Južné Osetsko: Prioritná je ochrana civilistov

Konflikt v Južnom Osetsku si už počas prvých dní vyžiadal desiatky obetí a zranených z radov civilistov. Tisíce osôb opustili zo strachu pred vojnou región. Útoky zo strany ruských i gruzínskych vojsk poškodili niekoľko civilných budov. Amnesty International (AI) žiada bojujúce strany, aby plne rešpektovali medzinárodné humanitárne právo a chránili civilné obyvateľstvo. 

„Obe strany konfliktu sa musia zdržať priamych útokov proti civilnému obyvateľstvu. Vyhnúť sa tiež musia operáciám, ktoré nerozlišujú medzi útokmi na vojenské a civilné ciele. Inak by niektoré útoky mohli byť kvalifikované ako vojnové zločiny,” uviedla dnes Amnesty International.

V Cchinvali, hlavnom meste južného Osetska boli po útokoch gruzínskych vojsk zdemolované desiatky civilných budov, vrátane obytných domov, univerzity či nemocnice. Ruské bomby zasiahli 9. augusta obytnú štvrť v meste Gori.

Gruzínsko a Rusko musia chrániť civilné obyvateľstvo, vrátane tých ľudí, ktorí sa rozhodli konfliktmi zmietané oblasti opustiť. Medzinárodné spoločenstvo by podľa AI malo dozrieť, aby bojujúce strany dodržiavali medzinárodné humanitárne právo. Prioritou má byť hľadanie riešenia mierovou cestou.

Pozadie 
Ráno 8. augusta 2008, po niekoľkomesačnom napätí, sa konflikt medzi gruzínskou vládou a Južným Osetskom vyhrotil v najvážnejší konflikt od čias uzavretia prímeria v roku 1992. Dohoda o prímerí obsahovala klauzulu o vytvorení tripartitnej misie, zloženej z príslušníkov mierových síl Ruska, Osetska a Gruzínska. Gruzínske jednotky zahájili vojenský útok proti juhoosetskému hlavnému mestu, Cchinkvali s cieľom „nastolenia ústavného poriadku”.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev reagoval vyslaním ďalších jednotiek a tankov, údajne preto, aby bolo obnovené status quo. Médiá informovali o početných obetiach a zranených, z radov civilistov i vojakov oboch táborov.

 

 AI_SK_MEDZINÁRODNÉ HUMANITÁRNE PRÁVO.doc