Indonézsky väzeň svedomia držaný 6 rokov za vyvesenie vlajky bol prepustený

Yusan Pakage bol prepustený po tom, čo mu po 6 rokoch vo väzení bola udelená prezidentská amnestia. Rozhodnutie o jej udelení prišlo len pár týždňov po tom, ako indonézsky minister spravodlivosti a ľudských práv navštívil politických väzňov.

Pakage bol odsúdený k desaťročnému trestu za svoju účasť na pokojnej demonštrácii v decembri 2004, počas ktorej bola vyvesená papuánska vlajka ako symbol nezávislosti jedného z indonézskych ostrovov. Spoločne s ním bol kvôli demonštrácii uväznený aj Filep Karma, ktorý bol odsúdený za “rebéliu” na pätnásť rokov. Jemu však amnestia udelená nebola. Amnesty International preto žiada indonézsku vládu o prepustenie aj tohto väzňa, ktorý je navyše vo veľmi zlom zdravotnom stave a potrebuje lekárskeho ošetrenia.

Yusan Pakage počas svojho nedávneho prepustenia poďakoval Amnesty International a Human Rights Watch za ich pomoc a podporu prostredníctvom kampaní za jeho prepustenie. Hoci Amnesty International nezaujíma žiadnu pozíciu ohľadne politického statusu akejkoľvek indonézskej provincie, organizácia zdôrazňuje, že aj v týchto oblastiach musí vláda rešpektovať a dodržiavať právo na slobodu prejavu.