Malajzia: Oslobodenie Zunara a ďalších musí viesť k zrušeniu prísneho zákona o protištátnej činnosti

Rachel Chhoa-Howard, výskumníčka Amnesty International pre juhovýchodnú Áziu v súvislosti s oslobodením politického karikaturistu Zulkiflee Anwar “Zunar” Ulhaquea, zákonodarcu R. Sivarasa a právnika N. Surendrana hovorí:

„Zunar, Sivarasa a Surendran preukázali obrovskú odvahu, keď sa rozhodli poukázať na nespravodlivosť, korupciu a zneužívanie moci v krajine. Ich oslobodenie je pozitívnou správou, no malajzijské úrady musia robiť viac, aby ochránili ľudí, ktorí si dovolia sa ozvať.”

„Nová vláda musí využiť túto príležitosť a iniciovať začiatok novej éry ľudských práv a obnoviť slobodu prejavu zrušením zákona o protištátnej činnosti z roku 1948. Ten sa stal archaickou legislatívou, ktorá bola opakovane zneužívaná na umlčiavanie nepohodlných hlasov. Úrady tiež musia zrušiť všetky ostatné obžaloby spadajúce pod tento zákon a zaistiť, že až do jeho zrušenia nebude nikto zatknutý, vyšetrovaný, obvinený či uväznený na základe jeho prísnych ustanovení.“

 

Pozadie prípadu

Počas uplynulých troch rokov organizovala Amnesty International medzinárodnú kampaň za zrušenie obvinení proti Zunarovi. Zunar bol aj súčasťou maratónu písania listov v roku 2015 aj na Slovensku.

Zunar čelil deviatim obvineniam z protištátnej činnosti za údajné urážky súdu na Twitteri v súvislosti s odsúdením opozičného lídra a niekdajšieho väzňa svedomia Amnesty International, Anwara Ibrahima. Ten bol väznený a obžalovaný zo sodomie.

Amnesty International rovnako bojovala za zrušenie obvinení proti Surendranovi a Sivarasovi, ktorí boli v roku 2015 obvinení z protištátnej činnosti. Aj v tomto prípade sa jednalo o ich vyjadrenia k prípadu Ibrahima Anwara.

Amnesty International dlhodobo vyjadruje znepokojenie ohľadom využívania zákonu o protištátnej činnosti. Ten vznikol ešte v období kolonializmu a pôvodne slúžil na boj proti bojovníkom za nezávislosť Malajzie. Následne bol tento zákon v roku 2015 tamojším parlamentom rozšírený o dodatky, vďaka ktorým sa vzťahuje aj na elektronické média a pomáha úradom zatýkať, zadržiavať a prísnejšie súdiť kritikov vlády.

Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás:

obrázek