je o to šokujúcejší, pretože obete boli odsúdené na smrť po súdnych pojednávaniach, ktoré ak sa vôbec konali, boli hromadné a hrubo nespravodlivé,“ hovorí Anne FitzGerald, riaditeľka výskumu a krízového poradenstva Amnesty International.

„Hamas musí okamžite a úplne zastaviť používanie trestu smrti.“

Najmenej 11 ľudí, vrátane dvoch žien, bolo popravených na väzenskom dvore al-Katiba na západ od mesta Gaza. Sedem ľudí bolo popravených po piatkovej pobožnosti pred hlavnou mešitou v meste Gaza. Podľa kúsku papiera pripevnenom na stene mešity poskytli obete nepriateľovi informácie o tuneloch, domoch a miestach úložísk rakiet, ktoré spôsobili smrť mnohých bojovníkov Hamasu.

„Následne bol zrealizovaný rozsudok revolučného súdu“, uvádzalo sa ďalej na papieri.

Identity popravených nie sú známe, pretože obete mali zakrytú tvár. Členovia popravnej jednotky boli tiež zamaskovaní. Webstránka Al Rai, ktorú spravuje Hamas, varovala, že „rovnaký trest bude čoskoro zavedený aj na ostatných.“ Podľa Palestínskeho práva je vlastizrada zločin, ktorý sa trestá smrťou. Podľa práva musia byť všetky tresty smrti potvrdené prezidentom Palestínskej samosprávy Mahmoudom Abbasom, ale vedenie Hamasu vykonáva popravy bez prezidentovho súhlasu.

Popraviť ľudí po hromadnom a hrubo nespravodlivom procese je nepochybne kruté a neľudské. Hamas musí rešpektovať, že právo na spravodlivý súdny proces pred kompetentným súdom platí počas ozbrojeného konfliktu“, povedala Anne FitzGerald. Izrael zabil počas štvrtkového vzdušného náletu na dom v južnej časti Pásma Gazy troch vojenských veliteľov Hamasu. Pri útoku umrelo aj sedem členov ich rodín a susedov.