Kolaps práva a poriadku v Stredoafrickej republike bude katastrofou pre celý región

Ozbrojené opozičné skupiny zabíjajú civilistov, ktorí ich nepodporujú, alebo sa k nim odmietajú pridať. Vládne jednotky zabíjajú civilistov, ktorých obviňujú z podpory opozičných skupín a pri odvetných útokoch vypaľujú dediny. Tých ktorí prežili, napádajú banditi. Kradnú im dobytok, drancujú majetok čo zostal a unášajú deti a ženy kvôli výkupnému. Vláda sa len nečinne prizerá. AI žiada okamžité rozmiestnenie jednotiek OSN.

Niektorí rodičia ako výkupné za svoje deti už zaplatili okolo dvoch miliónov stredoafrických frankov, v prepočte 4 000 amerických dolárov. Niektorým rodinám uniesli deti aj viackrát. Rodiny, ktoré pred tým vlastnili 100 kusov dobytku, ktorý predstavoval ich živobytie, sú teraz závislé od chudobnej humanitárnej pomoci v utečeneckých táboroch v južnom Čade.

„Rodičia, ktorí získali naspäť svoje deti sú tí šťastnejší. Niektoré deti banditi zabili, pretože rodičia nemali z čoho zaplatiť. Neexistujú štátne úrady, ktoré by pomáhali unesené deti zachrániť,“ povedal Godfrey Byaruhanga, výskumník Amnesty International, ktorý sa práve vrátil z južného Čadu a Stredoafrickej republiky.

AI žiada okamžité rozmiestnenie jednotiek OSN na ochranu civilistov, pričom upozorňuje, že ani OSN ani Africká Únia sa nestavia dostatočne seriózne k vážnej situácii. Rozmiestnenie jednotiek OSN nesmie čakať na rozmiestnenie jednotiek v Darfúre alebo vo východnom Čade. Situácia je vážna a nedovoľuje odklad riešenia. Neriešený konflikt v Sudáne a Čade je jednou z príčin kolapsu v Stredoafrickej republike.

Vláda Stredoafrickej republiky musí okamžite urobiť poriadok so svojimi vojakmi a zabrániť aby naďalej útočili na civilistov. Rovnako musí všetkých zodpovedných postaviť pred spravodlivosť.

AI v súčasnosti pripravuje podrobnú správu o situácii a odporúčaniach pre jej zlepšenie.