List od prepusteného disidenta Wei Jingshenga

Toto je list, ktorý členom Amnesty International napísal Wei Jingsheng. Wei Jingsheng je jedným z najznámejších čínskych väzňov svedomia. V 70. rokoch sa zúčastnil prodemokratického hnutia Múr demokracie a spolu s Liu Jingshengom vydávali disidentský časopis Explorations (Hľadania). V roku 1979 ho zatkli a následne strávil vo väzení 14 a pol roka. Po krátkom pobyte na slobode ho čínske úrady znova uväznili a na slobodu sa znova dostal až koncom minulého roka. Wei Jingsheng sa po prepustní odišiel liečiť do Spojených štátov. Je autorom knihy „The Courage to Stand Alone“ (Odvaha stáť osamote). V súčasnosti žije v New Yorku.

Ďakujem všetkým mojim priateľom z Amnesty International,

Keď som sa dozvedel o všetkej tej práci, ktorú priatelia v Amnesty International robia pre tých, čo trpia politickou perzekúciou na celom svete, bol som hlboko dojatý Vašim súcitom i nezlomným odhodlaním. Nerád chválim a ani to veľmi neviem, takže dovoľte, aby som Vám namiesto toho rozpovedal príbeh: Keď som bol vo väzení zaobchádzali so mnou niekedy horšie, inokedy lepšie. Najprv som to nechápal. Potom som zistil, že tlak medzinárodného spoločenstva a rozličných vlád v tom hrá dôležitú úlohu. Ale niekedy sa situácia náhle zlepšila bez akéhokoľvek viditeľného dôvodu. A práve v takom období so mnou nadviazal rozhovor jeden dozorca, ktorý sa so mnou obyčajne vôbec nerozprával. Trochu sme debatovali a ja som sa ho potom veľmi nonšalantne spýtal: „Zdá sa, že mi v poslednej dobe chodí menej listov, čo?“ Dozorca sa na mňa pozrel a s úžasom povedal: „Menej? Starec, tebe chodí tak veľa listov!“ A len čo to dopovedal, uvedomil si, že povedal niečo, čo nemal a rýchlo odišiel z cely. Vtedy som si spomenul, ako mi v roku 1979 moja priateľka Marie Holzmanová rozprávala o práci Amnesty International, o tom, koľko ľudí celé roky v tichosti posiela listy za prepustenie väzňov svedomia. Duchovná inšpirácia, ktorú mi dalo toto poznanie vysoko prevýšila malé zlepšenie môjho životného štandardu vo väzení.

Vaša práca má neoceniteľnú hodnotu pre tých, ktorí trpia politickým prenasledovaním. Je možno úspešnejšia, ako si sami uvedomujete. Chcel by som všetkým Vám povedať len jedno:
Prosím, nestrácajte vieru.

Váš priateľ

Wei Jingsheng