Maratón písania listov 2015: Ďakovný list od Phyoe

Phyoe Phyoe Aungová, generálna tajomníčka študentského zväzu v Mjanmarsku, viedla nenásilné protesty proti novému školskému zákonu. Na reakciu proti zákonu organizovali študenti vo februári 2015 pochod po celej krajine, ktorý mal smerovať k najväčšiemu mjanmarskému mestu, Yangonu. Najmenej 70 protestujúcich vrátane Phyoe však skončilo vo väzení. Prepustenie Phyoe žiadali ľudia z celého sveta v  Maratóne písania listov 2015  viac ako 394,000 listami, smskami, či tweetmi. Zo Slovenska podporilo prepustenie Phyoe viac ako 460 ľudí. Phyoe sa dostala na slobodu na začiatku apríla 2016 a svojím podporovateľom a podporovateľkám poslala nasledujúci list:

Milé priateľky a priatelia z celého sveta,

Volám sa Phyoe Phyoe Aungová. Mnohí z Vás ste žiadali, aby ma prepustili z väzenia a posielali ste mi listy, v ktorých ste mi vyjadrovali podporu. Chcela som Vám odpovedať odkedy ma prepustili – ospravedlňujem sa za moju oneskorenú odpoveď.

Som dcérou bývalého politického väzňa, a preto veľmi dobre poznám Amnesty International. Počula som o Vašich kampaniach za prepustenie väzňov svedomia vrátane Aung San Su Ťi. V roku 2015 som sa sama stala väzenkyňou svedomia Amnesty International. Potom som dostala množstvo pohľadníc, ručne vyrobených pozdravov s kresbami nádherných zvierat a želaniami všetkého dobrého. Od ľudí z celého sveta som dostala povzbudzujúce listy a nádherné básne. Stále mi chodia listy od cez Amnesty International ako aj od iných organizácií, ktoré sa venujú politickým väzňom. Chcem z nich vytvoriť archív dejín politických väzňov.

Som veľmi vďačná Amnesty International a všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do kampane za moje prepustenie. Medzinárodné hnutia vytvárajú na vlády tlak, aby nás prepustili, ale Vaša solidarita nám pomáha na duši.

Medzinárodné organizácie ako Amnesty International nikdy nezabúdajú na tých, ktorí vo svojom boji za ľudské práva čelia neprávostiam. Obrovské kampane Amnesty International za solidaritu náš boj podporujú – vy ste ľudia z celého sveta, ktorí bojujú za ľudské práva. Musíme byť silní a pamätať si, že je dôležité podporiť nás v tomto boji.  

Ďakujem veľmi pekne každému jednému z Vás. Nielen za to, že ste žiadali, aby mňa a ostatných väzňov prepustili, ale aj za to, že ste nám dávali nádej. Verím, že spoločne budeme v našom boji pokračovať až do naplnenia nášho spoločného sna – ľudských práv a spravodlivosti pre všetkých.
Phyoe Phyoe Aungová

Podporiť tých, ktorých ľudské práva sú porušované, a žiadať nápravu môžete na https://pripady.amnesty.sk/ . Ďakujeme za každý jeden podpis!