Jemen: Počas ďalších nočných náletov zahynulo najmenej šesť civilných osôb

Letecké útoky si vyžiadali 14 obetí, pričom najmenej šesť z nich patrilo k civilnému obyvateľstvu, vrátane štyroch detí. Je čoraz viac zrejmé, že vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou nie je počas náletov v Jemene schopná zabrániť smrti civilného obyvateľstva.

Útoky boli namierené na kontrolné stanovište šíitskych povstalcov husíov v provincii Ibb a tiež na zásoby paliva pozdĺž cesty medzi mestami Yareem a Dhammar. Pri výbuchu paliva uhoreli štyri deti, dve ženy a osem mužov. Nie je známe, či niektorý z týchto mužov patril k povstalcom. Najmenej 31 ďalších osôb bolo hospitalizovaných s popáleninami a ranami po zásahu šrapnelmi.

„Po niekoľkých dňoch intenzívneho bombardovania v rôznych častiach Jemenu je čoraz viac zrejmé, že vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou zatvára oči pred civilnými obeťami a utrpením civilistov a civilistiek spôsobeným touto vojenskou intervenciou,“ uviedol Said Boumedouha, zástupca riaditeľa Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku.

„Medzinárodné humanitárne právo vyžaduje, aby všetky strany vojnového konfliktu uskutočnili všetky možné opatrenia na ochranu civilného obyvateľstva.“ Opatrenia zahŕňajú efektívne a včasné varovanie pred útokmi, ktoré môžu ohroziť civilné obyvateľstvo, ďalej pozastavenie útoku, ak sa zistí, že si pravdepodobne vyžiada početné civilné obete alebo škody, a vyberanie takých prostriedkov a metód útoku, ktoré minimalizujú riziko pre civilistov a civilistky a civilné objekty.

Počas útokov v provincii Ibb boli zničené dve čerpacie stanice. Majiteľ jednej z nich uviedol, že pri tom zahynulo niekoľko pasažierov auta, ktoré sa práve v tom čase zastavilo na čerpacej stanici. Zamestnanec čerpacej stanice utrpel zranenia. Amnesty International zatiaľ nemohla overiť situáciu na druhej čerpacej stanici.

Tretí útok namierený na prechádzajúci kamión s palivom spôsobil požiar v najmenej troch civilných domoch. Doktor Hamood al-Jihafi v nemocnici v Yareem pre Amnesty International povedal, že zranení prišli do nemocnice s hrozivými popáleninami a ranami po šrapneloch.

Útoky na provinciu Ibb sa uskutočnili deň po tom, ako bolo počas leteckých útokov na most v utečeneckom tábore al-Mazraq na severe Jemenu (30. marca) zabitých 29 civilných osôb, vrátane detí. 27. marca zahynulo počas útoku na trhovisko al-Kitaf v blízkosti rovnomennej vojenskej základne  20 osôb, vrátane troch detí. 16 osôb bolo zranených.

Humanitárne agentúry, vrátane UNICEFu a Lekárov bez hraníc útok na al-Mazraq odsúdili a vyzvali všetky strany ozbrojeného  konfliktu v Jemene, aby rešpektovali neutralitu medicínskych zariadení a personálu, a aby zraneným osobám umožnili bezproblémový prístup k zdravotnej starostlivosti.

Objavili sa správy o tom, že v blízkosti tábora sa údajne zdržiavajú húsíjskí povstalci. Ak by to však aj bola pravda, neospravedlňuje to útok na husto obývané civilné územie. „Všetky sily by sa mali vyhnúť bojom a útokom v alebo v blízkosti husto obývaných oblastí. To, že sa povstalci údajne zdržiavajú blízko civilných objektov, vrátane táborov pre utečencov, neznamená, že ďalšie strany konfliktu môžu zabudnúť na svoj záväzok minimalizovať civilné obete a škody,“ povedal Said Boumedouha.