Krízová misia AI v krajinách Blízkeho východu

Jordánsky kráľ Abdulláh ubezpečil generálnu tajomníčku Amnesty International Irene Khanovú, že jeho krajina v prípade vojenského konfliktu poskytne ochranu utečencom z Iraku. Na problém utečencov upozorňuje AI už niekoľko týždňov.

Delegácia Amnesty International je momentálne na misii v krajinách Blízkeho východu. Jej cieľom je upozorniť tamojšie vlády, aby docenili dôsledky irackej krízy na humanitárnu situáciu a ľudské práva. Organizácii sa prvýkrát od roku 1983 podarilo získať potrebné víza, takže navštívi aj Irak. „Ide nám o seriózny dialóg. Obávame sa totiž, že v tejto napätej politickej situácii sa obe strany budú usilovať manipulovať s ľudskými právami,“ uviedla Irene Khanová.

Jordánsko je známe ako krajina, ktorá dlhodobo prijíma utečencov. Medzinárodná komunita by v súčasnosti podľa AI mala podporiť všetky krajiny v regióne a zabezpečiť nevyhnuté zdroje pre ľudí, ktorí budú musieť opustiť svoje domovy.

S blížiacou sa hrozbou vypuknutia vojny, dochádza k spochybňovaniu práva na slobodu prejavu a zhromažďovania. Práve v tejto situácii je však mimoriadne dôležité trvať na dodržiavaní ľudských práv. Irene Khanová preto privítala slová kráľa Abdullaha o tom, že ľudia musia mať právo vyjadrovať svoje názory. Vyjadril dokonca ochotu preskúmať zákony, ktoré boli využité na obmedzovanie slobody prejavu a zatýkanie ľudí.