Izraelskí vojaci: Strieľať na civilistov bolo povolené

Izraelská armáda označila za „výmysly“ svedectvá vojakov, ktorí slúžili v Gaze počas 22-dňovej vojenskej ofenzívy a ktorí opísali detaily fungovania niektorých izraelských oddielov. 

Vojaci, ktorí rozprávali na konferencii pre absolventov predvojenskej služby, hovorili o voľných pravidlách, ktoré im povoľovali strieľať na neozbrojených civilistov, ktorí pre nich nepredstavovali žiadnu hrozbu. Nerešpektovanie základných princípov medzinárodného práva bolo podľa vojakov nielen tolerované, ale aj podnecované.

„Vidíte muža kráčajúceho po chodníku, nemusí držať zbraň, nemusíte zisťovať, či má vôbec niečo pri sebe, môžete ho len tak zastreliť,“ povedal jeden z vojakov.

Armádne „vyšetrovania“ bolo rýchle a ich závery predvídateľné – zamietli hocijaký náznak zneužitia moci alebo porušenia medzinárodného práva armádnymi oddielmi.

Rozprávania vojakov pripomínali výsledky vyšetrovania tímu Amnesty International, ktorý získal povolenie na vstup do pásma Gazy v poslednej fáze konfliktu. Tím sa tri týždne zaoberal konkrétnymi prípadmi útokov na bezbranných civilistov, pričom mnohými z nich boli deti.

Stretli sa napríklad s prípadom štvornásobného zabitia, keď cieľom izraelského ostreľovania bola obývačka doktora Abu al-Eiš-a. Pri útoku zahynuli tri jeho dcéry a jedna z jeho neterí a zranili sa ďalšie dve dievčatá. V dome sa nenachádzali žiadni ozbrojenci – iba civilisti, z ktorých väčšina boli deti.

V jednom z palestínskych domov, ktoré zničili izraelské vojská, zanechal jeden z veliteľov poznámky k vojenskej operácii. Jednou z nich bola: „Pravidlá zásahu – streľba aj počas záchranných prác.“ Mohla by táto poznámka vysvetľovať prečo Izrael ostreľoval sanitky a prečo tak veľa zranených vykrvácalo, lebo sa k nim nevedeli dostať zdravotníci?Vo svojich svedectvách vojaci tiež spomínajú zbytočné ničenie majetku Palestínčanov. Boli často využívané aj ako vojenské stanovištia.

„Jedného dňa sme dostali príkaz, že musíme dom úplne vyprázniť, všetko vybavenie, všetok nábytok. Veci sme vyhádzali von oknom, aby sme získali priestor. Všetko, čo bolo dome, letelo von oknom –chladnička, taniere…“ povedal jeden z vojakov.

Výskumníci Amnesty International prezreli desiatky domov, ktoré boli okupované izraelskými vojakmi a použité ako bojové stanovištia. Vojaci na stenách nechali napísané vojenské pokyny, ale aj rasistické odkazy a vyhrážky ako „Smrť Arabom“, „Prišli sme vás vyhladiť“ alebo „Nabudúce to bude bolieť viac“.

Napriek tomu, že domy mali fungujúce toalety, vojaci vykonávali potrebu do kartónových krabíc a nechali ich ležať na zemi. Veci zo skríň a zásuviek boli porozhadzované po zemi a pošliapané.

„Devastácia, s ktorou sme sa stretali v jednom dome za druhým, nebola výsledkom legitímneho prehľadávania – bol to číry a neoprávnený vandalizmus,“ povedala vedúca tímu výskumníkov AI Donatella Rovera.

Amnesty International viackrát vyzvala OSN, aby previedla nezávislé medzinárodné vyšetrovanie, ktoré by prešetrilo vojnové zločiny a iné porušovanie práv v Gaze a južnom Izraeli. K výzvam sa nedávno pripojilo 16 svetovo uznávaných vyšetrovateľov a sudcov. 

Najvplyvnejší členovia Bezpečnostnej rady OSN – USA a krajiny Európskej únie – zatiaľ neprejavili dostatok politickej vôle potrestať zodpovedných za vojnové zločiny.