PiraeusTerminal E2, Greece. “Every day I convince people not to go to the border,” says Christina, a volunteer from California, USA, describing the situation at a second ferry terminal in Piraeus. “But travel agencies are still selling them tickets to Idomeni”. “More people are ready to apply for asylum in Greece now,” she adds, “but they don’t know how to do it.” Here, sheltering inside the terminal hall (pictured), in tents outside (pictured) or blankets on the open road, are over 1,000 mainly Syrians and Iraqi refugees – including severaly disabled people, tiny babies and pregnant women. Children run free on the quay, with nothing to protect them except the watchful eyes of exhausted parents and volunteers.

Grécko: Ľudia na úteku na ostrovoch nevedia, čo ich čaká

Na gréckych ostrovoch uviazlo takmer 8 500 ľudí na úteku, žiadateľov/iek o azyl a migrantov/iek. Sú to tí, ktorí prišli až po 20. marci, keď vstúpila do platnosti dohoda medzi EÚ a Tureckom. Mnohí sa obávajú bezprostredne hroziaceho návratu do Turecka, kde sa násobia obavy ohľadom ich bezpečnosti. Väčšina z nich rýchlo chradne kvôli hrozným životným podmienkam, ktoré sprevádzajú extrémne pomalý a nejasný azylový proces.

Za podpísaním dohody medzi EÚ a Tureckom bola domnienka, že Turecko je bezpečnou krajinou, do ktorej môžu byť ľudia na úteku či žiadateli/ľky o azyl  navrátení. Výskum Amnesty International však ukázal, že koncom roka 2015 a začiatkom roka 2016 boli ľudia na úteku a žiadatelia/ľky o azyl posielaní z Turecka späť do konfliktov v Afganistane, Iraku a v Sýrii. Ochrana, ktorú Turecko poskytuje ľuďom zo Sýrie  je hlboko pod medzinárodnými štandardami, a pri ľuďoch z iných národov nedosahuje ani len na rovnakú úroveň.

Táto fotogaléria zobrazuje len malú časť zo stoviek rodín a jednotlivcov, ktorí v súčasnosti uviazli najmä na ostrove Chios.

Zabráňme núteným návratom ľudí na úteku do Turecka, kde im hrozí porušovanie ľudských práv!

© Giorgos Moutafis

Podmienky v Dipethe a v iných táboroch na Chiose sú tvrdé. Ľudia na úteku spia na zemi a sú vystavení horúčavám aj dažďu. Napriek úsiliu dobrovoľníkov tam nie je dostatok jedla a hygienické podmienky sú hrozné. 

© Giorgos Moutafis

Väčšina z ľudí, ktorí uviazli na gréckych ostrovoch sú celé rodiny, vrátane mnohých matiek s deťmi. Napriek úbohým podmienkam je často ich najväčšou starosťou nedostatok informácií. Vybavovanie žiadostí o azyl je veľmi pomalé, šíria sa fámy, čo v ľuďoch na úteku vyvoláva strach o svoju budúcnosť.

© Giorgos Moutafis

Tieto deti budú dnes na Chiose a iných gréckych ostrovoch opäť spať na zemi. Ale aspoň sú so svojimi rodinami. Iné deti sa samé potulujú po uliciach Chiosu, bez ochrany a vystavené všetkým možným nebezpečenstvám. Deti tvoria podľa OSN takmer 40% ľudí na úteku a migrantov/tiek v Grécku.

© Giorgos Moutafis

31-ročný Hani zo Sýrie prišiel na Chios 20. marca, v deň keď vstúpila do platnosti dohoda  medzi EÚ a Turecko. Uviazol na Chiose a spí na zemi spolu s ostatnými rodinami v neformálnom tábore v Diphete. Jeho rodina je v Sýrii. „Každý deň im telefonujem a zisťujem, či sú nažive,” povedal.

© Giorgos Moutafis

Hani študoval v Sýrii ekonómiu a sníval o dokončení magisterského štúdia v Európe. Je vďačný za solidaritu gréckych ľudí, ale hovorí, že jeho srdce zviera strach z núteného navrátenia do Turecka.

© Amnesty International

Afganská novinárka “Shirin” (meno bolo zmenené) rozpráva o tom, ako ju postrelil Taliban. Utiekla z vlastnej krajiny za bezpečím, ale teraz žije v neustálom strachu v zanedbanom utečeneckom tábore v Grécku. „Ani tu sa necítim bezpečne. Tak veľmi sa bojím, že v noci nikdy nevychádzam z izby,” povedala a spomenula mnohé prípady slovného a sexuálneho obťažovania utečeniek na gréckych ostrovoch.

© Giorgos Moutafis

Ahmad pracoval v Sýrii ako inžinier. Spolu s otcom z krajiny utiekli pred vojnou a pred niekoľkými mesiacmi prišli cez Turecko do Grécka. Ich úzkosť dramaticky narastá. Nemajú dostatok informácií a azylový proces sa vlečie slimačou rýchlosťou.

© Amnesty International

Ahmad a jeho rodina večerajú počas Ramadánu. Po viac ako dvoch mesiacoch na ostrove Chios sa snažia zostať optimistickí. Vojna v Sýrii rozbila ich budúcnosť na trosky. Ahmed dúfa, že aspoň jeho deti budú môcť pokračovať v štúdiu v bezpečí v Európe. Pomyslenie na návrat do Turecka mu spôsobuje zimomriavky. Jeho sestru s rodinou v januári tohto roka turecká polícia nútene navrátila do Sýrie. Jeho deti zažili v Turecku útoky miestnych za to, že pochádzajú zo Sýrie. 

© Giorgos Moutafis

Mohamed má 78 rokov a v Sýrii bol učiteľom angličtiny. Spolu s manželkou nasledovali zvyšok rodiny na riskantnej ceste do Európy. Rodinu sa v súčasnej situácii snažia podporovať ako len môžu.

© Giorgos Moutafis

Stany na pláži pri tábore Souda na ostrove Chios. Ľudia na úteku žijú v takýchto táboroch mesiace, kým čakajú na výsledky azylového procesu. Medzitým čelia hrozbe navrátenia do Turecka.

© Giorgos Moutafis

Zriedkavá možnosť pre Ahmada a jeho rodinu relaxovať pri mori. Neistota a obavy o budúcnosť spojené so zlými životnými podmienkami robia z ich každodenného života boj. Ahmadova tvár sa vždy rozžiari, keď rozpráva o svojich deťoch, 8-ročnej Razan, 12-ročnom Osamovi a 10-ročnom Yamanovi.

© Giorgos Moutafis

Muži večerajúci pri utečeneckom tábore Souda na Chiose. Miestni a zahraniční dobrovoľníci im poskytujú jedlo, ale ich zásoby sa míňajú. Táto solidarita je v ostrom kontraste k snahe EÚ zatvoriť pred ľuďmi na úteku svoje dvere v čase, keď najviac potrebujú pomoc.