Izrael: Použitie neprimeranej sily proti demonštrantom v pásme Gazy

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL

V reakcii na správy o tom, že izraelská armáda zabila desiatky a zranila ďalšie stovky Palestínčanov a Palestínčaniek počas protestov pozdĺž plotu, ktorý dnes oddeľuje pásmo Gazy a Izrael, Philip Luther, riaditeľ pre Blízky východ a severnú Afriku v Amnesty International, povedal:

“Toto je ďalší strašný príklad činov izraelskej armády, ktorá používa neprimeranú silu a ostrú muníciu proti demonštrantom a demonštrantkám. Toto je porušenie medzinárodných štandardov, v niektorých prípadoch sa dokonca zdá, že ide o úmyselné zabíjanie a teda vojnové zločiny.”

“Dnešné zábery z pásma Gazy sú mimoriadne znepokojujúce. Keďže situácia je aj naďalej mimo kontroly, izraelské orgány musia okamžite začať konať, aby zabránili ďalším stratám na životoch a vážnym zraneniam.”

“Minulý mesiac Amnesty International vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo dodávku zbraní a vojenského vybavenia do Izraela. Zvyšujúci sa počet úmrtí a zranení dnes iba zdôrazňuje naliehavú potrebu zbrojného embarga.”

“Amnesty International Slovensko sa k tejto výzve pridalo, a vyzvalo ministra hospodárstva SR, aby zastavil vývoz zbraní a výrobkov obranného priemyslu do Izraela, vzhľadom na pretrvávajúce riziko, že zbrane a výrobky obranného priemyslu by mohli byť použité na vážne porušenia medzinárodného humanitárneho práva a práva v oblasti ľudských práv. Je znepokojujúce, že viac ako štvrtina slovenského exportu v minulom roku smerovala práve do Izraela,” dodala Kamila Gunišová, vedúca kancelárie Amnesty International Slovensko.

“Aj pokiaľ sa poniektorí demonštranti a demonštrantky zapojili do nejakej formy násilia, stále to neospravedlňuje použitie ostrej munície. Podľa medzinárodného práva sa strelné zbrane môžu používať iba na ochranu proti bezprostrednej hrozbe smrti alebo vážneho zranenia.”

Podľa lekárskych správ z pásma Gazy boli desiatky ľudí postrelení do hlavy alebo hrude. Podľa výskumu Amnesty International, ktorá minulý mesiac zdokumentovala situáciu v pásme Gazy, izraelská armáda zabíja a mrzačí demonštrantov a demonštrantky, ktorí pre izraelských vojakov a vojačky nepredstavujú bezprostrednú hrozbu.

“V deň, keď Izrael oslavuje 70 rokov, sa Spojené štáty rozhodli porušiť svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a uznali nezákonnú anexiu okupovaného územia,” uviedol Raed Jarrar, riaditeľ advokácie pre Blízky východ a severnú Afriku v Amnesty International USA.

“Tento krok USA prichádza uprostred brutálnej kampane izraelskej vlády proti neozbrojeným Palestínčanom a Palestínčankám v pásme Gaze, ktorí protestujú proti neznesiteľným životným podmienkam a požadujú právo na návrat.”

obrázek