Kuba: Nová vláda musí prepustiť zadržaných disidentov

Amnesty International pri príležitosti 5. výročia najväčšieho zásahu proti politickým oponentom na Kube, vyzvala novú vládu krajiny, aby okamžite prepustila 58 väzňov svedomia zadržiavaných v rôznych častiach krajiny. Vo februári AI uvítala prepustenie štyroch väzňov svedomia ako aj podpísanie Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach Kubou. 

“Päť rokov je o päť rokov viac než dosť. Jediný zločin, ktorý týchto 58 disidentov spáchalo je, že nenásilne uplatňovali svoje základné slobody. Amnesty International ich preto považuje za väzňov svedomia. Musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení,” uviedla Kerrie Howardová z Amnesty International.

Upozorňuje tiež, že nový prezident Kuby, Raúl Castro, by mal nasledovať pozitívne smerovanie krajiny v niektorých z najpálčivejších ľudskoprávnych otázok v krajine – vrátane práva na súdnu revíziu v prípade všetkých rozsudkov, ktoré nasledovali po nespravodlivých procesoch, či zákaz vykonávania trestu smrti a zavedenie opatrení na ochranu slobody slova a nezávislosti súdnictva,” dodáva Howardová.

55 zo spomínaných väzňov svedomia boli zadržaní počas masívneho zásahu proti disidentskému hnutiu v marci roku 2003. Väčšina z nich bola obvinená zo zločinov ako “zločiny proti nezávislosti štátu”, pretože získavali finančnú či materiálnu podporu od vlády Spojených štátov s cieľom organizovať aktivity, ktoré kubánske úrady považovali za podvratnú alebo škodlivú činnosť. Jednalo sa najmä o vydávanie článkov či poskytovanie rozhovorov pre médiá financované USA, komunikácia s medzinárodnými organizáciami na ochranu ľudských práv a udržiavanie kontaktov s “nepriateľskými” jednotlivcami alebo skupinami.

Rozsudkom 6 až 28 rokov väzenia predchádzali krátke a pochybné súdne procesy. Dodnes boli zo zdravotných dôvodov podmienečne prepustení dvadsiati z pôvodných 75 zadržaných.

Jedným zo zadržiavaných väzňov svedomia je i lekár a ochranca ľudských práv Marcelo Cano Rodriguez. Bol zadržaný v meste Las Tunas 25. marca 2003, keď vyšetroval nezákonné zatknutie jedného zo svojich kolegov. Rodríguez bol odsúdený na 18 rokov väzenia. Zločiny, ktoré mal spáchať, zahŕňali napríklad navštevovanie väzňov a ich rodín v rámci pôsobenia v Kubánskej komisii pre ľudské práv; či udržiavanie kontaktov s medzinárodnou organizáciou Lekári bez hraníc. V súčasnosti je zadržiavaný vo väznici Ariza v meste Cienfuegos, približne 250 km od jeho domova v hlavnom meste Havana. Pre jeho rodinu je preto mimoriadne zložité ho navštevovať.

 

 080318 Kuba_Zoznam vaznov.doc