Južná Kórea dnes oznámila zastavenie dodávky slzného plynu do Bahrajnu po tlaku zo strany Amnesty International a ďalších ľudskoprávnych skupín, ktoré sa podieľali na kampani Bahrain Watch s názvom „Zastavte zásielku“.
„Juhokórejské úrady by mali byť pochválené za tento krok, ktorý pomáha zabrániť ďalšiemu porušovaniu ľudských práv v Bahrajne a ktorý nasleduje po vytrvalej kampani aktivistov z organizácie Amnesty International a ďalších mimovládnych organizácií v Bahrajne a na celom svete,“ povedal Brian Wood, vedúci kontroly zbrojenia a ľudských práv v Amnesty International.
Agentúra Južnej Kórey v oznámení uviedla tlak z ľudskoprávnych organizácii potom, ako Bahrajnské úrady opakovane – a niekedy so smrteľným účinkom – použili chemické toxické látky voči pokojným demonštrantom.
„Južná Kórea vysiela jasný signál, že pokračujúca represia pokojných protestov zo strany bahrajnských orgánov je neprijateľná a nebude v budúcnosti sprevádzaná prevodom zbraní. Ostatné krajiny, ktoré naďalej zásobujú Bahrain slzným plynom a súvisiacim vybavením by mali spozornieť a vziať to do úvahy,“ povedal Wood.
Podľa uniknutého dokumentu, zverejneného 16. októbra 2013 miestnou mimovládnou organizáciou Bahrain Watch, bahrajnské Ministerstvo vnútra zverejnilo tender až na 1,6 milióna kanistrov so slzným plynom, 90000 granátov so slzným plynom a 145000 omračujúcich granátov.
Juhokórejská spoločnosť DaekWang Chemical, ktorá už predtým dodávala položky so slzným plynom do Bahrajnu, bola medzi spoločnosťami určenými k splneniu objednávky. Generálny riaditeľ DaekWang´s Chemical novinám Financial Times povedal, že je „nepravdepodobné“ aby jeho spoločnosť v budúcnosti poskytla dodávky slzného plynu do Bahrajnu.
Amnesty International označila aspoň 10 krajín, ktorých vlády povolili dodávky zbraní, munície a súvisiaceho vybavenia do Bahrajnu. Krajiny vyvážajúce zbrane sú napríklad Brazília, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko, Veľká Británia a USA. Americkí, francúzski a španielski predstavitelia v posledných týždňoch naznačili Amnesty International, že prerušili dodávky chemických látok do Bahrajnu.
Organizácia vyzýva všetky krajiny, aby zastavili prepravu zbraní do Bahrajnu, pokiaľ pretrváva riziko, že budú použité na spáchanie ďalších závažných činov porušujúcich ľudské práva.