Guatemalskí odborári terčom útokov

V obci El Semillero v oblasti Escuintla, približne 150 km od Ciudad de Guatemala, došlo k vražde odborára Miguela Ángela Ramírez Enríqueze. Ďalší jeho kolegovia boli pravdepodobne sledovaní neidentifikovanými mužmi a jeden unikol pred útokom. 

Amnesty International se domnieva, že ich životy sú vážne a bezprostredne ohrozené. Miguel Ángel Ramírez Enríquez, jeden zo zakladateľov Odborového zväzu pracovníkovpestovania banánov na juhu (SITRABANSUR), sa podľa dostupných správ stal 2. marca terčom útoku. Dvaja ozbrojení maskovaní muži na neho čakali, keď sa vracal domov a začali po ňom strieľať. Miguel Ramírez vbehol do domu a pokúsil sa uniknúť zadnými dverami. Jeden z útočníkov bežal za ním, zatiaľ čo druhý mu nadbehol okolo domu a zrazil ho na zem. Miguel Ramírez sa pokúsil o útek, ale postrelili ho do chrbta. Keď ležal zranený na zemi, ešte niekoľkokrát na neho vystrelili. Zomrel neskôr v nemocnici asi dve hodiny po incidente. Podľa predbežných správ nesie jeho telo štyri strelné zranenia a najmenej jedno bodné.

Príbuzní Miguela Ramíreza uviedli, že asi 15 dní pred jeho zavraždením vravel, že vedúci pracovníci plantáže mu ponúkli peniaze za to, že odstúpi zo svojej funkcie v SITRABANSUR. Hovoril tiež o telefonických vyhrážkach smrti.

Ďalší členovia výkonného výboru SITRABANSUR sa stali terčom zastrašovania. Víctor Manuel Gómez Mendoza 29. februára povedal, že niekoľko neidentifikovaných mužov sa v susedstve pýtalo po mieste jeho bydliska. Dňa 3. marca potom podľa slov Alberta Lópeza Péreza niekoľko neznámych mužov pozorovalo jeho dom. V priebehu noci 8. marca niekoľko votrelcov vniklo do jeho domu, ale Albertovi Lópezovi Pérezovi a jeho rodine sa podarilo uniknúť.

Odborový zväz SITRABANSUR bol pracovníkmi v oblasti pestovania banánov založený v júni 2007 s cieľom viesť jednania o kolektívnej zmluve. Títo pracovníci tvrdia, že majitelia plantáží, na ktorých sú zamestnaní, im neplatia minimálnu mzdu, ale ani sociálne poistenie a ďalšie príspevky.

20. novembra 2007 boli všetci zakladatelia týchto odborov vrátane ich vodcov i ich rodinných príslušníkov prepustení zo zamestnania a vysťahovaní zo svojich domovov a to práve v dôsledku svojej odborovej činnosti. Germán Aguilar Brego, Alberto López Pérez a Víctor Manuel Gómez uviedli, že deň predtým sa im jeden z vedúcich banánovej plantáže takto vyhrážal smrťou: „Ak neupustíte od sporu, mohli by ste skončiť v rieke. Bodaj by som vás nestretol na ulici osamote, pretože kto sa potom dozvie o tom, čo sa vám stalo.“

Ako môžete pomôcť?
Napíšte list a vyjadrite svoje znepokojenie. Stiahnite si návrh listu v slovenčine, alebo v španielčine a odošlite ho guatemalským predstaviteľom.

 

 AI_SK_List 708.doc